Předělávka kompresoru na vodní chlazení, tlumič sání

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2019, 9:28

Ty lednickovy je dobra volba, ja to tu nechtel vytahovat, u nas je s tim problem, pac sbernak lednice bez kompresotu odmita brat, nejcenejsi recyklat je tam prave chladivo, pokud ma nekdo moznost je ziskavat, tak smele sem s tim
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 4. 2019, 9:39

klasika ledničkový dává strašně málo vzduchu těch by se tam muselo dát alespoň 20 aby to bylo troch použitelný . chtělo by to z nějaké průmyslové klima jednotky nebo z chladáku .
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

29. 4. 2019, 9:44

DwPetr píše: 29. 4. 2019, 2:06No, ale to by nemuselo bejt špatný řešení, hodit k sobě tři ledničkový kompresory...
Jo. Ten Clarke byl šepot květin. Člověk si na něj musel sáhnout aby poznal že jede. Tomu se žádný jiný nevyrovná. Průtok byl jakš taks a kdyby bylo potřeba tak se dělají i 4 a 5 agregatove varianty nasazené na větším vzdusniku. Ty měly myslím ke 300l/min saci. Postavit to doma z běžného 50l kompresoru není IMHO žádný problém.
Další varianta by mohla být zpomalit běžný kompresor. Ideálně 3F.
Já jsem taky dočasně u CNC frézky měl daný 1F klasický 24l , 3HP, 2800r urvany kompresor. Průtok mi stačil malý tak jsem ho zpomalil 1F frekvenčním menicem na asi 1700rpm a byl to veliký rozdíl v intenzitě hluku. Méně RPM už nešlo, motor už neměl moment na rozběh do protitlaku. Dalo by se to řešit odfukem, ale mně to v danou chvíli stačilo. Zkombinovat toto s dobrou bednou tak by byl klid.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

29. 4. 2019, 10:05

A teď do toho hodím vidle, klimakompresory z auta :idea: musel by se teda do okruhu vřadit separátor jak u šroubáku, protože v autě se k chladivu přidává i olej pro mazání..
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4878
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 4. 2019, 10:11

... jak je to s cenama těch tichošlápků ? Ten řinčák mě irutuje i při foukání gum nebo krmení nýtovačky :-( Edit ... nalezeno. Ted si spíš tedy položit otázku od jakých dodavatelů (mimo markety) , aby to mělo trošku životnost.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

29. 4. 2019, 10:24

elbarto píše: 29. 4. 2019, 10:11
... jak je to s cenama těch tichošlápků ? Ten řinčák mě irutuje i při foukání gum nebo krmení nýtovačky :-( Edit ... nalezeno. Ted si spíš tedy položit otázku od jakých dodavatelů (mimo markety) , aby to mělo trošku životnost.
Obecně když něco takovýho hledám, tak výrobek kde je k tomu co nejvíc informací. U těch marketů je minimum. V tom druhým odkazu ty kompresory na mě působí líp, minimálně je tam takovej lepší popis https://www.2e-kompresory.cz/230-tiche- ... GHEALw_wcB
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2019, 12:52

picom píše: 29. 4. 2019, 7:48 Siporex moc netlumí mám z něho příčky v bytě. Udělej to z cihel nebo desek a vata, sendvič.
Já vím. U tlumení zvuku obecně platí, že lehké materiály netlumí. Čím těžší, tím líp tlumí (pokud to teda není zrovna zvonivý kov).
Ale ten Siporex tu mám a dobře se s tím dělá. Tlumit to bude pak tlustá vrstva těžkých koberců vevnitř.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 4. 2019, 1:11

Nevím, zda ty koberce budou to pravé ořechové, ale taky by jsi to měl dostat (tu kukani) do nějakých poměrů stran, jako se počítají reprobedny. 1 : 1,25 : 1,61 , nebo 1 : 1,61 : 2,61 jsou tuším ty módy, či jak se tomu říká.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2019, 1:18

Díky všem za podněty.
Nějaké ledničkové bych asi našel. Ony sice dají velmi slušný tlak, ale objemově dají hrozně málo. Dřív jsem zvažoval to zkombinovat se starým vodním hasičákem coby vzdušníkem a použít to pro dispenser na dávkování pájecí pasty. Pak jsem to ale zjednodušil - na ten hasičák jsem jenom přidal ventil a "nabíjím" ho z velkého kompresoru. Po naplnění se s tím dá 2 hodiny dělat, ten dispenser má malou spotřebu.
Pokud by ledničáky měly krmit třeba stříkačku nebo dokonce rázový utahovák, tak by jich musela být tak motostřelecká četa (pro nevojáky - 27 kusů).

Zajímavá varianta je to zpomalení. To by ale chtělo vylaborovat napojení 1f motoru na frekvenční měnič. Měnič Invertek, který je jako jeden z mála na 1f motory dělaný, nemám a ani si ho neumím půjčit.

Použít nějaký chlaďařský agregát nebo něco z auta naráží na moje sháněcí možnosti. Tohle sehnat je asi mimo mé možnosti.

Ty tiché kompresory vypadají fakt pěkně. Na tom videu je to opravdu působivé. Kdybych neměl svého starého dobrého kamaráda Scheppacha, tak bych do toho asi i šel. Jen pochybnosti o životnosti zůstávají. Zatím nikdo nenapsal, že to má nebo aspoň osobně zná někoho kdo to má, a že to něco přežije.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2019, 1:24

Josef píše: 29. 4. 2019, 1:11 Nevím, zda ty koberce budou to pravé ořechové, ale taky by jsi to měl dostat (tu kukani) do nějakých poměrů stran, jako se počítají reprobedny. 1 : 1,25 : 1,61 , nebo 1 : 1,61 : 2,61 jsou tuším ty módy, či jak se tomu říká.
Do háje, Ty mi teda dáváš. Teď ještě začít studovat tohle. To jsem ani netušil, že nějaké přesné poměry můžou hrát zásadnější roli, zvlášť v téměř bezodrazovém vnitřním prostředí. Člověk se furt učí.
Díky.

Těžký koberec tlumí hodně dobře. Mám to vyzkoušené u tlumení jiných věcí. Takže věřím, že i s tím kompresorem si celkem poradí. Navíc starého koberce mám téměř neomezené množství. Takže můžu přidat, pak ještě přidat, potom zase přidat, ...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2019, 9:21

Výsledky laboratorního cvičení.

Měřil jsem dobu natlakování kompresoru ze 4 barů na 7.9 barů, kdy mi kompresor vypne.
Měřil jsem to v běžné konfiguraci, kdy je na sání připevněný originální filtr. Dále bez filtru s otevřeným sáním. Pak se sáním přes hadici s původním filtrem na konci a nakonec přes hadici s otevřeným koncem.
Hadice byla dlouhá 6m, světlost cca 12.5mm, nejlevnější průhledný plastový typ.
Kromě času jsem (amatérsky) měřil i hlučnost.

Aby se vyloučil vlit oteplení, tak jsem to všechno měřil 2x, samozřejmě na střídačku. To oteplení se celkem dost projevilo, dělalo cca 4-5 sekund navíc (teplý kompresor to tam tlačil déle). Výsledky jsou průměrem obou měření.
Jedno natlakování spotřebovalo cca 0.03 kWh elektřiny.

Výsledky:

Kód: Vybrat vše

napřímo, filtr		102s		95dB
napřímo, bez filtru	95s		95dB
s hadicí, filtr		112s		95db + 85dB
s hadicí, bez filtru	109s		95dB + 93dB
U měření přes hadici je hlučnost kompresoru a druhý výsledek je hlučnost na konci hadice.
Je vidět, že hlučnost kompresoru byla prakticky konstantní, hlučnost na konci hadice přibyla vlastně navíc. Je patrné, že sání je třeba rozhodně taky odhlučnit. Když byl konec hadice otevřený, tak jen ta hadice dělala skoro stejný randál jako kompresor.

Jinak se ukázal slušný soulad mezi teorií, kterou včera počítal Dawe, a praxí.
Stejně tak se ukázalo, že celkem sedí údaj o hlučnosti kompresoru. Výrobce uvádí 94dB, já jsem naměřil 95dB, ale se sundaným krytem.

Příjemně mě překvapilo oteplení. Samozřejmě válec je horký, což plyne z podstaty věci. Ale zbytek mechaniky byl jen slabě vlažný. I motor měl celkem nízkou teplotu - i po mnoha foukacích cyklech měl teplotu tak do 50 C, a to se sundaným krytem, který jinak směřuje ofuk na tělo motoru. Takže stačí chladit skutečně jen válec.

Ještě jednou díky všem, kteří do vlákna přispěli.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 4. 2019, 10:29

vem starou lednici polož ji naležato vraž tam kompresor a zabouchni to je jen nápad aby sis ušetřil práci s výrobou bedýnky sám jsem to nezkoušel...+ nějaké odvětrání
jak je to video s utlumeným kompresorem, tak to má jeden nedostatek že mu ten kompresor stojí kolečkama přímo na podlaze té bedýnky celé mu to pak rezonuje a oblast od 50-500Hz je pořát dost hlasitá...další věc vzdušník kravál nedělá jen je slyšet že se plní vzduchem není tedy třeba dělat almaru i pro vzdušník ale jen pro kompresor kompresor by mohl i vist na pružinách a tím by se dost solidně odizovloval přímý přenos vibrací na odhlučňovací boudu...taky by mohlo být řešení kompresor namontovat na desku a celé to položit v boudě na nafouklou duši
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 4. 2019, 10:32

kdysi jsem si dělal kompresor a použil kompresorový blok z nějakého ruského auta nevím jakého původ je šrotový ...je to dvouválec v řadě poháněný 3f motorem a kompresor točím asi jen na 700ot stříkací pistoli to utáhne ale fortunu už ne no a je to bez odhlučnění docela tiché prostě dva lidi můžou stát u běžícího kompresoru a normálně se můžou bavit ani ho nevypínám když v noci zapne tak to nikoho neruší
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2019, 11:46

No to je ale dobrý nápad.
Vždyť já opravdu můžu ten kompresor snadno sundat z té nádrže. Sice se připravím o možnost aspoň občasného transportu (což už jsem párkrát využil), ale pak bude moct být bouda mnohem menší. Takže bych ji možná ani nemusel zdít, ale opravdu bych ji případně mohl udělat jenom z dřevotřísky. A díky menším rozměrům by už ani tak nevadil případný dražší tlumící materiál (těžká minerální vlna).
Kompresor je s tou bandaskou a tlakovým regulátorem spojený jenom jednou trubkou (bohužel dost horkou) a jedním kabelem. Vzhledem k teplotě té trubky to asi bude chtít něco jiného než mé oblíbené hadice se zalitým výpletem (Tubitech Crystal).
Díky za tip.

Co ale asi snadno nepůjde, je sundat ten původní motor a dát tam případně nějaký 3f. Takhle od pohledu to vypadá, že je to speciálně konstruovaný motor, a jeho hřídel je přímo součástí mechaniky kompresoru. Prostě tam není žádná spojka, kde by se dal motor odpojit a nahradit.

Jinak na tom prvním videu těch chyb bylo podle mě víc. Třeba ten izolační materiál, kterým tu bednu vystlal (ty trojhrany), myslím moc vhodný není. To je bezodrazový materiál, ale jeho tlumicí vlastnosti v oblasti propustnosti nebudou nijak skvělé.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 4. 2019, 5:47

na některých kompresorech podobného provedení je hliníková trubka na které je navinutá spirála je to kvůli chlazení výstupního vzduchu..ta teplota tam je dost vysoká i 200C° když běží kompresor v kuse třeba půl hodin,y ale běžně se dává hydraulická hadice a vydrží roky.
To provedení kompresoru je tak jak popisuješ na konci hřídele elektromotoru je zrovna klikovka a nedá se to rozumě předělat jedině tam ten motor nechat a za něj dát přez rotex spojku druhý třífázový, ale nic tím v podstatě nezískáš.
V hospodě jsme měli bezolejový a fungoval asi 15 let akorát jednou umřel rozběhový kondenzátor jinak nic...jenže tam to zaplo třeba 10x za den. Jednou jsem sním i stříkal výhoda je že to prostě neplive olej, ale nemohl jsem stříkat kontinuelně bo by to nestíhalo. To je na sem tam ofuk a nafoukat pneu na autě na časté použití neni dobrý...taky jich vídávám ve šrotě a ten teflonový píst v tom válci léce jak mucha v gumáku :D
Loni jsem dotáhl ze šrotu na pohled zánovní kompresůrek a prý že netlačí, sundal jsem hlavu a chyběla tam planžeta na ventilové desce tak jsem udělal novou a jede perfektně.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“