kompresor

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2009, 7:23

Možná to sem nepatří, ale lepší téma jsem nenašel..
Měl bych dotaz jaký kdo používá kompresor v dílně? Použití ofukování stroje od špon z 80ti procent práce a zbytek rázový utahovák možná ještě občas vzduchová bruska.. jde mě o to že jsem limitovaný místem takže rady typu 200l 2pístovej Orlík jsou mě k ničemu, takovej už mám v jiné dílně ale sem se prostě nevejde, rovněž jsem nucen použít 230V.. tak se ptám pokud koupím takový ten malý hobby z Obi a podobných poslouží to k něčemu? je 24l dostatečná nádoba pro tyto účely nebo radši zvolit 50l? a nebo se na takový kompresor úplně vykašlat.. chápu že tu brusku to neukrmí to mě je jasné pokud porovnám spotřebu vzduchu s dodávaným množstvím.. ale na takovéto ofukování by to mohlo stačit ne? případně ještě jakou značku? děkuji za názor
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

9. 11. 2009, 7:31

Ahoj,
Já si myslím že bohatě stačí ta nádoba 24l. Mám doma a nádoba jen asi 12 litrů, jsem zcela spokojen. Kompresor je dobrá věc a v dílně asi nutnost.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2009, 7:38

bez kompresora je to tazsie :) napr len zavity ked treba vycistit, mame 50l a staci pokial netreba nieco vecsie striekat farbou, na to treba vecsi prietok... inak uz si neviem predstavit fukat bicykel,motorku,auto rucne...
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

9. 11. 2009, 8:21

Používám tu malou 24l mrchu z OBI a stačí i na ten rázovej utahovák (s krátkou hadicí a přestávkama). Výhoda je, že ho snadno přeneseš třeba k autu nebo na zahradu když něco stříkáš. Ty 50l z obi nemaj o moc větší výkon a manipulovatelnost je horší. To už je lepší mít dva ty malý a když je jednou za uherák potřeba víc vzduchu tak je spřáhnout. 90% je ofukování, čištění a na to bohatě stačí i ten jeden. Jediná věc co jsem za ty léta upgradoval, je redukčák (ale nasazuju ho jen na stříkání a podobně)... původní zarezne do půl roka na všech těch levných OBI kompresorech. Jinak mám na různých místech dva Guede, dva Matrix (což je totéž co einhell) a je to úplně fuk, provedení plusmínus stejný, za tu cenu (do 3 tisíc) až překvapivě funkční věc (píst s kroužkama, ojnice, olej).
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

9. 11. 2009, 10:02

Je to tak, mám Einhell, dává 8bar, nádrž má 24l , má to dva vývody (z toho jeden s redukčákem) a je to na domácí použití výborný stroj. Jen upřesním - jde o olejový kompresor, byl jsem upozorněn servisákem kompresorů, že bezolejové kompresory dosahují mnohem menší životnosti než ty olejové
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2009, 10:12

jaky je rozdil olejovy neolejovy? vyhody nevyody?
ziju v presvedceni ze ten olejovy prska vcetne vzduchu malicke kapky oleje, nejake naradi se tim maze nebo k cemu je to dobre?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2009, 10:13

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2009, 10:48

V olejovem kompresoru prichazi vzduch do styku s olejem, v bezolejovem nikoliv. Vzduch z olejoveho kompresoru vzdy obsahuje castice oleje takze se nehodi pro nektere aplikace. Ale toho oleje nebyva dostatek na mazani, takze tam kde se musi neco mazat se jeste zvlast rozprasuje olej.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 11. 2009, 6:40

prochaska píše:V olejovem kompresoru prichazi vzduch do styku s olejem, v bezolejovem nikoliv. Vzduch z olejoveho kompresoru vzdy obsahuje castice oleje takze se nehodi pro nektere aplikace. Ale toho oleje nebyva dostatek na mazani, takze tam kde se musi neco mazat se jeste zvlast rozprasuje olej.
ja reaguju na to jak někdo napsal, že olejovej má větší životnost tak proč nezvolit ten když stojí podobně? pro čistej vzduch je tam snad ještě nějakej odlučovač oleje nebo jak se to jmenuje ne?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2009, 7:02

Je tam odlucovac oleje, ale ten chyta jen velke kapky a nestaci napriklad pokud se ten vzduch ma pouzit pro dychani, v potravinarstvi a ruzne choulostive technologie. Resi se to pridavnymi filtry treba s aktivnim uhlim, ale to leze dost do penez. Nebo bezolejovymi kompresory. Jejich problemy s zivotnosti bych ale nevidel jako vazne, spis je tu omezeni vykonu a ucinnosti ktera je jeste horsi nez u olejovych. Sam mam jeden ktery bezel 5 let v kuse bez udrzby a je porad v dobrem stavu, ale ma nepatrny vykon (jednostupnovy s pryzovou membranou a planzetovymi ventily). Nicmene tam kde vykonem staci bych sel do bezolejoveho, uz treba proto, ze se kondenzat da vylit do zachoda a neni to nebezpecny odpad.
Aleš Procháska
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

10. 11. 2009, 8:05

Pokud člověk neptořebuje hyperčistej vzduch (pro potravinářství, nebo třeba pro zubařskej vercajk), tak obyč. oleják je jasná volba. Rozhodně z toho nejde nějaká olejová mlha nebo tak něco (jako třeba z ledničkáče). Stříkat se s tím dá i bez filtru a podobně. Při vypouštění kondenzátu tento obsahuje oleje neznatelné množství... neni to ani emulze, ani na tom neplavou mastný oka nebo tak něco. Ke styku s olejem dojde tak, že pod pístem je olej, ojnice a klika se v něm cachtá a kroužky holt všechno nesetřou. Odlučovač samozřejmě kompresor za tři tisíce nemá... Bezoleják má jen plastovej kroužek a kývavej píst (nemá ojnici). Výkon a životnost tomu odpovídá. Jo ještě jedna věc - všechny tyhle kompresory dělaj děsnej kravál. Do paneláku to moc není.

PS: Ten Woodster v odkazu je přesně to samý jako Matrix nebo Einhell... provozuju dva, bezproblémů.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 11. 2009, 8:23

nemám to do paneláku ale do malé dílny..

takže jsem něco pročetl tak ještě pár posledních dotazů

pokud se tedy bavíme o hobby kompresorech za 4000 + -

hlučnost olejový X bezolejový je to nastejno nebo ten oleják bude tižší? existují nějáké tižší kompresory? potom je lepší zvolit větší objem když už to dělá kravál ať né tak často..

na ostřikování špon na mastné zaolejované mašině mě je fuk jestli z toho vzduchu bude lítat pár kapek oleje navíc, rázové utahováky a brusky potřebují vzduch s olejem pro mazání (alespoň u některých jsem se o tom dočetl) znamená to že mu stačí ten vzduch z olejáku který je trošku "znečištěn" olejem a nebo se tam stejně musí dát navíc nějáka maznice která bude domazávat vzduch pro toto nářadí? a nebo se to prostě neřeší a nemaže vůbec?
a pro občasné stříkání (žádná profi lakovna, prostě občas stříknout něco malého hobby pistolí) stačí i ten vzduch u olejáku nebo je ho potřeba filtrovat?

z toho všeho mě připadá že nemá smysl řešit bezolejový když stojej řádově stejně..

a poslední dotaz jak často se vypouští kondenzát? a dolejvá olej samozřejmě záleží na četnosti použití, pokud uvažuju třeba 1hodinu za týden, jestli to prostě stačí jednou za rok zkontrolovat a vypustit a nebo častěji?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2009, 8:33

Může se dát maznice ale obvykle stačí kápnout olej do přípojky toho nářadí.

Těch bezolejáků existuje víc druhů, ten co mám já je membránový a nízká cena rozhodně nepatřila k jeho přednostem... Ty levné bazmeky z homestoru budou asi fakt o trošíčku horší.
Aleš Procháska
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

10. 11. 2009, 8:42

O něco menší kravál dělají pomaloběžný stroje... cena cca 3x až 5x vyšší, váha obvykle taky. Oleják i bezoleják v relaci 3.000 (rychloběžné) hlučí stejně. Oleják se natlakuje za o něco kratší dobu, takže i hluk trvá kratší dobu ;) . Olej jsem vyměnil po cca roce (něco jako záběh) pak tam vydrží několik let, dolévat jsem nikdy nemusel. Pokud je tento "malý levný" kompresor v chladný místnosti (nevytápěná dílna), může mít problém v zimě s prvním rozběhem (některý typy, třeba ten Guede co mám, způsobuje to i poddimenzovanej prodlužovák), je třeba dát řídkej olej. Stříkat se s tím dá i bez odlučovače (aspoň já tím stříkám), ale časem budeš potřebovat redukčák, protože ten co na tom bude zarezne. Kondenzát vypouštím když si vzpomenu... řádově jednou za měsíc až za tři, podle používání a zapomnětlivosti. Samozřejmě když budeš celej den stříkat, tak se ho nastřádá víc. Nelekni se, kondenzát je hnusná rezatá kalná voda, všechno ušpiní. Použití u mně je podobný jako u Tebe... tedy tak hodinu týdně.. někdy deset a někdy jedno kolo za dva měsíce. Prostě hobby. Není to stroj do továrny, ale mně slouží první z těchto kompresorů už asi deset let a nevypadá že by mu něco bylo. Bezoleják (guede, kývavej píst) stejně starej už je prakticky po smrti... nedá víc jak 5 bar a trvá mu to dlouho. Další tři kousky (olej Matrix - totéž co ten Woodster z odkazu) běhaj u bráchy a u tchýně a v druhý dílně... pohoda. Jo ještě jedna věc... natlakování 24l vzdušníku trvá tak cca 2minuty, setkal jsem se s kouskem kterýmu to i novýmu trvalo o dost déle, reklamoval jsem ho. Ostatní tři se vejdou do 2 minut.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2009, 2:57

Osobně bych 50L-kompresor nekupoval, protože mívá stejný výkon jako 25L, ale bývá o dost dražší. Takže u aplikací, náročných na spotřebu vzduchu, si stejně nepomůžete. Osobně mám v dílně zabetonovanou 150L nádobu z Darlingu, takže ráno to nafoukám a celej den s tím ofukuju obrobky :-) Kompresor mám taky v šachtě, abych omezil hlučnost, která je fakt děsná.

Kompresor jede už několik let v poloprofi režimu, prakticky bez údržby, kondenzát rezatá voda cca 1 deci za půl roku. Akorát loni kompletně odešel redukčák, tak jsem ho vyhodil, nepotřebuju ho, a taky se rozloučily rychlospojky. Vše je způsobenou prorezlými pružinkami, které by stačilo vyměnit, ale těžko je sehnat, tak jsem dal nové rychlospojky. Jo a taky mě praskla ta hliníková kostka, ve které jsou ty rychlospojky, takže v podstatě celou výstupní armaturu mám novou. Ale motoricky je kompresor OK. Jo, je to noname z Unimaxu asi za 2500 Kč.
Petr Spáčil
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“