kompresor

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

20. 5. 2016, 10:35

Ale pod tím videjkem píše, že ke 100% dokončení mu schází dodělat kryt řemene a bezpečnostní ventil místo malého budíku ;-)
Jinak v PL jsou více diskutované nádrže LPG, (je tam velice rozšířené-čerpačku bez stojanu s LPG aby člověk pohledal...) jsou mohutnější (testována na 67 barů) a musí se pravidelně po 10-ti letech měnit, takže je jich dost...

jj bezpečnost a hlavně vyhrazenost musí být ;-) viz. třeba vlákno na svarforu, áale ono při té masivní prokonzumní masírce se není čemu divit... a nakonec to dopadá tak, že na mikrovlnce musí být pomalu piktogramy co že se tam vše nestrká a nesuší - třeba kocouři a děti, psaný návod už je nanic - umění čtení a chápaní psaného se už nenosí a pomalu asi i vytratí ...
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

20. 5. 2016, 10:57

.. tlaková zkouška na 3x vyšší tlak než používaný, zároveň zkouška těsnosti s tlakoměrem celý den, pak celou dobu správně používat na pracovní tlak (případný kvalitní přetlakáč na ten tlak nastavený) a nemůže být problém. Jak se říká, to že nemám paranoju, ještě neznamená, že po mě nejdou :D ... ne sranda, pěkný víkend všem
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 5. 2016, 12:03

Kdyz jsem kupuval bandasku z Orlika neboztika na Orlika stavbu :-) bal jsem se stavu po 30 letech provozu. Nastesti tyhle stare nadoby jeste maji kontrolni prirubu. Banda je z poctiveho matrose a koroze pouze na dne a povrchova. Proc to ale pisu: tlakova zkouska stala v radech stokorun a mam klid duse. Udelaji tusim do 40 roku stari. Pouzit nejakou jinou testovanou bandasku jeste pochopim, ale orezavat ji flexou a svarovat doma na kolene, nevim ...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 5. 2016, 12:04

pafik píše:
Mex píše: Plyn je v té flašce v kapalném stavu, takže tlak je dán jen tlakem par nad hladinou.
Když je ten tlak nad hladinou, tak je i pod hladinou, ne? :D
Jasně, že jo.
Možná se podívej, na co jsem odpovídal.
Tazatel řešil, pro jaký tlak platí převod mezi množstvím a hmotností náplně.
Tak jsem mu napsal, že to u tekutin (na rozdíl od plynů) prakticky nazávisí na tlaku (když už, tak spíš na teplotě).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 5. 2016, 12:17

elbarto píše:Pouzit nejakou jinou testovanou bandasku jeste pochopim, ale orezavat ji flexou a svarovat doma na kolene, nevim ...
Už někomu z vás pšoukla nějaká nádrž? Docela by mě zajímal ten průběh při prorezivění, kdy bych skoro čekal, že se vytvoří jenom malá díra a vzduch prostě vysyčí.
Mezi potapěči se traduje, že ocelové tlakové flašky se při havárii jen rozšklebí, kdežto hliníkové dělají střepiny (bavíme se o tlacích někde 200-350 bar, a v případě průseru zřejmě ještě o dost víc).
Nikdy jsem to samozřejmě neviděl, ale na jedné potapěčské lokalitě v Pule je starý betonový kryt z války, kde se foukávaly flašky. Jednou tam prý jedna hliníková bouchla a střepiny se (prý) zasekly i do toho betonu.
Sice na těch stěnách jsou nějaké šrámy vidět, ale samozřejmě to může mít jiný původ a možná je to jenom potapěčská latina.

Na webu jsou různá videa z výbuchů bojlerů, ale tam je to nesrovnatelně větší energie, protože při poklesu tlaku se okamžitě začne přeměňovat přehřátá voda na další páru a ta výbuch krmí dál. Navíc tam hraje roli hmotnost vytlačené vody (a samořejmě dodatečný efekt horké páry). U tlakového vzduchu nic takového není, ale zvukové efekty asi budou impozantní, takže si dovedu představit, že se spoďáry pak dostane pračka pořádně zabrat.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 5. 2016, 1:26

To Mex: asi mas pravdu. Osobne proste mam nejaky vrozeny respekt k tlakovym nadobam. Bohuzel touto cestou casem dojdeme k zaveru, ze elektika jenom trosku kouse atd. atd. a dopadneme jako ukrajinci co rozumi vsemu a neresi nic. Pokud se potapis ,tak si mozna vzpomenes na zdemolovanou Pudilovu prodejnu, kdyz tam jeho pani vystelil ventil na lahvi s 250 barama. Majitel co si dal foukat lahev samodomo cistil a pri vraceni ventilu strhnul zavit. Poskozeny opravil nejakym zavitnikem, bohuzel uplne jinym nez byl origo zavit. Potom napakoval a zasrouboval. Nastesti se nikomu nic nestalo, jen ta lahev tam pry litala a zbesila bourala prodejnu.
Venku je presne pocasi na pivko a zahradku, tak vyrazim na par kousku :-)
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

20. 5. 2016, 2:15

Mex píše:
pafik píše:
Mex píše: Plyn je v té flašce v kapalném stavu, takže tlak je dán jen tlakem par nad hladinou.
Když je ten tlak nad hladinou, tak je i pod hladinou, ne? :D
Jasně, že jo.
Možná se podívej, na co jsem odpovídal.
Tazatel řešil, pro jaký tlak platí převod mezi množstvím a hmotností náplně.
Tak jsem mu napsal, že to u tekutin (na rozdíl od plynů) prakticky nazávisí na tlaku (když už, tak spíš na teplotě).
He he jsem blbej, jsem si v okamžiku, kdy jsem to psal vůbec neuvědomil že je v bombě propan-butan v kapalným stavu :oops:
A to na stole čumím na průhledný zapalovač :lol:

Ve vzdušníku bude jen 8 bar (max. 10 bar) u toho se přivaření hrdla až tak nebojím - pokud bude z lahve / nádoby která byla vyrobena pro mnohem vyšší provozní tlak.
Spíš jsem nejistý z toho, že v lahvi která se bude vařit byl PB. No, ale svářeči jsou otrlejší a hrdla dám sebekriticky přivařit Svářeči TIGovému :wink:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 5. 2016, 8:00

elbarto píše:dojdeme k zaveru, ze elektika jenom trosku kouse atd.
Jojo, elektřina je kámoška.
Jenom se s ní musí zacházet jako s ženskou, tj. nenadávat jí, být na ní hodnej a milej. Ona se pak odmění poslušností a dobrým chováním.

Když jsem si připojoval bojler jako dodatečnou tlakovou nádobu ke kompresoru, tak jsem si na něm taky udělal tlakovou zkoušku.
Dal jsem ho na zahradu, naplnil vodou, zakryl kobercem (který by spolehlivě pochytal případné střepiny) a natlakoval na 150%, tj. 12 bar. Nechal jsem to tak 2 hodiny a tak to teď celkem bez obav používám.
Neměl jsem kompresor, co by dal 12 barů, tak jsem to napustil z potapěčské flašky přes první stupeň regulátoru.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2016, 9:21

potkal jsem defekty kde to foukalo prorezlinou nebo netesnosti
i rozervane modelove parni kotliky na prouzky jako kdyz popraska kelimek od jogurtu

vysledek bude shodou ruznych okolnosti a hlavne jde vzdy o material a jeho stadium prokrehnuti

tlakove zkousky ma delat k tomu poverena osoba
a zkousi se vzdy vodnim tlakem
kdyz to nahodou povoli tak to jen pukne a vytece voda, nic dramatickeho

onehda jsem dostal desnej pojeb od komisare ze jsem si dovolil to natlakovat bez nej abych mel jistotu ze mi sedli tesneni a neresili tam s nim nejaky banality
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 5. 2016, 9:39

tlakovat zásadně jen vodou bez použití plynu
pak to nic neudělá
existuje na to instalatérská tlakovačka
je to jednoduchá páková ruční pumpička s nádobou odkud si to bere vodu, manometrem a odpouštěcím ventilkem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 5. 2016, 11:29

Jasně, že vodou. Ale nějaký plyn tam podle mě musí být jako "pružina", která vyvolá a bude udržovat ten tlak. Jinak to s nestlačitelnou kapalinou moc fungovat nebude, leda že by se spoléhalo na pružnost a roztažnost přípojných hadic nebo nějaké té speciální pumpy.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2016, 6:24

pruznost je potreba omezit na absolutni minimum
jinak ten test bude zkreslovat a nedozvis se nic
samortna pruznost nadoby jako takove je taky znacna

zadna bublina tam byt nema
takze je treba ji eliminovat jak je to jen mozne pokud to nejak jde
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 5. 2016, 7:35

Mex - žádný plyn tam naopak být nesmí
ten je díky své stlačitelnosti/rozpínavosti právě zdrojem nebezpečí, tj. možnosti explozivního porušení nádoby - srovnej třeba se vzduchovkou a pod.
pokud se roztrhne nádoba natlakovaná jen kapalinou, jen tak to pšíkne a čůrne
samozřejmě je vzrůst tlaku s přírůstkem objemu kapaliny v okamžiku zaplnění nádoby velmi strmý, hraje v tom vliv pružnosti nádoby jak píše Robokop
ta pumpička není nic speciálního, vlastní pumpa je jen pístek ovládaný ruční pákou a dva ventilky, "instalatérská speciálnost" spočívá v tom, že pumpička je vestavěna do plechové nádoby, kam lze na stavbě kýblem nalít vodu pro načerpání do zkoušených trubek
v hydraulických systémech taky žádný vzduch není a je tam sakra tlak
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 5. 2016, 9:51

robokop píše:pruznost je potreba omezit na absolutni minimum
jinak ten test bude zkreslovat a nedozvis se nic
Proč? Tlak je prostě tlak (tedy síla na plochu), je úpně jedno, jestli ho udělám plynem nebo kapalinou.
testone píše:Mex - žádný plyn tam naopak být nesmí
ten je díky své stlačitelnosti/rozpínavosti právě zdrojem nebezpečí, tj. možnosti explozivního porušení nádoby
V té 80 litrové nádrži je 80 litrů vody a nějaké deci vzduchu (dané vpodstatě jen roztažením té nádrže a objemem přívodní hadice).
V té decce stlačeného vzdychu je naprosto směšné množství uložené energie. Neříkej, žes taky někdy nedělal sranda-pokusy s nafukováním třeba PETek, dokud neprasknou. Zvukové efekty zajímavé, ale jinak žádná extra energie.
Mimochodem je docela problém běžným 8-bar kompresorem prasknout 2-litrovou PET flašku, většina z nich to dá bez ztráty kytičky.

Pokud někdo má speciální vybavení, tak bezva. Já ho nemám, takže pro mě je nejsnažší tam napustit vodu, pripojit flašku s tlakovým vzduchem, na redukčáku nastavit požadovaný tlak a je vymalováno. Kdyby to prdlo, tak se prostě rozleje voda, to množství kumulované energie ve stlačeném vzduchu tu hmotu moc nedokáže rozhýbat, i kdyby se snažilo sebevíc.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2016, 6:30

protoze tlakova zkouska je definovana tak ze to zmacknes vodou
a tlak nesmi klesnout za urcitou dobu

ve hre je rozliseni manometru
nestlacitelnost vody
pruznost tlakoveho celku
a samozrejme ta bublina

kdyz mas na desetikubikove tlakovce deci vzduchu je to ok

kdyz mas na 100l nadobe 10l vzduchu je to na pikachu protoze se ti ten manometr nehne treba hodinu i kdyz to bude tyct curkem jak cednik

a v neposledni rade protoze je na to norma kterou napsali lidi pote co si rekli ze uz zarvalo dost chytraku

tu zkouseci pumpu si v pohode pujcis v pujcovne to neni zadne specialni vybaveni
to spis je ta flaska se vzduchem/plynem

roztaznost nadoby jako takove je znacna takze to dofouknuti treba te 100litrove tam taky par litru muze vytvorit
bohate mi stacili roztrhane kotliky parnich stroju co meli tak dve deci objemu abych si predstavil co to doma provedlo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“