štípačka - pružnost, pevnost

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 7. 2020, 2:28

Odpovím z praxe. Mám 15 let chalupu v SČ a jsme bez pár metrů 600m vysoko. Plyn není a nebude a tak temperuju elektrikou, ale po příjezdu topím v kachláčích a v kuchyni mám kachlovej sporák s roštem a tak tam jde dát i trochu uhlí. Primárně topím dřevem. Ročne ho spotřebuju 6-8 kubíků. Něco štípám sekerou, ale ty větší kusy průměr 25+cm už je darda na záda. Postupně jsem vystřídal 4 štípačky. Nejdřív ten šroub, to je úplně na hov...no. Pak ležatou, ale byla slabá a nakonec krásnou stojatou dělanou. Ta byla fajn, ale po nějakém čase jsem přestal bej pozornej a málem jsem přišel o ruku. Teď mám čtvrtým rokem kupovanou stojatou prý 12tun. Cena něco přes 10 litrů, je samozřejmě 3f, tak jsem musel udělat prodlužku. Naštípal jsem s ní hodně přes 20 kubíků dřeva, poure tvrdé a bříza a zatím žádný problém. Ten pohyblivej sloup s břitem je 80x80 jekl, nevím jak tlustej, ale asi dost, když je k němu přivařenej ten břit. Na první pohled jsem si říkal, to jsem zase poupil pěknou sračku, ale dnes vím, že to funguje a že bych to za ty prachy neudělal. Celé je to blbuvzdorné a dokonce pod šroubovacím deklíkem je i přepínač dvou fází aby byl správný sled.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

26. 7. 2020, 5:02

lubbez píše: 26. 7. 2020, 2:28 Odpovím z praxe. Mám 15 let chalupu v SČ a jsme bez pár metrů 600m vysoko. Plyn není a nebude a tak temperuju elektrikou, ale po příjezdu topím v kachláčích a v kuchyni mám kachlovej sporák s roštem a tak tam jde dát i trochu uhlí. Primárně topím dřevem. Ročne ho spotřebuju 6-8 kubíků. Něco štípám sekerou, ale ty větší kusy průměr 25+cm už je darda na záda. Postupně jsem vystřídal 4 štípačky. Nejdřív ten šroub, to je úplně na hov...no. Pak ležatou, ale byla slabá a nakonec krásnou stojatou dělanou. Ta byla fajn, ale po nějakém čase jsem přestal bej pozornej a málem jsem přišel o ruku. Teď mám čtvrtým rokem kupovanou stojatou prý 12tun. Cena něco přes 10 litrů, je samozřejmě 3f, tak jsem musel udělat prodlužku. Naštípal jsem s ní hodně přes 20 kubíků dřeva, poure tvrdé a bříza a zatím žádný problém. Ten pohyblivej sloup s břitem je 80x80 jekl, nevím jak tlustej, ale asi dost, když je k němu přivařenej ten břit. Na první pohled jsem si říkal, to jsem zase poupil pěknou sračku, ale dnes vím, že to funguje a že bych to za ty prachy neudělal. Celé je to blbuvzdorné a dokonce pod šroubovacím deklíkem je i přepínač dvou fází aby byl správný sled.
to mas ale iba na 50cm spaliky, alebo je az do metra?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 7. 2020, 10:41

Nejdelší špalek 75cm.
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

30. 7. 2020, 9:25

Já přidám svoji zkušenost...

10 tun je na metrovici málo, smrk ještě jakš takš (samozřejmě jen jedním břitem, ne křížovým) a stejně větší průměry (40-50 cm) už byl občas problém... Samozřejmě záleží co budeš štípat a kolik toho bude, a taky já když štípu 20-30 m3 tak chci aby to trochu odsýpalo, a né každý třetí špalek otáčet a hledat kudy to štípne, nebo ho oštipovat po obvodu...

Ta konstrukce kupovaných štípaček co popisuje lubbez je levná a funkční, ale jestli se bavíme o těch co mají zdvih jen cca 0,5m a pak s ním i špalkem vyjedeš nahoru a dole si přiklopíš ten stolek, tak je to na metrovici jen v nouzi. Těch 75cm asi ještě pukne na první zdvih... No kromě toho že to trvá, tak v kombinaci s tím zmiňovaným "bezpečnostním" mechanismem kdy musíš použít obě ruce k ovládání pístu je to právě nebezpečné (pro metrovici). Když není dřevo uřezané rovně tak samo nestojí, ale nemůžeš ho tam podržet rukou protože obě ruce potřebuješ k ovládání pístu, no tak to tam musíš přitlačit pupkem, nebo si zavolat pomocníka. Pomocníka nemám takže po celém dnu práce samozřejmě od břitu rozřezané montérky na hrudi :lol: . Potom dřevo s pístem vyjede nahoru abych mohl doštípnout a je v takové výšce, že když doštípne tak mi akorát spadne na hlavu, a samozřejmě nemůžu přidržet špalek aby nespadl, protože potřebuju obě ruce k ovládání pístu. Je teda pravda že většinou to padá do boku, ale tak 20% šlo na ruku nebo rameno. A pak jsou případy kdy se špalek na první zdvih nerozštípne, ale zároveň v něm nezůstane břit kouslý, takže vyjede nahoru bez špalku, to je radost muset na stolek zvedat 60kg špalek...

Toť mé zkušenosti, klidně mě poučte jestli jsem ji používal špatně. Samozřejmě na ty špalky do 60 cm docela OK, já jen aby si to někdo nekupoval na ty metry...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 7. 2020, 7:08

Tak právě teď štípáme dub a břízu. Dřevo si nechávám vozit v metrech, ale pak si ho řežu. Délka špalků je cca 33 cm. Mám dva sušící přístřešky a kůlnu se suchým dřevem, takže dřevo je vždy cca 2,5 roku sušené. Je fakt, že jak jsem po podrobné kontrole zjistil, že to dá metrovej kousek, protože spodní stůl má ještě jednu polohu. Tady jsem ale bez informací, nikdy jsem to nepoužil. Nepracuji s křížovým štípačem, neb mě to nějak neuspokojilo a tedy pouze břit. Fakt je, že to dvouruční ovládání je oser, ale já už si vyzkoušel co je bezpečnost a kamarád dědek ukončil prsty na pravé ruce u prvních kloubů. Musel si kvůli tomu koupit hajzl se sprchou, neb si nemůže utřít ani prdel. :lol: Ale je fakt, že metrové poleno by chtělo asi větší mašinu.
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

31. 7. 2020, 6:02

Hele já mám zatím prsty zatím komplet ale nad tou sprchou taky přemýšlím :lol:
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“