Optický sklonoměr

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

20. 5. 2016, 8:53

Ahoj lidičky,

koupím optický skolonoměr nejlépe něco podobného co je na fotce.

Dále bych poporosil jestli by někdo poradil s opravou - koupil jsem cca před rokem tady sklonoměr viz. foto.
Avšak sklonoměr má hodně zatuhlý šroub na nastavení požadovaného úhlu.
Teda nikdy jsem podobný sklonoměr nevlastnil je to můj první tak ani nevím jestli nedělám něco špatně.
Prostě se šroubkem ke štelování úhlu pootočím hodně - hodně ztuha, ale úhel se mění. Cca po setinách stupně... opravdu hodně pomalu a ztuha.
Bojím se že ten šroubek ukroutím :) takže bych chtěl realizovat opravu pokud to jde.
Ale vůbec nevím jak do toho...

Každá rada drahá... děkuji

MG
Přílohy
DSCF0146.JPG
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
pitíčko
Příspěvky: 234
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

20. 5. 2016, 9:02

Pokud by ho tam někdo před tebou narval přes závit, tak to uvidíš. Nemá to někde nějaké zajištění proti samovolnému pohybu? Poslední možnost bych viděl prolít to nějakým WDčkem. ;)
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

20. 5. 2016, 9:21

No já hlavně nevim jak to rozebrat :) abych tam něco viděl a mohl něco namazat.
Na zadní straně je kryt, ten jsem sejmul ale pod ním jsou pouze štelovací šrouby dorazů.
Zepředu jsem vymonoval všechny šrouby sundla libelu ale pod desku číselníku jsme se nedostal, drží mrcha :)
A bojím se jít na to násilím...
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2016, 9:38

Přesně takový mám, jestli ti to bude k něčemu, můžu se podívat co a jak se tam správně vrtí.
Aleš Procháska
Vondr7
Příspěvky: 6
Registrován: 1. 10. 2015, 5:26

23. 5. 2016, 9:47

Zezadu okolo toho "trojúhelníku" prostříknout a rozhýbat rukou. Dneska jsem zrovna stejný rozhýbával. Jendou rukou jsem ho chytil zepředu za otvor, který je nahoře v rohu a druhou rukou za kukátko a pomalu se mi ho podařilo roztočit. Pak jsem ho ještě pořádně prostříknul a chodí parádně.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

23. 5. 2016, 11:18

Nech WDčko působit pár dní a zopakuj mazaní ...
ono to trvá než se "vzpříčená vazelína" rozpustí ...
Takhle jsem domlouvala otočnému dělícímu stolu ,který ležel ve skladu léta ...
Nikdo ho nepoužíval a po rozebrání jsem zjistila že i barva v něm byla ještě z výroby zaschlá - to se rozhýbat nedá jen tak snadno ...
Trvalo to rok než se pohnul o milimetr a to nebyl rezavý "jen zatuhlý"
Postupně jsem do něj "nalila" snad litr WDčka a petroleje :twisted:
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 6. 2019, 12:37

Dnes som rozhýbaval rovnaký SOMET inklinometer. Odmontoval som spodnú brúsenú dosku. Pod ňou je hranolček priskrutkovaný k moadznému meraciemu kruhu, ktorý slúži na jemný pohyb stupnice a z jednej strany je tlačený pružinkou a z druhej nastavovacou skrutkou. Povolil som dve skrutky čo ho držia a dostal sa tak k mosadznému prstencu zo zatuhnutou vazelínou a odstránil hornú aretačnú ryhovanú skrutku. Kvapkaním WD40 a otieraním gázou za pootáčania sa mi podarilo prístroj krásne rozhýbať a zotrieť zatuhnutú vazelínu.
Našiel som aj servisný manuál k veľmi podobnému ruskému výrobku, tak snáď sa niekomu bude hodiť:
http://www.npzoptics.com/files/KO-60.pdf:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Nákup“