Koupi nového soustruhu

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
dansuperman
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 11. 2013, 4:40

25. 6. 2017, 5:24

Prodal jsem soustruh a přemýšlím o koupi nového prostor mam na stole 1,5m nosnost 200kg cenu tak asi do 50 000kč má někdo zkušenosti se značkami Holzmann,Optimum, Proma, Weiss, Bernardo dík za info.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 6. 2017, 7:45

dansuperman píše:Prodal jsem soustruh a přemýšlím o koupi nového prostor mam na stole 1,5m nosnost 200kg cenu tak asi do 50 000kč má někdo zkušenosti se značkami Holzmann,Optimum, Proma, Weiss, Bernardo dík za info.
Kluci tu doporučovali Warco.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 6. 2017, 11:04

No nejake prislusenstvo tam je.https://www.primadilna.cz/Warco-WM-250- ... -d2695.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

27. 6. 2017, 6:59

Měl jsem optimu TU2406 točná delka 550, je to dobrý tak akorát na hraní pokud máš dost trpělivosti. Ja asi né tak jsem se toho čínského krámu zbavil hned jak jsem mohl. A to Optima je z těch strojů asi nejkvalitnější, ony jsou všechny stejné ale optimáci to ve výrobě asi kontroluji trochu vice často :)
Tyhle kolovrátky jsou dobré tak na hliník, mosaz atd. Ocel je teměř nemozné upíchnou, o nerezi ani neuvažuj. Takže pokud nemáš pilu na které to vždycky uřežeš a budeš točit jenom plochy tak asi budeš hodně zklamaný.
Hlavně nedoporučuji stroje s regulací otáček, nemá to kroutící moment takže vrtání do ocele třeba 12-16 díru je na hranici možností, vyřezat závit očkem M8 už u té Optimy nešlo, zastavilo se to, za chvíli by asi odešel motor, o tuhosti se nemá cenu zminovat bylo tady toho napsano dost
Mám zkušenosti i s warkem a to je co se týče kvality ještě horší než ta zmíněná optima, proma a bernardo na tom budou podobně

Dobře si rozmysli na co to chceš, protože až to budeš mít doma tak teprve začneš zjištovat co všechno na to nejde dělat a budeš hodně nasranej.
Po zkušenostech s těmi soustruhy a kdybych neměl jinou možnost šel bych asi do tohoto:
http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/s ... er-lin/829" onclick="window.open(this.href);return false;
WEILER LZ280, FNA22
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 6. 2017, 10:43

Ale no. Dnes som upichoval 50mm ruru s hrubkou steny 5mm normalne to islo nic nedrnacalo. Tak ze by som to neprrhanal.
A prestante porovnavat stolne sustruhy s masinamy co maju 3t, pripadne su50 kde sa berie spona 5mm.

Z 115 flexou tiez nerezete 10cm betony.

Ja mam SS550 a na moje potreby staci. Urcite sa na tom robi lepsie ako na vyjazdenom starom sustruhu. Kazdy nech vybera podla toho co na tom bude robit.
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

27. 6. 2017, 12:44

dobře, nějaké bláto na tom užužláš, ale je to dobrodružství. Nerez je bez šance a na to železo by to chtělo chlazení.
Toť mé zkušenosti s Optimou, o tom warku se nebudu zminovat protože to byla ještě menší mašinka dočná délka 300, to se hnedká kouslo a bylo po řemínku za 700kč.
Je fakt že Warco je v té ceně dost dobře vybavené.

Jo tak jsem si ještě vzpoměl že jsem v práci dělal na promě SPA 500, upichování tragédie, na nějaký ten čep jako nouzovka když velký soustuh neměl čas se to dalo použít.

Takže když takový stroj tak bez plynulé regulace otáček s normální převodovkou pro vřeteno
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2017, 3:15

Nevím co pořád máte proti těm mrňousům. Jsou to stroje primárně určené na výrobu drobných dílů, na modelařinu a tak je třeba k nim i přistupovat. Zajímavé je, že nikdo o MN80 nenapíše: je k ničemu, neobrobím na ní nápravu do kombajnu, ale od číňana stejné velikosti očekává zázraky.
Zrovna včera jsem na PROMĚ SPA500P zarovnával načisto povrch válce 52mm a vytvářel 90st. drážky. Materiál 19 436. Samozřejmě jsem to nejdřív hruboval na velkém soustruhu, ale na to „jemné“ dokončení a přesné rozměření to vzal na tu promu. Taky to šlo a fialové špony jen lítaly. :D
Přílohy
1.jpg
2.jpg
Naposledy upravil(a) jova dne 27. 6. 2017, 3:33, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2017, 3:18

presne to tu tvrdim od zacatku

v muzeu jsme meli nekolik velkych starych soustruhu
na hrub dobry
na presno nic moc
chodilo se radsi na vetsi promu
ta byla presna
zase nesnesla velikej uber
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 6. 2017, 3:40

ves178 píše:dobře, nějaké bláto na tom užužláš, ale je to dobrodružství. Nerez je bez šance a na to železo by to chtělo chlazení.
Toť mé zkušenosti s Optimou, o tom warku se nebudu zminovat protože to byla ještě menší mašinka dočná délka 300, to se hnedká kouslo a bylo po řemínku za 700kč.
Je fakt že Warco je v té ceně dost dobře vybavené.

Jo tak jsem si ještě vzpoměl že jsem v práci dělal na promě SPA 500, upichování tragédie, na nějaký ten čep jako nouzovka když velký soustuh neměl čas se to dalo použít.

Takže když takový stroj tak bez plynulé regulace otáček s normální převodovkou pro vřeteno
Ty seš přímo dramatik Václav Havel ;-)

Ten kdo si chce koupit nějaký soustruh by měl vědět
1. k čemu ho chce.
2. kam ho může dát

Z mnoha minulých diskusí o nákupu soustruhu vyplývá, že si tazatel na tyhle otázky nedokáže odpovědět a pak se tu bohužel se tu setkává s dost protichůdnými názory.
Pak se může třeba hobík modelář, který při své práci dostane stěží nad průměr 30 mm zděsit, protože podle některých rádoby znalých si vlastně nemá co koupit vyjma hovada, které dají v lepším případě jen do půlky garáže byť má pro sebe doma v paneláku jen předělaný špajz jako svou dílničku.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2017, 3:49

jova píše: Zajímavé je, že nikdo o MN80 nenapíše: je k ničemu
Ale já to už říkal ,je k ničemu .Válel se nám v práci léta, a nikdo normální na něm nedělal :wink: na přesnou a produktivní práci byla SM16 .
Práci našich učňů s názvem šicí stroj alias MN80 tenkrát nikdo nechtěl ,každej šilhal po S28 která se vešla do každé garáže. :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1866
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

27. 6. 2017, 4:19

Já jsem další z těch kdo měl novej sosutruh velikosti stolního soustruhu - já měl konkrétně Bernardo WQ750 - to byla točná délka mezi hroty 750mm a průměr 280 nad lože.
Váha 140kg a motor 1,1kW DC s proměnnými otáčkami.
Dalo se na tom udělat ledascos z hliníku, plastů a dali se na tom udělat závity na oceli.
Přesné to teda nebylo vůbec - od výroby to mělo špatně navrtanej vřeteník a vřeteník nesměřoval přesně proti ose koníku.
Upichovat ocel se nedalo ani radekem TK vůbec ne.
Řešil jsem to tady na foru a bylo mi řečeno že na soustruhu do 500kg prostě ocel bezpečně a kvalitně neupíchnu.

Trpělo to také výrobními vadami - nevymezitelné vůle v supportech, nevymezitelné vůle v maticích posuvových šroubů - z dnešního pohledu katastrofa.
Tehdá jsem na to koukal jinak - byl to první soustruh a novej :) tak jsem byl chvíli šťastnej než mě z toho vyvedlo to že jsem vlastně pořádně nic nemohl vyrobit.

Já bych dneska viděl tři cesty pro někoho kdo chce garážovku:
- jsi chudej tak si si kup levnýho číňana 180 kilovýho od 50 do 60 tis. Kč a "dodělej si ho" včetně vylití vřeteníku polymerbetonem, zaškrabání supportů, výměny šroubů a prostě si s tím rok vyhraj než na tom budeš dělat
- jsi bohatší tak si kup dražšího číňana 350 a více kilovýho od Knuth za 150 tis. Kč a tvrdě tlač na předvedení před koupí a vše si pořádně vyzkoušej (kus od kusu jiná kvalita)
- nebo se podívej po nějaký dobrý SV18 RA a neprohloupíš (jednoho jsem prodával za 45 tis. Kč z Německa a teda libovej stroj vše šlapalo jak mělo)
- nebo mi napiš kolik do toho chceš dát a co to má umět a něco najdeme v Německu ať už bazar nebo čínu (tam se to vyplatí víc než tady a kvalita je taky jinde)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1866
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

27. 6. 2017, 4:35

Kdybych si měl teď hned něco malého vybrat do garáže tak bych zkusil smlouvat o ceně s tímto prodejcem:
http://www.ebay.de/itm/Drehbank-Drehmas ... Sw-29ZSQZF" onclick="window.open(this.href);return false;
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2017, 4:41

martasg:

ja kdysi mel takovyho malyho cinana a zeleza jsem na tom udelal mraky
jestli ono to nebude pristupem
jo je to mala masina a podle toho se s ni musi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1866
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

27. 6. 2017, 4:48

Tady je ta levnější čína - váha 240kg už ujde, 400V motor bez regulace otáček, příčný posuv. Firma sice neznámá, ale cena nízká.

http://www.ebay.de/itm/Leitspindel-Dreh ... OSwDrNZTCG~" onclick="window.open(this.href);return false;

pro porovnání co se dá pořídit v této velikosti v ČR ale je to cenově už o dost někde jinde... (cena bez DPH)

http://www.bow.cz/produkt/3427200-stoln ... n-tu-3008/" onclick="window.open(this.href);return false;
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1866
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

27. 6. 2017, 4:53

robokop píše:martasg:
ja kdysi mel takovyho malyho cinana a zeleza jsem na tom udelal mraky
jestli ono to nebude pristupem
jo je to mala masina a podle toho se s ni musi
Jojo máš recht asi je to přístupem... já jsem prostě línej upichovat ručně pilkou a při hrubování ubírat šponu po desetině :)
Ale ta geometrie byl největší problém - proto jsem to prodal, nepotřeboval jsem stroj na dělání kuželek - kamarád si ze mě pořád dělal srandu že mám kuželkomat :)

Viz. fotky se mi asi nebudeš divit že na tom mém soustruhu to bylo tak jak tvrdím. Nevím jestli by jiný přístup pomohl k úspěšnému obrábění :roll:

Potom jsem to zkoušel zaškrabávat, ale když jsem zjistil kolik bych musel odškrábat a že bych musel řešit i špatnou geometrii lože, slabej motor - bylo to vario 1,1kW, a pak ty ložiska vřeteníku taky komedie, supporty nutný zaškrabat atd. tak jsem to raději prodal a taky hlavně proto že jsem chtěl něco většího a prostor už nehrál roli.
Přílohy
na barvě posazený vřeteník Bernardo WQ750 Profi - lahůdka na předělávku a zaškrabání (podstata problému při upichování a geometrii obrábění)
na barvě posazený vřeteník Bernardo WQ750 Profi - lahůdka na předělávku a zaškrabání (podstata problému při upichování a geometrii obrábění)
vřeteník Bernardo WQ750 Profi má velice slabé stěny s absencí žebrování zcela vůbec netlumí vibrace
vřeteník Bernardo WQ750 Profi má velice slabé stěny s absencí žebrování zcela vůbec netlumí vibrace
výrobce Bernardo se s tím moc neprdí - na vymezení vůlí mezi vřeteníkem a lože tam stříkne barvu :)
výrobce Bernardo se s tím moc neprdí - na vymezení vůlí mezi vřeteníkem a lože tam stříkne barvu :)
pokus o zaškrabávání
pokus o zaškrabávání
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Odpovědět

Zpět na „Nákup“