Menší, nebo stolní soustruh do garáže

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2017, 5:37

testone: Máš pravdu, že skutečná generálka to asi hned tak nebude, ale na tom rozebrání, vyčištění, seřízení, namazání a nějakých nutných opravách se asi shodneme. To prostě k zprovoznění takto starého soustruhu patří.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

23. 8. 2017, 6:57

Tento starý soustruh a na druhé straně snaha vyrábět písty do airsovtové zbraně, nevim, nevím.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 7:11

Tak jsem rozebral suport, celý jsem ho vyčistil, a jsou vidět na pojezdech stopy po zaškrabávání, tak aspoň, že na tom někdo něco udělal... Jinak oba posuvové šrouby jsou v háji + matka příčného posuvu to asi měla za sebou už když jí někdo vyrobil. Vyfotil jsem ten šroub a uložení vřetena, které jsem ani nedokázal rozebrat, nemám na to tady nářadí. Bude potřeba udělat ty dva šrouby, matka může zatím zůstat. Vřeteno nemá u univerzály rukou znatelnou vůli, ale vzadu u žemenice je to odhadem tak milimetr nahoru a dolu, nedokážu odhadnout z vnějšího pohledu, jak vypadá to uložení zevnitř, ale třeba někdo z vás to bude znát.
Přílohy
Posuvový šroub - střed ztenčené stoupání oporoti krajům
Posuvový šroub - střed ztenčené stoupání oporoti krajům
Uložení 1
Uložení 1
Uložení 2
Uložení 2
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

24. 8. 2017, 8:02

Pokud necháš vyrábět nové šrouby, tak včetně matic! (matice z bronzu).
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 8:19

Miltech píše:Pokud necháš vyrábět nové šrouby, tak včetně matic! (matice z bronzu).
No ona to je jedna matice, druhý šroub má matici vyříznutou v litinovém těle toho stolu (podélný posuv suportu).

Jaký je všeobecný názor, že by se koupila trapézová tyč a ta by se sesadila se zbytkem hřídele ( klička, zámek pro oz. kolečko ) Je to úplná hovadina, nebo by to šlo? Ptám se, protože by výměna TR šroubu byla řádově cenově úplně někde jinde. Celou posuvovou osičku mi pod 1000,- nikdo nevyrobí ne?
Přílohy
Posuvový šroub
Posuvový šroub
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 8. 2017, 8:45

šroub se dá tzv. zregulovat
tj. na jiném soustruhu rozjedeš šířku mezery závitu tak, aby byla po celé délce stejná
to že pak bude šířka mezery ku šířce zubu třeba 1:3 je jedno, funkci to nevadí, bude to tak běhat dalších 100 let
jen se na míru udělá nová matice
ze závitovky by to teoreticky udělat šlo, ale neuděláš na ní ty konce ,má závit po celé délce
Kovoel tu nějaký šrouby prodával minulý týden
vůle v příčném suportu ani půl kola zase nijak zvlášť nevadí, s tím se dá žít, stejně najíždíš jen z jedný strany
teď bych to neřešil, stejně ta vůle nevznikla najednou
ti před tebou s tím dělali desítky let
když si na to dáš nějaké odměřování nebo si tam přišroubuješ digi šupleru z Lidlu, tak tě to už vůbec nemusí zajímat
ono taky bude čochty čvachty podélné vedení
to je větší problém než vůle ve šroubu
na podélném šroubu je to už vůbec jedno
daleko větší problém jsou ty vůle na vřeteni
rozebrat
zjistit problém
asi přebrousit vřeteno
asi udělat na míru nový ložiska
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

24. 8. 2017, 9:24

Jak vidím ty detailní fotky, tak už vím, kde je výrobce mého soustruhu, před pár dny jsem se tu na to ptal. Ten můj je akorát menší, ale mnoho detailů je shodných. Nemáte někdo soupis soustruhů od Josefa Svobody Olomouc? Nějaký dobový katalog třeba? Díky.
MAS FU2A, TOS SM16A
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 10:32

Carl_FM píše:Jak vidím ty detailní fotky, tak už vím, kde je výrobce mého soustruhu, před pár dny jsem se tu na to ptal. Ten můj je akorát menší, ale mnoho detailů je shodných. Nemáte někdo soupis soustruhů od Josefa Svobody Olomouc? Nějaký dobový katalog třeba? Díky.
No a jak je tedy řešené to uložení vřetene, měl jsi to rozebrané?
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 10:48

testone píše:šroub se dá tzv. zregulovat
tj. na jiném soustruhu rozjedeš šířku mezery závitu tak, aby byla po celé délce stejná
to že pak bude šířka mezery ku šířce zubu třeba 1:3 je jedno, funkci to nevadí, bude to tak běhat dalších 100 let
jen se na míru udělá nová matice
ze závitovky by to teoreticky udělat šlo, ale neuděláš na ní ty konce ,má závit po celé délce
To by šlo u příčného posuvu, tam je matka bronzová, ale u podélného je maticí litinové tělo, tam by se musela udělat jedině vložka to je cenově v jiné galaxii, nebo ne?

K té výrobě ze závitové tyče jsem koukal, že na jednom konci je stočená na průměr plné kulatiny a je na ní dále metrický závit na zajištění maticí, z druhé strany by se sebral závit, vyřízl by se tam metrický závit a do zbytku původní hřídele by se navrtala díra a zase závit, sešroubovalo by se to a zalepilo a musí to bejt svatý ne? U toho podélného to je ještě jednodužší, tam by se to jen sebralo a nasadila by se klička.

Problém nastáva v momentě, že jsem neměřil (posuvkou) špatně a jsou tam šrouby: příčný posuv TR15x3, podélný posuv TR"13,5"x3 - je to tedy jen ubraný TR16x3 a TR14x3, nebo to je nějaký atyp?
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

24. 8. 2017, 10:58

Hoffec píše:
No a jak je tedy řešené to uložení vřetene, měl jsi to rozebrané?
Neměl, já ten soustruh mám teprv týden. A vůli tam nemám, takže není důvod to rozebírat.
MAS FU2A, TOS SM16A
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 8. 2017, 11:05

ty šrouby budou palcový
musíš to měřit tak přes deset závitů a podělit to
podélnej šroub vůbec neřeš
proč pochopíš, až budeš na soustruhu chvíli dělat
zbytečná starost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 11:32

testone píše:ty šrouby budou palcový
musíš to měřit tak přes deset závitů a podělit to
podélnej šroub vůbec neřeš
proč pochopíš, až budeš na soustruhu chvíli dělat
zbytečná starost
Jo tak sem to měřil... Takže opravit pouze příčný posuv suportu? On tak ten podélný není tak moc vyběhaný, u něj je hlavní vůle v uložení v tělese asi 2 mm, ale to by se dalo snad nějak vypodložkovat. Budu se tedy věnovat tomu příčnému šroubu, asi to vyměním jak jsem psal, koupim závitovou tyč TR16x4 (není to stoupání moc?) a sesadím to s původní hřídelí, matku koupím hotovou kostku a jen si jí upravím (ono to tam tak je udělané) vyjde to na pár kaček a snad to splní svůj účel.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 8. 2017, 11:42

budou tam nejspíš svěrné kuželové pouzdra
tzn vnější kužel se stahuje maticemi a tím se nastavuje vůle většinou nato každý prdí a v pouzdru se vychodí šiška
tu je problém jaksi znovu zformovat do kruhu...
další problém je, že pouzdro má nařízlou drážku /ky/ a ta se s každým dalším utahováním pouzdra zmenší až na nulu a pak neni možné pouzdro dotáhnout
taky je supr prasečina namontovat na takto uložené vřeteno řemenici až za vřeteník
mimo hnací síly působí na hřídel i radiální síla od napnutých řemenů
to pouzdro může vypadat nějak takto
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 8. 2017, 11:48

a asi nejhorší na opravu je toto uložení vřetena
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 8. 2017, 11:49

kenybz píše:budou tam nejspíš svěrné kuželové pouzdra
tzn vnější kužel se stahuje maticemi a tím se nastavuje vůle většinou nato každý prdí a v pouzdru se vychodí šiška
tu je problém jaksi znovu zformovat do kruhu...
další problém je, že pouzdro má nařízlou drážku /ky/ a ta se s každým dalším utahováním pouzdra zmenší až na nulu a pak neni možné pouzdro dotáhnout
taky je supr prasečina namontovat na takto uložené vřeteno řemenici až za vřeteník
mimo hnací síly působí na hřídel i radiální síla od napnutých řemenů
to pouzdro může vypadat nějak takto
Obrázek
Díky, to bude zase radost to dát do kupy :-D
Odpovědět

Zpět na „Nákup“