Akú chladiacu emulziu

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

16. 2. 2019, 12:05

Jo, tak to pak jo, to nějakej nasbíráš, tak to zkus a poreferuj
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2019, 12:21

pepawrf píše: 16. 2. 2019, 12:03 Nový bych také nelil. Dal bych použitý. Pět převodovek na servis a čtyřicet litrů je hned. Chci to zkusit do frézky ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Do jaké frézky to chceš dát?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

16. 2. 2019, 12:38

Do fa3.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 2. 2019, 5:21

aleš honza
přesně tak, emulze plným proudem z trysky pr. 10mm přímo do řezu
při nějakém řezání železa na Masturnu běžně 150m/min na pr. třeba 80mm to je nějakých 600ot/min, 0,2mm/ot a 3mm hloubka řezu
podle kusu a upnutí by mašina a nůž snesly mnohem víc
pak z toho lítaj ty správný drobný sypký špony, jsou modrý i pod elmulzí
v tomhle režimu dobrá destička vydrží možná i hodinu
a smrdí a kouří i ta emulze
olej by už dávno hořel
takovýmhle podmínkám se na FN22 nepřiblížíš ani náhodou
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2019, 9:04

OK, díky za vyjádření. To mě právě zajímalo, protože na takový výkon se nedostanu. To fakt FN22 nedá, tam nejdou nakonec ani plátky používat.

To použití na FA3 by mě zajímalo, určitě to sem pak napiš. Sice se nechystám používat v ní řezný olej, počítám s emulzí, ale jen pro zajímavost.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2019, 9:10

a proc by tam nesli?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 2. 2019, 9:50

Protože Aleš.

To jako FN22 nezvládne 50 mm fréz. hlavičku nebo plátkovej vrták?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2019, 10:48

Ne, nezvládne.
Už s frézou 40mm dělá při čelním obrábění s relevantním úběrem rychlostní skříň celkem bordel. Když se to bere bokem šroubovicí tak je to v pohodě. Plátky jsem ani raději nezkoušel, stačila mi reference ostatních.
Je to prostě stará koncepce. Původně to zkonstruovala Zbrojovka Brno ještě před válkou. Alespoň co já vím.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2019, 7:13

Never recem
Mnoho platkovych nastroju zatezuje o dost mene nez HSS

Nekdo asi zkusil starou narexackou hlavu a siri svoji zkusenost jako obecnou pravdu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

17. 2. 2019, 10:16

A ještě negativní. To musela skákat po podlaze...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

17. 2. 2019, 10:53

Když to dává rázy do převodovky tak buď je situace, že bereš pouze jediním břitem do záběru (než se další dostane do záběru tak ten první je venku odlehčí převodovce a pak se zase zakousne jeden zub a je to hrozný rachot.) takže brát tak, aby fréza byla jen o něco větší než šířka obráběného materiálu nebo materiál širší než je fréza- tzn. min 2zuby stále v záběru.
Řešením tohoto rachotavého problému je vyrobit přídavný setrvacník namontovaný na horní části vertikální hlavy (některé frézky ho mají už ve vnitř, ale fa3u ho nemá a fn 22 myslím, že taky nemá.
Je to někde vnějaké knížce popsané něco jako modernizace starých frézek.Setrvačník je vpodstatě hmota, která zabraňuje tomu rachotání převodovky svojí setrvačností hmoty. chtěl bych si to někdy vyrobit a vyzkoušet.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 2. 2019, 11:50

To ne, to je při dostatečném záběru.

FN22 100% setrvačník nemá, měl jsem jí celou rozebranou. FA3 si nejsem jist, mam dojem, že taky ne. Nicméně u FA3 jsou v porovnání s FN22 některá kola z rychlostní skříně celkem slušné talíře, takže se můžou chovat jako setrvačník.

O přidání setrvačníku jsem někde taky četl. Nicméně já mam v hlavě jiné řešení co jsem viděl u jednoho strojaře. Připojit ke svislé hlavě napřímo přes řemenový převod motor jako je to u rychloběžné hlavy a motor ovládat frekvenčním měničem. To řeší celou řadu dalších věcí. On to dokonce vyřešil tak, že použil hlavu s ISO40 z nějaké německé frézky. Pracností to vyjde jen o něco více než setrvačník. Pravda, investiční náklady budou o dost větší, ale je to dost komplexní řešení.
Zatím jsem od někoho sehnal jakousi hlavu s ISO40, tenkrát mě to stálo asi 1200,-. Nemá výsuvnou pinolu ani žádný úhlový převod, náhon je dělaný řemenicí ze shora. Docela by mě zajímal z čeho ta hlava je.

Starou narexáckou myslíš tu co má plátky naletované?
On to nebyl názor jednoho člověka ale tak nějak obecně známá věc. Slyšel jsem to z více stran.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 2. 2019, 4:12

myslí starou narexáckou s pájenými plátky i ty s výměnnými plátky s negativní i pozitivní geometrií
to všechno stojí za ho...
osobně vyzkoušeno, taky jsem si naběhl, koupil jsem to někde na burze
nedá se to pořádně seřídit, každý plátek je jinak, výměnou plátků strávíš půl dne a stejně je každý jinak
geometrie k ničemu
prostě je to poplatné době vzniku a stupni vývoje
moderní hlava s pozitivní geometrií třeba s kruhovými plátky nebo s plátky APKT atd je někde úplně jinde
s tím starým narexem co se furt dokola točí v inzerci (Proč asi?) se to vůbec nedá srovnat
....
i s hlavou o pr. třeba 50mm se dá frézovat třeba hrana plechu tl. 10mm
prostě tu hlavu postavíš proti kusu tak, aby bylo v záběru víc zubů najednou, přesně jak tu psal kolega výše
tj. ne přes střed, ale k obvodu
žádný setrvák atd pak není potřeba ani u frézky typu FN22
dělám to tak na polské FNC25 (nebo jak se jmenuje) to je +- ten samej stroj
1 zub v záběru = rachot převodovky a vzestupného převodu do hlavy
ono ten setrvák taky není úplně hifi nápad
představ si síly v zubech převodovky, když by to mělo roztočit třeba 10kg železa na pr. 250 na třeba 1500ot/min
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 2. 2019, 4:17

aleshonsa píše: 17. 2. 2019, 11:50 Nicméně já mam v hlavě jiné řešení co jsem viděl u jednoho strojaře. Připojit ke svislé hlavě napřímo přes řemenový převod motor jako je to u rychloběžné hlavy a motor ovládat frekvenčním měničem.
to už mám taky za sebou cca před 20 lety
bez další převodovky narazíš na problém nedostatku krouťáku v nižších otáčkách
asi 50x se to tu řešilo pro pohon vřetene soustruhu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 2. 2019, 2:17

To chápu, ale vždyť říkám, že jsem měl záběr dostatečný, tj. víc zubů v záběru. Ono těch problémů je tam víc - úhlový převod v hlavě je dost hrachovina, vysoké otáčky (hlavně s motorem na II. stupeň) rychlostní skříň moc nepobírá, atd.
Já jsem zjistil, že nejlepší je vzít třeba 20mm frézu a s tou dělat. Nesrovnatelně klidnější chod.
Ono tedy vzhledem k rozsahům posuvů si na FN22 stejně člověk obecně s třeba tou 50mm frézou by moc neužil.

Jestli myslíš tuhle http://www.lathes.co.uk/avia/index.html frézku, tak to bych řekl, že je to modernější stroj než FN22. Typoval bych to asi tak jako FN20 atd. Taky je vidět, že je to celé inteligentněji řešené. Je i větší než FN22.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Nákup“