Těsnění do tlakového hrnce

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 5. 2019, 12:55

Dá se někde sehnat těsnění z obrázku?
Přílohy
Tesneni pro Wolfa.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2019, 1:27

Náhradní díly k tlakovému hrnci jsem kupoval u kulina.cz, třeba by to mohli mít taky.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 5. 2019, 3:44

Pokud používáte tlakáče, tak dbejte na bezvadnost jistících prvků! Mému bývalému spolupracovníkovi se nedávno tlakáč předělal na samootvírací během vaření. Naštěstí jej to zasáhlo jenom na "ošklh" a následky nebyly fatální. Ale helikoptérou se proletěl. Doma ho máme taky, ale manželka z něho má strach a já mám raději pomalou přípravu vývarů a masa. Je to prostě jiná chuť když se to "táhne" a tak je hrnec někde ve špajzu na nejvyšší polici v rohu už hodně let.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2019, 3:57

Jak to dokázal? To ho měl blbě zavřený (pokud to vůbec jde) nebo to byla nějaká výrobní vada?
V papiňáku je za normálních okolností poměrně malý tlak. Aspoň v těch starých, co občas používáme. Nevím, jestli se teď nedělají nějaké supermoderní s vyššími tlaky.
Navíc to má 2 pojistné mechanismy. Kromě toho když se v tom naučíš vařit, tak si nacvičíš množství plynu/elektriky tak, že to neodfoukne.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 5. 2019, 4:31

Jak to dokázal nevím, chvála Bohu jsem vedle něj nestál. Ani nevím, jaký typ hrnce měl. Jen z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé se o stav jistících prvků moc nestarají. Otvory v přetlakovém ventilu bývají téměř zapečené zbytky připravovaných pokrmů a přetlaková pojistka mnoha lidem nic neříká a bývá zapečená (doslova) a tudíž zcela nefunkční. Už jsem viděl několik takových bomb mezi lidma. Když uvidím papiňák, tak se na to vždy ptám. Nevím, jak to mají řešené nejmodernější hrnce.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 5. 2019, 4:34

Josef píše: 23. 5. 2019, 3:44 Pokud používáte tlakáče, tak dbejte na bezvadnost jistících prvků! Mému bývalému spolupracovníkovi se nedávno tlakáč předělal na samootvírací během vaření. Naštěstí jej to zasáhlo jenom na "ošklh" a následky nebyly fatální. Ale helikoptérou se proletěl. Doma ho máme taky, ale manželka z něho má strach a já mám raději pomalou přípravu vývarů a masa. Je to prostě jiná chuť když se to "táhne" a tak je hrnec někde ve špajzu na nejvyšší polici v rohu už hodně let.
Tohle je jeden ze tří - jde mi o to, zda se nedělá těsnení v těhle rozměrech.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2019, 4:54

Josef píše: 23. 5. 2019, 4:31 Už jsem viděl několik takových bomb mezi lidma. Když uvidím papiňák, tak se na to vždy ptám. Nevím, jak to mají řešené nejmodernější hrnce.
Máme hrnec WMF a tam je přetlaková pojistka řešená tak, že bych ji neváhal dát do galerie geniálních konstrukcí :-) Je to vlastně dutý silikonový špunt vražený do víka a v něm kulička, nic víc. Normálně slouží jako zavzdušňovací ventil při ochlazení, případný přetlak protlačí kuličku skrz sedlo toho ventilu do horní dutiny a pára odfoukne řízeně směrem nahoru. Navíc když je víko svisle (=v myčce) tak v něm kulička volně kloktá a ventilem protéká voda, takže zapatlání špínou nehrozí. A i kdyby byl upatlaný, tak se nedostane do těsnicí polohy a papiňák se nenatlakuje.

Druhá pojistka je klasická díra kolem pracovního těsnění, které by se mělo vyboulit ven a odfouknout. Tohle se ale používá už od dob co jsem rozum bral a taky to vypadá celkem spolehlivě. Není možné že v případě toho známého bouchla tahle pojistka a on měl hrnec daný uchem od sebe?
Naposledy upravil(a) prochaska dne 23. 5. 2019, 4:56, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 5. 2019, 4:56

To těsnění je pravděpodobně ze silikonu
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

24. 5. 2019, 7:26

Ještě geniálnější to měli Papiny za našeho dětství. Zda se to prodávalo v CZ nebo zda to naši dotahli od někud z venku to netuším. Odfuk trubka průměru díry cca 5-7mm, na které seděla "čepička" jako závaží. Hmotnost závaží určovala vnitřni tlak po jakem uz si dofoukne. Odfukovací díry byly vrnané našikno, tak se závaží v provozu krásně otáčelo. Neselhatelný systém.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

24. 5. 2019, 8:55

Zdenek Valter píše: 23. 5. 2019, 4:34 ...
Tohle je jeden ze tří - jde mi o to, zda se nedělá těsnení v těhle rozměrech.
Omer ho a ja ti ho vytisknu z flexibilniho teplotne odolneho polymeru.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 5. 2019, 9:39

Poslal jsem SZ s rozměry - víc než tu fotku nemám.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 5. 2019, 9:46

bejvalýmu kolegovi bouchnul taky
stavěl novou kuchyni
naštěstí v té kuchyni nikdo nebyl
byl to papiňák, kde jako bezpečnostní pojistka byl takovej terčík z Woodova kovu nebo z něčeho takového nízkotavitelného
nahradil ji rozklepnutou diabolkou
on je takovej šetřivej
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2019, 9:51

To bylo nízkotavitelné? Kdysi jsme také mívali takový papiňák a já měl za to, že je to jen průtržná membrána. Ale nijak blíž jsem to nezkoumal a ta nízkotavitelná slitina mě nenapadla.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 5. 2019, 9:56

Tím Woodovým kovem se i pájely spoje součástek choulostivých na teplotu. Prodávali to jako náhradní díl právě na ty papiňáky.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“