Laserový gravírovací CNC stroj na dřevo

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
drdus
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 4. 2018, 10:06

6. 2. 2020, 8:51

Dobrý den,

chtěl bych profíky na gravírování dřeva požádat o radu. Sháním kvalitní gravírovací stroj na měkké dřevo - březová překližka a masiv (olše, borovice, modřín, bříza). Žádné řezání, pouze gravírování - resp. značení dřevěných výrobků. Gravírovat budu na překližku o velikosti 40x40cm a pak na kostky z masivního dřeva - o max. výšce 13 cm. Potřeboval bych kompaktní stroj, který by byl vychytaný a abych po zaškolení na něm mohl pracovat bez detailních znalostí o stroji a nějakého složitého nastavování.

Existuje takový stroj?

Našel jsem tohle:
https://www.lior.cz/laserove-gravirovac ... gLgDvD_BwE

Je to to co hledám?

Předem vám děkuji za jakékoliv rady a doporučení.
Vláďa D.
Naposledy upravil(a) drdus dne 7. 2. 2020, 8:23, celkem upraveno 7 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2020, 9:14

Polovodičový laser je pro tohle použití asi to pravé řešení.
Ale zrovna ten výrobek z odkazu bych takhle od prvního pohledu za zrovna vhodného kandidáta na koupi nepovažoval.
Rozhlídnul bych se po nějakých třeba na eBay.

Je třeba si uvědomit, že laser potřebuje být dost přesně zaostřený na povrch toho, co má gravírovat. Takže je třeba nějak ošetřit různu výšku gravírovaného materiálu.
Nebízí se varianta to nějak zakomponovat třeba do stávající technologie, pokud tedy to dřevo nějak zpracováváš (řežeš, hobluješ atd.).

Pokud napíšeš víc podrobností, můžeš dostat víc informací.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2020, 3:35

https://www.youtube.com/watch?v=I3f-762qcWc

neco takoveho a proste to postavit na plochu kterou chces znacit. Nebo na nejaky pripravek aby to bylo vzdy ve stejne vysce od povrchu.

Pokud budes znacit nejake logo (porad stejne), asi bych si naprogramoval druhe arduino s SD kartou ze ktere jen tlacitkem vyberu program a nemusim pripojovat PC a ovladat to z klavesnice a mysi. Cinan uz takove moduly i prodava, jeden mam doma ale jeste jsem to nezkousel. Koupil jsem to k memu miniCNC, ale neni cas. Zkusim najit link.

-------------------
Urcite me zajima jak to tu dopadne, kamos truhlar ma uplne stejne pozadavky a zatim take furt vybira
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2020, 4:31

a tady je to s dopravou z Ceske Republiky za necele 3000CZK (123,5USD)
https://www.aliexpress.com/item/33043097431.html
varianty 2,5W EU + černá

ten offline controller mam neco takoveho https://www.aliexpress.com/item/4000631785441.html

---------------------------------------------------------------------------
nebo tohle vypada zajimave, a to by melo rovnou fungovat i bez pocitace
https://www.aliexpress.com/item/4000449544467.html?
Obrázek
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5224
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 2. 2020, 7:24

A v čínském popisu je perfektně uveden výkon laseru 2500mW 5,5W super! :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2020, 7:44

Charon píše: 6. 2. 2020, 7:24 A v čínském popisu je perfektně uveden výkon laseru 2500mW 5,5W super! :lol:
Mně teda zrovna tenhle prodejce připadá slušný. Má tam napsané, že dělá verze 2.5W a 5.5W, a taky píše, že 7W/20W je příkon a ne výkon (jak to píše mnoho jiných).
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5224
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 2. 2020, 8:26

Já to nestudoval celé, jen v té jedné větě to vypadá divně.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
drdus
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 4. 2018, 10:06

7. 2. 2020, 8:25

Děkuji za prvotní informace. Díval jsem se na odkazy, ale potřeboval bych něco opravdu kvalitního, promyšleného a bezpečného s čím budu moct pohodlně pracovat. Finančně to moc neřeším (počítám, že to bude stát několik desítek tisíc).

Podrobnosti co zamýšlím dělat:
1) Na březové překližce 40x40xtl.8cm budu gravírovat čáry nebo kolečka.
2) Na broušených kostkách z měkkého dřeva o výšce 1 až 12cm budu gravírovat čáry případně číslice nebo možná nějaké puntíky (ještě nemám úplně rozhodnuto). Pokud by gravírování vyžadovalo konstantní výšku, pak by šlo většinu kostek gravírovat ve výšce 3 cm.

Pak přijde lakování bezbarvým lakem.

Pokud to bude nutné mohu nejdříve gravírovat a pak brousit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 2. 2020, 8:52

drdus píše: 7. 2. 2020, 8:25 ...
Pokud by gravírování vyžadovalo konstantní výšku, pak by šlo většinu kostek gravírovat ve výšce 3 cm.
...
To není "pokud". Tak to prostě je.
Zbytek té věty (... by šlo většinu kostek gravírovat ve výšce 3 cm ...) jsem nepochopil.
Možná by to chtělo nějaký jednoduchý náčrt, jak si to představuješ.

A zřejmě by ses měl vypravit někam na čumendu, abys měl trochu o této technologii představu.
Třeba CNC centrum si taky nekoupí někdo, kdo zatím nic neobráběl.

Pokud by to mělo zvládat takhle rozdílně vysoké polotovary, tak by to podle mě chtělo nějaký CNC router s dost vysokým rozjedem v ose Z.
Na něho namontovat laserovou hlavu a sondu pro automatické nastavení výšky nad povrchem.
Ale pokud to má gravírovat nějaké větší obrázky, tak by byl vhodný pohon ozubenými řemeny, nikoli šrouby.
Asi by na to vyhověla mechanika nějaké přerostlé 3D tiskárny.
drdus
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 4. 2018, 10:06

7. 2. 2020, 9:20

Dobře. Pochopil jsem, že musím mít přesnou představu o výsledku a to já ještě nemám. Budu více zjišťovat možnosti a nechám to postupně krystalizovat.

I tak vám děkuji.
Vláďa D.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 2. 2020, 10:42

Tak si kup klasický CO2 laser. Je to spolehlivé, výkonné, co si tam uložíš to budeš pálit a bez použití PCčka. Stojí to sice několik desítek tisíc, ale je to ultimativní řešení. Paradoxně teď jsem prodal laser 500x700 mm Zko jde až do 320mm s veškerým příslušenstvím za 47tisíc + náhradní nová čočka. Pokud má práce za něco stát a hlavně má být produktivní, nebývá levné řešení mnohdy to nejvhodnější. Pokud bys měl cestu přes Prahu, vezmi překližku a stav se. :-)
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

7. 2. 2020, 2:20

tak jestli za to chces dat desitky tisic, tak to je uplne jina liga. Ja to resil pro truhlare, co chce palit svoje logo na ruzne povrchy, nevadi mu ze to bude relativne pomalejsi a cenu do 10k.

Tenhle cinskej bazmek je super, ze ho polozis na jakoukoliv plochu a on si proste jezdi a pali pod sebe. CO2 laser uz mi na tohle prijde trosku overkill a hlavne uz kvuli bezpecnosti by mel byt v uzavrene "boude" - cili na stolni desku si v nem nic nevypalis, pac ji tam nenacpes.

Jinak ani tech 2,5W neni nic bezpecneho, "antilaserove" bryle a opatrnost jsou nutnosti. Staci blbej odraz od bile omitnute zdi a schanis si psa a hul. Mozna jsem posera, ale ja bez brejli laser nezapinam :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 2. 2020, 3:48

misil píše: 7. 2. 2020, 2:20 Jinak ani tech 2,5W neni nic bezpecneho, "antilaserove" bryle a opatrnost jsou nutnosti. Staci blbej odraz od bile omitnute zdi a schanis si psa a hul. Mozna jsem posera, ale ja bez brejli laser nezapinam :)
Off topic.
Shánět psa je rozumné. Pes je fajn kámoš, teda když se povede.

Ale s odrazem od bílé zdi to nebude mít nic společného. Laser je nebezpečný vysokou hustotou výkonu. Ale to platí jen když je zaostřený. Při odrazu od zdi už určitě zaostřený nebude. Takže hustota výkonu v takovém odrazu bude pravděpodobně menší, než když ti do očí posvítí dálkovkama protijedoucí auto. Not good, not terrible.

Tím ale nikoho nevyzývám, aby to rutinně praktikoval. Jen je dobré znát sílu zbraní nepřítele.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“