Rádlovací kolečka - Praha a okolí*

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 3. 2020, 12:05

Jak píše Milan 199, je to fakt černá magie. Existuje i vzorec pro výpočet, aby to sedlo, ale stačí +/-0,01 a můžeš to vyhodit . Další velice důležitá věc je vydatné mazání,nebo chlazení, jednak kvůli tření a také kvůli odvodu třísek, které se ti tam jinak zaválcují a pomačkají kresbu. Já většinou jedu na několik záběrů, ale to hodně záleží na materiálu. To, že držák musí být v ose a původní průměr se zvětší o několik desetin milimetru asi víš.
Dej vědět, jak jsi uspěl. :)
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

2. 3. 2020, 12:18

Ahoj,Koukam že se tu rozproudila pěkná debata - Takže malé zkušenosti s rádlováním. Nedělejte z toho pro kutila kovbojku - že Helmuti to mají spočítaný a co není podle jejich počtů je špatně nebo když to není podle jejich vysněného cíle tak to také znám. Ale jinak pro kutila jak jsem psal, na malém soustruhu je ideální dle mne držák který se stahuje na průměr obkročmo - viz to Varco. Já jsem rádloval na MN80 jak průměr50mm automatovku tak i menší průměry a pokud nejsi limitován průměrem rádlování tak to stahnu co snese pohon a důležité je hlavně mazat když přeženu stahování tak si vylámu ty zoubky na rádlovaném předmětu.Pokud to najíždím opatrně a nesedí mi řádně průměr obrobku k počtu zubů tak se to jakoby zdvojuje - takže - nic moc. Tudíž nebát se to tam trochu naprat. Ty jednostrané rádlovací držáky jsou dle mého vhodné akorát na větší stroje, které ten velký tlak unesou.No a jinak k tomu rádlování kde má být počet zubů stále stejný, tak tam bych zkusil použít k rádlování držáky s kolečky která materiál odstraní (tím zůstává i průměr stále stejný) - (bohužel výrobce těchto držáků a koleček si zpaměti nepamatuji a navíc se domnívám, že je to také jen na větší stroje) a ne jako typ držáků (nazvěme ho jako starý), kde dochází k vzniku vzoru tlakem a průměr obrobku se zvětší. To je můj názor, a jinak Ahoj
Ps.: A jak dopadá moje rádlování, tak to je někde tady na foru o MN80 a je tu tuším i fotka toho rádlovacího přípravku který jsem si vyrobil
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 3. 2020, 2:28

Rozhodně nemám v úmyslu někoho strašit. Sám jsem kutil a ke svým poznatkům jsem došel metodou pokus, omyl a myslím že je zbytečné, aby také objevoval už dávno objevené. Aby to k něčemu vypadalo, chce to cvik, ale trocha teorie mu ušetří spoustu času, nervů a peněz. :)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 3. 2020, 6:10

to Lubos2 :

To rádlování obráběním /samovolným odvalem/ se tu už probíralo. Vyrábí to firma Quick /jestli teda ještě jsou/ nebo Zeus. Je to dost složité nastavit, /úhly i výškově / jinak ti to sežere kus průměru a máš to jako po rašpli. Výhoda je že je excelentní výsledek i na křehkých materiálech / mosaz automatovka / nebo na plastech /ertacetal/. Jenže držák je tak 15k a jedno kolečko /potřebuješ dvě nebo tři/ skoro 1k. Neničíš tím ale mašinu a existuje to ve velikosti pro MN80.

Na ten náš problém s počtem zoubků 42/41 to nejde použít - rádlujeme v zápichu.

Jinak tu asi nikdo nikoho strašit nechce - jenom to není úplně jednoduché a chce to své.
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

2. 3. 2020, 12:35

Ahoj pánové, Takže se ještě jednou vrátím k tématu - takže dle mého se podívejte na co to kolega chce. Jde o šroubek nebo matku dle obrázku nerozeznám. Jde o pár kusů. Osobně bych použil automatovku nebo hliník (dural) z toho důvodu, že pro tváření jsou asi nejlepší. Mosaz ne - prorože je křehká. Co se týká materiálu, tak to nejsou žádné velké náklady - takže odzkouším a poznám. Co se týká výpočtů průměrů tak to jsem neřešil - ,,asi jsem se vždy trefil, ale dle mého je to tím, že jsem použil vždy dostatek síly (tlaku) a ono si to sedlo" - za tohleto mne hned netlučte prosím - vím že to není takhle profi. Ono by se to dalo asi technicky zdůvodnit - a hned by se vyjasnilo proč při opatrném najíždění dochází ke zdvojování. Samozřejmě při sériové výrobě by to nešlo takto dělat, přípaně by se musel napsat technologický postup s jakým nastavením vzdálenosti koleček by jste najížděli na tváření a vůbec by se musel zpracovat tento postup přesně krok za krokem. No a v poslední řadě zde dám adresu na výrobce pro řezné rádlování - je zde dost dalších věcí které stojí za pročtení (ty ceny samozřejmě nejsou nejlidovější) - https://www.octopustools.com/integi/rad ... olecka.php - No a poslední věc - pro dalšího kolegu - nevěděl jsem, že rádlujete do zápichu - takže jsem nastínil ten řezný způsob - takže pokud se to dělá tvářením, tak se domnívám, že by to šlo přeci jen udělat aby byl vždy stejný počet zoubků, ale muselo by se to testovat a na základě toho pak vyhotovit přesný pracovní postup a ten by nemusel být dle zažitých postupů. Takže jsem zde napsal své doměnky a zatím Ahoj
Ps.: Možná by stálo za to toto téma dát někam jinam - určitě by se poznatky z něj nahromadily a dalo by se z něj čerpat - pokud s by s tím souhlasil autor původního příspěvku (žádosti)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 3. 2020, 9:45

Ahoj, kolečka už bych díky štědrému mečenáši měl, dokonce vicero, optimální pro tento účel se zdají být tato a asi bych zvládl spíchnout zhruba takovýto držák, mohlo by to fungovat?

Image2738343086597961773.jpg

Screenshot 2020-03-06 at 08.50.25.png

Žlutý díl by byla složenina hranolku a několika různě širokých plechů. Tím by se dala nastavovat vzdálenost koleček a zároveň by to bylo poměrně tuhé. Je to samozřejmě dost těžkopádný systém, ale jednoduchý na výrobu a já to budu používat velmi svátečně, takže to pro mě nehraje zásadní roli. Je tam jiný problém? Asi bude i trochu hoňka vertikálně trefit střed, ale mám Tripana, takže to mohu posouvat plynule.

Díky, T.

EDIT: No, je to hodně nízko pod osou, to mi asi neprojde :(

Screenshot 2020-03-06 at 08.51.02.png
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 6. 3. 2020, 8:15, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

5. 3. 2020, 9:59

Myslím, že by to mělo fungovat dobře. Jenom ten žlutý díl bych spíše viděl jako kostku nežli plechy. Ten rozměr bych udělal tak o 1 mm menší nežli průměr obrobku. Kolečka se musí točit volně a pouštěj na to hodně chladicí kapaliny, aby se odplavily případné šupinky kovu.

Kolečkama najeď asi třetinou šířky nad materiál, tak 200 otáček na průměr cca 20. Nacpi to tam a pak pusť podélný posuv cca 0,1 až 0,15 / ot.

Držím palce !
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

6. 3. 2020, 12:10

Ahoj. Fungovat by to mělo - je to jako ten klasický držák - nevím jak bude reagovat obráběný materiál, protože bude tlačen do ohybu (v podélné ose obrobku) - což z mého pohledu není ideální jak jsem již tady psal - zároveň tlak na ložiska - to odhaduji dle tvého obrázku.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

6. 3. 2020, 8:50

Je to dokola vymýšlení vymyšleného. Už 100x se tady psalo, že klasika rádlovačka je smrt pro malé stroje. A navíc proč je trápit, když je možnost kleštového systému.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2020, 8:58

příliš snadné :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 3. 2020, 9:28

Máte oba pravdu.

U toho klešťového systému se jde hlouběji do záběru postupným přitahováním šroubu, suportem se nehýbe?

Jinak díky všem.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

6. 3. 2020, 9:46

Ahoj, Ano a ne - Dá se to nejdříve stahnout a pokud potřebuješ širší rádlování můžeš i posouvat suport.
Rs.: Jinak je tu někde fotka tohoto přípravku který jsem si dělal - je to obdoba toho co sem dal foto Elbarto ale mohu rádlovat i poměrně velké průměry -, zatím jsem dělal největší 50mm. - je to někde tady - MN80.-typy,rady,fotky
Ta fotka je tady - viewtopic.php?t=6523&start=285
Naposledy upravil(a) Lubos2 dne 6. 3. 2020, 10:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 3. 2020, 9:59

Koukám :shock: Pěkný macek, dík!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 3. 2020, 12:41

Rádlovací přípravek sice mám (byl v nějaké sadě s rychloupínací hlavou), ale nikdy jsem nic nerádloval. Takže jsem úplná lama.

Jen dotaz: u té barevné malůvky máš napsané, že je to příliš pod osou, takže tam ten přípravek asi neupneš.
Brání něco tomu osadit ho opačně? Pak bude naopak nad osou, což snadno doženeš podložkou.
Nebo to bylo myšleno nějak úplně jinak?
Díky.
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 3. 2020, 1:04

Milan199 píše: 1. 3. 2020, 11:06 ... Ať dělám co dělám, má-li vyjít průměr, počet zoubků osciluje mezi 42/41. Nikomu soudnému by to nevadilo, ale Helmuti to ne a ne vydýchat ! Jediné co jsou ochotni "vydýchat" je vysvětlení že český schweinerei je halt český schweinerei.
V tomhle tomu zakaznikovi nejspis krivdis, jestli to spravne chapu a jde o subkomponent pro automotive. To co popisujes je kvalitarske peklo. Je tam pro nej najednou variace ktera muze mit vliv na nekterou z funkci ci vlasnosti (z Externi fcni analyzy), kterou on nemuze ani trackovat, natoz eliminovat. Jestli je to automotive a oni sjeli nejakou validaci nadrazeneho produktu nebo sestavy na variante 42z, pricemz nyni muzou dostavat i 41z, tak se nediv, to pro nej smrdi prusvihem. Jestli na tom radlovani je obstriknuty overmold, tak ten muze klidne fakt hur drzet (neznam podminky jak teplota, vibrace apod. ale znam podobne pripady). To by v automotivu vysiloval kazdy, ver mi.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Nákup“