stolní vrtačka - vrtačkofrézka

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
jicha
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 9. 2019, 9:03
Bydliště: Strážovice, Jižní Morava

5. 6. 2021, 6:59

Potřebuji do hobby dílničky vrtačku s křížovým stolkem, spíše přesnou, než masivní, s možností občas "vyfrézovat" do hliníku nebo mosazi trochu rovnou drážku max 4*6mm. Hmotnost max. 100 - 150kg.
Většinou vrtám 1-4mm, 11mm tak jednou za pár let 8)
Díky za nabídky i za rady
Jirka
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

6. 6. 2021, 1:45

Tvým požadavkům vyhovují klony BF20; je jich plnej internet. Jen si vybrat podle barvy...
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

6. 6. 2021, 6:02

Trochu problém s dostupností...
Poslední dva měsíce stojí dodávky, prodejci recyklují to, co leží skladem.
Taky jsem uvažoval o koupi, ale jednak nechci brát zmíněné "zbytky" a pak taky nechci být nedobrovolným testerem kvality obnovených dodávek. Teda až k tomu dojde.

Samozřejmě, pokud máte někde spolehlivý zdroj, rád(i) si nechám(e) poradit. :wink:

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

6. 6. 2021, 6:47

No na ty uvedené požadavky by s velkou rezervou stačila frézka BF16 Vario Optimum.
Mám jí dělám na ní s přesností setin mm podstatně větší věci...

Ke koupi například zde: https://www.svarecky-kukly.cz/stolni-fr ... f-16-vario

Například nožová hlava, celé frézováno a vrtáno a řezáno (závity) na této "hračce"
Nožová hlava.JPG
Nebo dělicí kotouč na soustruh:
Dělicí kotouč.JPG
Naposledy upravil(a) pavlík dne 6. 6. 2021, 7:35, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 6. 2021, 7:02

Bohužel odchodem s UK z EU se vytratili v celkem spolehlivém obchodě Frézky Sieg s Morse kuželem.
Já mám X2.7L s morse 3.
K mání je i zde:
https://www.paulimot.de/bohr-/fraesmasc ... d-funktion
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
jicha
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 9. 2019, 9:03
Bydliště: Strážovice, Jižní Morava

11. 6. 2021, 6:06

Díky za rady a inspiraci. Zjistil jsem, že BF16 je pro mne s rezervou, BF20 až moc.
Jediný problém je cenový limit cca 20 tisíc... Kdybyste někdo pořizoval větší a zbyla malá :)
dejte vědět.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

12. 6. 2021, 5:44

Jestli má někdo malou delší dobu, tak jí má vymazlenou a dal do ní plus mínus ještě jednou tolik, kolik stála. Takže kdyby jí chtěl vyměnit za větší, s dvaceti nepočítej. Ne že by se občas neobjevily, na bazoši třeba z dědictví, ale musíš se pídit. :)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

12. 6. 2021, 6:09

Přesně tak, spousta hodin úprav, několik vylepšení, dokoupené dovybavení, které by bylo na větší frézku částečně třeba obměnit...
jicha
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 9. 2019, 9:03
Bydliště: Strážovice, Jižní Morava

9. 8. 2021, 1:09

Tak se mi podařilo za 12 tisíc koupit 10 let starou Bernardo KF 20L Super (delší vozík, silnější motor). Vše jsem rozebral na součástky, vycházel jsem z toho, že "made in Austria" je přesně přeloženo "vyrobeno v Číně na objednávku z Rakouska). Vřeteno bylo OK, setinkové hodinky se jen chvějí v rámci dílku, vše ostatní hrůza. Zdokonalil jsem se v zaškrabávání, chvílemi jsem už chtěl použít brusku :oops: . Po několika (mnoha) hodinách rovnání rybin chodí stolek jak má, ale svislý posuv je konstrukčně vymyšlený tak, že americká modelka by to blběji nenavrhla... :evil:
Už se o tom psalo v jiném vlákně, že na vrtání to není :roll: , vysoká spotřeba vrtáků atd. Prostě nadzdvihovat 13kg "pinolu" vinutou pružinou a pákou (mimochodem navíc obrácenou, aby to nebylo moc rovnoměrné :lol: ) je nápad za korunu. Vyřešil jsem to 15kg závažím a kladkostrojem, posun ve svislé ose je v celém rozsahu rovnoměrný, po uvolnění se "pinola" zvedá jako u dospělé vrtačky. Jediné minus tohoto řešení je nemožnost frézku přesunout - dvě kladky ve stropě a kuličková kolejnice pro olověný ingot na zdi.
Jako hobíka mne asi baví víc to dávání do pořádku, než vlastní používání.
Z Lidlové "vrtačky" jsem si navykl na laserový kříž, tak už jsem si vyfrézoval držáčky na čárkové laserové moduly, časem možná i čínský digitální odměr.
V současné době jsem velmi spokojen, 16 čtyřzubka čelní a běžná konstrukční ocel funguje, což je mnohem víc, než jsem čekal.
--------
Původní majitel si na mé doporučení koupil OPTIMill BF20L Vario. A je samozřejmě také spokojený :)
Odpovědět

Zpět na „Nákup“