SCHAUBLIN 53 nástrojářská frézka

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

12. 2. 2022, 6:19

Ahoj kluci
Podařilo se mi náhodou koupit NÁstrojářskou frézku Schaublin 53 .
Má originalní svislou hlavu ale to je vše , jinak k ní nic není
Před časem se mi na Bazoši povedlo koupit na Bazoši originální nepoužitou novou rychloběžnou hlavu( pán ji našel v bedně na šroťáku ) do této hlavy také sháním kleštiny ani přesně nevím jejich označení ?
Sháním dále obrážecí hlavu , horizontální ložisko ( i když to by šlo vyrobit), děličku atd
Mám doma věci které ani nevím , k jakému stroji patří rád vymenim
Třeba někdo něco doma má?
Koupím ,zaplatím nebo vyměním
Dekuji za každou radu nebo jestli má někdo , z frézkou nějaké zkušenosti
Přidávám Ilustrační fotky z mého oblíbeného webu Lathes.co.uk : frézka
E970834F-046B-4C3D-A3E4-18342F1577BB.jpeg
Rychloběžná hlava
60060F9C-C6FA-44A8-B1C1-61172C94652C.jpeg
Horizontální ložisko
E1F50E69-F602-4852-82AE-8CC243879B86.jpeg
DĚLIČKA
4271CB86-EDA0-46CA-A57B-B988AFB5320E.jpeg
39C7E5E8-4199-4314-B19D-66CF6D2EF405.jpeg
39C7E5E8-4199-4314-B19D-66CF6D2EF405.jpeg (21.59 KiB) Zobrazeno 1875 x
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2022, 1:21

Dej sem reálné foto k pokochání, katalogové obrázky jsou na nic :) Ona ta 53 není vysloveně nástrojařská, to byly modely 11,12,13, ale spíš klasická frézka zajímavé koncepce, hlavně teda té vertikálhorizontálotočné hlavy. V manuálu to myslím není, ale v prodejním katalogu jsou jednak typy kleštin, a taky použití, ta hlava má tzv. double-nose tedy oboustrané použití díky své rotaci, z jedné je ISO40 a když tu hlavu otočíš a vytáhneš ten šroub, tak tam je broušení i s kuželem na kleštiny P25, jinak s redukčním pouzdrem ISO40 pak kleštiny klasika W20 :wink:
rychloběžka má vřeteno na kleštiny E25, to je i v manuálu

Jako mít to komplet, tak je to paráda, ovšem tak jako vše od schaublinu ten stroj dělá hlavně příslušenství a to je raketa i v zahraničí můžeš mít sem tam štěstí, ale budou to roky a roky po drobcích, s těma požadavkama budeš muset zabřednout hlavně do zahraničních fór, sem tam se něco objevuje, ale na 53 jsem ještě nic kromě obrážecí hlavy za nějakých 5k € neviděl, když vidím, jaký je problém sehnat obyčejného koníka na S 70 soustruh (a to se jich vyrobily desetitisíce) tak ti držím palce :wink:

kataog s příslušenstvím schaublin pro konkrétní stroj, aby člověk věděl jak co vypadá je základ každého loviče, měl bys to mít nastudované do sebemenšího detailu abys to rozeznal i po hmatu, přeju hodně štěstí :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 2. 2022, 5:26

tumlik píše: 13. 2. 2022, 1:21 Dej sem reálné foto k pokochání, katalogové obrázky jsou na nic :) Ona ta 53 není vysloveně nástrojařská, to byly modely 11,12,13, ale spíš klasická frézka zajímavé koncepce, hlavně teda té vertikálhorizontálotočné hlavy. V manuálu to myslím není, ale v prodejním katalogu jsou jednak typy kleštin, a taky použití, ta hlava má tzv. double-nose tedy oboustrané použití díky své rotaci, z jedné je ISO40 a když tu hlavu otočíš a vytáhneš ten šroub, tak tam je broušení i s kuželem na kleštiny P25, jinak s redukčním pouzdrem ISO40 pak kleštiny klasika W20 :wink:
rychloběžka má vřeteno na kleštiny E25, to je i v manuálu

Jako mít to komplet, tak je to paráda, ovšem tak jako vše od schaublinu ten stroj dělá hlavně příslušenství a to je raketa i v zahraničí můžeš mít sem tam štěstí, ale budou to roky a roky po drobcích, s těma požadavkama budeš muset zabřednout hlavně do zahraničních fór, sem tam se něco objevuje, ale na 53 jsem ještě nic kromě obrážecí hlavy za nějakých 5k € neviděl, když vidím, jaký je problém sehnat obyčejného koníka na S 70 soustruh (a to se jich vyrobily desetitisíce) tak ti držím palce :wink:

kataog s příslušenstvím schaublin pro konkrétní stroj, aby člověk věděl jak co vypadá je základ každého loviče, měl bys to mít nastudované do sebemenšího detailu abys to rozeznal i po hmatu, přeju hodně štěstí :)
Asi tak. Sehnat cokoli z příslušenství bude neřešitelný problém, jak cenově, tak ale hlavně vůbec.
Mj, když už jsme u té koncepce - tak nástrojařská mašina to není ani náhodou - ale univerzální - a to N u verze 53N znamená "new" - tj. nová verze. Mašina sice technicky krásná, ale extrémně složitá (viz ten preselektror ala Cincinnatti, ty speciální celoocelový spojky od Stromagu, ten výsuvný a otočný trámec, mazání mlhou a další chuťovky).
Taky je dost důležitý, jestli to je 53 (ta stará, z cca války) a nebo ta novější 53N.
Protože třeba (jen pro ilustraci složitosti) , pokud se nepletu, tak ta 53 má mazání mlhou, kdy přímo v mašině (!) je malý jednoúčelový kompresor a mlhovací přístroj.
Novější 53N, myslím už má klasické centrální mazání, oddělený pohon posuvů, ale pro změnu má zase broušený a tvrdý kola dělané metodou Klingelnberg (tj. spirální, odvalené kuželovou frézou a pak broušené) takže mašina pokud je v pořádku, tak je sice neskutečně tichá, ale opět - v případě problému naprosto nevyrobitelný - takže pokud se cokoli poškodí, jasná konečná.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 2. 2022, 5:52

Ještě když už jsme u těch kleštin - tak tam patří P25 - což odpovídá současnému značení 9001E.
V současném katalogu kleštin u Schaublina a i třeba u DT, jsou, takže stačí rozbít veeelký :lol: prasátko a můžeš si je snadno koupit.
Z druhé ruky se budou shánět spíš těžko (není to zrovna úplně běžný typ, pokud jsou někde u nějaký jiný mašiny, tak je nikdo rozumný nedá), cenu sem psát nemá smysl - o to budeš mít silnější zážitek až si to zjistíš.
Mj, 9001E jsou taky třeba použitý v šestivřeteňáku Tornos AS14 (to jenom pro ilustraci).
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

14. 2. 2022, 4:48

Tak na tu reálnu fotku som dosť zvedavý. Tá freza je riadny špeciál. Nápad parádny ale na opravu to musí byť ozaj masaker.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

14. 2. 2022, 6:37

Též jsem na ní zvědavý. V našich končinách je to raritní a málo vídaný stroj.
Ale největší pecka je tohle :!:
Před časem se mi na Bazoši povedlo koupit na Bazoši originální nepoužitou novou rychloběžnou hlavu( pán ji našel v bedně na šroťáku )
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

14. 2. 2022, 9:39

Ahoj kluci
Omlouvám se všem co mi sem psali do vlákna i co psali do sz
Jsem teď fakt ,v jednom kole v práci , doháním resty , same poruchy
Makam chceme odjet na konci týdne do termalů
Ja se polepším napíšu více i foto , jak jen bude čas
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

15. 2. 2022, 10:19

Ahoj kluci tak jsem konečně našel chvilku času.
Samotného mě zarazilo že už to vlastně budou 4 roky co frézku mám.
Tak vám budu vyprávět veselou historku z natáčení
Jel jsem tenkrát koupit nějaké příslušenství k frezce směr Liberec někde kus za Ještědem.
Zaplatil jsem příslušenství a odjížděl domů ale náhle jsem si všimnul že za barákem pána je stodola a prez něco je tam přehozena Modrá plachta nevěděl jsem co to je.Zarazil jsem se vystoupil a říkám pánovi co tam máte po tou plachtou u stodoly. A on mi říká ,ale přivez Jsem nějakou frezku ,ani nevím mně je to asi k ničemu tak já ji taky asi prodám.Odhrnul plachtu a já koukal na frézku jakou jsem ještě v životě neviděl a pán mi začal vyprávět příběh jak frézku získal:
Povídá mi uprostřed vesnice byla taková malá fabrička a po revoluci ji Vrátili původnímu majiteli a ten ukončil po čase prakticky ze dne na den. výrobu.Nechal zazdít všechna okna dveře a fabricka tam takhle stála cca pětadvacet let.Roky uběhly a náhle se objevil zahraniční investor který si fabriku kvůli lukrativnímu pozemku uprostřed obce koupil.
Začala demolice fabriky ale najednou se zjistilo že uvnitř jsou všechny stroje tak jak tam kdysi stáli přesně tak jak kdysi výroba skončila.Taková Časová kapsle.
Investor se zhrozil protože demolice se musela zastavit a tím dojde k významné časové ztrátě. Místní firma která dělala demolici se nabídla že vše zdarma během několika dnů vyklidí.Na malé vesnici se všichni znají a tak oslovili všechny známé ať jim jdou pomoct. Tenhle pán byl truhlář měl a Avií a i on se zapojil do vyklízení. Naložil první dva stroje pasovou pilu která by se mu jako truhláři mohla hodit a k ní přidal ještě tuhle tu frézku a odvezl vše domů.Chystal se ještě několikrát otočit a přivést ještě pár krámů z té fabriky. Bohužel mu začala manželka rodit a on už nic jiného nepřivezl.
Zeptal jsem se ho jestli by mi frézku prodal a pán povídal že ji jako truhlář asi nebude potřebovat a že mi ji teda prodá. Nanic jsem nečekal a dohodnul se ,že hned druhý den přijedu ,s autem s rukou a frézku odvezu.
Druhý den jsem přijel pán by chtěl fresku ukázat že funguje. Zapnuli jsme ji a frézka se roztočila a pak mi chtěl ukázat ,že vše funguje začal točit tou klikou zboku ,kterou se otáčí a vysunuje válec.
Bohužel nešlo klikou otočit a pán se tomu divil a říká vždyt jsem s tím před měsícem točil a všechno fungovalo.
Říkám mu uděláte mi nějakou slevu když to nefunguje a pán mi povídá ne ,ne to určitě funguje stoprocentně koukejte a začal tu kliku rvát.
Povídá mu nechte to být nebo to poškodíte já to koupím v takovém stavu jakém to je . Ale pán se nedal říct zabral a něco tam utrh. Klika se začala točit naprázdno. No byl jsem z toho hodně špatný a pan povídá žádnou slevu vám nedám. Co se dalo dělat tak jsem tu frézku kterou pán před mými zraky takhle poškodil a ani nic neslevil stejně koupil.Když se člověk zamiluje tak není co řešit.Bohužel se ukázalo že tou plachtou kterou byla frézka přikrytá do ní zatekla voda. Frézku jsem doma v garáži ihned rozebral vyndal převodovku válec a další.
Mám jen starou nekvalitní fotku frézky, jak tam stála když jsem ji kupoval. Frézka je momentálně v garáži úplně v rohu ,aby se do garáže vešel traktor. Je celá Zastrčená v rohu .Není na ní bohužel zatím čas. Až vyjedu příští týden traktorem z garáže tak udělám nějakou aktuální fotku
Frézka tak jak jsem ji objevil
B20CAB77-97EA-43B3-87AB-4E0E7AD73AF3.jpeg
53977749-8C01-49CA-B140-B3BD678D49BB.jpeg
Vytažená převodovka a válec na ponku
FE83A6E5-FADC-4CA2-8A45-FD791C3B35B5.jpeg
Rychloběžná hlava
FBF23261-6F7C-48AC-A835-D9B96942104E.jpeg
31E19527-05A4-42D7-BCEC-F7C6DB35D58F.jpeg
DD22027D-55E1-4F22-B4C9-5051D82BF5A3.jpeg
Pokračování příště :-)
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

18. 2. 2022, 8:48

Ahoj kluci
Moc děkuji Tumlikovi a Sancho Panzovi a Smak3050 za určení typu kleštin a rady
Uplně jsem fakt Zapomel , že tady u nás v ČR o Schaublinovi ví Tumlik asi nejvíce ( jestli to nebude tím že tu teď ty pohupující se kozy , vídám tak zřídka :-) )
Vlastně jsem tenkrát i pomýšlel , že Romanovi zavolám jestli by ji nechtěl , že by ho to mohlo bavit :-)
No ale mezitím jsem se ale zamiloval a naštěstí se mi po odmontování ovládacích klik a kol podařilo dostat frézku na centimetr do rohu garáže
a traktor mužů zaparkovat vedle
Bohužel jak jsem ji tenkrát koupil a u prodávajícího do ni napršelo, tak jsem ji ihned celou rozebral a vše si nafotil
Bohužel jsem o všechny fotky přišel a teď po 4 letech jsem v prde..
Naneštěstí se mi povedlo teď nalézt na trubce nějakého Rusáka , který má úplně tu samou frezku dokonce i v té samé barvě. A ten tam má spoustu videí jak si tuhle frezku Schaublin53 úplně celou do šroubku rozebral opravuje ji a zase skládá
Tady je na něj odkaz
https://m.youtube.com/watch?v=g0029g9JJbo
Musím dát za pravdu Sancho Panzovi, že je freska těžko opravitelná neboť ozubená kola nejsou uchycena na hřídeli tak jak je to klasicky ,jak to my známe na klínku.Ale hřídel sama i ozubené kolo je elipsovitě vybrouseno.A vše do sebe naprosto přesně zapadá
Hřídel s ozubeným kolem ,na které mi prodávající ulomil zub mi opravil zdejsi člen a to tak že zub navařil a vybrousil na nástrojové Brusce tím to mu chci poděkovat.
Návod se mi zatim podařilo nalézt jen u Stachury ale je buhuzel v Angličtině a je to pro mě docela problém
Jinak frézka ma originál barvu a všechny posuvy fungovaly včetně řazení
Další problém je na vysuvnem válci jak je na něm točnice a hlava se otáčí dokola tak je tam nějaký čep a ten je ulomený. Nevím jak to přesně funguje ?jestli je to na aretaci ?ani jak bych to momentálně rozebral?
Musím zkouknout ty videa od Rusaka jestli to tam neuvidím
Případně bych ho zkusil oslovit
Příští týden dodám další foto
Ještě se vrátím k pánovi co mi ji prodal on sám ze byl truhlář tak si vzal tu velkou pásovou pilu a tahle frézka stala vedle té pásové pily. Na tu krátkou Avií se mu to vešlo akorát a ještě tam přidal skříň s příslušenstvím ( jenže protože tomu nerozuměl , tak vzal ne skříň k Schaublin 53 ale k frezce FA3U) Povídal mi ja myslel že se ten den později vrátím a ještě to ten den několikrát otočím jenže manželka začala rodit a tak všeho nechal a spěchal do porodnice
Pan mi říkal v te fabričce byly vedle frezky Schaublin 53 ještě další dvě podobne frézky a několik skříni nějakého příslušenství .Jenže jeden den rodil druhy chlastal a třetí den když vystřízlivěl a jel se tam podívat tak už bylo vše sklopené , zasypané a rozbité ve šrotu na hromadě. Taková škoda
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2022, 7:10

Axim píše: 18. 2. 2022, 8:48 Ahoj kluci
poslal jsem ti odkaz na sadu E 25 za parádní cenu kdybys to chtěl doplnit :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

9. 3. 2022, 6:57

Romane Dekuji za odkaz , na EBay na sadu klestin U25 a Zdeňkovi za komunikaci s Němcem ale jak herr Němec poznal po hlase že se nebaví , s rodilý Němcem ,tak začal mlžit a nabidku stáhl
Tolik bych tu sadu U25 potřeboval , ach jo bez ní je mi ta rychloběžná hlava k ničemu
Ahoj kluci
Tak dnes jsem vyjel traktorem ven a v rohu garáže nafotil frézku Schaublin53 Rok výroby 1973 , originalní barva
Frézka ze zadu
597697C9-D327-46FE-BE14-59393CF4D3B2.jpeg
Frézka z boku
ED996540-17B7-4684-961E-BCD381232AD5.jpeg
Pohled zezadu je vidět skrz frézku protože je vymontovaná převodovka a otočný-výsuvný válec
81A72E26-23B1-408F-9F51-C088B86DC37D.jpeg
Zbytek výrobního štítku
926450CE-F633-463C-B526-4D25DFDBFD4F.jpeg
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

10. 3. 2022, 6:14

Axim píše: 18. 2. 2022, 8:48 Ahoj kluci
Moc děkuji Tumlikovi a Sancho Panzovi a Smak3050 za určení typu kleštin a rady
Uplně jsem fakt Zapomel , že tady u nás v ČR o Schaublinovi ví Tumlik asi nejvíce ( jestli to nebude tím že tu teď ty pohupující se kozy , vídám tak zřídka :-) )
Vlastně jsem tenkrát i pomýšlel , že Romanovi zavolám jestli by ji nechtěl , že by ho to mohlo bavit :-)
No ale mezitím jsem se ale zamiloval a naštěstí se mi po odmontování ovládacích klik a kol podařilo dostat frézku na centimetr do rohu garáže
a traktor mužů zaparkovat vedle
Bohužel jak jsem ji tenkrát koupil a u prodávajícího do ni napršelo, tak jsem ji ihned celou rozebral a vše si nafotil
Bohužel jsem o všechny fotky přišel a teď po 4 letech jsem v prde..
Naneštěstí se mi povedlo teď nalézt na trubce nějakého Rusáka , který má úplně tu samou frezku dokonce i v té samé barvě. A ten tam má spoustu videí jak si tuhle frezku Schaublin53 úplně celou do šroubku rozebral opravuje ji a zase skládá
Tady je na něj odkaz
https://m.youtube.com/watch?v=g0029g9JJbo
Musím dát za pravdu Sancho Panzovi, že je freska těžko opravitelná neboť ozubená kola nejsou uchycena na hřídeli tak jak je to klasicky ,jak to my známe na klínku.Ale hřídel sama i ozubené kolo je elipsovitě vybrouseno.A vše do sebe naprosto přesně zapadá
Hřídel s ozubeným kolem ,na které mi prodávající ulomil zub mi opravil zdejsi člen a to tak že zub navařil a vybrousil na nástrojové Brusce tím to mu chci poděkovat.
Návod se mi zatim podařilo nalézt jen u Stachury ale je buhuzel v Angličtině a je to pro mě docela problém
Jinak frézka ma originál barvu a všechny posuvy fungovaly včetně řazení
Další problém je na vysuvnem válci jak je na něm točnice a hlava se otáčí dokola tak je tam nějaký čep a ten je ulomený. Nevím jak to přesně funguje ?jestli je to na aretaci ?ani jak bych to momentálně rozebral?
Musím zkouknout ty videa od Rusaka jestli to tam neuvidím
Případně bych ho zkusil oslovit
Příští týden dodám další foto
Ještě se vrátím k pánovi co mi ji prodal on sám ze byl truhlář tak si vzal tu velkou pásovou pilu a tahle frézka stala vedle té pásové pily. Na tu krátkou Avií se mu to vešlo akorát a ještě tam přidal skříň s příslušenstvím ( jenže protože tomu nerozuměl , tak vzal ne skříň k Schaublin 53 ale k frezce FA3U) Povídal mi ja myslel že se ten den později vrátím a ještě to ten den několikrát otočím jenže manželka začala rodit a tak všeho nechal a spěchal do porodnice
Pan mi říkal v te fabričce byly vedle frezky Schaublin 53 ještě další dvě podobne frézky a několik skříni nějakého příslušenství .Jenže jeden den rodil druhy chlastal a třetí den když vystřízlivěl a jel se tam podívat tak už bylo vše sklopené , zasypané a rozbité ve šrotu na hromadě. Taková škoda
K profil místo drážkování je u Schaublinů celkem běžná věc - třeba u 122 je K profil (s přesahem - slisovaný) jak v té pneumatické řemenové převodovce tak i na revolveru.
Opravitelnost pro běžného člověka čistě nulová (díru jedině drátem, vnějšek jedině na brusce co umí obecné profily).
Obvykle se to řešilo výrobou nových dílů (oboje nové, klasicky na pero nebo drážkování) a pak zalepit 638. Vždy to byl čistý opruz.
Za návod v angličině bych byl rád - že vůbec něco je - protože běžná "červená" originál dokumentace k SCH bývá v francoužštině, někdy v němčině - české překlady (pokud byly) tak je dělával přímo Strojimport nebo fabriky přímo vždy pro sebe - a byly na takovém šíleném průklepovém papíru (u některých mašin, co se jich přivezlo víc, tak se to pak v Strojimportu nacyklostylovalo).
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

10. 3. 2022, 6:30

koukám do té dokumentace od toho stachury - v prvé řadě - co víc si přát - obrázky v tom jsou, oscannovaný to je dobře.
Pokud je ulomený nějaký kolík v předvolbě (netuším jaký - chtělo by to list a číslo dílce), tak obvykle k tomu musel být nějaký důvod.
U preselektoru bývají důvody pouze dva - buď obsluha totální debil (násilí) - pak taková obsluha bývá pro mašinu v globálu zničující, nebo jiný problém převodovce (to bývá nejčastější) a opět obsluha debil, co si "myslí", že násilím to vyřeší.
Takže pokud je upadlý řadicí kolík, tak bych hledal i další problémy, co tam nejspíš budou.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“