Kupim CNC frezku

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2023, 10:53

jean píše: 23. 2. 2023, 6:12 Haas 2 SS Y EU, mali jednu skladom. Ja by som radšej inú značku, ale dodacie doby boli naprd.
Zrovna SS by som si nekupoval, pokial teda neobrabas iba hlinik a plasty...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

23. 2. 2023, 10:54

95% bude hliník a plasty. Robil som na 3SS a frézovala sa na nej prakticky len nástrojová oceľ. Prečo by to mal byť problém?
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2023, 11:05

jean píše: 23. 2. 2023, 10:54 95% bude hliník a plasty. Robil som na 3SS a frézovala sa na nej prakticky len nástrojová oceľ. Prečo by to mal byť problém?
No 3ka uz je masivnejsi stroj... vraj tie ss maju vetsie stupania, ale nemal som tak neviem posudit... Ja len ze tie reci o nespolahlivosti su BS... Poznam aj firmy kde tiez robili vela servis, lebo proste pravidelne im obsluha namrdala vretenom do zverakov, delicky a kadecoho co im prislo do cesty 🤣

A ak niekto ide nonstop na 100% rychloposuvy a toci stale nad 7k vreteno, bez adekvatneho zahriatia rano napr. a bez pravidelnej udrzby (kontrola kvapalin, mazania atd. ) tak sa necudujem. Servisak nam porozpraval ked u nas bol tych par krat ( asi 2 roky som ho nevidel) kadejake zazitky.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

23. 2. 2023, 11:39

Ja nepotrebujem, aby tá mašina ťahala na 100%, nie je to na "komerčnú prevádzku". A na tejto novej nie je čo kontrolovať, je tam akurát jedna nádoba na olej a jeden manometer na mazaní (už nepoužívajú vazelínu). A aj to už má automatickú kontrolu stavu. Vraj, ak chceme strašne niečo kontrolovať, tak čas od času zhodiť dekle,vyčistiť posuvy a skontrolovať, či funguje ich mazanie.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2023, 11:45

jean píše: 23. 2. 2023, 11:39 Ja nepotrebujem, aby tá mašina ťahala na 100%, nie je to na "komerčnú prevádzku". A na tejto novej nie je čo kontrolovať, je tam akurát jedna nádoba na olej a jeden manometer na mazaní (už nepoužívajú vazelínu). A aj to už má automatickú kontrolu stavu. Vraj, ak chceme strašne niečo kontrolovať, tak čas od času zhodiť dekle,vyčistiť posuvy a skontrolovať, či funguje ich mazanie.
Tak parada,

"čas od času zhodiť dekle,vyčistiť posuvy a skontrolovať, či funguje ich mazanie" - na toto zrovna niektori dost kaslu, pritom to je tak na den roboty raz za rok, ked sa meni emulzia napr.
jafi
Příspěvky: 259
Registrován: 25. 4. 2017, 6:54

24. 2. 2023, 6:20

Kiko, no problem, asi nebude medzi podlahou a displejom, pretoze 95% casu ju obsluhujem ja a to su take chyby za ktore obsluha nemoze. Ked niekto pisal a hanil Haas, tak som to nechapal, teraz to uz chapem...
O konstrukcii vretena radsej pomlcim, lebo sa zhrozis...
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2023, 6:27

jafi píše: 24. 2. 2023, 6:20 Kiko, no problem, asi nebude medzi podlahou a displejom, pretoze 95% casu ju obsluhujem ja a to su take chyby za ktore obsluha nemoze. Ked niekto pisal a hanil Haas, tak som to nechapal, teraz to uz chapem...
O konstrukcii vretena radsej pomlcim, lebo sa zhrozis...
konkretne? :)

Schvalne tu hadzem screen z bankingu, celkovo co som platil teximp odkedy mam firmu. Ak treba nejake podorbnejsie data tak rad poskytnem, ale faktury z pred 8-9. Rokov fakt hladat v sanonoch nebudem :D
Ja fakt nemozem povedat nic zle, lebo sa tam proste doteraz nic extra nemenilo. Ano ta 11 rocna freza uz ma nejake znamky opotrebenia na linearoch ale fakt len minimalne a H7 diery na nej stale frezujeme. Spony sa pod kryty vzdy nejako dostanu a po tych rokoch sa necudujem ze uz to nieje ako nove. A urcite uznavam ze tie starsie stroje su pocitovo tuhsie pretoze pri hrubovani mi na novej drnci krytovanie vretena, asi lebo je z hliniku cele... Aj ten sustruh obcas dostaval kapky ked sa robili 80kg klacky ale zase nikdy som ho netocil na viac ako 2tis. Otacok (4k je max) a nepouzivame nikde 100% rychloposuv.
Inak to stou elektronikou co si mal vsetko zle nemoze byt sposobene nejakymi vykyvmi v sieti? ked tam toho tolko zdochlo...
Přílohy
6F001954-9D9A-4DE1-90DE-936A2B6FFA7E.jpeg
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

24. 2. 2023, 6:51

Páni, myslím, že teraz je to už jedno. Stroj je v hale, takže tieto debaty už nič nevyriešia. Keby ostatní výrobcovia reagovali pružnejšie, tak by sme kúpili inú značku. Mne osobne sa z nových ktoré nám ponúkli, najviac pozdávala tajwanská mašina :oops: Na Morave mali peknú použitú Mori Seiki, len nebola dostupná v rozumnom termíne. Za tie peniaze by bola najlepšia, nebola moc poničená, ani nemala nekonečno hodín.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2023, 11:23

Niesom ziadny fanboy, len hovorim aku mam skusenost, a dost dobre su aj tie videa, navody na trubke ohladom programovania, udrzby atd. , to zidna ina znacka nerobi pokial viem.
jafi
Příspěvky: 259
Registrován: 25. 4. 2017, 6:54

24. 2. 2023, 2:39

Myslim, ze prave taketo debaty su dobre, aby si clovek urobil aku taku predstavu.
Napisem to postupne od kupy stroja:
2x pustene led svetlo ( v podstate to bola ako keby zvolavacka)
1x pustený drawbar ( nemohli to vymenit, tak nove vreteno)
1x pustil vektorovy pohon , regen merali a HAAS napisal, že je OK, ale asi nebol...
Vektorovy pohon pustil znovu a servisak mii hovori, aby sme si objednali aj ten regen, odvtedy je to OK
Pustil motor menica nastrojov a ten odpalil hlavnu kartu
Medzitym nam neklesal tlak na mazacom budiku, tak sme dali vymenit mazacie body + sa menila aj vazelina za hnedu- redsiu ( teraz sa zase vratili ku oleju)
naposledy vykyv upinaca vo vretene 0,025mm na hodinkach.
Vreteno co sme mali na sklade nam prehodili, a to 20 mesacne nove som poslal na rozbor, kde zistili ze vreteno je OK a hlinikova spojka co spaja vreteno s motorom ma hadzavost 0,15mm.
Videli ste niekto to uchvatne spojenie motora s vretenom? Hlinikovy vyfrezovany diel s kapsami v ktorych je strihnuta 3/8 hadica a do toho idu trne z motora. Proste hnus, hanba, katastrofa, teda žiadna pružná presk. spojka, ale patent, ktorý je isto na ,, nobelovku,,
Co sa tyka elektriny: Boli nam to merat, je to uplne v norme. V hale mame stabilozator napatia a aj kompenzator jaloveho prudu, co je dost penazi na ochranu prepatia + cnc ma svoj regen, ktory prepatie meni na teplo...
Takze ziadne oslavne fanfary ci narazy s vretenami sa nekonaju, ako by si niekto myslel...
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2023, 8:54

Preco nemohli vymenit drawbar? Mne to spravil u nas za 2-3 hodky... a aky suvys mala spojka nad vretenom s hadzanim nastroja? Inak ja stou vazelinou problem nemam kedze kazdy rok voziky kontrolujem, a ak niekde ide menej vazeliny tak prefukujem hadicky vzduchom - je to dost mrdka sa k niektorym dostat, ale da sa... a tu spojku to mas asi inak ako ja, my mame klasicku spojku s tym cervenym plastom, to som videl ked sme ten drawbar menili. A hlinikovy tanier tam je, ale ten je len na tu taznu tyc pri vymene nastroja, a na spojenie motora a vretena nema vplyv... ale mas asi ine vreteno...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 2. 2023, 4:07

Tak kolega před vánocemi kupoval 5 osku Haase. Má už 6 let 3 osu Haase a když jsem se ptal proč znova Haase, tak cena, dodání do třech týdnů v plné specifikaci, kompletní školení zdarma, na dva roky licence Fusion 360 + CAM 5os a přívětivej úvěrovej rámec.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2023, 4:28

lubbez píše: 25. 2. 2023, 4:07 Tak kolega před vánocemi kupoval 5 osku Haase. Má už 6 let 3 osu Haase a když jsem se ptal proč znova Haase, tak cena, dodání do třech týdnů v plné specifikaci, kompletní školení zdarma, na dva roky licence Fusion 360 + CAM 5os a přívětivej úvěrovej rámec.
Zrovna tie 5-osky umc-cky mi servisak neodporucal, tu kolisku si vraj nerobia sami, je to sice od nejakeho EU vyrobcu myslim, ale ze byva tam problem servis a ledze je to snekove tak to ma obmedzenu zivotnost. To asi radsej 3osku s koliskou, ale to zase nema taky pracovny priestor.

Inak ked som dopytoval aj ine znacky tak ani korejske znacky neboli lacnejsie ako haas, a financovanie natahovanie s lizingovkou.... v haase kupis stroj za 15minut, ked uz si raz nejaky bral tak ziadne schvalovanie, vypises zmluvu, zaplatis akontacku a uz len cakas na stroj. Zavolas, povedia co maju skladom v antverpach...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

25. 2. 2023, 7:30

Lubbez, tak to my sme platili za školenie 1200€. Ale dodanie bolo týždeň od objednania.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“