Redukce pro upnutí morse vrtáku do sklíčidla

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

3. 12. 2022, 9:54

Stůl má 240 x 120 cm a 500 kg. Do své efenky ho nedám. :/

Co takhle zkusit stupňovitý vrták? https://www.hornbach.cz/p/vrtak-4-22-mm ... /10224043/ , trochu bych ho zbrousil třeba na průměr 21,85, z díry by bral tak 5 stovek na poloměru. Nemuselo by to tak kopat. Zkoušel jsem normální vrták do o půl mm menší díry a to není možné v ruce udržet, okamžitě se to zakousne.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

4. 12. 2022, 8:46

Na ten v odkazu zapomeň, to je tak na elektroskříně, jinak vyhozený prachy. Kdybych měl řešit to co ty, tak bych si buď půjčil tu magnetickou vrtačku a nebo si udělal dvě spešl svěrky kterýma bych chytal klasikej stojan na vrtačku (třeba osu vrtačky vytočit do boku mimo základnu) do právě nevrtaných děr. Dělal jsem to několikrát. Používám starou dvourychlostní narexku bez regulace, tak jednou rukou ovládám páku stojanu a druhou brnkám na vypínač vrtačky. Vrták na takovýhle převrtání neni špatný vzít nějakej starej paznecht, zkrátit ho, stočit stopku do sklíčidla a kdyby se to nepoužitelně zakusovalo, tak mu zbrousíš menší úhel čela ( na hraně kotouče se zbrousnou čela břitů) a on se pak nebude zakusovat.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

4. 12. 2022, 12:09

Dneska jsem to zkusil jak je mým zvykem velice profesionálně. Stočil jsem jetý 22 mm kuželový vrták na válcovou stopku a flexou a dvoukotoučovou bruskou jsem mu zmenšil průměr na nějakých 21,8 mm. Ruční vrtačkou tím projíždím díry, vrták bere asi především svým bokem, strhne větší otřepy v díře. Občas se kousne, ale dá se to přežít. Potom jsem tam poslal stavitelný výstružník, po 20 dírách se nezdá být nijak unavený. To spíš já jsem...

Poznatky jsou následující:
- začišťovat otvory vrtákem nebo sklíčidlem s kuželovým upnutím v ruční vrtačce nejde - okamžitě to kužel vytáhne
- díry po laseru, mají na jedné straně 21,75 mm, přesně jak jsem chtěl. Ovšem jsou pěkně do kuželu, na druhé straně plotny mají 22,1 mm.
- čištěním děr a ručním stružením strávím na celém stolu tak 10 hodin
- pokud to budu chtít stružit strojně, tak musím sehnat magnetickou vrtačku. Použít klasický stojan a upínat ho svěrkami ke stolu by podle mě bylo docela pomalé.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

4. 12. 2022, 2:36

kupujem popkorn na večer :lol:
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

4. 12. 2022, 4:30

Je to parádní zábava na dlouhé zimní večery. Dnes jsem za 3 hodiny udělal čtvrtinu až třetinu děr. Mimochodem, ten stavitelný výstružník, není zase tak špatná věc. Použil jsem ho spíš ze zoufalství, protože jsem klasický v ručním provedení neměl a myslel jsem, že ho po pár dírách zlikviduju, ale v pohodě. Holt stará dobrá Narex kvalita. Zdá se, že nevadí ani ta tvrdá slupka po laseru, jestli tam teda nějaká vůbec je.
nabocklish
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 12. 2021, 9:12

6. 12. 2022, 12:32

lapa píše: 3. 12. 2022, 11:23
nabocklish píše: 3. 12. 2022, 10:39 .... tohohle číňánka https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 1802EqotVe A vcelku dobrý....
Ten odkaz hází error. Můžeš ho zkontrolovat/opravit? Dik
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 7153.pic_9

Zkouším ještě jednou. Kdyby ne, je to vrtačka MB23. Značka je Vevor (značka není úplně důležitá, dost věcí jistě překupují. Vevor volím kvůli jejich skladu v EU a dodání často rychlejšímu než z mall)

Obecně jsou jejich výrobky takový "za tři". Kvalita se výrazně lepší, ale na značkové evropské nářadí to nemá. Třeba nedávno jsem si koupil od nich rotační laser. V porovnání s hilti pr30 se s ním dělá hůř, ale přesnost tam je. A rozdíl v ceně 100tis vs 5tis jasně mluví pro to, abych si nekoupil hilti nebo si ho nechodil pořád dokola půjčovat za 1tis/ den. Samozřejmě pokud by se s tím strojem živil, byl bych blázen kdybych se spoléhal na podobné levné výrobky.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

6. 12. 2022, 12:41

Teraz ti to už nepomôže, ale ak chceš dalej pracovať s dierami vo výpalku, je lepšie dať dieru spraviť aspoň o 20% menšiu. Ked je diera moc natesno, tak sa v tom hryzie vrták, alebo mu odštiepi reznú hranu. Do 10 mm plechu mám vyskúšané, že stačí dať vypáliť dieru o 0,2 mm menšiu (5,8-7,8) a ono to vydá tak, že výstružník do toho leze priamo. Len treba dávať pozor, aby ho nechňapli tie krivé steny, lebo je po srande a môžeš kúpiť nový výstružník. Veľa mazať a neponáhľať sa. Do 15 mm výpalku som ešte presné diery neskúšal a dúfam, že nebudem :D
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

6. 12. 2022, 1:07

Ano, už mi to taky došlo. Díry měly být mnohem menší, aby se daly převrtat. Bohužel jsem si naivně myslel, že tam jednou pošlu výstružník a bude. Otřepy v díře a její kuželovitost mi trochu změnily plány, ale pořád se asi nic neděje, jen to bude pracnější. Převrtat to můžu pořád, ale asi si spíš dám dva průchody výstružníkem, čímž se dostanu na výsledný průměr díry cca 22,1 , což je tak akorát pro čep 22 mm. Větší díry (používají se 28) se mi už nezamlouvají, to je zbytečně moc.

A navíc jsem na převrtání původně ani neplánoval kupovat potřebný vercajk. Měl jsem informace od výrobce stolu a jednoho uživatele, že díry ve stolu mají po laseru dostatečnou kvalitu a že bude max. nutné sem tam nějakou projet vrtákem a zbavit ji otřepu. To je asi pravda, že kvalita je pro někoho dostatečná, ale podle mě dostanu z toho stolu více, když díry začistím. Slibuju si, že kvalitnější povrch díry zajistí menší vymačkávání díry, menší opotřebení čepů, které se do ní zastrkávají a samozřejmě lepší přesnost, protože mezi čepem a dírou nebude muset být mnohem větší vůle. Čas ukáže, jestli to nedělám zbytečně.

Mimochodem, tu MB23 magnetickou vrtačku jsem si včera koupil, tak pak poreferuju. Stála mě krásných 3900 včetně dopravy, měl jsem tam nějaké další slevy a kupon. Doufám, že dojde použitelný polotovar. Pokoukal jsem nějaká videa a někdo ji za tu cenu chválí a někdo říká, že to nemá cenu kupovat. Hlavní nedostatky jsou házivost vřetena, nekvalitní vedení vrtačky (osa vrtání není kolmá na podstavu, vedení může jít ztuha/mít vůli) a nebezpečnost v podobě toho, že si můžeš zapnout vrtání, aniž bys měl zapnutý magnet. Jo a nemá to možnost měnit otáčky. Všechno z toho jsem asi schopný přežít, resp. opravit a vylepšit. Snad tam nebude nějaké další překvápko.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

6. 12. 2022, 1:21

Predpokladám, že každý laser páli trochu inak. Ja stále kupujem výpalky z tej istej firmy, tam mám vyskúšané, že pri 5 mm plechu ked dám dieru o 0,04mm menšiu, tak do nej h6 kolík narvem priamo strojárskym spôsobom - kladivom :lol: Aj ked je ti tento poznatok zase k hovnu, lebo ty máš 15 mm plech, ale tak, zamachroval som :lol: . Hrúbky nad 10mm som mal len rezané vodou a tam sú ukosy možno aj 1°
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 12. 2022, 5:20

Vrtačka dneska došla a musím říct, že za ty peníze jsem hodně příjemně překvapený. Má to snad 20 kilo (což je trochu dost na manipulaci a vrtání vertikálně nebo vzhůru nohama), jediný plast na tom je vrchní kryt motoru a nějaká bižuterie okolo, jinak samý kov. Vřeteno naprázdno nijak extra nehází (cca desetinu), zapnutý magnet jsem ze stolu neurval, dvacítka vrták bez předvrtání jel jak do másla. Má to horší lineární vedení, kolmost jsem ani neměřil, ve spodní části jde ztuha, v horní části má třeba milimetr vůli - nic lepšího jsem ale ani nečekal. Chod vedení je cca 20 cm. Až bude nálada, tak ho trochu zkulturním. Sem tam nějaká špona v výroby ve vedení, nedotáhnuté šrouby a podobná klasická čínská překvapení, ale na to je člověk zvyklý. Už mám koupený regulátor na otáčky, to k vrtačce dodělám jako první.

Po různých slevách mě stála 3900 včetně dopravy, doručení za 4 dny z EU. Bral jsem tu s morse 2 kuželem.
Přílohy
IMG_20221209_130210.jpg
IMG_20221209_131352.jpg
IMG_20221209_131402.jpg
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

9. 12. 2022, 6:23

gaminn píše: 9. 12. 2022, 5:20 Vrtačka dneska došla a musím říct, že za ty peníze jsem hodně příjemně překvapený.
Mám tu samou, jen s weldonem 19. Vrtal jsem s ní z boku vřeteník soustruhu kvůli snímači otáček a naprosto v pohodě. Je ale pravda, že jsem použil jádrový vrták. Ale až na tu regulaci, která se určitě hodí, funguje dobře.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 12. 2022, 6:34

Jádrové vrtáky a redukci z morse na weldon si taky ještě pořídím. Asi taky z aliexpressu, akorát sada 6 ks od 25 do 50 mm stojí víc než vrtačka.

Regulátor na vrtačku jsem koupil tento https://www.tipa.eu/cz/stmivac-a-regula ... /d-245065/ tak to hned zkusím zadrátovat.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 12. 2022, 9:04

Regulátor otáček jsem zapojil, ale na nízkých otáčkách se vrtačka rozbíhá hodně pomalu a nemá sílu. Budu se muset poohlédnout po něčem zpětnovazebním. Nevíte o něčem? Ideálně kdyby se to dalo koupit jako hotový modul.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

17. 12. 2022, 5:16

Zbastlil jsem tenhle regulátor https://archive.org/details/silicon_chi ... 6/mode/2up , vypadá to že by mohl fungovat a regulovat pěkně od nuly až do plného výkonu. Takže jsem mohl nasadit výstružník a vůbec není žádný problém díru projet najednou výstružníkem, aniž bych v díře před tím strhnul otřepy vrtákem.

Akorát mi strašně dlouho trvá výstružník nad dírou vycentrovat. Potřeboval bych výstružník s kuželem na spodu (větším, než tam je originálně), aby bylo vycentrování jednodušší.
Přílohy
IMG_20221217_163645.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 12. 2022, 9:18

gaminn píše: 17. 12. 2022, 5:16 Zbastlil jsem tenhle regulátor https://archive.org/details/silicon_chi ... 6/mode/2up , vypadá to že by mohl fungovat a regulovat pěkně od nuly až do plného výkonu.
Ahoj, ten regulátor vyzerá užitočne. Je k dispozícii niekde aj ten hex do PIC-ka?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Nákup“