Kvalitní CO2 laserový plotr

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
PetrSv
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 4. 2018, 10:33

27. 4. 2023, 8:46

Měl bych zájem o použitý CO2 laserový plotr, nějaký kvalitnější na servomotorech pokud možno s kovovou trubicí.... na youtube se mi zalíbil Thunderlaser. Nemá někdo?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5236
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 4. 2023, 8:56

A ten Mercury od lubose, co je o pul stranky niže by ti nestačil?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 4. 2023, 5:59

Thunder laser je čína, sice dobrá, ale stále čína řízená systémem Ruida a se skleněnou trubkou. Ceny za které se prodávají i ojeté stroje mi přijdou dost vysoké. Píšou serva, ale jsou to krokáče s enkodérem. Měl jsem několik jiných čínských laserů a výrazný kvalitativní rozdíl oproti Thunderu jsem nepozoroval. Třeba ten Mercury II, co prodává Luboš je naprosto jiná liga a kdybych neměl stejný na dílně už bych ho kupoval. Ten už má opravdová DC serva a jak polohování tak kvalita paprsku je někde jinde.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3589
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2023, 8:02

lubbez píše: 27. 4. 2023, 5:59 Thunder laser je čína, sice dobrá, ale stále čína řízená systémem Ruida a se skleněnou trubkou. Ceny za které se prodávají i ojeté stroje mi přijdou dost vysoké. Píšou serva, ale jsou to krokáče s enkodérem. Měl jsem několik jiných čínských laserů a výrazný kvalitativní rozdíl oproti Thunderu jsem nepozoroval. Třeba ten Mercury II, co prodává Luboš je naprosto jiná liga a kdybych neměl stejný na dílně už bych ho kupoval. Ten už má opravdová DC serva a jak polohování tak kvalita paprsku je někde jinde.
protože zrovna pokukuju po co2 laseru, tak mně to srovnání docela zajímá, měl jsem vyhlédnuto 80w-100w čínu, spíš řezání překližky, balsy a mikroporézní gumy, jak gravírování, proto se tedy zeptám jaký je mezi nimi rozdíl co do výkonu v řezu, s tím 80/100 říznu třeba 12mm překližku (možná i víc-netuším) a po snížení výkonu klidně něco popíšu, co ale ten 25w i když profi, co se s ním dá tak max. proříznout?
není to spíš na profi popis štítků (rychlost vs přesnost) ?
nedávno tady někdo dával obrázek gravírovaného metru na ocel, nemůžu to najít a ty linky byly mírně řečeno dost tragické, to je ta rychlost vs přesnost, potažmo vzhled, tohle je něco podobného?
dík
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22393
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2023, 9:05

ja jsem mel moznost porovnat nekolik masin s 80W trubici vcetne zminovaneho thunderu ktery mame ve firme. Jezdil jsem po servisech rady laseru takze mam nakoukane schopnosti, rychlosti rezu, okometricky sire prorezu (nemeril jsem exaktne ale mnohdy je to videt)
V jednom pripade jsem z nouze nabidnul aby si klient neco vyrezal u nas ve firme.
prisel s temi daty co graviruji plexik
akorat ze misto gravirovani byl uplne durch. skrz 6mm plexi. :shock:
Tedy jeho masina s temi parametry jen graviruje a thunder je skrz naskrz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Takze neni vykon jako vykon a trubice/optika jako trubice/optika.
Po tom co jsem videl bych si rozhodne nedovolil je hazet do jednoho pytle.
Dalsim parametrem je tuhost a mechanicke zpracovani stroje.
Jsou stroje ktere se krouti sami od sebe a cas od casu je treba prerovnat paprsek.
Jsou stroje ktere kdyz nalozite na paletak a prehrkate pul kilometru po panelce tak serizovat nemusite ani potom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jakoze vazne, sam jsem to zazil. zadny kecy.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 4. 2023, 9:22

Teď možná budu kecat, ale kovová trubka mi nepřijde úplně vhodná k řezání. Sice s ní taky řežu, ale už dodělávám laser se skleněnkou :-) Mám vzduchem chlazenou 40W trubku a při řezání se fakt zahřívá a původní chlazení není alespoň podle mne dostatečné. Ono podělat trubku za 100 litrů není sranda. Na řezání je čínská skleněnka podstatně vhodnější. Pokud nebudeš gravírovat super maličké věci tak není žádný problém a na řezání ti stačí jakýkoliv laser i třeba ten Vevor za pár korun. Já osobně bych preferoval řízení Ruida, ale opět to není podmínka. Určitě ale né ty jebky, kde řídíš výkon poťákem. Při 80W a výš už musíš mít aktivní chladič vody a velikost pracovní plochy posuzuj spíš minimalisticky. To je největší problém laserů z číny při velké ploše dodržet souosost a tím i optimální a rovnoměrné seřízení paprsku.
Ve výbavě laseru jsou drobné rozdíly, zrcátka - jsou dva druhy s rozdílnou odrazivostí. Čočky jsou stejné. Pro řezání je lepší delší ohnisko cca 70 mm, na tlustou pěnu mám dokonce 100mm. Drobná nevýhoda je o něco větší průměr paprsku, ale to na řezání nevadí. Samozřejmě klíčová je trubka a její kvalita se dost liší. Hlavně vnitřním provedením které ovlivňuje kvalitu výstupního paprsku a životnost. Výkon je až na druhém místě. Ale jak říkám jsou to mé vlastní názory vypozorované z 10leté praxe na šesti různých CO2 laserech.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3589
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2023, 3:07

dík za rady, je mně jasné, že to bude něco jako u toho vláknového laseru, co matroš, to jiné nastavení, rychlost, výkon atp.
Z vláknového jsem se naučil, že ne vždy a u všech materiálů rozhoduje maximální výkon, někdy je to naopak kontraproduktivní, takže rozumím i tomu co psal robokop :)

koukal jsem po tomhle https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... AXnutMdekI, model s odnímatelnýma nohama, ten krabicoidní bych nenarval 80cm dveřma do kuchyně :D
líbí se mně na tom, že to je už trochu kompaktnější (vestavěné odsávání i to CW chlazení), představa zakopávání o kýbl z vodou mě moc nenadchla
kdyby to někdo měl a podělil se o zkušenosti tak by to bylo fajn, třeba překližka 10-12, guma, molitan, gravírovat spíš nebudu :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 4. 2023, 4:27

Tohle dává smysl, do toho bych šel.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“