Kvalitnější laser než Čína

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 3. 2017, 8:12

..... problém nastává ve chvíli, kdy tazatel má hlubší znalosti z fyziky a optiky než potencionální respondenti :oops:

neberte to prosím nikdo osobně, ale takový je můj dojem z toho jak se debata vyvíjí :roll:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 8:19

jestli narazis na muj prispevek tak to beru
ja netvrdim ze to tak je uz si to nepamatuju jak to presne je, a i jsem to tak deklaroval aby nedoslo k omylum
nicmene nejak takhle si pamatuju ze se to vzdy chovalo kdyz jsem pouzival jednu spojnou cocku nebo zrcadlo
kdyz to melo chodit jednim supermalym bodem musela byt zdrojem svetla treba mikro dirka v staniolu

jestli vis presne co se tam deje bylo by dobre to sem napsat
samotnyho me to zajima jak to presne je
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 8:47

Shodou okolností teď dávám dohromady laser s trubkou 48-2 od Synradu, takže jsem tu teorii optiky trochu studoval. Na minimální velikost zaostřeného bodu mají vliv tři hlavní limitující faktory:

1- Sférická aberace. To je optická vada čočky. S rostoucím průměrem paprsku a klesající ohniskovou vzdáleností čočky se vliv sférické aberace zvětšuje. Třeba Synrad uvádí jako limitní poměr ohniskové vzdálenosti čočky vůči průměru paprsku vstupujícího do čočky hodnotu 5. Pokud je tato hodnota menší, tak dochází k silnému zkreslení "zaostřeného" bodu.

2- Difrakce. Její vliv se naopak zvětšuje s klesajícím průměrem paprsku a vzrůstající ohniskovou vzdáleností čočky.

Tyhle dva faktory jdou proti sobě, takže se určitě nedá říct, že čím menší průměr paprsku tím menší průměr výsledného zaostřeného bodu. Vždy se musí najít nějaký kompromis. Proto je třeba na tom Synradu 48-1 co Luboš nedávno koupil osazený kolimátor/expander, který zvětšuje průměr paprsku 2,1x

3- Vlnová délka paprsku. Není možné zaostřit na bod menší, než je vlnová délka paprsku (λCO2 = 10,6 μm = 0,01 mm).

Pokud to někoho zajímá doporučují prostudovat tyhle materiály:
http://www.synrad.com/LaserFacts/articles.htm
https://digilib.k.utb.cz/bitstream/hand ... sAllowed=y
http://www.iiviinfrared.com/resources/spot_size.html
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2017, 9:14

Díky.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 9:22

No jestli to já chápu dobře tak je to skoro naopak.
Pokud chci mít co nejmenší bod potřebuji spíše větší průměr paprsku. Proto se taky používají expandéry
viz příloha. Ale možná jsem to blbě pochopil.
Podle mě u té číny jde hlavně o to že zkártka paprsek není kulatý a čim větší výkon ty jejich trubky mají tím je sice průměr větší, ale tvar a distribuce výkonu je mizernější.
Mám ted na cestě 100Wtovku 1300x900mm , taky tam bude ruida ( bohužel) ale též tu mám připravené leectro tak uvidím co tam nakonec zůstane.
Přílohy
Optolines_bmx_englisch.pdf
(277.47 KiB) Staženo 2122 x
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 9:33

Paprsek nesmí být v poměru k ohniskové vzdálenosti čočky ani moc tenký (začíná se projevovat difrakce) a ani moc tlustý (začíná se projevovat sférická aberace). Musí být tak akorát :)
Obrázek za tisíc slov:
spot_size.jpg
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 9:40

Asi jsem vážně natvrdlej ale podle té tabulky je možné aby ta velikost bodu byla menší než těch 0.01 co je vlnová délka.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 9:41

Je to v palcích. Co bys čekal od Amíků :)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 3. 2017, 9:46

robokop píše:jestli narazis na muj prispevek tak to beru
Nebylo to samozřejmě pouze na Tebe. Jak říkáš, sám jsi zmínil, že v tom nemáš 100% jasno.

Spíše mi šlo o to že většinou deklarovali svá tvrzení bez jakéhokoliv vysvětlení/podložení založeném na fyzikálních zákonitostech a nezřídka v protikladu s tím co by člověk očekával.

Mex naopak všechny své myšlenky a směr jeho dotazu krásně fyzikálně popsal.

Já bohužel žádné osobní skušenosti s gravírovacím LASERem nemám a vzhledem k mylým zvídavým dětem v rodině a opravdu vysoké nebezpečnosti laseru (kterou leckdy podcení i někteří zdejší dospělí návštěvníci fóra) mít ani nebudu. Mě stačilo letem-světem pár laboratorních civičení na VUT , kde byl výkon dostatečný k poškození zraku, ale absolutně nedostatečný i pro gravírování. Šlo spíše o kvalitativní než o kvantitativní zkoumání podstaty daných optických jevů koherentního světla. (detaily už samozřejmě zapomenuty)

Ale ono samozřejmě i subjektivní popisy chování systému mohou vést ke korektnímu vysvětlení které bude shodné s fyzikální podstatou věci (přesto že to nebude explicitně vyjádřeno).
Takže rozhodně ti kteří máte jakékoliv skutečné zkušenosti se neváhejte podělit, i když nevíte "PROČ" se to tak chová. Cenná je samozřejmě i informace "JAK" se to v konkrétním případě chová.

.... jen mi prostě v tu chvíli přišla malá pravděpodobnost že Mex dostane odpověď ve stylu v jakém ji očekává.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 9:48

Jo to jsem si přepočítal ale i tak ta 0.01 odpovídá těm 0.004 palce a oni to mají i o něco méně :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 10:50

Zjevně to bylo na mě. Ty kecy, co jsem tady ventiloval jsem vyčetl z různých dokumentů na netu. Na druhou stranu, ve chvíli kdy mám před sebou dva identické výrobky a jeden z nich je diametrálně kvalitnější než druhý, mi nezbývá nic jiného, než těm kecům věřit.
Ještě jednou k zrcátkům, jestli zrcátko vydrží fungovat čtyři roky bez problémů a jestli je po celodenní práci studené, tak mi můj selský rozum říká, že je mu průměr paprsku 1 - 3mm plně lhostejný. Jistě, platí to v oblassti výkonů našich laserů, t.j. 20 - 100W.
Co se týká nastavení - korekce jsem samozřejmě nastavoval. Spíš vidím problém na cestě mezi hlavou, compem a strojem. Spousta věcí co na kompu udělám, se nemusí do stroje vůbec dostat. I když další věcí je jaká je vůbec cena Ruidy a ostatních řídících systémů. Většina strojů z poslední doby má Ruidu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 11:01

Diky za objasneni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2017, 8:41

Ahoj,

psalo se tu o GCC C180 II. Ten stroj neznám, ale mám o cca 1-2 třídy lepší GCC je to spirit ls a mohu říct, že jsem spokojený. Když jsem stroj kupoval dělal jsem si malé srovnání a poměr cena výkon vyšel GCC spirit ls nejlépe. Je nutno počítat s cenovou hladinou kolem 500 000 kč, ale vůbec té investice nelituji, protože je stroj neskonale produktivní hlavně v rastru .... ve srovnání s naším číňanem... je rychlý tj. v ose x má serva s max rychlostí posuvu 80 ips což je kolem 2m/s a díky RF trubce je schopen tu rychlost využít. Je možné gravírovat na 100 procent rychlosti .... Je otázka jestli to dává smysl kvůli přejezdům/brzdění a zrychlování stojí čas/, ale občas se to hodí. Co jsem přečetl tak zásadní rozdíl mezi RF a DC trubicí pokud se nebavíme o principu funkce je v průměru bodu, protože RF trubka má kvalitnější a více koherentní paprsek ... tím dokáže zajistit menší bod a tím větší hustotu energie v koncovém bodě a druhý velký rozdíl je rychlost buzení tj. trubka stíhá i velmi rychlý pohyb v ose x ... , protože je pulzní... jeden z parametrů nastavení je ppi /pulse per inch/ od 0-trvale sepnuto ... DC trubice toto nastavení nemá z principu funkce pokud se pletu klidně mne opravte .... RF trubice ve stroji je SYNRAD firestar 60Ti za pět let neklesl její výkon o více jak watt to znamená, že je stále kolem 73w. Je pravda, že v momentě, kdy odejde je to cca 200 000 Kč nová nebo kolem 100 000 kč repas ... za 5 let provozu odešel jeden motor na X ose a nechal jsem vyměnit celou osu x a asi před měsícem byl problém na jednom plochém kabelu k motoru X osy .. stačilo kabel trošku povytáhnout ... osu jsem měnil ne z důvodu závady, ale snížené kvality gravury pokud bylo písmo kolem 1-1,5mm byl viditelný pod lupou rozkmit ... Stroj jsem kupil ve Studénce a jejich support považuji za velmi dobrý. Pokud jsem potřeboval dostal jsem radu a nebo servis přijel do 2-3 dnů ... Motor dorazil do 2 dnů, když jsem ho objednal .... Co čtu na zahraničních fórech hodně lidi nahrazuje mainstream čínou, protože za cenu jednoho spiritu mají 4-5 strojů s výrazně větší pracovní plochou i výkonem trubic... 4 čínské stroje mají výrazně větší produktivitu než jeden mainstream, ale kam to dát že ? .... Myslím si, že důvod proč sem nepíší majitelé mainstream strojů tak často je, že o fóru nevědí a protože ho nepotřebují ... stačí jim zavolat servis dodavatele ... navíc chodí sem přece jejich konkurence a proč jí to ulehčovat .... a poslední důvod je, že pokud to člověka živý tak nemá tolik času číst fóra pokud mu to něco nepřinese .... Tuhle někdo na sbazaru prodával starší spirit 40w za tuším 220 000Kč bez DPH ..

Tak snad to někomu pomůže.

Masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 3. 2017, 5:01

Díky za info od "člověka co ho má". Teď mám motivaci se do Studénky podívat. :-)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“