Kvalitnější laser než Čína

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 3. 2017, 5:57

Nazdárek, mám takový laický dotaz. Jako majitel dvou čínskejch laserů vcelku vím, kde mají své mantinely. No a já bych se chtěl šoupnout o kus dál. To znamená kovová trubka, opět CO2, ostatní je opravdu cenově jinde. Přečetl jsem si, že životnost rubice je někde okolo 15000hodin, oproti cca 5000 hodin skleněnejch. Co je důležité, velikost bodu je výrazně menší a řízení jede na vyšším kmitočtu. Bohužel i cena jde ruku v ruce s kvalitou. Nechci žádné dělo, 40W a pracovní plocha cca 400x300mm třeba GCC LaserPro C180 II. Múže mi někdo poradit. Prosím jen toho, kdo něco takového má. Díky za info.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

11. 3. 2017, 7:22

Sory za OT, ale taky mě to docela zajímá. Pokud by jsi k něčemu došel dej vědět.
Nebudu asi mluvit o mechanice a zrcátkách tam je si jasný jaký může být rozdíl .
Pravděpodobně na zrcátkách a čočce se dá získat nějaký ten výkona navcí pokud na nich bude nižší ztráta než na těch čínských.
Jako zásadní rozdíl bych viděl asi v trubce. Ani tak bych neviděl problém v životnosti ( při ceně čínské trubky okolo 6 tis je její hodinové opotřebení pravděpodobně nišží než náklady na stroj a elektriku). Zajímal by mě spíš rozdíl v kvalitě paprsku a případně jiné vlnové délce.
Dost často z čínských trubic leze spíš půlměsíc než kolo ( už jsem viděl i kruh, tedy prstenec, o průměru asi 6 mm).
Co by mě zajímalo je vliv té vlnové délky, nějak jsem o tom nepátral, ale jaká leze vlnová délka z obyč co2 trubky? Mám tu 2 trubky od synradu ( 30W s expandérem 1:2.1) a 100W ( 2x 50 W v jednom obalu s čidlem pro měření výkonu, aby mohla jet v closed loop režimu). Ta stovka má výhodu že může jet je jedna 50W a tá se tedy dávkovat výkon lépe při malém výkonu. U některých ( alespon u mé) čínské trubky se v podstatě pod 20%výkonu nic neděje.
Máte někdo tedy nějaký postřeh jaký je rozdíl právě v té vlnové délce?.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2017, 7:58

Vlnová délka je ale u laseru snad dána principem činnosti, ne? Když excitovaný elektron spadne na svou metastabilní hladinu, tak prostě vyzáří foton o dané vlnové délce, odpovídající tomu aktivnímu prostředí.
Takže tady toho Číňan asi moc nezmění. Posunout vlnovou délku by snad šlo akorát nějakým luminoforem nebo nějakým jiným šíleným principem, řekl bych.
Takže bych si myslel, že ne těch 10.7 um bude celkem spoleh.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 3. 2017, 11:23

Zatím je situace taková, že vlnová délka je u těch laserů co mě zajímají stejná. Zásadní rozdíl je pouze v trubce. U klasické skleněné je výstupní paprsek ne úplně kulatej, ale má poměrně velkej průměr, použivá se tam vysoké napěti a je omezený kmitočet pro gravírováni. Synrad a spol má trubku kovovou, rezonanční prostor má obdélníkovej, používá menší napětí a má řádově menší průměr výstupního paprsku, prý po 1mm a výrazně vyšší kmitočet řízení gravírování. Rozdíl je propastnej, byl jsem u robokopa, ten používá krátkou čočku, takže výsledek je lepší, ale pouze lepší. Myslím, co do mechaniky je to srovnatelné s tou amerikou, ale ta trubka a řízení je prostě jiná liga. Oslovil jsem dva prodejce, seriozní informaci z nich nedostaneš, o ceně se s nima nedá nijak jednat a i za 8 let starou 40w mašinu chtějí přes 200 bez daně a žádná záruka. Novej 430x600mm a výkon 50w ke čtyřem stovkám bez dph. A ta trubka má sice dlouhou životnost, ale není na furt. Píšou 17-20000 hodin a kvalitní čínské 6000. Cena repase by měla být okolo 4000 e. Spousta informací jsou spíše dohady, protože ti nikdo nic neřekne. Třeba Shiny prodává lasery GCC ale podrobné technické informace ti sděli po složení zálohy. Velkoncem i tady v počtu odpovědí je vidět, že informace moc nejsou.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 10:08

Syndrad udává životnost 45000 hodin. A oíšou že pak následuje laciné naplnění plynem.
Koupil jsem právě nedávno trubku ( i idyž je hranatá :-) ) 30W na ebay tak uvidím. Máme rozdělaný malý lasr 400x300 ( s obyč skleněnou čínou) který jsem nechtěl dodělávat ale protože ho nikdo nechtěl tak ho dodělám a použiju právě tu synradí trubku. Moc se mi líbí že jí stačí 30V zdroj a nemusím do ní tahat velké napětí.
S těma technickejma údajema proti záloze jsi mě dostal. U mě jede laser tak jeden den v týdnu tak mě to nějak netrápí. Co jsem ale viděl videa se synrad trubkama, vypadá to zkrátka o dost líp než se sklem.
Ono taky pokud by jsi na ty čínský srcátka ten výkon trubice převedl v malém bodu bojím se že by jsi ho řachnul.
Nezkoušel náhodou někdo měřit parametry těch čínských zrcátek?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 10:28

A pokud jít do něčeho echt tak bych žel do tohodle
https://www.youtube.com/watch?v=E7V4kRuXYHc" onclick="window.open(this.href);return false;
Kern by se ti určitě líbyl a využil by jsi ho. Ten soft musí být super, takhle si nedovedu přestavit připravit data aby to takhle dopadlo.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 12:39

Ona životnost a garantované parametry můžou být rozdíl. Já jsem se možná špatně vyjádřil, 17k hodin má garantované parametry. Co se týká toho plnění, komunikoval jsem s jedním němcem, který má GCC Spirit ls a prodává ho za 10500E. Je to laser starý cca 4 roky a v prosinci nechával plnit a repasovat hlavu a dá k tomu fakturu se zárukou na 3600E. Co se týká té zálohy, můžeš přijet k firmě a samozřejmě zdarma si okouknout stroje, dokonce ti je i pustí. Detailní informace dostaneš ve chvíli, kdy projevíš vážný zájem a finální cenu až když složíš zálohu. Tohle pro změnu vím od známého z Domažlic. Já jsem zkusil poptat u jedné razítkové firmy a tak uvidím.
Na druhou stranu, proč nechává němec (šetrnej němec) plnit trubku po čtyřech letech?? Přitom řada spirit už je braná jako profesionální stroj. Docela mě mrzí, že žádnej majitel týhle mašiny se neozval aby upřesnil ty dohady. Já sice o jednom vím, ale tam mě poslali do prd.... :-(
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 1:20

To je jednoduché,
tady řekl bych není někdo kdo by si za 400 koupil laser.
Pokud někdo takový je nemá potřebu chodit na forum protože je to uživatel toho laseru a nic jiného ho nezajímá. Rozestavěný laser jsem tu neprodal za cenu komponentů.
K tomu plnění. Jasně nechám ho naplnit a budu si myslet že tím můžu jít s cenou nahoru proč by ne, mám pocit že jsem stroji udělal dobře. Ono kolik by to muselo naběhat aby se to na té životnosti projevilo? Dovedu si přestavit smysl takového stroje pokud budeš dělat fajnové věci pro firmy co to jsou ochotné zaplatit, ale sám víš že jsou někteří paliči co jedou za 100Kč-200Kč hodina.
Sám jsem zvědavej jak ten syndrad bude chodit. U té 2x50 trubky z toho leze bod snad 1mm. Taky jde podle mě hodně o ten řídící systém. Na novém stroji co jsem si objednal bude ruida tak jsem zvědavej jaký to bude rozdíl oproti lectru. Co jsem zatím viděl tak nepoužívá PWMKu pro výstup na trubku ale analogový výstup. Zdroji je to jak jsem koukal jedno jestli se na něj přijojí analog nebo pwm ( nebo jsem nepřišel na to jestli jsou 2 verze). Co mě zaujalo je že ta Ruida podporuje RF lasery které mají rádi tick pulse kvůli rychlejší reakci na zapálení.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 2:21

Na rovinu, kdybych nebyl línej a kdyby to Leetro mělo LAN port, tak už ho v tom novém laseru mám. Celkově mi přijde Ruida zmatená, uživatelsky né moc přívětivá a hlavně si spoustu věcí dělá podle sebe a ty do toho nemůžeš moc zasáhnout. Stejně to vidím tak, žen si ještě chvíli s tím pohraju a pak tam šoupnu to Leetro. Tím, že jsem měl dva lasery vedle sebe, tak to porovnání bylo celkem jednoduché a při gravírování Leetro vítězilo docela suše, přes to, že jsem měl čočku 2,5 inch a u ruidy mám 2 inch. Teď tady zrovna hraboším po šuplíkách, protože bych tu měl mít i 1 inch a 4 inch čočku a tak bych to rád vyzkoušel.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 2:36

prosim rozved ty rozdily ruida a leetro
celkem by me zajimalo to porovnani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2017, 4:55

Snad profíci prominou amatérský dotaz.
A záleží nějak zásadně na průměru výstupního paprsku? Pokud je paprsek nerozbíhavý a na konci je spojkou zaostřen do bodu, tak z hlediska teoretické optiky by to mělo být jedno.
Samozřejmě to je teorie, v praxi se určitě vyskytnou nějací "ďáblíci v detailech".
Ten tlustší paprsek by měl míň zatěžovat povrch zrcátek, ale zase bude asi náchylnější na rovinnost těch zrcátek.
Rozdíl by se snad mohl projevit jen při nepřesném zaměření osy Z přesně do ohniska, kdy to u tlustšího paprsku bude trochu náchylnější na přesné nastavení.
Nebo je tam ještě nějaký jiný aspekt, který mi uniká?

Díky.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 3. 2017, 6:05

To Mex: zrcátkům je to jedno, ale velikost toho bodu (přesněji průměr koherentního paprsku) je jedna z věcí, které ovlivní výsledné chování celého laseru. Rozuměj nejmenší možný gravírovaný bod. A v tom je mezi skleněnou a kovovou trubkou propastný rozdíl. Bohužel, ta kvalita ale něco stojí, minimálně 5x víc než čína a to ještě jenom v malých velikostech stolu cca 0,25m2 a výkonu trubky do 50W.

To Robokop:Když jsem poprvé pustil ten nový laser, tak jsem byl docela zklamanej kvalitou gravírování. Bez možnosti přímého srovnání by to nebylo tak markantní, ale takhle to fakt bylo tristní. Čtyři roky stará 40W sračka versus nová 60W mašina a výsledek se nedostavil. Parametry stejné na obou strojích. Krásně rovná hrana obrázku nebo písmen na starém laseru, zubatá hrana na novém laseru. Samozřejmě mluvím o pohledu hodinářskou lupou, pouhým okem to tak viditelné není. Abych se dostal na skorosrovnatelnou kvalitu, musím skenovat po 0,1mm a na starém stačilo bohatě 0,15. V praxi to znamená o 12 minut delší gravírování. Když jsem na starém laseru přidal na rychlosti, snížila se tmavost jednotlivých bodů, na novém ne. Ta řídící deska si tam vnáší svůj vlastní názor a to mě pěkně krká. Je pravda, že jsem po čtyřech letech práce naučenej na něco a teď se na spoustu věcí koukám negativně, ale že by Ruida byla výhra to opravdu ne. Primárně lenost mě odrazuje od výměny systému, zbytek je tak jednoduchej, že to dám za odpoledne. Chystám se, že v týdnu zajedu koupit překližku, na té bílé to bude pěkně vidět a udělám detailní testy mašiny. Sice nemám 1 inch čočku, ale mám 2, 2,5 a 4 inch. Tak tam testnu i ostření a velikost bodu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 6:07

a co ty korekce pro gravirovani nastavoval jsi?
je tam tabulka, pro kazdou rychlost se tam doplnuji konstanty
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2017, 7:06

lubbez píše:To Mex: zrcátkům je to jedno, ale velikost toho bodu (přesněji průměr koherentního paprsku) je jedna z věcí, které ovlivní výsledné chování celého laseru. Rozuměj nejmenší možný gravírovaný bod. A v tom je mezi skleněnou a kovovou trubkou propastný rozdíl.
S průměrem paprsku je to sice pěkné konstatování, ale mě by zajímalo proč.
Pokud není průměr paprsku větší než průměr spojné čočky na konci systému, tak by to mělo být jedno. Dokážu soustředit do bodu i třeba světlo slunce, a že to je teda pořádně široký paprsek.

A s tím, že je to zrcátkům jedno bych taky moc nesouhlasil. Paprsek má nějakou celkovou energii, a pokud je ta energie rozprostřena na větší plochu, tak prostě hustota energie v každém bodě je nižší. A protože žádné zrcadlo není úplně ideální a má nějaké ztráty (a tedy lokální ohřev), tak plošná hustota energie zde musí hrát roli.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 7:25

jestli si to dobre pamatuju tak ten bod co to vytvari je pouze zmensenina puvodniho obrazu tj. v konecnem dusledku to pouze xkrat ztenci paprsek
tedy primarni tloustka paprsku hraje roli
alespon takhle nejak jsem to i v praxi vypozoroval
teorie z optiky uz jsem pozapomel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“