řezání silnějšího Fe plechu laserem

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

1. 7. 2017, 6:21

mám laický dotaz: jakou cca tloušťku plechu (uhlíkové ocel -měkká) může přeřezat např tento fiber laser o výkonu 500 -800 w
viz.

https://www.aliexpress.com/item/HOT-sel ... 4.1.eunQ59" onclick="window.open(this.href);return false;

zdá se mi to nějak levné a někde to prezentovali do tl. 8 mm

zkoušel někdo ze zdejších někdo vůbec řezat silnostěnný Fe plech laserem?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 7. 2017, 11:40

Teda já o tom vím prd a ani nevím, co si od toho slibuješ.
Ale tohle je podle mě jen laserová hlava. Vlastní laser to neobsahuje, ten k tomu musíš přidat.
Takže ta cena zas tak moc neříká.
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

2. 7. 2017, 6:07

Mex píše:Teda já o tom vím prd a ani nevím, co si od toho slibuješ.
Ale tohle je podle mě jen laserová hlava. Vlastní laser to neobsahuje, ten k tomu musíš přidat.
Takže ta cena zas tak moc neříká.
jj, máš pravdu jen to jen head, vlastní laser to bude jiná pálka:)
Pepa.cz
Příspěvky: 287
Registrován: 31. 1. 2007, 5:44
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2019, 4:30

Možná to jsem nepatří ale dnes jsem byl svědkem kdy 100w laser na 70% a 5mm/s častečně prořízl 0.5 plech,na plech se pridal pasta na zuby
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

23. 2. 2019, 2:46

No já jen vým ze když pálíme 25mm Fe, tak je to 100Kw :-)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

23. 2. 2019, 8:29

HonzaHorka píše: 23. 2. 2019, 2:46 No já jen vým ze když pálíme 25mm Fe, tak je to 100Kw :-)
To máte asi CO2?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

23. 2. 2019, 8:39

Já jsem se před pár lety pokoušel z několika laserystů vyrazit meze poškození různých materiálů, ale nic jsem se nedověděl. Ani jsem nic nevygooglil, jen graf absorpce v závislosti na vlnové délce pro různé kovy. To se samozřejmě taky hodí, ale bez těch mezí poškození je to k ničemu.
Jen vím, že sklo jako takové má nějakých, jestli si dobře pamatuju, 0,5GW/cm2.

No asi mi nezbude, než až dám konečně do kupy Nd:YAG laser tak si to experimentálně určit sám.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 2. 2019, 9:16

aleshonsa píše: 23. 2. 2019, 8:39 No asi mi nezbude, než až dám konečně do kupy Nd:YAG laser tak si to experimentálně určit sám.
A už na něj něco máš, nebo to budeš teprve kupovat?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 2. 2019, 12:32

Josef píše: 23. 2. 2019, 9:16
aleshonsa píše: 23. 2. 2019, 8:39 No asi mi nezbude, než až dám konečně do kupy Nd:YAG laser tak si to experimentálně určit sám.
A už na něj něco máš, nebo to budeš teprve kupovat?
Ze základních dílů už mam v podstatě vše - rezonátorovou dutinu i s montážním blokem, čerpací výbojky, Nd:YAG tyčku, kondenzátory, zapalovací transformátory, VN zdroj, čerpadlo chlazení, chladič, deionizační filtr, držáky zrcadel. Mam i nějaká čínská rezonátorová zrcadla na prvotní rozchození, ale ty pak chci nahradit nějakými lepšími třeba od CVI.
Co zatím není čas to začít dělat. Jedna věc by byla to prvotně dát dohromady, aby to vůbec vyprodukovalo nějaké laserové světlo. Druhá věc je, že ten montážní blok se musí předělat. Původně to bylo na kontinuální provoz s čerpáním obloukovými lampami. Výbojky tam nepasují, takže nejspíše použiju jen rezonátorovou dutinu a montážní blok asi udělám celý nový. Třetí věc je, že jsem starý komplikátor a mezi tím jsem začal přemýšlet nad konstrukcí typu master - slave. Tj. Z těchto dílů postavit zesilovač pro základní svazek co by produkoval diodovým polem čerpaný laser s q-switch. Diodové pole a malý krystal mam taky. Dokonce i nějaký q-switch ale bez generátoru.
Mně by se totiž líbilo, kdyby to produkovalo svazek TEM00. Jenomže první problém je, že aby to fungovalo tak by se musel svazek ze základního zdroje do zesilovače přenášet teleskopem, protože jinak se transversální mód rozhodí. A teleskop znamená mít tam díl s vakuem. Druhá věc je, že by se pak i na terč musel svazek přenášet teleskopem, což je otázka jestli je to v průmyslových podmínkách, tj. kdy se musí svazek vůči terči pohybovat atd., vůbec rozumně realizovatelné. Tj. jestli se na nějaké hi-tech nevykašlat a prostě neprodukovat alespoň nějaký svazek.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2019, 6:06

aleshonsa píše: 24. 2. 2019, 12:32
Josef píše: 23. 2. 2019, 9:16
aleshonsa píše: 23. 2. 2019, 8:39 No asi mi nezbude, než až dám konečně do kupy Nd:YAG laser tak si to experimentálně určit sám.
A už na něj něco máš, nebo to budeš teprve kupovat?
Ze základních dílů už mam v podstatě vše - rezonátorovou dutinu i s montážním blokem, čerpací výbojky, Nd:YAG tyčku, kondenzátory, zapalovací transformátory, VN zdroj, čerpadlo chlazení, chladič, deionizační filtr, držáky zrcadel. Mam i nějaká čínská rezonátorová zrcadla na prvotní rozchození, ale ty pak chci nahradit nějakými lepšími třeba od CVI.
Co zatím není čas to začít dělat. Jedna věc by byla to prvotně dát dohromady, aby to vůbec vyprodukovalo nějaké laserové světlo. Druhá věc je, že ten montážní blok se musí předělat. Původně to bylo na kontinuální provoz s čerpáním obloukovými lampami. Výbojky tam nepasují, takže nejspíše použiju jen rezonátorovou dutinu a montážní blok asi udělám celý nový. Třetí věc je, že jsem starý komplikátor a mezi tím jsem začal přemýšlet nad konstrukcí typu master - slave. Tj. Z těchto dílů postavit zesilovač pro základní svazek co by produkoval diodovým polem čerpaný laser s q-switch. Diodové pole a malý krystal mam taky. Dokonce i nějaký q-switch ale bez generátoru.
Mně by se totiž líbilo, kdyby to produkovalo svazek TEM00. Jenomže první problém je, že aby to fungovalo tak by se musel svazek ze základního zdroje do zesilovače přenášet teleskopem, protože jinak se transversální mód rozhodí. A teleskop znamená mít tam díl s vakuem. Druhá věc je, že by se pak i na terč musel svazek přenášet teleskopem, což je otázka jestli je to v průmyslových podmínkách, tj. kdy se musí svazek vůči terči pohybovat atd., vůbec rozumně realizovatelné. Tj. jestli se na nějaké hi-tech nevykašlat a prostě neprodukovat alespoň nějaký svazek.
jako něco takového
https://youtu.be/DoQwKe0lggw?t=91
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2019, 11:21

Já mám Nd-YAG na kterém je vadný generátor 27MHz pro Q-switch. Nějak mne opouští vůle to dát do provozu. Už jsem se nepřinutil několik let se na to podívat. Má to osvitovou plochu 120 x 120 mm přes galva. Rezonátorová "komůrka" je na výbojku a je prakticky nová. Má najeto několik hodin a je ve zlatě.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 2. 2019, 1:01

Josef píše: 24. 2. 2019, 11:21 Já mám Nd-YAG na kterém je vadný generátor 27MHz pro Q-switch. Nějak mne opouští vůle to dát do provozu. Už jsem se nepřinutil několik let se na to podívat. Má to osvitovou plochu 120 x 120 mm přes galva. Rezonátorová "komůrka" je na výbojku a je prakticky nová. Má najeto několik hodin a je ve zlatě.
Jaké má parametry?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2019, 10:58

Ahoj,
nedavno mi prisla nabidka na 500w fiber a psali do 8mm cerny plech ... Vzhledem k tomu, ze to byla cina tak bych bral s rezervou 5mm

M
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 2. 2019, 7:21

aleshonsa píše: 25. 2. 2019, 1:01
Josef píše: 24. 2. 2019, 11:21 Já mám Nd-YAG na kterém je vadný generátor 27MHz pro Q-switch. Nějak mne opouští vůle to dát do provozu. Už jsem se nepřinutil několik let se na to podívat. Má to osvitovou plochu 120 x 120 mm přes galva. Rezonátorová "komůrka" je na výbojku a je prakticky nová. Má najeto několik hodin a je ve zlatě.
Jaké má parametry?
Už nevím přesně, ale asi 80W. Proud výbojky až 30A, jedna náhradní.. Musel bych se podívat do papírů. Je k tomu celkem slušná dokumentace, ale ne úplná, co se týká výkresů.
https://www.google.com/search?q=quantum ... 04&bih=931
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

25. 2. 2019, 9:21

Josef píše: 25. 2. 2019, 7:21
aleshonsa píše: 25. 2. 2019, 1:01
Josef píše: 24. 2. 2019, 11:21 Já mám Nd-YAG na kterém je vadný generátor 27MHz pro Q-switch. Nějak mne opouští vůle to dát do provozu. Už jsem se nepřinutil několik let se na to podívat. Má to osvitovou plochu 120 x 120 mm přes galva. Rezonátorová "komůrka" je na výbojku a je prakticky nová. Má najeto několik hodin a je ve zlatě.
Jaké má parametry?
Už nevím přesně, ale asi 80W. Proud výbojky až 30A, jedna náhradní.. Musel bych se podívat do papírů. Je k tomu celkem slušná dokumentace, ale ne úplná, co se týká výkresů.
https://www.google.com/search?q=quantum ... 04&bih=931
Počkej tohle ale asi není výbojka ale oblouková lampa. Resp. nevím jestli to správně překládám z ANG.
Flash lamp (dle mého překlad výbojka) je buzena vysokonapěťovým proudovým pulzem a produkuje čerpací "záblesk". Třeba já budu mít do výbojky pulz 100J, při napětí 1,25kV a špičkový proud bude kolem 1kA (musel bych se podívat), délka čerpacího pulzu 250us. Laser už pak přímo produkuje pulzy aniž by tam musel být Q-switch. Časový profil laserového pulzu cca kopíruje profil čerpacího proudového pulzu (těch 250us proudového dá cca 200us laserového). Řádově se tím generují laserové pulzy od 100us a delší. Kratší se nedoporučují, protože to extrémně zkracuje životnost výbojek. Když chceš ještě kratší pulzy, tak to jde třeba udělat tím Q-switch - to se dá dostat až na pár ns. Produkované energie pulzů jsou v závislosti na čerpací energii, efektivita je cca 1%. Celkově se tyhle lasery používají spíš když chceš velké energie pulzů (celé J, atd.) při nízké opakovací frekvencích (jednotky až desítky Hz). Třeba u nás na ELI se staví laser co bude mít 1800J, ale výstřel jen jednou za minutu (jestli se nepletu co se týče toho času). U PALS co je na plazmatu v Ládví se kondenzátory na maximum dobíjí až tuším 30minut. Já mam mít opakovací frekvenci 10Hz a energii pulzu odhaduju na 1J - to ještě uvidím kolik to v reálu bude.
Arc lamp (dle mého překlad oblouková lampa) svítí kontinuálně. Protéká jí stálý proud většinou právě řádu desítek A a napětí je řádově stovky V. Rezonátor pak produkuje kontinuální laserový svazek. Když chceš mít pulzní výstup musíš použít Q-switch. To se pak bavíme o kontinuálním výkonu jednotek až desítek W. Nebo pak generování pulzů s poměrně malou energií (třeba řádově mJ) ale s vysokou opakovací frekvencí (stovky HZ až kHz).

Dnes už se čerpání obloukovými lampami nepoužívá kvůli malé efektivitě. Používají se diodová pole, protože pak je účinnost čerpání až 25%. Anebo pak vláknové lasery. Pro generování laserových pulzů o energiích do jednotek až řekněme desítek J se spíš dnes pro čerpání používají kvazikontinuální diodová pole než výbojky (ze stejného důvodu jako výše). Výbojky se používají jen když jde o to generovat laserové pulzy řádu stovek J, řádu kJ a více. Tam by to z diod vyšlo extrémně drahé.

Napadlo mě ten aktivně řízený Q-switch mohl jít nahradit pasivním.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“