Problém s CO2 a výrobou razítek

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

8. 1. 2020, 5:57

Ahoj, i mě to zaujalo a tak jsem si dnes objednal gumu na razítka , mám 15W snad :lol: s PWM řízením , mám ho zakrytovaný a přívod čerstveho vzduchu a odtah spalin, takže by to mělo být v poho, řídím to přes GRBL a řekl bych že pro laser naprosto ideální, hlavně co se týče gravírování fotek , tak pokud to do pátku přijde tak bych to mohl o víkendu otestovat a dát nějaké poznatky...
Pepa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2020, 6:56

Pepa Žhář píše: 8. 1. 2020, 5:57 Ahoj, i mě to zaujalo a tak jsem si dnes objednal gumu na razítka , mám 15W snad :lol: s PWM řízením , mám ho zakrytovaný a přívod čerstveho vzduchu a odtah spalin, takže by to mělo být v poho, řídím to přes GRBL a řekl bych že pro laser naprosto ideální, hlavně co se týče gravírování fotek , tak pokud to do pátku přijde tak bych to mohl o víkendu otestovat a dát nějaké poznatky...
Pepa
Paráda. :)
Prosím nezapomeň na to a určitě sem pak napiš výsledky. Díky předem.
A jestli můžu požádat - za chvilku napíšu post do vlákna o 5.5W laseru. Koukni tam tam potom prosím.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 1. 2020, 11:25

Pár razítek jsem udělal, víc jak 100 jich ale nebylo. Základem je razítková guma, která relativně málo kouří, spíš práší. Čím je slabší trubka, tím lépe (třeba 40W a pouze na 30%). Důležité je mechanicky precizně seřízená mašina a několik slabších cyklů po sobě. Samozřejmě písmenka pod 1,5mm už jsou špatná. Pokud je k dispozici kovová trubka, je to o řád lepší a lze razítka vyrábět i komerčně. Zklamání byl fiber laser, ten si ani neškrtnul. :-( Polovodičák si počkám na Mexe
jendazdejvic
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 2. 2017, 9:11

13. 1. 2020, 9:10

Dobrý den, rozhodně jsem sem nepřišel machrovat,
výrobou razítek se zabývám cca 4 roky, a původní výrobky byly přesně takové jako v úvodní fotce tématu, prostě nahovno.
Výroba razítek je asi ta nejtěžší výzva gravírování, razítko musí mít ideální hloubku a písmenka musí mít vrchní plošku písmenka která poté přenese barvu při otisku na papír.

Jak toto docílit?
1. Kupte si laser za půl mega, od firmy co vám jej na razítka sešteluje
(ale i tak budete mít problémy, kloudný výsledek se podaří až po týdnech trápení
to vím od předního výrobce razítek v ČR)

nebo za b (ano to je správně)
1. stačí obyčejná china 40w za cca 15.000,-
2. laser musí být samozřejmě ideálně seštelován myslím optiku, včetně paprsku vycházejícího z čočky.
3. čočku používám 1,5 palce, ohnisková vzdálenost 38 mm.
4. Guma samozřejmně bezzápachová, dá se pořídit A4 za cca 250,- Kč
5. Odtah nejlépe ven přes zeť, s přídavným ventilátorem
(nebo si pořiďte filtrovací jednotku) - za ranec
6. gravírujte co nejdéle od optiky, nebude ji muset tak často čistit
7. Ofuk gumy, je jedna z nejdůležitějších věcí, prostě musíte na gumu foukat
z co nejmenší vzdálenosti, aby se razítko nepálilo ale gravírovalo
(lze toho docílit dvojitým ofukem)
8. Rychlost přiměřená, to se musí prostě vyzkoušet
9. výkon u 40 trubice 25-30 %
10. rozlišení 1.000 DPI
11. Chlazení, nejlépe aktivní max. 20 stupňů
(jen pro zajímavost: nezapnul sem chlazení, teploměr ukazoval 76 stupnů a trubice funguje dál, ochranu sem vykuchal, blbě to teklo),
12. Myslete na to že méně je někdy více
13. komnata zůstane uzamčená, (to to dobře vyšlo) , jedna vychytávka ale zásadní pro dokonalé razítko, mně stála 4 roky práce, večery a noci.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2020, 2:03

No moc ti nevěřím. Poměrně přesně znám hranice čínské skleněné trubky a mám za sebou 8 let práce s CO2 laserama. Laser za 15 litrů je v první řadě mechanická sračka. Čočka s krátkým ohniskem sice dá slabší bod, ale stále je to nějaká ta desetina milimetru. Zase na druhou stranu, pokud jsou ty fotky opravdu reálné, tak jsi fakt šikovnej frajer. Ale jak jsem psal na začátku, moc ti nevěřím :-)
jendazdejvic
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 2. 2017, 9:11

14. 1. 2020, 8:31

Jo, fotky jsou opravdu pravé,
je pravda že laser za 15.000 je srágora, věčný štelování atd...
Teď mám trochu lepší 40w chinu za cca 40, ale zásadní rozdíl v tom není.
Chce to prostě vychytat a pak to jde.
jendazdejvic
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 2. 2017, 9:11

14. 1. 2020, 10:45

Jo a díky za uznání, to opravdu potěší.
Uživatelský avatar
Merlin_cze
Příspěvky: 52
Registrován: 11. 10. 2016, 11:56
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2020, 9:08

Výroba razítek na kvalitním laseru s ovladačem, který má režim pro výrobu razítek, není vůbec žádná kosmická technologie :-) . Není umění udělat vysoké rovné znaky, ale ty se při používání ohýbají a praskají a razítko nemá dlouhou životnost, je dobré nahoře mít rovnou plochu, která tiskne - ideálně bez zásahu laseru a od tiskové plošky udělat rameno - postupně ubírat materiál až do základny, tak aby byl blok znaku podepřený a neujížděl při zatlačení do strany . na razítka používám GCC C180-II 30W a bezzápachovou gumu a razítek jsem udělal pár set, nebo možná tisíc, včetně vícebarevných otisků - zaškolení trvá cca 20 minut - laser stál sice cca +- 220 000 ale pět let jsem na něj kromě občasného čištění čočky a pojezdů nesáhnul.
201005AutoFocus-5-1.jpg
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“