Laser trubice

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Pepa.cz
Příspěvky: 287
Registrován: 31. 1. 2007, 5:44
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2019, 8:23

Chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl v trubicích? Ted nemyslím rozměry. Dám příklad mam trubici 40w v ve stroji rozjezdy cca 300x200 a teď použiju trubici na rozjezdy 600x400 nebo vetší bude to fungovat
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

28. 2. 2019, 11:47

Výkon laseru tě ovlivňuje jak silný materiál a jak rychle budeš schopen zpracovávat (nevím, jestli jde o gravírování, nebo řezání, ale v tento moment je to vlastně jedno). Tj. je jedno jak máš velké rozjezdy.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

1. 3. 2019, 3:30

Pepa.cz píše: 28. 2. 2019, 8:23 Chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl v trubicích? Ted nemyslím rozměry. Dám příklad mam trubici 40w v ve stroji rozjezdy cca 300x200 a teď použiju trubici na rozjezdy 600x400 nebo vetší bude to fungovat
No rozdíl je vidět pouhým okem, porovnej nejbližší (bod 0) a nejvzdálenější bod, klesá výkon paprsku, máš li na mysli CO2 laserovou trubici ....
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2019, 10:15

Rvašek píše: 1. 3. 2019, 3:30
Pepa.cz píše: 28. 2. 2019, 8:23 Chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl v trubicích? Ted nemyslím rozměry. Dám příklad mam trubici 40w v ve stroji rozjezdy cca 300x200 a teď použiju trubici na rozjezdy 600x400 nebo vetší bude to fungovat
No rozdíl je vidět pouhým okem, porovnej nejbližší (bod 0) a nejvzdálenější bod, klesá výkon paprsku, máš li na mysli CO2 laserovou trubici ....
Proč by měl s rozdílem tak malé vzdálenosti klesat výkon paprsku jakého koliv laseru?????
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 10:41

Pokud klesá výkon laseru se vzdáleností nemá stroj pravděpodobně dobře seřízený paprsek a na poslední zrcátko/čočku dopadá menší část svazku paprsku laseru... Doporučuji provést seřízení zrcátek. Velký rozdíl ve výkonu trubic je při gravírování. Pokud stroj více gravíruje je lepší menší výkon kvůli velikosti výstupního bodu. Další důvod může být regulace výkonu. DC trubice fungují cca od 20% výkonu což při velkém výkonu trubice a může být na nějakou činnost moc.

Masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2019, 10:58

masafi píše: 1. 3. 2019, 10:41 Pokud klesá výkon laseru se vzdáleností nemá stroj pravděpodobně dobře seřízený paprsek a na poslední zrcátko/čočku dopadá menší část svazku paprsku laseru... Doporučuji provést seřízení zrcátek. Velký rozdíl ve výkonu trubic je při gravírování. Pokud stroj více gravíruje je lepší menší výkon kvůli velikosti výstupního bodu. Další důvod může být regulace výkonu. DC trubice fungují cca od 20% výkonu což při velkém výkonu trubice a může být na nějakou činnost moc.

Masafi
Výkon laseru neklesá, klesá intensita. Ještě jde pak o to jak je dělaná celkově optika, tj. jak se řeší divergence atd.
Pepa se ptal obecně. A obecně dle mého jestli je 40W CO2 laser ve stroji s rozjezdy 300x200 nebo 2x většími je jedno. Seřídit by to musel i kdyby tam dal třeba 80W nebo 100W.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2019, 11:01

Pepa.cz - co konkrétně potřebuješ vědět? Potřebuješ vědět, jestli např. stroj s 2x tak většími rozjezdy potřebuje obecně větší výkon trubice, nebo potřebuješ vědět, co se vše musí při přendání, resp. obecně montáži udělat?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 1:44

aleshonsa píše: 1. 3. 2019, 10:58
masafi píše: 1. 3. 2019, 10:41 Pokud klesá výkon laseru se vzdáleností nemá stroj pravděpodobně dobře seřízený paprsek a na poslední zrcátko/čočku dopadá menší část svazku paprsku laseru... Doporučuji provést seřízení zrcátek. Velký rozdíl ve výkonu trubic je při gravírování. Pokud stroj více gravíruje je lepší menší výkon kvůli velikosti výstupního bodu. Další důvod může být regulace výkonu. DC trubice fungují cca od 20% výkonu což při velkém výkonu trubice a může být na nějakou činnost moc.

Masafi
Výkon laseru neklesá, klesá intensita. Ještě jde pak o to jak je dělaná celkově optika, tj. jak se řeší divergence atd.
Pepa se ptal obecně. A obecně dle mého jestli je 40W CO2 laser ve stroji s rozjezdy 300x200 nebo 2x většími je jedno. Seřídit by to musel i kdyby tam dal třeba 80W nebo 100W.
Je to slovíčkaření ... Psal jsem o laseru jako stroji a ne o laseru jako trubici tj. zdroji laseru o čem píšeš ty .. ten má nějaký aktuální výkon a jeho ztráty jsou podle mě hlavně způsobeny primárně nedokonalostí optické soustavy, kterou prochází. Špatně jsi pochopil můj post :o) Jinak s tebou absolutně souhlasím. Možná je dobře pepovi ještě říct, že pokud bude chtít dát větší trubici bude muset řešit délku trubice, aby jí nějak dostal do stroje a pak ještě pravděpodobně výkon zdroje, protože silnější trubice mají větší nároky na jejich zapálení a větší provozní proud.

Masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

1. 3. 2019, 4:38

Omlouvám se, neklesá výkon, ale intenzita, v závislosti na četnosti používání, chlazení a optice.
Pepa.cz
Příspěvky: 287
Registrován: 31. 1. 2007, 5:44
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 6:56

Moc děkuji za odpovědí,od jaké vzdálenosti klesávýkon laseru kdy vezmu laser 300x 200 a udelal bych rozjezdy třeba 1200x900 na řezání.Kamarád se mi ptal proč se nedělají lasery 40w na rozjezdy vetší jsem si myslel že to je slabé.Moc děkuji za odpovědi smekám co někteří znáte
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 3. 2019, 8:44

masafi píše: 1. 3. 2019, 1:44
aleshonsa píše: 1. 3. 2019, 10:58
masafi píše: 1. 3. 2019, 10:41 Pokud klesá výkon laseru se vzdáleností nemá stroj pravděpodobně dobře seřízený paprsek a na poslední zrcátko/čočku dopadá menší část svazku paprsku laseru... Doporučuji provést seřízení zrcátek. Velký rozdíl ve výkonu trubic je při gravírování. Pokud stroj více gravíruje je lepší menší výkon kvůli velikosti výstupního bodu. Další důvod může být regulace výkonu. DC trubice fungují cca od 20% výkonu což při velkém výkonu trubice a může být na nějakou činnost moc.

Masafi
Výkon laseru neklesá, klesá intensita. Ještě jde pak o to jak je dělaná celkově optika, tj. jak se řeší divergence atd.
Pepa se ptal obecně. A obecně dle mého jestli je 40W CO2 laser ve stroji s rozjezdy 300x200 nebo 2x většími je jedno. Seřídit by to musel i kdyby tam dal třeba 80W nebo 100W.
Je to slovíčkaření ... Psal jsem o laseru jako stroji a ne o laseru jako trubici tj. zdroji laseru o čem píšeš ty .. ten má nějaký aktuální výkon a jeho ztráty jsou podle mě hlavně způsobeny primárně nedokonalostí optické soustavy, kterou prochází. Špatně jsi pochopil můj post :o) Jinak s tebou absolutně souhlasím. Možná je dobře pepovi ještě říct, že pokud bude chtít dát větší trubici bude muset řešit délku trubice, aby jí nějak dostal do stroje a pak ještě pravděpodobně výkon zdroje, protože silnější trubice mají větší nároky na jejich zapálení a větší provozní proud.

Masafi
Já bych taky řekl optikou. Absorpce ve vzduchu na tak malou vzdálenost a při běžné intenzitě nefokusovaného svazku nebude hrát roli. Takže pak může dělat útlum odrazivost zrcadel (Thorlabs má třeba co jsem teď koukal lepší jak 99%, jenomže jedno takové zrcadlo stojí více jak 200EUR + DPH, takže to asi hned tak někde nebude, jak jsou na tom čínská to netuším) a ztráty na čočkách (jednak zpětný odraz - u Thorlabs do 2%, a pak absorbce v čočce - to je taky u Thorlabs pár procent a záleží to na tloušťce). Nicméně to se nemění s rozjezdy. To jsou tedy absolutní ztráty. Co se týče intenzity pak už zbývá jen tedy nedokonalost optické soustavy, co se týče třeba řešení divergence svazku atd.
Pro zvětšení výkonu by se musela v podstatě předělat celá laserová část. Jednak jak píšeš počítat s delší trubicí a silnějším zdrojem. Pak může být taky potřeba posílit chlazení.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 3. 2019, 9:18

Přeložím to do češtiny. U malého laseru do 1,5m není problém vyměnit trubku za jinou, ALE je tam pár drobností. 40W trubka má průměr 50mm(většinou) a délku 550 - 700mm. Každá výkonější má rozměry větší až do 80mm průměr a cca 1,5m délky. Budeš muset vyměnit držáky trubky, určitě zdroj (o trochu silnější být může, slabší ne) na 40W trubku můžeš použít 60W zdroj, akorát musíš omezit proud na cca 22mA, naopak to nejde, protože ti zdroj velmi rychle odejde a většinou s sebou vezme i trubku. Co je důležité, aby osa trubky byla vestejné rovině, jako jsou zrcátka. Zrcátka a čočka můžou zůstat stejné, problémy začínají až u výkonu 150W a výš. Samozřejmě se bavíme o skleněných trubkách z číny.
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 10:52

Pepa.cz píše: 1. 3. 2019, 6:56 Moc děkuji za odpovědí,od jaké vzdálenosti klesávýkon laseru kdy vezmu laser 300x 200 a udelal bych rozjezdy třeba 1200x900 na řezání.Kamarád se mi ptal proč se nedělají lasery 40w na rozjezdy vetší jsem si myslel že to je slabé.Moc děkuji za odpovědi smekám co někteří znáte
Důvod je jasný. Velkoplošné lasery s DC trubicemi jsou primárně určené pro řezání. Pokud si koupíš stroj na řezání tak chceš, aby měl rozumnou rychlost řezu a to s 40w a ani 60 w DC trubicí mít nebudeš. Většinou se do větších strojů dávají trubice 80w jako kompromis pro gravirovani a více. Čím máš větší výkon tím máš větší výstupní bod. Obecně DC trubice nejsou na gravirovani úplně ideální, protože mají malou frekvenci buzení a nejsou schopny rychle gravirovat. Druhý pohled na věc je,ale ten, že si těch 80w/100w strojů za cenu kolem 500 tis. Kč co stojí pěkný mainstream koupíš z Číny cca 6-8 takže pokud máš místo tak je otázka coje výhodnější.... Co čtu na zahraničních fórech tak hodně lidí preferuje více levnějších a větších před jedním rychlim a výkonným....Ve stroji co máme v dílně máme kombinaci 100w a 150w.. zatím spokojenost, ale nová 150w trubice je cca 2-3k USD... a navýšení rychlosti není lineární ve srovnání se 100w

Masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“