Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 11. 2019, 9:49

Joo, to obecné ponaučení jsem vytušil už o několik postu dříve a jenom díky za utvrzení a podpoření argumentací...
Ty odkazy jsem chtěl jenom pro úplnost.
Mne zajíma pouze laser samotný, protože mechaniku si sfouknu a tak budu netrpělivě čekat na dalši výsledky experimentu s tím tvým.
Jelikož jsi hračička ve smyslu hloubkových rozborů, tak něco pro inspiraci Analyze LEDs and LDs to create electrical (SPICE) and optical models. :wink:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 11. 2019, 11:38

Grad píše: 6. 11. 2019, 9:49 Jelikož jsi hračička ve smyslu hloubkových rozborů, tak něco pro inspiraci Analyze LEDs and LDs to create electrical (SPICE) and optical models.
Líbil by se mi nějaký měřák pro přímé měření optického výkonu. Ale nakonec to asi nebudu realizovat.
Postavit nějaké měření ještě celkem šlo, ale neměl bych to proti čemu zkalibrovat. Takže by to sloužilo jenom pro relativní měření porovnáním s jiným laserem. Ale to můžu udělat i praktickým pokusem jak řeže jeden a jak druhý.

Použít pro měření nějaký luxmetr (třeba nějaký fotografický) je pro mě asi komplikované. Jednak ho nemám, a aby to trochu měřilo, tak to není úplně zadarmo. Všelijaké ty aplikace v mobilech měří spíš tyčky v plotě než reálné hodnoty.
Je to o to složitější, že ty luxmetry všechno přepočítávají přes citlivost lidského oka. A modrý laser je už dost na okraji viditelného spektra, a tam ty měřáky budou dělat už dost velké chyby.

Kalorimetrické měření by se asi udělat dalo. Ale aby to měřilo trochu přesně, tak by to zase bylo hodně práce. Ale je fakt, tady by se to dalo slušně zkalibrovat proti tepelnému zdroji, a ten udělám snadno a přesně.

Takže asi až někdy, případně až v dalším životě.

PS. Ještě mě napadlo, že tady na VUT bude určitě nějaká slušně vybavená laboratoř, kde by na takové měření určitě měli výbavu. Tak třeba je tady na fóru někdo, kdo tam má nějaké vazby, aby se to tam dalo změřit. Bylo by fajn mít pak "referenční" laser s přesně změřenými parametry, který by se pak dal použít pro další orientační srovnávací měření.
HELU
Příspěvky: 8
Registrován: 14. 11. 2019, 12:35

14. 11. 2019, 12:57

Wow. Jsem velice rád že jsem narazil na tuhle diskuzi.

Je to asi týden zpět, co mi domů dorazil laser z číny. Kupodivu jsem ho dokonce obědnával z tady zmíněného odkazu("https://www.aliexpress.com/item/33030171930.html"). Můžu potvrdit že vše tady napsané je pravda! Jako fakt že vlastní desku, tak i to že přišel špatně zapojený kabel. S tím kabelem to bylo trochu složitější. Ony přišly ty kabely dva. Samozřejmě jsem to zapojil s tím delším, a moc nad tím neuvažoval. Jak bylo zmíněno, laser nesvítil. Po chvilce zkoušení, mne napadlo zapojit onen druhý kabel, který byl dokonce i izolovaný. S tím to jelo. Pak mě hned napadlo zkontrolovat zapojení káblíků, a opravdu bylo + a - na tom delším káblu přehozené.

Já osobně jsem tedy vzal variantu s 5,5W laserem, který má focus lens. I tak to určitě bude chtít vykoumat nějaký posun na ose Z, jelikož zaostřování není úplně přesné, a pokud bych ho chtěl měnit během řezání jedné věci, při přeostření se posune místo kam laser dopadá. Teď mě napadá, že se posune pravděpodobně i při posunu nahoru a dolů :roll: .

Každopádně proč jsem se tady vlastně dostal. Snažím se přeřezat překližku a je to opravdu problém! Neřekl bych že laser není dostatečně silný. Spíše ten materiál stojí za prd. Takže tento víkend to snad otestuju na nějakém pravém dřevu. Určitě se pak ozvu jak to šlo. Rád bych tím vyřezával nějaký tenší materiál. Jsem v celé téhle oblasti nováček, takže mám docela velký ToDo list. Určitě bych chtěl nějak přeměřit ten laser, abych zjistil co je to vlastně zač. Docela by mě zajímalo jestli by se shodoval alespoň zhruba s tím laserem od Míši? Také jsem zvědavý jaké budou rozdíly při řezání té překližky když na řez začnu valit kompresorem. Ale myslím že Air Asist by podle toho co jsem slyšel mohl hodně pomoci.

Zdar a sílu! :D

EDIT: Jen bych ještě rád doplnil, že u mě byl teda v pořádku předinstalovaný GRBL 1.1 a fungoval bez problému.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2019, 9:41

Změř prosím jaký proud to bere na 12V. Při stojících osách, aby to nezkreslovat proud pro motory.

Docela mě zarazilo, že při přeostření Ti to posune umístění ohniska. Nemůže být problém v tom, že když laser nejede, tak LaserGRBL odpojí drivery a motory jsou volné? Pak se to každým drcnutím ruky při přeostřování snadno posune.

Kdybys ale nějak dodělal osu Z, tak ta (při správně zúhlované mechanice) nesmí ohnisko v osách X a Y posunout.
Viděl jsem dokonce kompletní osu Z pro tyhle lasery prodávat (teď nevím jestli Ali nebo eBay). Přesnou cenu už si nepamatuju, ale úplně zadarmo to nebylo. Snad někde kolem 80 USD? Pamatuju si, že mi to přišlo dost.

Škoda, že jsi nenapsal jakou překližku řežeš a jak to dopadlo.
No ale to změření proudu řekne hodně.

Díky.
HELU
Příspěvky: 8
Registrován: 14. 11. 2019, 12:35

15. 11. 2019, 8:04

Ahoj,

jedna překližka byla 4mm bříza, a jedna 3mm topol. Včera jsem je zkoušel znovu řezat, ale úplně bezúspěchu. Což si nedovedu moc vysvětlit protože ještě předevčírem jsem tu 3mm prořezal na 3 průchody. Teď jsem se nedostal ani přes druhou vrstvu ze tří. Ať jsem to ostřil, nebo hýbal parametrama jakkoli.

K tomu ostření. Podle mě v té točivé potvoře kde je ta točícíse cočka, tak je možná lehce na křivo. Tím pádem by ten paprsek co by přes ni prošel, by nedopadl přesně doprostřed pod ni. Tím jak by se otáčela, by se tím pádem posouval i ten dopad. Dává to smysl?

O víkendu to zkusím nějak přemeřit. Nevím teda zatím úplně jak a kde, takže jestli máš nějaké tipy... Každopádně po větším rozebrání se dá dostat přímo na ty dva dráty co vedou z laser pwm driver přímo do laseru. Možná by to šlo nejlépe tam?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2019, 9:57

HELU píše: 15. 11. 2019, 8:04 O víkendu to zkusím nějak přemeřit. Nevím teda zatím úplně jak a kde, takže jestli máš nějaké tipy... Každopádně po větším rozebrání se dá dostat přímo na ty dva dráty co vedou z laser pwm driver přímo do laseru. Možná by to šlo nejlépe tam?
Úplně to stačí na tom 12V jacku, kam se strká zdroj. Tedy mezi zdrojem a vstupem do desky.
Ono se to asi bude trochu blbě měřit. Já na to mám udělanou měřicí přechodku - propojené jacky kluk a holka, s odbočkou pro ampérmetr.
Docela by pomohlo, kdybys měl aspoň konektor-holku (tj. to, co je na zdroji), nebo třeba ustřiženou šňůru od nějakého starého zdroje. Pak už se to dá dobře chytit krokodýlkama.

Sice to trochu zkresluje odběr stojících driverů, ale to je zanedbatelný proud. Navíc je snadné to změřit při zhasnutém a pak při naplno rozsvíceném laseru, a odečíst to od sebe.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

15. 11. 2019, 9:01

Zdravím Mexi, pokročil jsi nějak s tím tvým laserem?
Snažim se nějak utřídít si informace a hrabu se také zde ve starších vláknech:
- výroba PCB pomoci vypálení předlohy přímo do nastříkané barvy na mědi - viewtopic.php?f=70&t=25705&hilit=pcb#p265988 Tady by mne zajímalo jaký rozumný výkon by ten laser měl mít - nezkoušel jsi to už?
- výroba SMD masky-planžety-stencil k nanesení pájecí pasty - viewtopic.php?f=39&t=27894 - jakékoliv nové info bude zajímavé, třeba by to šlo udělat podobně jako v předchozím bodě jen oboustranně...
- výroba PCB vypálením fotoresistu viz. viewtopic.php?f=39&t=27894 je v poho i s výkonem 0,3W při zhlédnutí videa níže s popisem vylepšení původní čínské konstrukce laseru, mne napadlo zda by mne nakonec nestačil jenom laser z DVD namontovanej na 3D tiskárnu :) ...


Pokud by na tu nastříkanou barvu stačil výkon 1 - 1,5W, tak by mne to zajímalo, protože to se dá za rozumné peníze bez výpalneho ještě pořídít...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2019, 11:20

Ahoj.
Laser zatím stále spí v krabičce. Jsem v poslední době extrémně přetíženej, spím pár hodin denně a občas vůbec, už začínám mít dvojité vidění. Tak to fakt nešlo.
Ale teď před chvílí jsem odevzdal jeden ze tří souběžných úkolů (termín byl do dneška ;-) ), tak se možná už někdy zadaří.

Já jsem si koupil jenom vlastní laser s driverem, tj. jen tu laserovou hlavu a nikoli celé zařízení. Takže napřed musím udělat nějaký úchyt a namontovat to na frézku.

K těm Tvým otázkám: pálit barvu jsem nezkoušel. Určitě to někdy zkusím, ale moc šancí tomu nedávám. Ten laser ji sice skoro určitě spálí (asi ne každou, ale nějaká se asi najít dát), ale podle mě tam zůstanou spálené zbytky. A tišťáky jsou docela přesná věc, aspoň pokud používáš moderní součástky.

Šablona se pálit dá, prakticky ověřeno na Míšině laseru když jsem ho měl půjčený. Osadil jsem pomocí vypálených šablon několik desek, i docela složitých.

Osvit fotoresistu tímto (modrým) laserem nejde. Modrý laser má vlnovou délku mezi 445 a 450nm, a tam už citlivost běžných fotoresistů hodně padá. Zkoušel jsem to a samotného mě překvapilo, jak je jen resist selektivní. Při nízké intenzitě laseru se resist nevytvrdí, při vyšší se pak už tepelně speče.
Takže pro osvit je třeba použít laser s vlnovou délkou maximálně 405nm.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2019, 1:52

Konečně jsem zprovoznil svůj laser 5.5W z Číny. Koupil jsem si jen laserovou hlavu, nikoli celé zařízení. Namontoval jsem ji na 3D tiskárnu. Původní záměr byl dát ji na frézku, ale ta je v dílně a to je trochu nešikovné. Takhle si to můžu hodit na stůl.
Objednal jsem si profily a kolečka, a ve finále si udělám speciální mechaniku jenom pro laser s pevným stolem. Ten pohyblivý stůl 3D tiskárny není ideální.

Tady je fotka z prvních pokusů:
Laser_pokus.jpg
Ty díry mají rozměr 1.3x0.5mm, rozteč děr je 0.8mm.
Chce se mi zpívat, tančit, radovat se, protože to je docela super!
Je to obyčejný kancelářský papír, co mi padl do ruky. Bez air-asistu nebo jiných vychytávek, ty přijdou na pořad dne někdy později.

Odběr při plném výkonu na 12V je 2.09A. Takže výkon bude asi skutečně inzerovaných 5.5W. A bude asi větší než laser Míši (papírově taky 5.5W) i dalšího kolegy (papírově 15W), protože oba měly shodně odběr cca 1.77A. Drivery všech tří laserů jedou ve spínaném režimu a jsou studené, takže prakticky celý výkon skončí skutečně na laserové diodě. Takže tohle jednoduché srovnávací kritérium docela platí.

Takže čas, prodrbaný výběrem a komunikací s dodavatelem se nakonec vyplatil. Laser byl sice trochu dražší než ty nejlacinější a driver nemá ukazovátkový režim, ale to hlavní - laserová dioda a optika jsou asi fakt slušné. Navíc je ten chladič větší, což vidím jako značnou výhodu, protože teplo je pro diodu smrtící. Ten ukazovátkový režim si tam asi dodělám, v praxi je to docela šikovné. Teď ho musím ovládat přes PC.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 12. 2019, 5:09

K cemu je vlastne dobre rezani papiru laserem?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2019, 5:24

K výrobě přesných šablon.

A zde mimochodem i k ověření dosažitelné velikosti ohniska.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

1. 12. 2019, 5:40

t256 píše: 1. 12. 2019, 5:09 K cemu je vlastne dobre rezani papiru laserem?
Treba k vyrobe stavebnic...
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/11/1 ... u-recenze/
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
HELU
Příspěvky: 8
Registrován: 14. 11. 2019, 12:35

1. 12. 2019, 6:24

Já zde zrovna přihodím svůj update.

Pořád jsem řešil dokola výkon laseru, až jsem se rozhodl podívat na čočku. Bohužel čočka co tam mám je prasklá (je odštípnutá u kraje, takže většina z ních je lecá a "funguje"). Takže teď řeším výběr nové čočky. Koukal jsme že se prodávají už i nějaké G7 a G8 čočky, a lidi se je chválí. Ale nikde jsem je moc nenašel. Teď jsem zahlédl nějaké na e-bay, tak snad to nebudou nějaké padělky. Z toho co jsem pročítal poslední dny fóra, tak ta čočka bude mít neskutečný dopad na výslednou povahu a výkon laseru. Zkusím jich pravděpodobně koupit několik různých a vyzkouším.

Pořád jsem se nedostal ke změření toho proudu. Tak snad někdy v blízké době ;)

EDIT: Tak jsem to změřil hned teď! Měřil jsem to přímo u vstupu k diodě (né úplně u vstupu, ale mezi arduinem a tím boardem co je u laseru) A naměřil jsem rovných 1.9A. Což zní docelá OK?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2019, 8:26

HELU píše: 1. 12. 2019, 6:24 EDIT: Tak jsem to změřil hned teď! Měřil jsem to přímo u vstupu k diodě (né úplně u vstupu, ale mezi arduinem a tím boardem co je u laseru) A naměřil jsem rovných 1.9A. Což zní docelá OK?
Fajn, žes to změřil.
Jaký výkon by ten laser měl papírově mít?
Je zásadní rozdíl, jestli jsi to měřil u vstupu k diodě (jak jsi psal) nebo u vstupu napájení driveru (jak jsi taky psal). Tak to prosím jednoznačně upřesni. Na vstupu diody by bylo nějakých 4-4.5V, na vstupu driveru bude 12V.
A ještě je podstatná informace, jestli ten driver za chodu topí nebo je studený. Pokud by topil, tak se část příkonu ztratí na něm.
Je to sice takové měření trochu jako by to měřila Pepča ze špuntárny, ale je to nejsnazší rychlé orientační měření bez nebezpečí, že se něco oddělá.
HELU
Příspěvky: 8
Registrován: 14. 11. 2019, 12:35

1. 12. 2019, 8:37

Mex píše: 1. 12. 2019, 8:26
HELU píše: 1. 12. 2019, 6:24 EDIT: Tak jsem to změřil hned teď! Měřil jsem to přímo u vstupu k diodě (né úplně u vstupu, ale mezi arduinem a tím boardem co je u laseru) A naměřil jsem rovných 1.9A. Což zní docelá OK?
Fajn, žes to změřil.
Jaký výkon by ten laser měl papírově mít?
Je zásadní rozdíl, jestli jsi to měřil u vstupu k diodě (jak jsi psal) nebo u vstupu napájení driveru (jak jsi taky psal). Tak to prosím jednoznačně upřesni. Na vstupu diody by bylo nějakých 4-4.5V, na vstupu driveru bude 12V.
A ještě je podstatná informace, jestli ten driver za chodu topí nebo je studený. Pokud by topil, tak se část příkonu ztratí na něm.
Je to sice takové měření trochu jako by to měřila Pepča ze špuntárny, ale je to nejsnazší rychlé orientační měření bez nebezpečí, že se něco oddělá.
Hele super point. Měřil jsem to před tím driverem, tzn mělo by tam být 12V. Je tam i větráček. V klidovém chodu to mělo 0.08A, při výkonu 0.25% to mělo 0.09A. Takže by bylo záhodno 0.1A odečíst. Tím pádem 1.8A při 12V. Papírově by to mělo mít 5.5W. Což mi teda úplně nevychází :oops:
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“