Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 2. 2022, 10:28

Docela špatně. Ještě záleží jestli gravíruješ nebo řežež. V každém případě potřebuješ dodržet stejnou vzdálenost mezi čočkou a materiálem. Je tam samozřejmě tolerance, která se zvětšuje s ohniskovou délkou čočky. Například - teď pracuji s 2 inch čočkou, 1 mm balzu říznu 0,1mm paprskem, pokud ta balza bude mít 10 mm, tak ten paprsek bude tlustý skoro 1mm, místo původních 0,1. Pokud je to válec, používá se rotační přípravek, pokud je to jiná plocha, máš problém.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

12. 2. 2022, 10:50

Rozumiem. A natáča sa aj hlavica?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 2. 2022, 3:53

Dělá se to tak, že hlava jezdí jenom jedním směrem a místo druhého to otáčí obrobkem.
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

13. 2. 2022, 10:03

Tady týpek měnil původní laser 5.5W za Neje A40640. Je tam vidět tvar paprsku i řezání 6mm překližky, 8mm bambusové desky, 3mm plexiskla a gravírování hliníku.

https://www.youtube.com/watch?v=ono1Wv2KaQE
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

26. 2. 2022, 11:23

Co říkáte na tento laser? Měl by mít v sobě také 2 laser diody.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2022, 6:50

StoupaCZ píše: 26. 2. 2022, 11:23 Co říkáte na tento laser? Měl by mít v sobě také 2 laser diody.
Ten kovový air-assist vypadá zajímavě.
Výkonově to bude asi dost dobré.
Bude třeba si ale uvědomit omezení. Jednak fixní fokus. Zde poměrně dlouhá ohnisková vzdálenost 45mm.
Otázkou taky je, tak moc bude ten kužel air-assistu při práci překážet. Pokud by se pálily jen plošné materiály (a ne moc tlusté) bez nějakých výstupků, tak by to asi nevadilo.
Dobré je, že to má moderní recappované diody, takže jejich životnost by měla být dobrá. Na rozdíl od dřívějších laserů, kterým dost brzo klesal výkon.
Cena je teda poměrně vysoká.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

18. 5. 2022, 7:11

Nazdar, zneužiju vlákno.

Potřebuju občas (stále častěji) vyříznout něco z papíru / hladké lepenky do tloušťky 1mm. Je tu prosím někdo, kdo úspěšně používá některý z čínských laserů tohoto typu a byl by se ochotný podělit o zkušenosti?
Zajímá mě např. konkrétně z čeho generujete dráhy, aby je přežvýkal + jak je spolehlivé offline řezání z karty (pokud ho vaše hračka umožňuje). Dál životnost diody a obecně, zda to nejsou vyhozené prachy.
Před pár lety jsem se s podobnou hračkou spálil, takže hledám opravdové zkušenosti a ne nejkrásnější reklamu.
Relativně dospělejší stroj se dá sehnat cca od 15 tis., ale také jste tu na něj nepěli zrovna chválu.

Předem děkuju, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 5. 2022, 8:05

Řezání šablon z papíru různého druhu je moje nejčastější použití polovodičového laseru.
Jde to dobře. Když se to vychytá, tak hrany řezu vypadají výborně. Téměř bez opalu, a i ten se dá případně sundat, pokud je to k něčemu nutné.

Nepoužívám laser jako hotový stroj, ale koupil jsem jenom laserovou hlavu a tu mám namontovanou na mechanice 3D tiskárny.
Výhody - bylo to víceméně zadarmo (stará nepoužívaná mechanika) a hlavně to má řízenou i osu Z, což většina běžných laserových plotrů nemá.

Data generuju ze všeho možného. Protože je většina šablon určena pro výrobu elektroniky, tak data generuju (přes formát SVG) z návrhového systému na tišťáky (Eagle a další).
Pokud je to k něčemu mechanickému, pak tak zase data z toho CAD/CAMu, ve kterém maluju tu mechanickou komponentu.

Pro řízení laseru používám LaserGRBL, jako firmware GRBL (oboje zdarma).
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

31. 5. 2022, 1:39

Ahoj, dodatečně díky za odpověď.
Dnes jsem (v rámci šetření) zprovoznil nalezenou čínskou 3018-ku a testnul frézování styroduru podle nějakých starých g-kódů. Naštěstí stačilo GRBL neznámé (závadné) řádky vymazat a nic se nestalo.
Takže zbývá přehodit laserovou hlavu a vzpomenout, z čeho jsem generoval dráhy. :)

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 5. 2022, 3:44

Možná začni tím, že si stáhneš LaserGRBL. Ten umí načíst buď vektory ve formátu SVG pro řezání (bohužel ne DXF, to je případně třeba napřed někde jinde převést), nebo obrázek v JPG/BMP/PNG pro gravírování.
Takže nic dalšího v té chvíli nepotřebuješ.

K té 3018: ta má zřejmě pohon šrouby. Zřejmě asi trapézovými nebo dokonce metrickými.
Hlavně gravírování je u laseru o moc a moc ježdění, navíc pokud možno rychle. A na to se šroubové polohování moc nehodí.
Takže lepší volba je možná nějaká stará 3D tiskárna s řemenovými pohony.

Ať se daří.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

31. 5. 2022, 7:26

Díky za radu, LaserGRBL zkusím.
(3018 má trapézy. Na frézování drobností z překližky a styroduru ideál; u laseru si zatím nedokážu představit vztah výkon - posuv - materiál.)
V podstatě teď pracuju se strojky z práce. Potřebuju odzkoušet to řezání kartonu, a pokud klapne, pak bych koupil pro modelářský kroužek výše odkazovaný strojek na řemenech.
Mám tu sice staršího "Průšu" MK2 s dobitým hotbedem, ale rozebrat nebo přestavět ho nemůžu. Jedině snad otevřít elektroniku, vytáhnout kabely od krokáčů a píchnout je do jiné GRBL desky. Hacknout průšovu elektroniku asi nesvedu...

Dělám na tom nárazově, tak až postoupím, zase se ozvu.
Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

1. 6. 2022, 10:06

Ahoj,
zvědavost vyhrála, už smradím i laserem. Narazil jsem na několik neznámých, tak poprosím o rady:
- Jak řešíš u předělané 3D tiskárny odfuk spalin? Uvažuju o nějakém externím větráku, netuším, zda moje deska stabilně uživí další motorek.
- Laser zaostřuju ručně šroubováním čočky. Pohyb Zka v LaserGRBL není nebo ho nevidím?
- A hlavně - jak nastavím intenzitu paprsku? Jsem zatím ve fázi gravírování z fotek nebo ručního pojíždění, takže úplně základně, bez automatického rozlišení, prosím.

Předem děkuji za pomoc, Radek

P.S.: I nakopnutí ke správnému videu pomůže - je toho plno a zatím nedokážu odlišit ta skutečně přínosná. Díky
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

1. 6. 2022, 12:41

pokud jsem dobre videl probihajici Gcode tak intenzitu nastavuje prikaz S0 az S255.
LaserGRBL se na ni pta pri importu SVG.

Co budu muset prozkoumat je jak v Corelu spravne vygenerovat SVG aby laser netravil 30% casu nesmyslnymi prejezdy - je otrava kdyz to rizne horni caru vyrezu, pak prejede na spodni caru vyrezu, pak to rizne teprve boky.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

1. 6. 2022, 1:16

A nedělá to úmyslně? Aby nevypaloval rohy, třeba...
Radek
vvitty píše: 1. 6. 2022, 12:41 - je otrava kdyz to rizne horni caru vyrezu, pak prejede na spodni caru vyrezu, pak to rizne teprve boky.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 6. 2022, 3:15

Intenzita se nastavuje parametrem S.
Jeho rozsah (tj. jaké číslo představuje 100% výkon) se nastavuje v GRBL v parametru $30 - Maximum spindle speed.
Já tam mám $30=1000, takže pak výkon paprsku nastavuju v rozsahu S0 - S1000.

LaserGRBL osu Z sám přímo zdánlivě nepodporuje, tj. nikde se nenastavuje.
Ale s osou Z normálně pracuje.
Takže když máš v G-kódu třeba příkaz G0 Z1, tak prostě vyjede o milimetr nahoru.
Sám ji umí řídit například v makrech, kde se dá nastavit, aby při řezání tlustého materiálu na více průchodů snížil po každém průchodu polohu Z a ohnisko tak bylo stále v optimální poloze.

Já ji používám při ostření. Mám napsané jednoduché G-kódy, které sjedou několik milimetrů pod nulu a říznou 2 čáry (většinou do běžného kancelářského papíru). Pak vyjedou o 1 mm nahoru a opět říznou, a tak dál až zase několik mm nad nulu.
Pak je pohledem krásně vidět, ve které výšce byl laser optimálně zaostřen. Je to tak vidět mnohem lépe než jenom sledováním stopy v ukazovátkovém módu.
Pokud pak řežu tlusté materiály, tak si je změřím šuplerou a v ručním MDI režimu vyjedu s osou Z na požadovanou výšku. Po řezání zase sjedu na svou nalezenou nulu.

Pro ofuk mám malý 45mm ventilátor, původně byl na nějakém chladiči starého procesoru. Větráky berou prd, to zdroj určitě dá.
Výborné je časem doplnit i air-asist. To je foukání ostrého tenkého proudu vzduchu přímo do místa řezu. Já jako trysku používám zkrácenou tlustou injekční jehlu, ale jistě se dá použít jakákoli tenká trubička. Ale tam to chce už trochu tlak. Ideálně z kompresoru, podle průměru trysky pak zredukovaný na nějaký 1 bar nebo tak něco.

K přepalování rohů: GRBL umí laserový mód, kde se laser spíná příkazem M4 a nikoli M3 jako normálně.
V laserovém módu se snaží sám snižovat intenzitu paprsku podle reálné rychlosti. Takže při akceleraci/deceleraci v rozích si sníží výkon. Není to dokonalé, ale celkem to funguje.

Papírové šablony do kancelářského papíru řežu na plný výkon (laser 5.5W s FAC optikou) při F2000 na 1 průchod. Do různě tlustých kříďáků, kartonů a papundeklů pak třeba při F1000, při tlustých materiálech případně i na víc průchodů. Je třeba experimentovat.

Tady jsou nějaké fotky z pokusů.
Je to z toho testovacího G-kódu, který zajede pod nulu, řízne 2 čáry, vyjede atd.
Dvojice čar jsou od sebe vždy milimetr, ty dvě čáry v jedné dvojici jsou od sebe 0.3mm. Je to fotka shora a druhá prosvětlená.
Delší dvojice určuje nastavenou nulu.
Je vidět, že nula je nastavená skoro dobře, ale ideálně ne. Milimetr pod nulou je ještě řez celkem dobrý, ale milimetr nad nulou už je víc rozostřený. Takže by to chtělo nulu posunout tak o 0.3mm níž.
Ta poslední fotka je z mikroskopu, je to šablona pro dávkování pasty z tlustšího kříďáku. Rozměr těch okýnek je myslím 1.3x0.4mm, rozteč okýnek 0.8mm.
Rezy.jpg
Rezy_prosvetleno.jpg
Laser_pokus.jpg
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“