Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

29. 1. 2020, 7:58

Vykašlať sa na eleganciu pokiaľ by to malo len pomôcť pri samotnom výsledku. No nič tak asi teda vyskúšam objednať ten prvý predsa je tam väčšia pracovná plocha. Ak mi to príde dám vedieť.
ptru
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 3. 2020, 12:04

9. 3. 2020, 12:16

Dobrý den/ahoj

minulý týden mi přišel z Amazonu tento kousek
https://www.amazon.de/gp/product/B07ZD5 ... UTF8&psc=1

Kupoval jsem ho s tím, že 20W bude příkon a reálně bych se měl dostat někam kolem 5W. Asi bych se na AliExpressu nebo eBay dostal s cenou níž, ale jsem opatrný, takže jsem raději šel touhle cestou. V sobotu jsme na tom zkoušeli první pokusy a postřehy jsou následující :

- i když jsem to nečekal, pracovní plocha je opravdu 190x330mm
- software je velice intuitivní, lepší než cokoliv, co jsem viděl na videích
- řezání dýhy 0.8-1mm rychlostí 500mm/min naprosto spolehlivě.
- dosažené maximum byla 3mm dýha z měkkého dřeva - rychlost 15mm/min a 5 opakování
- zaostření paprsku je alfa a omega - stačilo jen trošku rozostřit a výsledek byl výrazně horší

Snad to někomu pomůže. Jen bych rád doplnil, že jsem absolutní amatér a tohle byl můj první pokus.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 3. 2020, 2:41

Co je k tomu prosím za SW?

Díval jsem se na podobné konstrukce už dřív. Ale trochu jsem se bál, jak se to bude chovat při vyšších akceleracích když bude laser vyložený úplně na konci.
Zřejmě tam je od výrobce přednastavená maximální rychlost a akcelerace. Kolik tam prosím je?
A jak se to jeví když to pustíš na maximální kvalt v té ose s nožkama a hlava je přitom na konci toho výložného ramene? Při tom už to zřejmě bude skákat po stole, pokud to tedy není přišroubované.

A jak je to prosím udělané mechanicky? Ty nosné desky, které drží kolečka, jsou z hliníkového plechu nebo je to z černého plexi?
A jak je řešené nastavení přítlaku těch koleček do V-drážky toho profilu? Je tam nějaké štelování nebo se jenom spoléhá na přesnost děr pro osy, případně na oválné díry?

Bylo by fajn, kdybys změřil proud na 12V napájení s laserem svíticím naplno a pak s vypnutým laserem. Oboje bez pohybu, aby to nezkresloval proud pro motory.

Díky.
ptru
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 3. 2020, 12:04

9. 3. 2020, 3:49

SW je ku stažení tady: http://vigotec.cn/, konkrétně "VigoEngraverL7".

Přiznám se, že jsem to na max nezkoušel . Šlo mi především o vlastní řezání. Ale ano, ta obava je podle mě opodstatněná, viděl jsem někde na YT jak se to rameno na téměř stejně vypadající konstrukci klepe jako sulc. Dostanu se k tomu nejdřív o příštím víkendu, ale když se dívám do návodu (http://vigotec.cn/software/VigoEngraver ... .3_Eng.pdf) zdá se, že by maximum mělo být 4000 nebo 4500mm/min. Ovšem v reálu bych to tak rychle určitě nepustil. Myslím, že při prvním spuštění tam byla rychlost 1000mm/min a ja to s tím rozjel. Gravírovalo to, ale vhledem k tomu, že jsem chtěl zkusit pálení, zpomaloval jsem :-)

To uživatelské rozhraní co je v návodu v podstatě odpovídá, neuvědumuju si žádný rozdíl.

Ad materiál - kecal bych, jestli tam náhodou někde není plast, nicméně na 99% si dovolím tvrdit, že to je kov.

Nastavení přítlaku jsem nestudoval, ale působí to na mě poměrně dost solidně (samozřejmě s přihlednutím k ceně a s tím, že to je v podstatě hračka)

S tím měřením - pokusím se, ale časově jsem na tom dost špatně :-)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 3. 2020, 4:10

Díky za odpověď.
K té rychlosti: vyšší rychlost se docela hodí. Někdy (často) je lepší pustit víc průchodu rychleji, pak není řez tak opálený.
Já to většinou používám na materiály na bázi papíru, řežu s tím šablony. Takže různě tlusté papíry a kartony. A prakticky nikdy nejdu pod 1000mm/min. Většinou spíš v rozsahu 1500-2000mm/min.
ptru
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 3. 2020, 12:04

9. 3. 2020, 4:28

Aha, to jsem netušil. Je fakt, že jsem došel ke stejnému poznání ale na řádově nižší rychlosti při řezání té 3mm dýhy. Když jsem dal 150mm/min, 100% výkonu a 5 průchodů, řez vypadal násobně líp, než při 50mm/min a 60% výkonu.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

27. 5. 2020, 11:14

Prosba, mohl by mi někdo odzkoušet na diodovém laseru (čína do 5 W), zda půjde popisovat HPL laminát (umakart). A v jaké kvalitě. Nějaké jednoduché logo. Vzorky bych poslal. Případným výzkumníkům děkuji.
Chucky77
Příspěvky: 11
Registrován: 7. 9. 2015, 9:56

12. 6. 2020, 1:15

Ahoj kolegové,

mám takový malý stroj na chroustání a nasadil jsem na to 3,5W laser.

A teď jsem se dostal do bodu kdy řeším vypálené body na začátku a konci dráhy.
Řídím Machem3 a po použití kódu na spouštění laseru M10Pxx a M11Pxx jsou tečky menší, ale stejně to není ono.

Čím řídíte vy? A v čem připravujete data? Pro frézu to celkem zvládám, ale pro laser hledám.

Zkoušel jsem kombinace Inkscape s pluginem, Inscape s Cut2D, Sketchup.

Chtěl bych odstanit ty tečky na začátcích a koncích. A možná zkusit řádkové vypálení "portrétu".

Máte nějaké know-how ke sdílení.

Dík Ondřej
Přílohy
20200609_144721.jpg
20200612_103229.jpg
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

12. 6. 2020, 2:24

Ahoj, pošli ukázku kodu, možná tam máš posuv Zetka a nebo u pohonu máš dlouhé rampy....
na portréty je vhodnější GRBL laser přes arduino , obsahuje vše potřebné a je zadara...
Chucky77
Příspěvky: 11
Registrován: 7. 9. 2015, 9:56

12. 6. 2020, 6:49

Ahoj,

kód nemám asi teď u sebe. Je na tom PC u CNC, ale myslím, že tam ani Z není.

Ještě to zkouknu v pondělí. Na Arduino a GRBL se podívám. S arduinem si hraju v jiných projektech.
Předpokládám, že bych musel jinak drátovat. Mám níže ukázanou desku adrivery. Motory nema23.
Utáhne to arduino? Teď to jede na 48V.

A jak příprava dat na laserování obrázků? To je potřeba připravit nějak prokládaně? Řádkování?

Díky.
CNC_zapojeni_A.jpg
CNC_zapojeni_A.jpg (56.94 KiB) Zobrazeno 3436 x
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

13. 6. 2020, 6:47

http://lasergrbl.com/

zde máš docela pekně vše popsané ,
stáhni si ten řídící program a mužeš testovat,
ano utáhne , stačí propojit výstupy step a dir jednotlivých os do driverů kterými ovládáš ty motory...
HELU
Příspěvky: 8
Registrován: 14. 11. 2019, 12:35

13. 6. 2020, 9:27

Koukám že tento thread neumírá ;)

Já dnes zkoušel pokus s plátnem a akrylovýma barvama. Výsledek vcelku super, jen několik problému co bych potřeboval doladit. Moje poznatky so far:

- Když pálím přímo do plátna, zůstává krásně bílé i při vyšším výkonu.
- Pokud jej natřu černou akrylkou, a vcelku nižším výkonem akryl odpálím, zůstane plátno velice zažloutlé a do krásně bílé má daleko.
- Zkusil jsem vzít plátno nejdříve bílým základovým sprejem a teprve potom řerným akrylem, což mělo za výsledek o dost bělejší výsledek
- Po použití spreje se však nedá je" omést" plátno od opáeného akrylu, ale musí se pomalu a poctivě "vyťapat" lepící páskou, jinak se rozmaže bílý prach po černém plátně. :evil:

Strávil jsem na tom celý den a nenašel jednoduchý způsob jak udělat jednoduše a rychle stejný výsledek :D Kdyby někoho něco napadlo sem s tím. :idea:

Taky mi přijde škoda že jsem po netu nenašel žádný specializovaný web nebo kanál pro nějaké nadšence do laserů. Přitom je toho tolik co diskutovat! Kdyby měl někdo zájem, založil jsem Discord(https://discord.gg/vBDZvCW). Možná by nebylo špatné se tam sejít :wink:
.

Vypalování zdar!
Přílohy
IMG_20200613_160040.jpg
Chucky77
Příspěvky: 11
Registrován: 7. 9. 2015, 9:56

15. 6. 2020, 3:49

Zdar,

tak jsem nenašel žádné Arduino (jsou na chatě kam pojedu až zítra) a tak jsem zkusil cestu LinuxCNC. Osy jsem rozhejbal, a úspěšně vyfrézoval testovací čtverec 50x50x2.
Ještě se musím tedy naučit ovládat vřeteno a případně ten laser. Ale jsou to hodiny. S linuxem jsem nikdy moc nedělal.

No a teď bych ještě chtěl jiné prostředí ideálně gmoccapy. Je součástí distribuce ale jak se nastavuje? Vezme si nastavení těch os z již nastaveného profilu nebo se v něm nastavuje všechno znovu přes texeditor?

Pokud by byl odkaz na nějaké srozumitelné video. Zatím jsem nenašel nic z čeho jsem moudrý.
Nastavuju to pro LPT s výše uvedenou deskou.
Pokud to vyjde připojím dotykový monitor co se mě tu válí :D

Díky.

PS: GRBL taky vyzkouším. Chcic umět všechno a dohromady nic :-)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 7. 2020, 3:03

Po delší době jsem se zase dostal k hraní-si s laserem.
Zkusil jsem mimo jiné popisovat tišťák. A byl jsem velmi příjemně překvapen.

Laser píše velmi pěkně do nepájivé masky. Tedy aspoň do té, kterou používám já (z Aliexpressu).
Dá se psát i na holý cuprextit bez masky (samozřejmě jen v místech, kde není měď). To už není tak pěkné, ale možná by se i tohle dalo vyladit. Ale protože už nedělám žádný tišťák bez masky, tak mě tohle moc nezajímá.

Takže jsem si asi vyřešil problematiku popisu desek. Sice to jde dělat i pomocí další vrstvy bílé masky na základní zelenou, ale je to drbačka. Kdežto laserem je to rychlé a málo práce.

Potěšilo mě to. :-)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 7. 2020, 2:46

A vyfotit by to šlo? Díky.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“