Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

20. 6. 2022, 10:02

Vyrojilo se toho ale povícero, pokud by to byla alespoň +- pravda stačila by i tá 1/2 tj. varianta - optických 10W a z CZ i PL by to bylo bez ty pakárny kolem...
https://www.aliexpress.com/item/1005003887061071.html

Tohle možná i s tou pakárnou... mají tam pěkně zpracované tabulky jaké všechny materiály a jakou rychlostí... no, otázkou je nakolik tomu věřit, když vlastně touto nabídkou se přiznali, že dotěď vlastně lhali.
V tom bude zas nějaký další háček, nanic optika či diody...
https://www.aliexpress.com/item/1005003776461549.html
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 6. 2022, 11:34

Je fakt, že je rozdíl mezi LED laserem a fiber laserem a CO2 lasem. Přesněji mezi vlnovou délkou emitovaného záření. Že lžou je vcelku jasné. Mám s laserama nějaké zkušenosti a zodpovědně mohu říct, že ty gravírované obrázky jsou fake. Dřevo nikdy takhle nezčerná. Proříznutí 15mm dřeva je science fiction. Kdyby to bylo doopravdy, tak by se přestaly dělat drahé a složité CO2 trubky s výkony přes 100W.
Dost pomlouvání a zpět k realitě. Známý si koupil 20W :lol: :lol: :lol: asi za 6,5kk. Po necelém roce mu odešel a ještě před úplným koncem mu docela rapidně klesal výkon. Samozřejmě mi celá mašinka zaparkovala na stole. Dokonce i s novou diodou. Předpokládali jsme, že tam bude klasická 5W LED, ale mylně. Byla tam přežhavená 2W ledka. Pod mikroskopem byl krásně vidět rozdíl ve velikosti vnitřního systému. Po nastavení max. proudu laser fungoval o poznání lépe. Ovšem srovnat ho s 12W GCC laserem (co2) nejde ani náhodou. Docela jsem uvažoval o koupi, ale zatím zkušenosti co mám (dvě opravy a následné hraní) nejsou přesvědčivé.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 6. 2022, 1:11

lubbez píše: 21. 6. 2022, 11:34 Je fakt, že je rozdíl mezi LED laserem a fiber laserem a CO2 lasem. Přesněji mezi vlnovou délkou emitovaného záření. Že lžou je vcelku jasné. Mám s laserama nějaké zkušenosti a zodpovědně mohu říct, že ty gravírované obrázky jsou fake. Dřevo nikdy takhle nezčerná. Proříznutí 15mm dřeva je science fiction. Kdyby to bylo doopravdy, tak by se přestaly dělat drahé a složité CO2 trubky s výkony přes 100W.
Dost pomlouvání a zpět k realitě. Známý si koupil 20W :lol: :lol: :lol: asi za 6,5kk. Po necelém roce mu odešel a ještě před úplným koncem mu docela rapidně klesal výkon. Samozřejmě mi celá mašinka zaparkovala na stole. Dokonce i s novou diodou. Předpokládali jsme, že tam bude klasická 5W LED, ale mylně. Byla tam přežhavená 2W ledka. Pod mikroskopem byl krásně vidět rozdíl ve velikosti vnitřního systému. Po nastavení max. proudu laser fungoval o poznání lépe. Ovšem srovnat ho s 12W GCC laserem (co2) nejde ani náhodou. Docela jsem uvažoval o koupi, ale zatím zkušenosti co mám (dvě opravy a následné hraní) nejsou přesvědčivé.
Hned na úvod musím zmínit, že naprosto uznávám a obdivuji Tvé zkušenosti a know-how zejména v oblasti vláknových laserů. A rád bych se někdy stavil osobně na pokec a na nějaké to pálení (nemám na mysli takové to tekuté).
Ale polovodičové lasery jsou trochu jiný živočišný druh. A z jejich konstrukce a vlnové délky plynou mnohé odlišnosti.

Myslím, že udělat kontrastní černé gravírování do dřeva je s polovodičovým laserem možné. Je to jen otázka si pohrát s poměrem výkonu a rychlosti. A mít dostatek trpělivosti strávit tím pak dlouhý pálicí čas.

S problematickým proříznutím 15mm dřeva souhlasím. Ten laser by možná měl i dost síly. Ale trochu problém laserů s FAC optikou je dost krátká dosažitelná ohnisková vzdálenost. Navíc ty lasery s více LED mají většinou i pevnou ohniskovou vzdálenost, a to krátkou. Někde kolem 25mm.
Z toho plyne, že paprsek je optimálně fokusován jen v poměrně velmi malém rozsahu v ose Z. A na těch 15mm toušťky by už nahoře a dole byl značně rozostřen. Takže udělat to na víc průchodů s posuvem v ose Z si dovedu představit. Na jeden zátah se mi to nezdá.
Krátká ohnisková vzdálenost má své výhody. Paprsek je pak v optimální vzdálenosti opravdu perfektně ostrý. Ale na tlusté materiály se to nehodí.

K tomu zmíněnému problému s přetaktovanou diodou a s jejím odcházením. Popravdě nevím, jak se dá spolehlivě poznat, jestli je LED 2W nebo 5W. Pokud není popsaná (a to většinou není), tak si to moc neumím představit. Jen prostým srovnáním s jinou LED jiného výrobce bych si to netroufl tvrdit.

V čem máš určitě pravdu je fakt, že polovodičové lasery (zejména některé) poměrně rychle stárnou a ztrácejí svůj výkon. Byl to mimochodem problém i mého prvního laseru.
Týká se to zejména tzv. "decapped" laserů. Tj. takových, kde vlastní laserová struktura (nechci použít zprofanové slovo chip) pracuje ve volném prostoru, na vzduchu, naprosto nekrytovaná.
Proti tomu existují lasery typu "recapped", kde ten laser pracuje v uzavřené komoře. A ty lepší tam mají nějaký fajnový plyn. Aspoň to o sobě tvrdí. Nevím, co to je. Jestli argon nebo nějaké směs, nevím. Oni to neuvádějí.
Tyhle lasery by měly mít životnost tak 10-100x delší. Ale jsou samozřejmě dražší.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 6. 2022, 9:23

Přiznám se, že jsem čekal na tvou odpověď, protože Ty víš o "diodách" mnohonásobně víc než já. :-)
Co se týká těch LED. Kolega pracuje na poměrně velkém úřadě a tak mu nevadilo si zetelefonovat do Číny a zjistit, co že v tom laseru je za součástku. Nakonec to zjistil a pro změnu v Japonsku objednal. Pro rozdílnou výkonnost diody svědčily 3 věci. Cena, životnost a jiný tvar vnitřního systému. Nepředpokládám, že jeden typ polovodiče bude vyrábět více fabrik, ale i kdyby tak bude používat stejný design, protože vývoj stojí prachy. Druhá varianta je, že Číňan to fakt obšlehnul a udělal tam své úpravy.
Další fakt je, že ledky jsou dneska velice populární a vývoj jde stále kupředu. Asi si koupím nějakou dvoudiodovou mašinku a podrobím ji zkoumání. :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 6. 2022, 2:13

lubbez píše: 22. 6. 2022, 9:23 Asi si koupím nějakou dvoudiodovou mašinku a podrobím ji zkoumání.
Jestli můžu doporučit, kup si 1-diodovou hlavu s dobrou FAC optikou.
Tyhle polovodičové lasery se hodí spíš na přesnou práci, než na nějaké řezání fošen.
Na to se vlnová délka 455nm ani moc nehodí. Navíc na ty fošny máš zrovna Ty jiné hračky.
A na jemnou práci do toho většinou nepotřebuješ hulit nějaký obrovský výkon.
Dobrou hlavu s 5W LED a slušnou FAC optikou koupíš někde kolem 100-120 USD.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 6. 2022, 10:57

Dám si poradit, klidně i něco doporučit.
Díky Luboš
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

24. 6. 2022, 8:09

Taky si rad necham doporucit kvalitni hlavu.
Po peti hodinach provozu je na te co mam tady ted patrny vyznamny pokles vykonu. Uz mi na jeden prujezd neprorizne ani bezny kancelarsky papir.
Skoda ze jsem se k rozchozeni toho kramu dostal kvuli stehovani az po roce, jinak bych to dodavateli hodil na hlavu...
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 6. 2022, 1:42

Přesně to je problém o kterém jsem psal. Stejně to funguje i u obyčejných LED. 30mA místo 20 mA sníží životnost ledky o desítky procent. Displej z bílých 20mA ledek jsem "přežhavoval" v jedné větvi 24mA a ve druhé 29 mA. Je fakt, že displeje makaly 24/7, ale první vadné kusy byly už po necelých 1000 hodinách svitu a velice rychle odešly všechny 27mA sloupce, ale hned po nich začaly odcházet ty 26mA. Do třech měsíců nesvítilo nic. Tedy přežhavení o cca 30 procent snížilo životnost z 50000 na cca 6000 hodin. Prakticky to samé je s tou laserovkou, protože se optický výkon odvozuje od spotřeby, tak to trochu ohulíme.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

24. 6. 2022, 2:38

Principu rozumim, jen me ponekud prekvapilo ze to soudruzi prepalili tak moc ze to odchazi v radu jednotek hodin a pokles vykonu je pozorovatelny s kazdou dalsi laserovanou A4.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 6. 2022, 3:14

Přetížení má samozřejmě výrazný vliv na snížení životnosti.
Ale u některých typů polovodičových laserů (v praxi to bylo dřív skoro u všech levných) dochází k té degradaci i provozem v rámci jmenovitého výkonu. A bohužel i docela rychlé.

Důležité je také chlazení. A to i u těch LED, o kterých tady byla řeč. Kdyby byly dobře chlazené, tak by i při tom přetížení o 30% nemusely odejít dřív než nepřetížené, ale nechlazené.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2022, 3:05

Killeroz natočil test 10W laseru s FAC optikou a air-assistem.
https://www.youtube.com/watch?v=nH08Oj992ys

Podle webu prodejce to snad opravdu dává optický výkon 10W. Má tam na videu měření měřákem optického výkonu (což se ale samozřejmě dá nafejkovat).
Docela by mě zajímalo, jak těch 10W dosahují. Je to jednodiodový laser. Ale 10W diody se téměř nevyskytují.
Tak že by přetížili běžnou 5-6W diodu? Nebo že by z toho udělali něco jako pulzní laser? V pulzním režimu by to ale měřák naměřil jinak (je-li to měření skutečné).

Pěkné je, že tam na osu X osadili lineár.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

5. 8. 2023, 11:22

Chlapi nevíte kde tu v čechách koupit tyhle laserové diody, aspoň tak 20W (5.5W) výkonu? Mám rozdělanou zakázku a nějak mě začla opouštět... :-/
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

5. 8. 2023, 2:14

Aliexpres s dopravou z Polska, obvykle je to do tydne doma.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

7. 8. 2023, 1:30

vvitty píše: 5. 8. 2023, 2:14 Aliexpres s dopravou z Polska, obvykle je to do tydne doma.
Jo, to jsem taky našel. Problém je v tom "do týdne doma"...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

7. 8. 2023, 7:41

no dobre, a google jsi treba zkousel ?

https://laser-shop.cz/laser-pro-aru-ki- ... m3EALw_wcB
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“