Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

17. 7. 2020, 3:04

U nás v práci laserem vypalují na vyrobené DPS QR kódy, které nahrazují původní výrobní štítky.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 7. 2020, 4:35

Mart76 píše: 17. 7. 2020, 3:04 U nás v práci laserem vypalují na vyrobené DPS QR kódy, které nahrazují původní výrobní štítky.
Není to ale spíš nějaký pevnolátkový laser s vlnovou délkou 1064nm, rozmítaný galvem? Pro popisování se myslím standardně používají spíš takové lasery.
Většinou to ani nejezdí v osách XY, ale umí to jen galvem pozicovat paprsek na ploše cca 100x100 až 200x200mm.
Pokud by to ale opravdu byl polovodičový laser, tak by to bylo hodně zajímavé. A bylo by moc príma, kdybys prosím mohl zjistit, na jaké vlnové délce svítí.
Děkuji předem.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

18. 7. 2020, 12:20

Měla by to být tahle mašina https://core-emt.com/nutek-laser-marker-lmc-s3
Koupili to s velkou slávou a chtěli zrušit všechny výrobní štítky, které se tiskly na pásky od Brotheru. Tak jsem je trochu usadil a vysvětlil jim, že pokud přijede servis k zařízení, tak rozhodně nikdo nebude mít čas a náladu vytahovat mobil a snímat kódy u vyměňovaných komponent.
Takže došlo jen asi k poloviční eliminaci klasických štítků. U výměnných dílů a celků klasické štítky zůstaly.
Zase jedno rozhodnutí bez znalosti praxe.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 7. 2020, 1:50

Díky za info. Je to zajímavé, že tam osadili 10W CO2 laser.
To je myslím celkem dost nezvyklé. Docela by mě zajímalo proč. Přece jen kolem CO2 laseru je to mnohem větší strojovna než kolem polovodičového laseru. A oproti pulznímu pevnolátkovému to neumí popisovat kovy.
Že by velká vlnová délka měla nějakou velkou výhodu? Dobře to řeže plexi, ale to se tady asi neuplatní.

Trochu překvapení pro mě je, že se to popisování neosvědčilo. Dělám pro jednoho zákazníka, který taky často servisuje díly výměnným způsobem. A u nich je to celkem populární. Ale ke skenování nepoužívají mobily, nýbrž na to nafasovali takové handheldy s Windows CE. Vím to, protože jsem jim do toho psal nějaký SW.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

18. 7. 2020, 6:41

Já jsem ten laser extra nezkoumal, ten typ je uveden na našem webu. Laserem se standardně popisuje do masky. U zelené masky je to ok, ale u některých DPS s černou maskou to nebylo vidět, tak se pro QR kód dělal bílý čtvereček z potisku. Někteří výrobci DPS dělají potisk sítotiskem a někteří osvitem. Taky by mě zajímalo, jak to pálí do těchto dvou typů potisků. Náš výrobní závod je v jiném městě a ke mě se dostanou jen výrobky, které nezvládne opravit zkušebna na výrobě. A moje zařízení se moc nekazí a tak jsem QR kódy v potisku ještě neviděl.
A co se týče našeho servisu v provozu, tak jde hlavně o rychlost zprovoznění zařízení. Když se u nás něco pokazí, tak je to "auta jedou, vlaky stojí". Když nechceme být ve zprávách na Nově, tak musí servis kmitat. Proto není čas na snímání QR kódu.
Takže na výměnných komponentech jsou QR kódy od laseru a ještě zjednodušené klasické štítky. Na dílech, které jsou součástí nějakého celku a jsou rozebíratelné jen na zkušebně, jsou jen vypalované QR kódy.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 7. 2020, 11:43

Josef píše: 17. 7. 2020, 2:46 A vyfotit by to šlo? Díky.
Bez jakékoli přípravy a ladění vyfrknuto na malý pokusný tišťák.
V praxi by bylo dobré si na to nachystat 1-čárové fonty. Teď jsem použil prostě nějaký Arial, takže je to písmeno objížděno po obvodu a tak jsou to tedy vždy 2 čáry.
To velké 'F' má na výšku cca 1.8mm. Ty pájecí plošky pod nápisem jsou pro součástky v pouzdře velikosti 0603.
Popis_PCB.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 7. 2020, 9:15

To vypadá dobře. Ani to nepropálí vrstvu toho laku na měď, zdá se. Hlavně to bude rychlejší a jednodušší, než sítotisk. Díky.
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

23. 11. 2020, 10:17

Ahojte, tak po dlhšej dobe som nakoniec objednal tento laser https://www.aliexpress.com/item/3295321 ... 4c4d37NmdB , dodanie bolo do 7 dni zo Španielska, všetko pekne zabalené.

Zatiaľ prvé pokusy vyzerajú super popisuje to na moje prekvapenie veľmi slušne, jediné čo mi ale zožiera nervy je SW´, ktorý k tomu bol, to je čistá katastrofa.

Ak by ste mi niekto vedeli poradiť ako by bolo možné spojazdniť nejaký druhý SW bol by som veľmi vďačný. Popravde nemám ani potuchy o tom čo všetko tam treba pomeniť aby to bolo možné pripojiť na iný SW, skúšal som stiahnúť spomínaný LaserGRBL, ale nejde to pripojiť predpokladám, že tam treba zmeniť nejaké nastavenia... Za každú radu Vám budem vďačný.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2020, 11:53

LaserGRBL potřebuje, aby v elektronice desky běželo GRBL.
To je defaultně určeno pro Arduino. Na webu nejsou fotky elektroniky konkrétního modelu, tak z toho není poznat, jestli to je klasické Arduino nebo ne.
Pokud bys měl tu černou desku, co je tam vyfocená, tak to bude asi na nějakém jiném procesoru. Tam by se možná dalo to GRBL taky nějak rozjet, ale už je o tom třeba něco vědět.

Pokud by to bylo na Arduinu, tak můžeš zkusit pustit LaserGRBL a v něm volbou Nástroje -> Flash Grbl Firmware zkusit to GRBL do desky nahrát.
To předpokládá, že je v desce Arduino bootloader.
Pokud tam není, tak by se tam napřed musel nahrát buď pomocí nějakého programátoru nebo druhého Arduina.
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

24. 11. 2020, 8:32

Mex píše: 23. 11. 2020, 11:53 LaserGRBL potřebuje, aby v elektronice desky běželo GRBL.
To je defaultně určeno pro Arduino. Na webu nejsou fotky elektroniky konkrétního modelu, tak z toho není poznat, jestli to je klasické Arduino nebo ne.
Pokud bys měl tu černou desku, co je tam vyfocená, tak to bude asi na nějakém jiném procesoru. Tam by se možná dalo to GRBL taky nějak rozjet, ale už je o tom třeba něco vědět.

Pokud by to bylo na Arduinu, tak můžeš zkusit pustit LaserGRBL a v něm volbou Nástroje -> Flash Grbl Firmware zkusit to GRBL do desky nahrát.
To předpokládá, že je v desce Arduino bootloader.
Pokud tam není, tak by se tam napřed musel nahrát buď pomocí nějakého programátoru nebo druhého Arduina.
Doska je rovnaká ako na obrázku v odkaze . V LaserGRBL som si všimol , že tam je možnosť nahrať nový firmware, ale bal som sa aby som tým niečo nepokazil, takže nemám sa čoho báť ak to nepôjde bude možnosť to stále používať cez ten starý SW ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 11. 2020, 4:09

Na tom odkazu je několik různých obrázků, s pravděpodobně různými deskami.
Tak by asi bylo dobré (pokud se chceš skutečně někam dostat) poslat jednoznačně, co tam máš. Ideálně vyfotit přímo svou desku.
Nebo tě napadá nějaká jiná možnost, jak se ostatní dozvědí, co tam máš zrovna ty?

Pokud tam je něco na bázi běžného Arduina s chipem ATmega328 a je v něm dokonce Arduino-bootloader, tak je reálná šance, že by ses pak mohl vrátit i k původnímu SW.
Pokud je tam něco jiného, tak to stejně tak jednoduše nepřehraješ tím GRBL.
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

24. 11. 2020, 4:59

Moja chyba nevšimol som si je tam táto popis čísel aj rozmiestnenie sedí. https://ae01.alicdn.com/kf/Hcbb85adb6d3 ... 47455j.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 11. 2020, 5:46

Na té fotce toho moc vidět není (proto jsem psal, abys to vyfotil).
Ale každopádně je z toho vidět, že procesor není AVR, ale (asi) STM32F103 (značení není na té špatné fotce čitelné).
Takže tam rozhodně běžné GRBL nedostaneš. Teoreticky by se na tom dalo rozjet GRBL pro tu danou HW platformu, ale to by ses musel opravdu hodně snažit a dost o tom vědět.

Další (a možná snažší a levnější) možnost je si k tomu koupit Arduino s nějakým CNC shieldem a drivery (to je levné, dohromady řekněme tak kolem 10-15 USD), a předělat řízení na tenhle systém. Pak máš otevřené možnosti používat jak LaserGRBL, tak i jiné SW, které právě většinou běží na Arduinech.
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

24. 11. 2020, 6:18

Nechcel som to hneď celé rozobrať , aby som niečo nezničil :roll: Takže nič moc no , no rád by som to vylepšil, ale na toto nie som odborník a neviem čo to všetko obnáša a či by som to vôbec všetko napasoval do pôvodnej krabice, takže to asi nechám tak a budem pracovať zatiaľ iba stým čo mám, pokiaľ si na to nenájdem viac času. Ale ďakujem Mex za rady.
branis
Příspěvky: 27
Registrován: 17. 1. 2020, 10:34

25. 11. 2020, 10:49

Tak som to rozobral a prikladám fotku ale trafil si sa Mex. Dnes som dal ešte raz šancu tomu SW, ale je to nepoužiteľné stále to mrzne nefungujú funkcie a skoro nič tam nejde nastaviť... Laser funguje super reže gravíruje aj tenučké linky ale kým to človek kvôli tomu SW nastaví tak je to nekonečný proces. Ak by sa tu niekto našiel, kto by vedel ešte poradiť či je možné to rozbehnúť aj na nejakom inom SW budem len rád. Obrázek
Přílohy
20201125_221736.jpg
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“