Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 1. 2022, 1:56

eladin píše: 14. 1. 2022, 6:16 Nevím, jestli to někde už nešlo, ale našel jsem zajímavý "upgrade" k tomuto vláknu: sice je to stále laser 5-6W, ale přeřízne i 10mm překližku a 15mm dřevo. Aliexpress z ČR:
https://www.aliexpress.com/item/4001219425519.html
Podle Ódy na radost z videa je to malý zázrak srovnatelný s 90W laserem. Vím, že se tohle řešilo před 2 roky, ale zajímalo by mě, jestli je ten pokrok možný :)
Pokrok je. Ale v tomto případě se asi jedná do značné míry spíš o pokrok marketingový.

V laserových diodách žádný velký pokrok není. Ale dost se vylepšila optika.

Číňani přešli na svůj vlastní "standard" uvádění výkonu.
Kdysi dávno uváděli optický výkon. Ten je zde nějakých 5W.
Pak aby to číslo vypadalo vyšší, tak začali lasery uvádět v příkonu. Takže z 5W laseru se rázem stal 20W laser, protože laser s optickým výkonem 5W má příkon zhruba 20W. A to jsou do toho ještě zahrnuté ztráty driveru. Vlastní laserová dioda si vezme něco pod 15W.

Potom přišlo vylepšení optiky. Protože lasery s novou FAC optikou skutečně řežou výrazně lépe, tak je začali označovat jako 40W lasery.

No a tenhle prodejce to dotáhl do absurdna. Píše tam, že optiku ještě víc vylepšil, a tak ten laser rovnou nazval 90W. Ale to nemá s výkonem 90W CO2 laseru (jak tam píše) nic společného.
Čistě teoreticky by se možná dal najít nějaký materiál, na kterém by to mohlo mít podobný reálný výkon. A to proto, protože polovodičový a CO2 laser pracují na velmi odlišných vlnových délkách. A jsou materiály, které jsou citlivější na vlnovou délku toho polovodičového. Ale o srovnatelnosti nějakého průměrného výkonu tady nemůže být řeč.
Jinak tam má nějaký schematický obrázek té optiky, kterému ale nevěřím.

Ten laser se mi ale celkem líbí mechanicky. Vypadá to, že všechny díly jsou kovové. A má štelovatelnou výšku hlavy, aspoň manuálně.

Víc případně soukromě.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

16. 1. 2022, 4:36

Ahoj,
zajímaly by mě zkušenosti z provozu současného strojku. Koupili jsme do školy jeden před lety jako demo na řezání papíru nebo kartonu, ale ani na to nestačil...
Posunulo se to nějakam? A hw rozhraní plus dodaný soft jsou k něčemu anebo počítat jen s mechanikou?

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

16. 1. 2022, 4:19

eladin píše: 14. 1. 2022, 6:16 Nevím, jestli to někde už nešlo, ale našel jsem zajímavý "upgrade" k tomuto vláknu: sice je to stále laser 5-6W, ale přeřízne i 10mm překližku a 15mm dřevo. Aliexpress z ČR:
https://www.aliexpress.com/item/4001219425519.html
Podle Ódy na radost z videa je to malý zázrak srovnatelný s 90W laserem. Vím, že se tohle řešilo před 2 roky, ale zajímalo by mě, jestli je ten pokrok možný :)
Zajímavá jsou hodnocení kupujících a fotky 3D ender :roll:
Jsou to kouzelníci
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 1. 2022, 5:01

rawen píše: 16. 1. 2022, 4:36 Ahoj,
zajímaly by mě zkušenosti z provozu současného strojku. Koupili jsme do školy jeden před lety jako demo na řezání papíru nebo kartonu, ale ani na to nestačil...
Posunulo se to nějakam? A hw rozhraní plus dodaný soft jsou k něčemu anebo počítat jen s mechanikou?

Díky, Radek
Nevím, co jste koupili.
Ale pokud nefunguje ani řezání papíru a kartonu, tak je něco špatně.
To by rozhodně fungovat mělo.

U těchto malých laserů se většinou používá elektronika na bázi Arduina s firmware GRBL (je součástí stroje).
Na PC se pak používá nějaký free SW, např. velmi podařený LaserGRBL.
eladin
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 3. 2017, 9:43

19. 1. 2022, 9:28

Mex píše: 15. 1. 2022, 1:56 Pokrok je. Ale v tomto případě se asi jedná do značné míry spíš o pokrok marketingový.
V laserových diodách žádný velký pokrok není. Ale dost se vylepšila optika.
Číňani přešli na svůj vlastní "standard" uvádění výkonu.
Kdysi dávno uváděli optický výkon. Ten je zde nějakých 5W
....
No a tenhle prodejce to dotáhl do absurdna...
Díky za hodnocení.
Podle mého zjišťování a videí na webu/YT tenhle laser asi opravdu řeže výrazně lépe.
Pokud zavedli "čínský" standard, možná to bude něco podobného jako rozdíl audiovýkon DIN a hudební.
Ale tady je výsledek vidět. Dokážu si představit, že pokud zlepšili optiku tím, že zúžili paprsek a tím převedli vyšší výkon na menší plochu, pak by to mohlo být pravda a řezat by to mohlo dobře poloviční tloušťky materiálu, které uvádějí a mně stačí.
Našel jsem tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=i_4j0WVZ1xw
V diskusi pod videem se rozebírá, jestli je to trik nebo reálná rychlost.
A když jsem dal vyhledat "laser s9" na googlu, tak těch odkazů na prodeje je hodně. Kdyby to byl úplný podvod, asi by se to už provalilo, ne?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2022, 10:05

eladin píše: 19. 1. 2022, 9:28 Díky za hodnocení.
Podle mého zjišťování a videí na webu/YT tenhle laser asi opravdu řeže výrazně lépe.
Pokud zavedli "čínský" standard, možná to bude něco podobného jako rozdíl audiovýkon DIN a hudební.
Ale tady je výsledek vidět. Dokážu si představit, že pokud zlepšili optiku tím, že zúžili paprsek a tím převedli vyšší výkon na menší plochu, pak by to mohlo být pravda a řezat by to mohlo dobře poloviční tloušťky materiálu, které uvádějí a mně stačí.
Našel jsem tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=i_4j0WVZ1xw
V diskusi pod videem se rozebírá, jestli je to trik nebo reálná rychlost.
A když jsem dal vyhledat "laser s9" na googlu, tak těch odkazů na prodeje je hodně. Kdyby to byl úplný podvod, asi by se to už provalilo, ne?
Dost špatné video, řekl bych.
Napřed ukazuje hodně dlouho, jak pomaličku jede a pálí. Ale to hlavní neukáže - materiál na řezu, aby byla jasná jeho tloušťka a případně složení.
Pokud to tam někde je, tak jsem to přehlídnul. Neměl jsem nervy se na to celé dívat.

Odhadem to na mě působilo tak na 3mm materiál? Asi nějaká překližka?
To by bylo reálné. Jel hodně pomalu. To by zřejmě můj nový laser (tzv. "40-wattový") asi dal taky.
Zkusil jsem nějakou lehkou překližku, cca 3mm. Z nějaké krabice od ovoce z jakéhosi marketu. Udělalo to pěkný čistý řez na 5 průchodů rychlostí F1000. Takže sice 5 průchodů (možná by stačilo míň, ale dal jsem prostě 5), ale nesrovnatelně rychleji, než jezdil on. Protože tam ještě nemám dodělaný air-assist, tak raději jedu víckrát, ale rychle. Aby byl opal co nejnižší.
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

24. 1. 2022, 10:31

Nebude někdo objednávat něco podobného? :

https://www.aliexpress.com/item/4001287 ... mainSearch



Mělo by to mít optický výstupní výkon cca 10W. Má to dvě laser diody přes spliter.
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

25. 1. 2022, 9:29

Na tu A40640 se chystám, ale zatím to nemám do čeho dát, a než něco vyrobím, bude to ještě dlouho trvat, přednost má teď frézka. Tak uvažuju jestli k tomu zatím nekoupit i levný rám.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 1. 2022, 10:37

Tak jsem takovej trochu zmatenej. Proč se vyrábějí a prodávají lasery s výrazně vyšší cenovkou, třeba můj 40W GCC laser je cca 300k korun a těch 8mm na jeden průchod neřízne. A podotýkám je to 40W poctivejch americkejch i s měřícím protokolem. Když tady máme zázrak dvě diody bez optiky!! Při bližším prohlížení jsou tam dvě diody zrcátko a nic víc. Proč se výrobci čínskejch co2 laserů nevybodnou na skleněný trubky, vysokonapěťový zdroje a spoustu dalších oserů a nemontujou tam tenhle taky čínskej zázrak, vždyť to mají doma.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2022, 3:44

lubbez píše: 27. 1. 2022, 10:37 Tak jsem takovej trochu zmatenej. Proč se vyrábějí a prodávají lasery s výrazně vyšší cenovkou, třeba můj 40W GCC laser je cca 300k korun a těch 8mm na jeden průchod neřízne. A podotýkám je to 40W poctivejch americkejch i s měřícím protokolem. Když tady máme zázrak dvě diody bez optiky!! Při bližším prohlížení jsou tam dvě diody zrcátko a nic víc. Proč se výrobci čínskejch co2 laserů nevybodnou na skleněný trubky, vysokonapěťový zdroje a spoustu dalších oserů a nemontujou tam tenhle taky čínskej zázrak, vždyť to mají doma.
Ony ty polovodičové a CO2 lasery jsou velmi různá zvířátka.
A taky fyzikální watty a čínské laserové watty jsou trochu rozdílné věci.
Jak se počítají ty "čínské watty" jsem psal o pár postů v tomhle vlákně dřív.
viewtopic.php?p=439888#p439888

Tenhle modul se dvěma LED bude mít reálný optický výkon tak 10-12W, řekl bych. Prodejce píše 15W. Je otázkou jestli je to pravda (a pak budou ty LED asi lehce přetížené), nebo jestli je to jen básnická licence.

Co je jednoznačný přínos je FAC optika. Tenhle princip je velmi starý, ale teprve v poslední době se začal osazovat do levných polovodičových laserů.
Zajišťuje to, že výstupní paprsek má víceméně symetrický tvar. Píšu "víceméně", protože na propagačních fotkách je to sice vždy namalované přísně symetrické, v reálu to většinou tak ideální není. Ale i tak je to velký přínos.

Ale ani tady nemusíš se svým CO2 laserem plakat, protože CO2 lasery mají víceméně symetrický paprsek odjakživa. Takže tady se jen ty polovodičové lasery dotáhly na ty CO2.

V čem je jednoznačně rozdíl, to je vlnová délka. A tohle může v některých případech hrát i ve prospěch polovodičového laseru. Jinde zase napak ve prospěch CO2 laseru. Jednoznačně třeba při řezání čirého plexi, které na polovodičovém laseru prakticky neuřízneš, kdežto na CO2 to dělá parádní řezy.
No a teoreticky se taky dá díky kratší vlnové délce modrého laseru dosáhnout menší ohnisko.

Ta FAC optika se kupodivu montuje rovnou dovnitř laserové diody. Zřejmě by se tam teoreticky dala namontovat i následná ostřicí optika, pak by to opravdu mohlo jet bez další externí optiky. Ale skoro se mi to nezdá, a čekal bych, že i u tohoto laseru s pevnou ohniskovou vzdáleností bude za těmi součtovými zrcátky ještě další optika. Nicméně teoreticky by to mohlo skutečně být i bez ní.

Ta pevná ohnisková vzdálenost je (podle mě) docela nevýhoda. Občas se hodí si to moct naštelovat jinak, třeba při řezání nějakých tlustších materiálů.
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

27. 1. 2022, 9:15

U té A40640 udává výrobce optický výkon 10W (2x 5W): https://neje.shop/products/40w-laser-mo ... 3465996424

Reálně počítám, že to bude mít tak 8W.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2022, 9:39

StoupaCZ píše: 27. 1. 2022, 9:15 U té A40640 udává výrobce optický výkon 10W (2x 5W): https://neje.shop/products/40w-laser-mo ... 3465996424

Reálně počítám, že to bude mít tak 8W.
Výrobce napíše 10W.
Ale prodejce už 15W. Asi si k tomu přidal marži.
Laser_inzerat.jpg
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

27. 1. 2022, 10:25

Optika na výstupu je.
Obrázek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2022, 11:24

Mají tam těch obrázků několik, a na každém je to jinak.
Zrovna tohle na mě moc důvěryhodně nepůsobí.
Včetně toho, že napíší "adjustable lens and fixed lens", což jsou dvě možnosti, které se navzájem vylučují.
Buď mám něco napevno, nebo to mám nastavitelné. Ale ne oboje najednou.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

12. 2. 2022, 9:23

Nazdar,
zaujímalo by ma ako sa robí popisovanie predmetov laserom, ktoré sú napríkad vydutého tvaru. Jednu takú kusovku by som možno mal.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“