Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

3. 8. 2019, 4:37

Díky za podrobné okomentování co umí dostupný SW.

Nezkoušel jsi také již zmíněný Laser engraver inkscape plugin for gcode?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 2:40

Grad píše: 3. 8. 2019, 4:37 Nezkoušel jsi také již zmíněný Laser engraver inkscape plugin for gcode?
Tak jsem to zkusil. Ten Inkscape je teda pěkný bubmrlíček.

Nějak to funguje. Jsou tam drobné nedodělky, jako např. když nezadáš jméno výstupního adresáře, tak to nepoužije pracovní adresář ani to nenapíše, že mu chybí zadání, ale spadne to na nějakou systémovou chybu (tj. je to neošetřeno). Je to ale open-source, tak se to dá spravit.

Pak to používá takovou trochu anomálii, že rychlé přejezdy to nedělá pomocí G0, ale pomocí G1. Tohle má zřejmě prvopočátek v tom, že 3D tiskárny nerozlišují G0 a G1. A tak to pisatel napsal pro použití na 3D tiskárně (nebo i na 3D tiskárně).

Hlavní otázkou je ale motivace, proč to používat. Tento plugin vygeneruje G-kód, který se pak dá provozovat běžným CNC software.
Ale speciální laserové SW (Benbox, LaserGRBL, T2laser) mají tuto funkcionalitu už přímo v sobě.

Takže scénář 1: můžu obrázek natáhnout do Inkscape, tam vygenerovat G-kód, ten otevřít v univerzálním řídicím SW (bCNC, ESTLcam, Candle atd.), nebo ve speciálním laserovém SW, který to umí (LaserGRBL, možná T2laser, Benbox to neumí), případně v nějakém SW pro 3D tiskárnu. A tam to vypálit.

Nebo scénář 2: můžu ten obrázek natáhnout do nějakého laserového SW (Benbox, LaserGRBL, T2laser) a tam to rovnou vypálit, protože tyto SW mají převod obrázku do G-kódu už přímo v sobě.

Tedy smysl to má asi tehdy, pokud ten Inkscape používám rovnou pro tvorbu návrhů, co chci pálit. Pokud ale podklady tvořím někde jinde (v mém případě je např. generuju z Eagle), tak je oklika přes Inkscape spíš zdržující krok navíc.

Jinak to ale bude vypadat, pokud by člověk připojil laser na běžnou 3D tiskárnu a chtěl používat její firmware. Pak je ta cesta přes Inkscape lepší, právě kvůli té anomálii, že pro přejezdy používá G1 se zadanou rychlostí (jinak by přejezdy jezdily stejnou rychlostí jako poslední pálení).
Tato funkcionalita (použití G1 místo G0) by se ale dala asi případně dopsat i do LaserGRBL (který je open-source), pokud by to bylo hodně žádoucí.

**************************

Teď z úplně jiné oblasti.
Změřil jsem příkon toho laseru. Napájí se to ze 12V. Při plném výkonu si vezme 1.77A, tj. cca 21.2W.
Při polovičním výkonu (PWM střída 50%) pak 0.91A (10.9W), při čtvrtinovém výkonu 0.38A (4.6W).
Neumím změřit přímo výkon laseru. To by se snad dalo udělat možná jedině kalorimetricky, ale tolik úsilí se mi do toho nechce dávat. Nebo pak samozřejmě porovnáním s nějakým referenčním laserem s přesným výkonem, ale takový nemám.

Ten příkon ale vypadá vcelku rozumně. Účinnost celého řetězce (měnič a vlastní laser) by snad mohla být kolem 20%, takže ten papírově 5.5W laser opravdu může mít reálný výkon někde nad 4W. Což je dost dobré, řekl bych.
U těch výkonnějších laserů (15W a podobně) prý Číňani šidí úplně hrozně, takže tam prý bývá reálný výkon tak na 1/4 toho papírového. Asi je to dost o štěstí.
Každopádně pokud budete nějaký laser kupovat, tak doporučuju okamžitě změřit aspoň spotřebu, ještě před odesláním potvrzení a hodnocení prodejce.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 7:07

Jak jsme na tom u open reseni nyni se zpracovanim bitmap?
Tedy kdyz budu chtit treba odparit gumu abych vyrobil razitko a to vc. ukosu u pismen.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 7:22

robokop píše: 4. 8. 2019, 7:07 Jak jsme na tom u open reseni nyni se zpracovanim bitmap?
Tedy kdyz budu chtit treba odparit gumu abych vyrobil razitko a to vc. ukosu u pismen.
Bitmapy v pohodě.
Ale úkos písmen nevím. Nevím jak se to dělá. To na nějaké dráze mění výkon z nastavené úrovně do nuly a tím udělá šikminu?
Zkusím to prozkoumat.
Tohle by se možná dobře řešilo třeba v tom zmiňovaném Inkscape. Mám pocit, že tam nějak s barvami šachovali.
Jak se to dělá u toho CO2 laseru? To dělá přímo ten řídicí SW, který komunikuje s řídicí deskou v laseru? Nebo to dělá nějaký extra SW třeba právě pro výrobu razítek a řídicí SW pro laser jenom interpretuje G-kód?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 7:32

nevim odkud kam to co dela
ja jen nactu bitmapu treba ve forme odstinu sede a on to vyrakuje s tim ze meni vykon podle odstinu
dodam
rychlost radkovani
odstup radkovani
maximalni vykon pro max. svetlost/tmavost
minimalni vykon pro min. svetlost/tmavost bitmapy

paklize jedu neco cernobileho muzu zadat ze prechod z cerne na bilou a opacne ma byt plynuly ve vzdalenosti treba 0.5mm a on mi udela nabeh a pokles vykonu s hranou cerne a bile v obrazku

kdyz naimportuju uzavrene krivky treba dxf nebo si naklikam text v rdworks obvladacim software laseru a dam rezim cut jede po krivkach dam li ale rezim scan vyplni to uzavrene krivky a radkuje je to jako by to byla bitmapa
to same kdyz naimportuju bitmapovy obrazek jen z nej pochopitelne nemuzu skocit zpet na vektorove rezani

zasadni je potom kombinovani obeho v jednom programu
jako tady
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 7:38

Takže to dělá přímo ten řídici SW laseru (tedy to, co sedí v PC, připojeném k laseru).
Tak aby to bylo podobné, musel by to zde řešit SW LaserGRBL. Zkusím zjistit, jestli by to uměl. Já jsem zatím jen řezal, takže mě "barva" nezajímala.
Díky za informace.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 7:45

nejak to prelozi zjednodusi na uroven pozadovaneho rozliseni a posle do masiny
RS masiny ma interni pamet takze muzu jednim tlacitkem vyzadat zopakovani posledniho jobu
pripadne posunout pocatek prace takze takhle dost casto dozpracovavam rozrezane zbytky desek, nepotrebuju k tomu potom uz softwareani pusteny pc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 8:05

Tak v tom mám pořád hokej.
Takže to nedělá řídicí systém laseru, ale nějaký nadstavbový systém?

Kdyby to byl hypoteticky třeba LinuxCNC. Kdo by dělal nějaké šachování s řízením výkonu - ten LinuxCNC sám nebo nějaký CAM, který by pak svůj výstup předal jako soubor tomu LinuxCNC?

Já teď mám jen 2 prvky:
- GRBL, které je nahrané ve flash a je na desce, namontované vevnitř laseru.
- K tomu je po USB připojené PC, na kterém běží SW LaserGRBL. Je to klasický ovladací SW, takže můžu šipkama jezdit s laserem (jog), můžu myší ručně laser spustit nebo vypnout, zahomovat atd.
No a tento SW umí buď načíst G-kód, který mu připravím v nějakém CAMu jinde. Nebo otevře rovnou obrázek a pálí podle něho, tj. funkci CAMu a rozložení obrázku do vektorů pro řezání nebo linek pro gravírování si dělá sám v reálném čase.
Jako bonus pak umí ten G-kód, který vygeneroval a kterým řídil pálení, vyexportovat pro budoucí použití nebo využití jinde. Třeba pro kontrolu v simulátoru G-kódu.

Teď jsem to zkoumal a zatím jsem tam nějaký plynulý přechod nenašel. Takže by se to muselo použít v tom režimu, že by načetl předem připravený G-kód, kde by ty přechody už byly nachystané. Takže např. z toho Inkscape, pokud to ten umí.

Umí ten Tvůj SW k CO2 laseru vyexportovet G-kód, který pak řídí mašinu? A pokud ano - mohl bys mi prosím nějaký malý poslat jako ukázku?
Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 9:01

ten cam to musi predzvykat
jednotlive bitmapy se neposilaji do RS ale uz zjednodusena data prohanna technologii (tj predpokladam treba ty ukosy atd uz doplnil rdworks a poslal to nejak syrove do systemu)
ta jsou ve vnitrni pameti
neni to g kod viz priloha (je tam gravirovanej napis plus rezanej vektor skoro jako v tom druhem videu)
Přílohy
laser test.rd.txt
(2.86 KiB) Staženo 160 x
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 9:19

Aha, takže tam vstupuje do hry ještě další program, nějaký CAM. Tak tímto způsobem by to pak jistě šlo řešit i nad LaserGRBL.
U toho Rdworks je to dokonce binární formát, což je je nepříjemné. U LaserGRBL by to byl klasický G-kód.

Laboroval jsem teď s Inkspace a tím pluginem pro generování G-kódu. Intenzitu umí nastavit podle průhlednosti, která má daný objekt v Inkscape.
Ale celé to funguje blbě. Možná to nějak souvisí s tím, že mám Inkscape v portable verzi.
Ten Inkscape vznikl se zaměřením na tiskovou grafiku, tak má v sobě hluboce zakořeněnou práci v px a nikoli mm. I když všude nastavím, aby používal milimetry, tak stejně ten export provede v pixlech, což ale samozřejmě nefunguje, protože v G-kódu se předpokládají jako jednotky milimetry nebo palce.

Třeba je tady někdo, kdo Inkscape rutinně používá a má ho v ruce, a třeba by byl ochotný udělat pokus.
Já jsem z něho zatím zhnusen, což mě mrzí, protože je to zástupce svobodného open-source software.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 9:41

rdworks je vpodstate cam s prvky cadu a soucasne PC ovladaci software k systemu laseru takze se nemusi prilis pouzivat panel na stroji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 8. 2019, 9:42

Mex píše: 4. 8. 2019, 9:19 Třeba je tady někdo, kdo Inkscape rutinně používá a má ho v ruce, a třeba by byl ochotný udělat pokus.
Já jsem z něho zatím zhnusen, což mě mrzí, protože je to zástupce svobodného open-source software.
Rutinne ne a v ruce ho taky nemam a ten plugin jsem jeste nikdy nepouzil, test ochotny udelat jsem. Pri letmem nahledu do google to na me dela dojem, ze inkscape je schopno pouzivat jine jednotky pro zobrazovani a jine pro ukladani dat, coz by mohlo ten plugin zmast.
Bohuzel uplne nerozumim, co ti vlastne nefunguje (a co mas nastavene), takze potrebuju nejake zadani - treba nakresli obdelnik 30 x 20 mm, tloustka cary 0.2 mm, barva vyplne bila, barva cary cerna, vyexportuj do g-code a ten mi posli (nebo nejak zjisti jak to bude velike)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 10:01

Tak LaserGRBL umí sám používat řízení výkonu laseru podle úrovně jasu obrázku. Takže i to gravírování s úkosem by se mělo dát elegantně udělat.

prcek: zkoušel jsem to tak, že jsem v Inkscape nějakým velkým fontem napsal "Ahoj". Měl to být nápis o rozměrech nějakých 35x20mm.
Při zobrazeni v Inkscape to tak i správně bylo.
Ale ten plugin z toho vygeneroval G-kód, kde rozměry odpovídaly těm v pixlech. Takže ten vygenerovaný kód odpovídal rozměru nikoli 35x20mm, ale nějakých 150x90mm.

Ten plugin napsala a upravovala spousta lidí, na netu jsou i další varianty. Takže někdy později zkusím nainstalovat jinou verzi (teď musím na chvíli zmizet).
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 8. 2019, 1:15

Protoze prokrastinuju, tak jsem udelal pokus, ale nepodarilo se mi primet plugin aby to vygeneroval blbe (asi).

Inkscape 0.92.1 r15371
Debian 9.9
Pouzity plugin od Jindry Fucika http://www.fucik.name/hw/laser/jfu_laser.php
k overeni G-code jsem pouzil http://chilipeppr.com/tinyg

postup
  • File->New (<Ctrl-N>)
  • File->Document properties (Shift-Ctrl-D)
    • nastavit Page->General->Display units na mm
    • nastavit Page->Page size na A4, portrait, v Custom size vybrat opet mm
    • zavrit vlastnosti dokumentu
  • Pouzit text tool a vlozit nejaky text
  • Ve vlastnostech objektu vybrat prazdnou vypln a cerny obrys plnou carou
  • Vybrat textovy objekt
  • v liste nastavit polhu 0:0
  • v liste nastavit velikost na 100 x 30 mm
  • Path->Object to path (Shift-Ctrl-C)
  • Extensions->Generate Laser Gcode->JFU Laser Tool...
  • nastavit adresar a jmeno pro vystup (zbytek jsem nechal jak byl)
  • Apply
... no a ted musim jit oklepat omitku ve sprchovem koute ...
Přílohy
gen-mm_page-mm.gcode.txt
vysledny G-code
(5.39 KiB) Staženo 109 x
gen-mm_page-mm.svg.txt
pouzite svg prejmenovane na txt
(7.89 KiB) Staženo 124 x
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 8. 2019, 2:22

Jeste jsem vyzkousel, jak se to chova, kdyz se text nepolohuje na 0:0 - vysledek je spravne velky text na pozici x:y odpovidajici te v dokumentu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“