Polovodičový laser 5.5W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 3:30

Prosím mohl bys zkusit natáhnout to SVG z přílohy a vygenerovat g-kód?
Mně to vygeneruje to, co tam je v tom ZIPu. A to je evidentně blbě.
V Inkscape má ten text správnou velikost, tj. je to malý text v levém dolním rohu stránky.
Mám Inkscape 0.91 Portable, anglický.
Díky.
Pokus.zip
(5.55 KiB) Staženo 115 x
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 8. 2019, 4:09

Z tveho SVG to i mne vygeneruje to neco nesmyslne velkeho, ale...

... v nastaveni dokumentu (File->Document properties) mas nastavene meritko "scale" na 3.54331 user units per mm, kdyz ho prepisu na 1 a posunu ten text na 0:0 (blbe se hleda, pomohlo View->Zoom->Drawing) tak to vygeneruje (pokud muzu posoudit) spravne.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 10:29

prcek píše: 4. 8. 2019, 4:09 ... v nastaveni dokumentu (File->Document properties) mas nastavene meritko "scale" na 3.54331 user units per mm ...
Děkuji za odhalení problému.
Já ale v File->Document properties vůbec nastavení Scale nemám. Hledal jsem to všude možně, ale nenašel. Neumím ho nastavit ani zobrazit.
Pak jsem kouknul do nápovědy, a zřejmě možnost nastavení přidali až ve verzi 0.92 (já mám 0.91).
Píšou tam:
Document Dimensions and Scale
Updated for v0.92.
...

Takže ten plugin je asi použitelný až od verze 0.92.
Otázkou je, jestli to Scale pro přepočet souřadnic v tom pluginu je vůbec použito správně. Vyzkouším ještě nějakou jinou verzi než modifikaci od pana Fučíka.
Díky.

EDIT: Ověřeno. Po instalaci verze 0.92 se skutečně v Document properties objevila položka Scale. Na novém dokumentu se defaultně nastaví na 1, takže už by neměla způsobovat problémy.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 10. 2019, 9:06

Tak mi to nedalo a a zkusil jsem totok.
Použitý materiál zelený papír 100g, rozměr obdelníčku 1x5mm, úzká mezera 0,3mm a široká 0,5mm. První obrázek kmitočet laseru 20kHz, druhý 80kHz.
191018095006705.jpg
191018095044489.jpg
zvětšení 300x - Levenhuk DTX30
Jak vidno, ani zatím nejpřesnější laserová technologie moc nefunguje. Tady by to chtělo kvalitní speciální materiál optimalizovaný na tuhle vlnovou délku a kompenzovat vypálený prostor. Tohle je reakce na soukromou diskuzi s Mexem, ale ty obrázky by mohly být zajímavé i pro ostatní. Až budu něco žezar a gravírovat COčkam, tak to sem dám tyky.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2019, 11:53

Velice děkuji za provedený pokus.
Neměl jsem představu, čeho se dá s CO2 laserem se skleněnou trubkou dosáhnout. Takže teď už mám nějakou hrubou povědomost.

Na první pohled to vypadá jako zhruba srovnatelný výsledek, jakého je možné dosáhnout na polovodičovém laseru. Teda aspoň na tom, co jsem měl půjčený (už je bohužel vrácený).

Já mám svůj 5.5W laser na cestě z Číny, tak pak uvidím. Docela dlouho jsem vybíral a hodně komunikoval s prodejci, protože v laserech se v Číně podle mě strašně podvádí. Podobně jako třeba v baterkách (LiIon, LiPol).

Ještě jednou dík za pokus.

PS. Následuje sexistická poznámka. Zastánci současného progresivismu ať ji prosím nečtou.
Laser jsem měl půjčený od zdejší členky Michajely. Koupila si ho a nemohla ho zprovoznit, tak jsem se nabídl, že jí to rozjedu.
Ten laser mi původně přivezl její přítel. Když jsem ho vracel, tak přijela přímo Michajela, abych jí mohl udělat nějaké základní školení. Tak jsem jí teď poprvé viděl.
No a vyklubala se z ní krásná mladá baba, fakt kus. A navíc se i docela chytala na techniku a na orientaci v programu k tomu laseru.
Opravdu povedený kousek.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2019, 12:06

Mex píše: 18. 10. 2019, 11:53
No a vyklubala se z ní krásná mladá baba, fakt kus. A navíc se i docela chytala na techniku a na orientaci v programu k tomu laseru.
Opravdu povedený kousek.
To mě mrzí ,proč zrovna ty máš takové štěstí :twisted:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2019, 12:20

fmodel píše: 18. 10. 2019, 12:06
Mex píše: 18. 10. 2019, 11:53 No a vyklubala se z ní krásná mladá baba, fakt kus. A navíc se i docela chytala na techniku a na orientaci v programu k tomu laseru.
Opravdu povedený kousek.
To mě mrzí ,proč zrovna ty máš takové štěstí :twisted:
No jo, no. Ale on ji přivezl ten její přítel. A už takhle od pohledu byl asi tak 2x silnější než já. :-(
Ale zase bylo fajn, že tam Míša zůstala se mnou (a laserem) sama, přítele poslala s miminem na procházku.
Škoda, že jsem tak nesmělej. ;-)
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 10. 2019, 12:31

POZOR, aby nedošlo k mýlce, tohle je fiber 20W!! COčko si s obdelníčkem 1x5mm ani neškrtne. :-(
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2019, 12:34

Huh!
Tak to mi spadla brada.
Tak v tom případě je ten papír pro CO2 asi hodně blbý materiál, protože třeba z mylarové (nebo jaké) fólie se určitě pálí i dost jemné motivy.
Teď jsi mi pokazil odpoledne. Na CO2 laser bych ještě asi dosáhl, ale na vláknový nebo pevnolátkový určitě ne.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

18. 10. 2019, 10:01

fmodel píše: 18. 10. 2019, 12:06
To mě mrzí ,proč zrovna ty máš takové štěstí :twisted:
Ma stesti, protoze spachal dobry skutek - ja jeji prispevek povazoval za troleni.

Jinak diky, diky za obrazky.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 11. 2019, 8:43

Tak další pokračování laserové show.
Dostal se ke mně další polovodičový laser na oživení. Tentokrát 15W, samozřejmě opět Čína, z Aliexpressu.

V tomto případě to bylo o dost horší než s laserem od Míši. Tenhle byl totálně mrtvý. Elektronika po USB nijak nekomunikovala, takže samozřejmě nejezdily ani motory atd. A co bylo ještě horší, tak ani nesvítil laser. Co však bylo úplně nejhorší bylo to, že na rozdíl od Míšina laseru (se kterým jsem mohl experimentovat v klidu) s tím tentokrát přijel majitel. A samozřejmě (aspoň v duchu) nervózně poklepával nohou, když už to bude. A protože přijel z daleka, tak jsem ho nemohl poslat domů, aby se vrátil až bude uvařeno. ;-)

Většina laserů, které jsem na čínských shopech viděl, používala elektroniku, kde byl zastrčený modul Arduino Nano. Ale tady to bohužel bylo jinak. Udělali si svou vlastní desku, na kterou naletovali rovnou procesor. A aby to nebylo tak jednoduché, tak tam neosadili konektor pro programátor.

Tahle deska měla evidentně smazaný SW, samozřejmě včetně bootloaderu. Vzniklo to pokusem o nahrání firmware Benbox, který se nějak nepodařil.
Naštěstí návrhář na desku aspoň vytáhl piny pro připojení programátoru. Ale neosadil na to konektor, skončilo to jenom na prokovech. Navíc v nestandardním uspořádání, a hlavně ty prokovy byly 1.27mm od sebe! Fuj. Takže bez šance osadit tam nějaký normální konektor. Navíc letovat jsem na desku nechtěl, protože díky mrtvolnému stavu byla možnost, že dojde k nějaké reklamaci.

Nakonec jsem natvaroval pružné dráty a jenom je zasunul do těch otvorů (po předchozím zjištění, co kam vlastně vede).
No a kupodivu se pak povedlo tam programátorem dostat bootloader, pak už snadno i firmware.
Takže fajn, začalo to aspoň jezdit.

Ovšem laser dál nesvítil. Vše sestaveno přesně podle obrázkového návodu, ale bez jakékoli normální dokumentace. Byl to celkem dlouhý boj.
Abych to zkrátil - Číňan k tomu dodal blbě zapojený kabel. A aby ještě ani to nebylo málo, tak ještě s popisem, že se má zastrčit do blbého konektoru.
Laser se rozjel, takže hurá.
Je celkem s podivem, že ten dlouhodobý provoz se špatně zapojeným konektorem vůbec přežil, protože na tom konektoru je jak logický signál pro řízení laseru, tak i tvrdých 12V pro napájení toho laseru.

No a tady kladná část příběhu končí.
Když se to všechno rozjelo, tak jsme změřili příkon laseru. Optický výkon přímým měřením změřit neumím, ale dá se odhadnout z příkonu, protože laserové diody mají účinnost někde kolem 20%.

No a po změření bylo jasné, že je to částečné fake. Příkon laseru byl téměř na chlup stejný, jako byl u toho Míšina 5.5W. Ale tenhle měl mít oficiálně 15W. Ten příkon byl tak podobný, že to skoro vypadalo jako ty měřáky v Černobylu, co všude měřily 3.6 R/h.
I pokusy s pálením pak ukázaly podobné výsledky, i když na testy už nebylo moc času, už bylo dost pozdě. Navíc tenhle laser neměl štelovatelný fokus, ale musí se mechanicky nastavovat výška laseru nad materiálem. A na to je rozhodně třeba udělat nějakou dodatečnou konstrukci.

Takže se potvrdilo, že Číňani opravdu s lasery podvádějí. Spousta lidí to ani neumí změřit, tak na to možná ani nepřijdou, co si vlastně koupili.
A potvrdilo se i to, že asi výkon 5-5.5W je nějaká hranice, do které se zřejmě výkonu laseru dá celkem věřit. Nad touto hranicí už je třeba konstruovat laserovou diodu jinak, a to tyhle laciné nedělají.
Dalším ukazatelem je i to, že těleso chladiče bylo stejné, jako u toho Míšina laseru (a mimochodem menší, než u laseru 5.5W, který jsem si teď čerstvě koupil já).

Kolega chce jít do reklamačního řízení, což je dobře. Jsem hodně zvědavý, jak se se k tomu Číňani postaví.

******************

Následuje netechnická poznámka, která na technickém fóru nemá co dělat, a tak by ji nikdo neměl číst.

Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán.
Tak když jsem na kolegu čekal (měl trochu zpoždění), tak jsem se v mezičase dal do úklidu. Protože jsem čekal návštěvu, tak jsem neměl montérky. A polil jsem si kalhoty vyjetým olejem z dýzlu. :-(
Tak jsem musel zničené kalhoty schovat. Ženě řeknu, že jsem je zapomněl u nějaké milenky. Ona to sice zřejmě okomentuje "Nojo, asi jsi nestál za nic a tak tě vyhodila nahatého na ulici". Ale pořád lepší, než by (oprávněně) řekla, že jsem nemehlo.
Nojo, no. Život není jednoduchý.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 11. 2019, 6:12

zajímaly by mě ty dva konkrétní typy laserů (ideálně link nebo alespoň fotka) - aby člověk, kdyby náhodou se k tomu přichomýtnul, tak aby věděl, čemu se vyhnout.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

5. 11. 2019, 6:35

Mex píše: 18. 10. 2019, 11:53 ...
Já mám svůj 5.5W laser na cestě z Číny, tak pak uvidím. Docela dlouho jsem vybíral a hodně komunikoval s prodejci, protože v laserech se v Číně podle mě strašně podvádí. Podobně jako třeba v baterkách (LiIon, LiPol).
...
A také vzhledem k posledně popsaným zkušenostem, bych poprosil rovnou o link či linky na prodejce kde fejky neprodávají, ale pro výstrahu také i na ten, s tím fejkem.
Díky moc Mexi za zajímavé info!
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

5. 11. 2019, 6:39

hokus pokus no větší problém než v laseru bych viděl v nehomogenitě papíru jsou to jen malé a různě veliké klacíčky dřeva
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 11. 2019, 10:10

Grad píše: 5. 11. 2019, 6:35 ...
A také vzhledem k posledně popsaným zkušenostem, bych poprosil rovnou o link či linky na prodejce kde fejky neprodávají, ale pro výstrahu také i na ten, s tím fejkem.
...
Míšin 5.5W laser:
https://www.aliexpress.com/item/32963646179.html
Problematický 15W laser:
https://www.aliexpress.com/item/33030171930.html

Myslím ale, že poučení z těchto kauz je spíš obecnější, než jen link na prodejce laseru 5.5W (který je asi skutečně 5.5W) a na prodejce 15W (který je asi taky skutečně 5.5W).
To poučení podle mě zní, že pokud to člověk nemá opravdu dobře podložené nějakými referencemi nebo hodnověrnými informacemi, tak bych nebral z levných čínských zdrojů silnější polovodičový laser než právě těch 5.5W.

A ono i v těch výkonech do 5.5W budou rozdíly.
Polovodičový laser má teoreticky velmi vysokou životnost. Oproti CO2 řekněme aspoň 10x. Na polovodičovém laseru se nic moc neopotřebovává, na rozdíl od CO2 laseru, kde ten aktivní plyn provozem degraduje.
Ale to je teorie, která je splněna jen v případě, kdy je laser dobře chlazený a kdy není laserová dioda přetěžována. Pokud se přehřívá, tak naopak polovodičový laser může mít proklatě krátkou životnost.
Proto je určitě doplňkovým ukazatelem i to, jak je laserová hlava velká. Asi není náhoda, že oba lasery 5.5W i ten teoreticky 15W měly stejně velké tělo.

Protože laser chci, tak jsem dělal poměrně dlouhou investigaci a výběr dodavatele. Bylo v tom i dost zpráv, které jsem si s čínskými prodejci vyměnil.
Výsledek je, že jsem si vybral a laser objednal. Dokonce už mi dorazil. Ale díky absolutnímu nedostatku času jsem ho zatím jenom vytáhl z krabice, řekl mu pár milých slova na přivítanou a zase ho uložil zpět do krabičky.

Tenhle laser (i když má 5.5W) má tělo o dost větší (objemově skoro dvojnásobné) než ty dva, co mi šly rukama. Prodejce (specializuje se na laserovou techniku obecně) se mi zaručil, že je laser dělaný pro trvalý provoz, což u těch malých neplatí.

Má však i 2 drobná negativa: použitý driver nemá značkovací režim (kdy se tlačítkem zapne laser na minimální výkon, jen jako ukazovátko stopy), takže je třeba značkovací režim zapínat přes PC a nikoli tlačítkem přímo na laseru. Jestli mě to bude štvát, tak si k tomu udělám mezikrabičku, která tuto možnost doplní i na laser.
No a druhé negativum je, že je tenhle laser o takových 10-20 USD dražší oproti těm nejlacinějším.
Pokud se ukáže, že je tak dobrý jak doufám, tak se pak asi dám link na daného prodejce.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“