Doporučení CO2 laseru 50-60W ?

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 8. 2019, 7:26

robokop píše: 4. 8. 2019, 7:19 video mas v tvem vlakne o polovodicovem laseru
To jsem zkouknul, ale nezmoudřel jsem z toho.
Potřeboval bych znát dělbu práce a dělicí roviny mezi těmito komponentami:
speciální návrhový SW - ovládací SW laseru - firmware v desce vlastního laseru.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 8. 2019, 5:58

Dvě poznámky. Za posledních cca 10 let jsem vystřídal 5 CO2 laserů, napříč čínským trhem. Až na drobnosti si jsou podobné a čím novější, tím se i kvalita zlepšuje. U všech je vidět určitý stereotyp konstrukce vč. implementace špatných postupů. Např. - řídící elektronika je sice oddělená, ale ventilátor chlazení z ní odsává vzduch (měl by tlačit dovnitř) a tím přisává smrady z pracovního prostoru do elektroniky a posléze i do místnosti. Já sám bych si nekoupil laser nez kvalitního lineárního vedení, ale to je pouze otázka osobních preferencí. Rychlost pohybu není limitující, největší problém způsobuje PWM trubky (20kHz) interferující se spouštěním půlzů při gravírování. Při řezání není rychlost podstatná. V každém případě lze koupit velmi slušný laser v ceně 60-70t a to přímo v ČR. O něco levněji se dá pořídit z EU.
Řízení laseru - praktické zkušenosti mám pouze s Leetrem a Ruidou. Leetro jsem měl na první mašině a v některých drobnostech bylo lepší než Ruida. Ruida je ale neustále vyvíjený systém, krom laseru i pro CNC obrábění a v současné době je asi nejlepší. Tím nejlepší rozumím primárně rozhraní člověk - stroj. Zařízení schroupne 10 grafických formátů, n vektorových, má nějakejch 15 hladin obrábění s nastavitelnejma parametrama a pak už jenom zmáčknu tlačítko START, o další věci se nemusím zajímat, protože to všechno funguje a je všechno provázané. Nahrazovat funkční profesionální systém systém arduinem jenom proto, že GRBL je otevřený systém, mi přijde zbytečné. U jiných systémů to taky nikdo nedělá, třeba Siemens, Haidn ..... Nelze předpokládat, že u skleněné laserové trubky se změní pricipy řízení a bude nutné upravovat firmware. Co je na tom nejzajímavější, Ruida umí řídit i americké kovové trubky Synrad. V neposlední řadě je tady i to, že abych dělal úpravy v takovém systému, tak ho musím detailně znát. Většina lidí si koupí dospělý laser na práci a preferuje uživatelskou přívětivost a možnosti nastavení nikdy nevyužije, natož aby upravovali systém.
Na druhou stranu, proč to GRBL neupravit, že? Pár lidí vč. mě si o tom rádo přečte, pár si to bude chtít postavit a někdo to pojme komerčně a bude třeba stavebnice.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2019, 6:25

K tomu vedeni bych doplnil ze to co preferuju ja se neda povazovat za nekvalitni a ma oproti linearum vyhody
Lehci
Neni stick a slip efekt
Levnejsi servis a moznost serizovani v prubehu zivotnosti

Tj. Nemel jsem na mysli nic nekvalitniho ale naopak neco dost podobneho tomu co ppuzivala treba firma mitutoyo na jejich 3d meraky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
MistrYpsilon
Příspěvky: 9
Registrován: 25. 7. 2019, 8:22

3. 1. 2020, 2:55

děkuji za zpětné vazby, ale jelikož jsem úplný nováček, lase vidím jenom na youtube ,tak v podstatě skoro netuším o čem se tu bavíme...našel by si někdo na mě čas, osobně , nějaký laser mi ukázat a vysvětlit základní věci pro a proti ? děkuji moc za ochotu
JindraS
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 12. 2017, 5:14

7. 1. 2021, 2:24

Zdravím, zvažuji koupi 50-60W CO2 laseru a rád bych se poptal zde na fóru zkušenějších a nechci zakládat nové vlákno.
Laser bude pro hobby použití, nic komerčního. Předpokládám gravírování a řezání překližky případně plexi do 5 mm.
Teď mám nějaké zkušenosti s K40 a byť to není nejhorší stroj, upravit ho k lepšímu by znamenalo jeho kompletní přestavbu.
Na Ebay jsem našel stroje 50W až 80W, udávána je značka Vevor, pravděpodobně to bude pořád stejný výrobek červeno-černý, které jsou na youtube recenzovány.
Rozhoduji mezi něčím takovým:
https://www.ebay.com/itm/80W-Gravierger ... 3766170066
a https://www.ebay.com/itm/50W-Laser-Grav ... 4022216946

A teď slíbené dotazy:
- Na ebay jsou v podstatě jediné stroje v EU z Jenece z Česka. Jsou i jiné obchody/prodejci za podobnou cenu z EU (Dovoz z Číny nechci v této ceně riskovat)?
- V USA jsou podobné modely s ovládacím systémem Ruida, který umožňuje připojení přes Ethernet, na fotkách výše uvedených je však jen USB, ale zároveň panely vypadají jako Ruida. Dělá se něco vypadá-to-jako-Ruida-ale-není-to-Ruida?
- Předpokládám, že kromě rozměrů a podstavce jsou oba stroje defacto stejné - nebo má některý nějaké skryté výhody/nevýhody?
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

8. 1. 2021, 1:55

Taky bych se přidal k dotazu. Rád bych pořídil Laser na řezání a gravírování plexi a překlížky do 8mm. Přemýšlím o CO2 80W a rád bych se vešel do 45K Kč. Máte nějaký tip na solidního dovozce, který by doručil až ke dveřím. Účel čistě hobby. S laserem nemám žádné zkušenosti.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 1. 2021, 7:46

80W za 45K, tak to jsi z hodně levného kraje. Ty červeno černý o příspěvek výš jsou překvapivě docela dobrý. Sice jsou z konzervového plechu, ale když je postavíš na rovnou podlahu, tak jedou docela pěkně. Měl jsem ho a vcelku spokojenost. Je tady potřeba trochu ostražitosti s řídícím systémem. Číňáci mají velmi dobře zmáknutou poptávku a docela rádi nahradí kvalitní čínský výrobek sračkovým čínským výrobkem s velmi podobným designem. Viz fake drivery Toshiba a spousta dalších. Této cti se dostalo i řízení RUIDA a teď jsem četl, že i Leetro už má fake kopii. Ruida i Leetro jsou profesionální řídící systémy, optimalizované pro CO2 laser a i jejich cenovka tomu odpovídá.
Ale k samotné ceně, za 45-50t mašinu sice možná koupíš, ale bez dopravy a nebo s dopravou někam do mořského přístavu. Pokud chceš plnohodnoutnou dopravu, tak ti přihodí minimálně 400E za dopravu do Prahy. Tady místní poplatky, proclení, clo a DPH udělají dalších 20-30T. Taky si můžeš koupit laser s dodacím skledem v ČR - většinou Jeneč a pak tě laser 50x700mm bude stát za dopravu 17250,- to je cena stará necelý měsíc. A abych nezapoměl, všechno je bez papírů. Pokud chceš fakturu, tak je to o 25proc. dražší. Já osobné bych koupil starší mašinu v té cenové relaci a pokud bude fungovat, tak bych do toho šel. Zdroj, trubka, zrcátka i čočka jsou spotřebák. Klíčová u laseru je uživatelská přívětivost. prostě vezmu grafickej soubor, nahraju ho do mašiny a jdu gravírovat, nebo tam pustím vektor a řežu.
JindraS
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 12. 2017, 5:14

9. 1. 2021, 11:40

Díky za reakci. Trrošku nerozumím ceně za dopravu z Jeneče - právě v odkazu
https://www.ebay.com/itm/80W-Gravierger ... 3766170066

Mají dopravu za cca 250 Kč a je to z Jenece, takž žádné CLO nebo DPH. Aspoň jsem tak bral K40 a došlo to bez DPH i CLA, což samozřejmě mohla být náhoda, ale velmi bych se hádal, pokud by to někdo najednou dodával "jako z Česka, ale defacto z Čínského skladu".
Na odkazu to pak vyjde při 80W laseru za +/- 43 tisíc, což je právě cena, kterou tady položil další tazatel.
Máš osobní zkušenost s placením DPH a CLA, pokud to vezmu z Ebay a zemí odesílání ČR?
-Znáte i jiné obchody/prodejci za podobnou cenu z EU (Dovoz z Číny nechci v této ceně riskovat)?
- Lze nějak zjistit, že to na fotkách je/není Ruida?
- Předpokládám, že kromě rozměrů a podstavce jsou oba stroje defacto stejné - nebo má některý nějaké skryté výhody/nevýhody?
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 1. 2021, 2:31

Tak těch 17250 stála doprava z Anglie, ale u mašiny která měla mít dopravu zdarma. Z Jenčí mám jenom dvě zkušenosti pasívní chladič k laseru doprava 350 korun a tři různé kuličkové šrouby 12x4 s délkou 200 - 550mm a doprava byla 3x 250 korun. Laser nevím. Ale jinak na féračku nevím, jestli bych do toho šel. Mám v Číně docela slušnou firmu a bral jsem přes ně cca 10 zařízení a minulý rok, těsně před Covidem jsem poptával malý laser 400x600 s 60W trubkou a byl jsem 49 tisících, jako dobrý zákazník a dopravu by sfoukli dohromady s něčím velkým cca za 5000 korun. Pak mi to umrtvil Covid.
Ale proč o tom píšu, vykomunikuj si s prodejcem naprosto všechno, chtěj fotky, potvrzení že ti to doveze až domů ..... A počítej, že co není napsáno se nekoná. Cena mi přijde příliž nízká, už jenom ve srovnání s K40.
JindraS
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 12. 2017, 5:14

12. 1. 2021, 10:57

Díky, na komunikaci s prodejcem se chystám a nakonec sbírám dotazy - ať nezapomenu na něco důležitého.
Když jsem přes něj bral K40, přišla mi tehdy taky superlevná a byl jsem připraven se přes ebay hádat, ale naštěstí nebyl důvod.
Jaký jsi měl u černočerveného řídící panel? Byla to Ruida nebo nějaká napodobenina? Respektive jaké jsou napodobeniny?
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 3:10

Já ho kupoval tady v česku jako starší za 45T a liboval jsem si, že je cena dobrá. Samozřejmě řízení bylo Ruida, jiné bych si (snad kromě Leetra) nikdy nekoupil. Byl to 50x70 cm 60W stroj a k němu nová trubka. Tu jsem si vyměňoval sám.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

2. 2. 2021, 2:55

JindraS píše: 12. 1. 2021, 10:57 Díky, na komunikaci s prodejcem se chystám a nakonec sbírám dotazy - ať nezapomenu na něco důležitého.
Když jsem přes něj bral K40, přišla mi tehdy taky superlevná a byl jsem připraven se přes ebay hádat, ale naštěstí nebyl důvod.
Jaký jsi měl u černočerveného řídící panel? Byla to Ruida nebo nějaká napodobenina? Respektive jaké jsou napodobeniny?
Ahoj. Je tam nějaký pokrok? Koupils nebo ne?
JindraS
Příspěvky: 9
Registrován: 19. 12. 2017, 5:14

1. 3. 2021, 5:14

Tak zatím nekoupeno - v únoru jsem měl i jiné starosti a mezi tím jsem se snažil psám sebe řesvědčit, že to s K40 nějak vydržím - doplnil jsem lepší držák pro vedení vzduchové hadičky, ventilátor, znovu jsem nasměroval paprsky, ale ... stejně to vypadá, na větší laser :) .
V současnosti probíhá rozhodování mezi 50W https://www.ebay.com/itm/50W-CO2-laser- ... 3293433913 a 60 W https://www.ebay.com/itm/60W-CO2-laserg ... 3494888269
Bohužel, o konkrétních laserech jsem nic v diskuzích nenašel, předpokládám, že budou +/- stejné jako obdobné výrobky z videí na youtube.
Z dostupných jsem našel ještě třeba https://www.ebay.co.uk/itm/HQ-50W-CO2-L ... 3777069541 a https://www.ebay.co.uk/itm/USB-60W-CO2- ... 3450625567, obojí odesílané z ČR ale opět - nikde žádné info a z fotek to vypadá na větší K40.
Kupodivu hlavní problém není ani tak cena, ale velikost zařízení - po zkušenosti s K40 to chce větší řezací plochu (i třeba malá stavebnice domečku v rozloženém stavu zabere velkou plochu), zároveň bych chtěl, ať se laser vleze na stůl a nemusel bych se s ním roztahovat do další místnosti, řešit nový odtah, přístup stlačeného vzduchu apod.
Zatím to vypadá na ten slabší - 50W, měl by mít i elektricky zdvihací lůžko, elektronika vypadá na LaserBurn kompatibilní, pojezdy na lineární, podle fotek by měl mít i rotační válečky. A snad se vleze rozumně na stůl do mé "CNC místnosti", takže nebude překážet, když se nebude používat.

Pokud jste někdo měli trpělivost dočíst až sem, vidíte tam nějaké zásadní věci, proč ho nekoupit?
Popřípadě máte tip na něco z EU (kvůli clu a DPH), za co by stálo připlatit?
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“