DXF - Počet zápalů

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

27. 9. 2019, 4:44

Zdravím chlapi,

měl bych dotaz, zda je nějak možné, ze souboru dxf zjistit počet zápalů do materiálu.

Modelová situace:

Zákazník pošle výkres plotny, na které je například jedna kruhová díra, jeden hexagon a třeba dva trojúhelníkové útvary + samozřejmě celková kontura.

Je možné si napsat nějaký program, který by okamžitě po nějakém nahraní dxf do něj poznal, že je potřeba udělat 5 zápalů k úspěšnému zhotovení výrobku?

Samozřejmě u takto jednoduchých dílů to člověk spočítá i pohledem ale když je nějaký kus s např. s 300 otvory, tak už to taková sranda není.

Možná je možné z dxf vytáhnout textový soubor, ve kterém jsou vypsané souřadnice, jednotlivých křivek. (Strukturu tohoto souboru zatím nemám k dispozici a nevím jak vypadá, ale možná bych ji mohl časem sehnat).

Existuje něco podobného, nebo má někdo nějaký nápad, jak by to mohlo fungovat s využitím výše zmiňovaného textového souboru nebo i bez něj?

Za případné odpovědi děkuji :-).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 9. 2019, 5:46

Ten laser má nějaký CAM, ne? A ten to neumí?

Já na všechno používám CAM Aspire. Vždy jsem si myslel, že je to jenom takové šidítko, nic moc.
Ale už několikrát se tady řešilo něco, co je v tomhle SW naprosto snadné, a přitom ve "velkých" CAMech je to prý problém. Naposled si vzpomínám třeba na frézování vnitřních rohů (bones). Asi si ho opravdu začnu považovat.

No a i ty zápaly by se tady daly řešit triviálně. Pomocí Ctrl-A (výběr všeho) mi to označí všechny vektory, a napíše kolik jich je (a ještě kolik je uzavřených a kolik otevřených). Samozřejmě nemusím vybrat všechny přes Ctrl-A, ale může vybrat jen v nějaké oblasti nebo je vybírat třeba po jednom.

Mimochodem ale nějak spočítat počet vektorů by snad měl umět každý CAM, ne?
Nebo je problém v něčem jiném?
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

27. 9. 2019, 6:34

Děkuji za odpověď, ještě jsem ten problém neřešil nijak do hloubky, jen jsem měl zprostředkované info přes telefon. Tak mě napadlo mrknout tady na fórum, ale na nic podobného jsem tak zběžně nenarazil. Tak abych se nezdržoval podle pravidla, neřeš to co už je vyřešené, spíš se pouč nebo zdokonal. Tak jsem se rozhodl napsat příspěvek. Problém je takový jak jsem napsal a informace, že v CAMu dodávanému k laseru to není. Ale jak se seznámím s problémem blíže, zjistím a dám vědět.

Jestli je to tak jednoduché jak navrhuješ ty, tak předám tvoje informace a zjistím jestli je to to co chtěli, nebo je problém někde jinde. :-)

Zatím díky
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

5. 10. 2019, 3:23

Ahoj,

tak bližší informace jsou takové, že CAM to sice umí ale byla snaha to zautomatizovat.

Vize byla taková, že textový soubor ze kterého dxf vychází se pouze nahraje do vlastního programu (soubor se nebude otvírat v žádném CADu či CAMu). Z textového souboru se pak zjistí celkové délky všech uzavřených kontur + jejich počet (rovná se počtu zápalů). To by pak mohlo počítat například čas na řezání nebo další věci jako opotřebování prvků stroje nebo úbytek potřebných médií atd.

Bohužel se to zatím úplně nepovedlo a nevím jestli je to vůbec dobrá cesta, protože když si představím, že do dxf někdo jen tak ve 2D něco dokreslí (neuzavře konturu - např. obdélník pomocí čtyř čar) nebo bude víc čar na sobě tak to bude prostě počítat špatně a asi tomu nijak ani zabránit nelze. Jedině znovu otevření souboru uzavření kontury nebo přemazání čar a znovu uložení, v tomto případě to ale ztrácí samozřejmě smysl.

Takže to bylo spíš pro upřesnění informace, kdyby někoho něco napadlo bylo by to určitě super. Ale určitě nebude od věci ani upozornění, že už se o něco takového někdo pokoušel a je to pouze slepá ulička.

Díky a pěkný zbytek dne :-) .
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2019, 6:55

A ako budes vyhodnocovat pocet zapalov vonkajsieho obvodu ked nevies aky bude pocet mostikov?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2019, 7:29

To děláš pro něco jako iDílna, aby se dala udělat automatizovaná cenová nabídka třeba přes web?

Chtělo by to najít nějaký CAM, který se dá externě scriptovat. Takže mu předhodíš script nebo macro s postupem, co má se vstupním souborem udělat:
- otevřít soubor
- provést kontrolu nebo rovnou opravu vadných vektorů
- spočítat platné vektory
- uložit výsledek a zavřít

Pravděpodobně se takový dá najít.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

5. 10. 2019, 7:49

Mex píše: To děláš pro něco jako iDílna, aby se dala udělat automatizovaná cenová nabídka třeba přes web?

Chtělo by to najít nějaký CAM, který se dá externě scriptovat. Takže mu předhodíš script nebo macro s postupem, co má se vstupním souborem udělat:
- otevřít soubor
- provést kontrolu nebo rovnou opravu vadných vektorů
- spočítat platné vektory
- uložit výsledek a zavřít

Pravděpodobně se takový dá najít.
FreeCAD https://www.freecadweb.org/ umi scriptovani, jak je na tom se zbytkem nemam zdani. Urcite by to nebylo bez problemu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“