Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 2. 2020, 6:54

Díky moc.
Omlouvám se za mou terminologii, nějak nevím jak tu desku jinak nazvat, alespoň jsem to "Auto" postnul na obrázku. Nejsem v tom nijak zaběhnutý, proto se snažím všechno nějak nafotit, nakreslit nebo natočit a vysvětlit jak nejlíp umím. Je mi jasné, že to musí být někdy teror. No ale co už.
Tohle jsem pochopil, už mám jasno. "Jasněji než před 15ti minutami.
Díky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2020, 6:57

Tys to právě udělal dobře, protože jsi poslal odkaz na konkrétní desku.
Proto jsem tam i napsal, že ten obecný povzdech není vůči Tobě.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 2. 2020, 7:03

Abych se přiznal, tak na ten post, jsem si vzpomněl úplně na poslední chvíli, a věř, že jsem měl na pilno to najít a opravit. Pochopitelně jsem věděl co by mne čekalo a nechtěl jsem Tě rozlobit, bo tvoje rady jsou nad zlato a já se zase na něco zeptám. :D
S pozdravem a díky Slezák.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

28. 2. 2020, 2:17

Zdravím
Tak jsem konečně nadrátoval ten svůj laser na moje dřevohryzadlo. Tavá blbost a co to dalo práce 8) . Zátím jsem to dal prakticky jen do provozu, ale fundgovat to funguje tak jak jsem si představoval. Taky jsem měřil :o , no co čekat, že? Laser určitě nemá udávaných 5W. Při plném zatížení jsem mezi zdrojem a driverem naměřil 1.14A. Což podle všeho co jsem tady přečetl není v žádném případě 5W. Jestli to odpovídá těm 4.2A z recenze na BG, nevím asi, možná :? .
Zde jsou jen první fotky, nebylo moc času, doma řádil nějaký koronavirus, tak se moc do dílny nechodilo.
https://photos.app.goo.gl/F7y2Ea8hqRWK9L3PA
Ten přidaný ventilátor funguje rovnou jako ODFuk, uznal jsem, že by to nemuselo být takto špatné.

Za jakékoli reakce díky, jen se omlouvám, že dnes už nebudu já reagovat. Do neděle jedu na fušku, a není tam internet. Sic mám nějaké data na mobilu, ale ten je tak pomalý, že jsem rád, když se někde dovolám :lol: .
S pozdravem Slezak a Perun s Vámi :twisted: :twisted: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 2. 2020, 5:32

Takže další reálný laserista. Bezva. :)
Jen nevím s tím gravírováním/malováním na frézce. U řezání to nevadí, ale při tom gravírování je přejezdů opravdu hodně. Tak aby nedostával šroub příliš moc na prdel.

Ofuk je určitě fajn. Docela jsi mě inspiroval. Já jsem dal ventilátor z boku. Ale nakonec takhle zepředu je to možná lepší.
Jen bych tam dal trochu menší, aby Ti to nestínilo ve výhledu při polohování nuly. A taky aby nezasahoval tak nízko, protože ne vždycky budeš popisovat jen plochý materiál bez rantlů.

Tak ať se Ti stane laser tak dobrým kámošem, jako se stal pro mě.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

23. 1. 2021, 9:49

Mex píše: 29. 1. 2020, 5:00 Zkusil jsem udělat tišťák pomocí laserem spálené barvy.
...
Obrázek
Vzpoměl jsem si na tento starší příspěvek zde, když jsem četl podrobně popsané zkušenosti s tímto postupem výroby PCB vypalováním barvy laserem v tomto případě laserem usazeným na 3D tiskárně.

Postup popisován především ze SW pohledu výroby PCB laserem na 3D tiskárně http://mcu.cz/news4469.html.15
Různé technologické postupy a zkušenosti z HW pohledu http://mcu.cz/news.php?extend.4482.15
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

5. 2. 2021, 8:59

Rozhodl jsem se pořídit laserový modul a potřeboval bych pomoc zkušenějších či ještě lépe těch co některý modul z nabídky provozují.
Následující požadavky dle důležitosti:
- odeslání z EU skladu
- optický výkon kolem 5 W
- kvalitní optika s možností ostření
- součástí modulu je chlazení
- současti modulu je řídící elektronika

Nezapoměl jsem na něco podstatné?
Neprovozujete někdo kterýkoliv modul z následující nabídky?
https://www.aliexpress.com/wholesale?tr ... =CZ&page=1
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

5. 2. 2021, 6:50

tiez sa s touto myslienkou uz nejaky cas pohravam, precital a popozeral som hodne recezii a vychadza mi ze lasery "znacky" NEJE je cesta ktorou pojdem, pravdepodobne konkretne do tohoto: https://www.aliexpress.com/item/4001286559794.html
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 2. 2021, 8:12

Díky, papírově to nevypadá tak špatně. Číňan je nebývale štědrý na informace - popis a technická data nezvykle obsáhla.
Otázka ale zůstává, nakolik jsou ty uváděné míry a vlastnosti čínské a nakolik evropské... tj. zda převládla mentalita číňana - přikrášlovat nebo se přiblížila evropské technické mentalitě spíše ubírat...

Ideální by byli tuzemské zkušenosti z užívání, jinak nevím nakolik dle zkušenosti jiných tomu věřit...

Mne se na 1. pohled zalíbil tento laser, ovšem nadšení opadlo po přečtení zkušenosti...
Rus tam píše o ostření paprsku a dokonce to i nafotil. Číňan slíbí po zaostření tečku 0,1mm a ve skutečnosti to je tečka 0,5mm pokud se dobře zaostří, jinak je to dle jeho fotky obří obdelník...
Na třetí stránce recenzí zase makedonec sepsul reálný optický výkon, který odhaduje o cca 1/3 nižší než udávaný. :?

Mám prozatím vybraný NEJE s 5,5W optického výkonu v papírových čínských jednotkách s dodáním z EU skladů. Tak počkám ještě nějaký den, zda se někdo neohlásí a nepodělí o své zkušenosti.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

8. 2. 2021, 1:36

Já jsem objednával s polska tento:
https://www.aliexpress.com/item/4001287 ... 4c4dmAvfXW
30w. Zatím jsem jej jen zapojil a vyzkoušel, chci jej otestovat tento týden, i s nějakým měřením proudu. Dám určitě vědět a přidám fotky.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

9. 2. 2021, 4:02

slezak77 píše: 8. 2. 2021, 1:36 Já jsem objednával s polska tento:
https://www.aliexpress.com/item/4001287 ... 4c4dmAvfXW
30w. Zatím jsem jej jen zapojil a vyzkoušel, chci jej otestovat tento týden, i s nějakým měřením proudu. Dám určitě vědět a přidám fotky.
To je přesně ten, co mne zaujal. Jakákoliv zkušenost z jeho provozu bude fajn a pokud změříš odběr, tak to už by byla parádádička. :D
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

9. 2. 2021, 4:24

slezak77 píše: 8. 2. 2021, 1:36 Já jsem objednával s polska tento:
https://www.aliexpress.com/item/4001287 ... 4c4dmAvfXW
30w. Zatím jsem jej jen zapojil a vyzkoušel, chci jej otestovat tento týden, i s nějakým měřením proudu. Dám určitě vědět a přidám fotky.
vies skusit 4mm preglejku ci ju da na 1 prechod ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 2. 2021, 7:23

slezak77 píše: 8. 2. 2021, 1:36 Já jsem objednával s polska tento:
https://www.aliexpress.com/item/4001287 ... 4c4dmAvfXW
30w. Zatím jsem jej jen zapojil a vyzkoušel, chci jej otestovat tento týden, i s nějakým měřením proudu. Dám určitě vědět a přidám fotky.
Jsem zvědavý co zjistíš.
Já se furt nemůžu rozhodnout, jestli se mi výrobky NEJE líbí nebo ne.
Oni to dělají často trochu jinak než ostatní. Nakonec viz třeba uspořádání toho laseru, který jsi koupil.

Sice používají v marketingu oblíbené Čínské watty (tedy příkon), ale na rozdíl od mnoha jiných aspoň pak v podrobné specifikaci napíšou i optický výkon. Otázkou je, tak moc to, co napíšou, opravdu sedí.
Třeba u to 40W modelu uváděnému optickému výkonu 15W rozhodně nevěřím. Určitě ne kontinuálně, možná tak ještě pulzně.
U toho Tvého 30W je deklarovaný optický výkon 7.5W snad ještě na hranici uvěřitelnosti.
Velikost chladiče není příliš velká, možná to doženou silnějším větrákem.
Každopádně se těším na výsledky Tvých pokusů a měření.

Z jiného soudku: už před nějakou dobou jsem si z Číny objednal věci na měřák optického výkonu. Protože to vždycky trvá aspoň měsíc, a já mezitím na to skoro zapomenu, tak jsem ten měřák zatím nepostavil.
Možná je na čase to zase oprášit a dát to dohromady. V první etapě možná jenom jako bastl, aby se ověřila realizovatelnost a přesnost.
Mám takový malý technologický oříšek, jak co nejlíp bílou keramiku udělat černou matnou. Musí pohlcovat pokud možno veškeré světelné záření. Ale musí minimálně tepelně izolovat a vydržet dost vysokou teplotu, řekněme tak aspoň 200-250 C.
Zkusit to stříknout tenkou vrstvou černé matné barvy? Aby se barva nepálila. Nějaké ty kamnářské barvy nebo barvy na výfuky aut?
Nebo zkusit nějakou šílenost jako třeba vzít to černým lihovým fixem? Pak by byla vrstva tenká a neizolovala by, ale nevím, jakou to snese teplotu.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

9. 2. 2021, 8:13

Mex píše: 9. 2. 2021, 7:23 ... jak co nejlíp bílou keramiku udělat černou matnou...
Jde o snahu realizovat absolutně černé těleso?
A zkoušel jsi zadat do vyhledávače heslo černá keramika? Vybereš si, pokud to nemusí mít přímo tvar sanitární keramiky :wink:
V takovém případě doporučuji barvu Black 2.0 nebo novější Black 3.0, jenom nevím jak to je s její tepelnou odolností.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 2. 2021, 8:22

Já už tu keramiku mám, ale bílou.
A tak z ní musím dodatečně udělat co nejvíc černou.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“