Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 11. 2021, 2:51

Tak jsem pokračoval v experimentech s měřením výkonu.
Kalibrační topení jsem udělal tak, aby mělo stejné podmínky s ochlazováním jako měření laseru.
Po téhle překalibraci se zvedl měřený výkon na cca 2W. Což je samozřejmě pořád málo, laser má mít 5.5W.

Tak jsem si řekl, jestli není špinavá optika. A kompletně jsem ji sundal, takže laser teď svítí přímo.
No a ejhle - výkon laseru skočil na 5.35W.
Zajímavé ale je, že stopa laseru je silný obdélník. Podle mě s mnohem horším poměrem stran, než jak je to přes optiku. Nejmíň 2x horším, ne-li víc.

A teď kde je problém?
Znamená to, že optika zacloněním odřízne část toho obdélníku? Tím pádem má stopa trochu lepší tvar, ale zase to sežere polovičku výkonu?
Nebo ten laser provozem nějak ujel, a to tak, že se změnil tvar stopy?
Faktem je, že laser pocitově řeže dneska už od dost hůř, než když byl nový.
Samé záhady.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2021, 4:40

Zkus pohledat neco o pricnych modech laseru. Mozna tam bude nejaka souvislost. Ja mel ted moznost hrat si s tema podelnejma a moc zajimavy....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 11. 2021, 7:33

Není jenom optika poškozená? Na mém prvním laseru byl k čočce relativně volný přístup a po nějakém čase laser začal řezat míň. Po delším laborování jsem objevil trochu zašpiněnou čočku a po vyčištění OK. Tohle jsem udělal několikrát a pak najednou problém, už to nešlo vyčistit a na čočce bylo takové "moaré", ale jevila se čistá. Po výměně čočky za jinou bylo opět vše OK. Teď mám GCC, sice kovová trubka a s tím i všechny benefity, ale optická cesta je fakt mizerná. Uvažuju do budoucna modifikovat kvalitníma čínskejma komponentama.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 11. 2021, 8:13

Laser pocitově řeže o dost hůř, než když byl nový.
Když jsem naměřil by první výsledky (výkon kolem 2W), tak jsem z toho byl špatný a už jsem skoro otevíral okno, abych z něho skočil.
Ale pak jsem si řekl, že je za tím možná špinavá optika. A tak jsem ji sundal.
Na první pohled tam problém nevidím. Zkusím ji ojet isopropylem.

Trochu mě od toho skákání z okna odradilo co jsem naměřil bez optiky. Že pak to udělalo nějakých 5.3W, což je OK.
Takže vlastní laser je (snad) OK.
Ale zaráží mě ten poměr stran vykreslené stopy.
Když to jede přes optiku, tak je poměr stran obdélníkové stopy cca 1:3.
Ale bez optiky je odhadem kolem 1:6.

Tak buď se tam něco podělalo, nebo to ta optika záměrně tak omezuje.
Ale pak by to znamenalo, že to celou dobu řezalo jenom zlomkem výkonu. Tedy v případě, že je optický výkon v celé stopě aspoň trochu rovnoměrný.
Ale proč to teda potom na začátku řezalo o dost líp?

Asi jsem měl ve škole víc dívat pozor, nemyslet na baby ale na studium.
Teď mi evidentně chybí znalosti. :-(
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2021, 6:35

Laserovou techniku mám vcelku zmáknutou, nastrčíš prst a máš ho docela fest spálenej a do hloubky. Potud praxe.
Polovodičové lasery jsou pro mě velká neznámá, ale!! Je správné, že výstupní tvar paprsku je obdélníkový? Teď jsem si prohlížel jak vypadá paprsek 30mW červeného laseru, posvíceno cca 100m od baráku na barák, kde jsem si dal kus papíru. Je to cca kolečko o průměru 15mm.
Ze zkušeností z co2 laserů vím, že kovová HF trubka generuje opět kolečko o průměru cca 2mm, skleněná čínská trubka místo kolečka dělá většinou "šištičku cca 3,5mm". Po zaostření má paprsek HF trubky menší průměr a pocitivě líp řeže, protože stejné množství fotonů dopadá na menší plochu. Ovšem když se vrátím k tomu červenému laseru, pokud použiju jinou optiku, místo tečky může být čárka, kříž ..... Nemusí být základní optický prvek na tom laseru v definované poloze vůči LED, aby kompenzoval případnou nelinearitu paprsku? Obdélníček 1/3 určitě není zaostřený paprsek a musí být vidět jiná šířka pálené stopy při pohybu do kříže.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2021, 7:23

Polovodičový laser z principu generuje paprsek, který má v různých osách různou rozbíhavost.
Takže pokud se nepoužije astigmatická optika (tj. optika, která má v různých osách různou optickou mohutnost), tak i zaostřený paprsek je elipsa nebo obdélník. A astigmatickou optiku tyhle laciné lasery nemají.

Ale ta rozbíhavost by se snad neměla lišit tak šíleně, jako se teď liší u mě. Ale bohužel to nemám s čím porovnat, tak jenom teoretizuju.
U malých UV laserů, ke kterým mám datasheet, je to třeba 9/19 stupňů v těch dvou osách.
U mě je to ale tak, že stopa bez optiky má poměr stran zhruba 1:10 !
(nově jsem to pořádně změřil, v minulém postu jsem to jenom odhadl na 1:6)

S optikou je to pak cca 1:4. Ale to "zlepšení" není díky vlastní optice, ale jen proto, že tubus té optiky ořízne konce té široké stopy.
Takže pak má výstupní paprsek jenom cca 40% energie, kterou laser svítí. Nebo dokonce možná ještě míň, protože už i ten futrál, kam se šroubuje optika, ořízne trochu ten extrémně široký parsek.
A sedí to i s měřením výkonu tím mým novým zbastleným měřákem.

Připadá mi to šílené, že laser 60% energie spálí na tom, že jenom zahřívá clonku, tj. futrál té optiky.

Škoda, že tady není s kým si o polovodičových laserech pokecat. Bylo by super mít od někoho jiného informaci, jak to funguje u něho.
Kdyby šlo o CO2 nebo vláknový laser, tak bych se samozřejmě rád obrátil na Tebe. Ale vím, že polovodičový laser nemáš.
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

22. 11. 2021, 11:36

Ahoj, pozorne som si prečítal celé vlákno, zatiaľ sa tu riešilo viac konštrukčná časť a a výkon lasera. Mňa by zaujímalo konkrétne aký soft používate?

Mám tento laser:
https://www.banggood.com/New-NEJE-Maste ... rehouse=CZ
Snažil som sa to spojazdniť, no nie s veľkým úspechom. Prvý pokus - apka neje - spojenie cez bluetoth - podarilo sa mi to spojiť len raz (mobil Lenovo Moto E4 plus). viackrát sa mi spojenie nepodarilo - netuším kde problém.....

Pokus druhý LightBurn.
Keďže laser má koncáky na nastavenie nulovej polohy (ľavý horný roh), iná možnosť nie je. Na obrazovke mi ukazuje nulový bod v ľavom dolnom rohu. Keď dám ísť HOME, ide do ľavého horného rohu, dám získať pozíciu, tak je to X-0, Y-170


Okrem toho laser by mal mať pracovnú plochu 170*170, no keď je v nulovej polohe, tak na osi Y keď odmeriam vzdialenosť po spodnú časť (kým nenarazí do rámu, tak je to cca 160 mm. Neviem či číňan odrezal kratší profil? To isté na osi X. Keď posúvam šípkami, tak os X ide dobre, os Y opačne.

Postupoval som podľa návodu:
https://www.northlakeswoodwork.com/blog ... -master-2s
Skúsil som zmeniť z 170 na 160, no asi som niečo dodr...bal. Aj keď som to dal naspäť na 170, po zapnutí laser sa snaží dostať do X0 Y170 a nezastane na koncových vypínačoch, ale krokáče bzučia, ako keby boli v zábere. A v softe nereaguje keď klikám na šípky pohybu v hocijakom smere.
Mohol som odpáliť/pokaziť/ vymazať ovládač lasera? Resp. čo by ste mi prosím poradili?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2021, 12:35

kroky píše: 22. 11. 2021, 11:36 Ahoj, pozorne som si prečítal celé vlákno, zatiaľ sa tu riešilo viac konštrukčná časť a a výkon lasera. Mňa by zaujímalo konkrétne aký soft používate?
Nemám teď čas to celé číst a studovat.
Tak jenom krátce.
Pokud na té řídicí elektronice běží GRBL, tak doporučuju free SW LaserGRBL.
Příjemný na obsluhu, rychlý, spolehlivý.

Napiš pak prosím výsledky s tím NeJe laserem. Reálný výkon (co řízneš, jak rychle a jak čistě) a tvar stopy.
Díky.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2021, 10:23

Tak jsem se podíval na popis toho laseru.
Používají GRBL na chipu GD32 a LaserGRBL. Takže fajn.

Na Home se myslím můžeš zatím celkem v klidu vykašlat. Stejně je většinou nejlepší položit na stůl řezaný nebo gravírovaný materiál, v zaměřovacím režimu si najet tam, kde fyzicky leží, a spustit akci.
A nejjednodušší u těch řemenových pohonů je to tam prostě rukou dostrkat. Je to rychlé a jednoduché.
Standardní GRBL v klidu vypíná Enable, takže motory jsou volné a dá se rukou s osami jezdit úplně hladce.

Jestli chceš mít polohu 0:0 někde jinde nebo osy jezdí jinak než chceš, tak si můžeš snadno otočit směr os jen prostým přehozením drátů jedné cívky krokáče. Případně se dá inverze myslím nastavit i v parametrech GRBL. Ale HW řešení přehozením drátů je jistota.

K délce os: nechej laser namalovat nějaký čtverec, třeba 100x100mm. A pak pravítkem změř, jestli je to opravdu 100mm. Pokud ne, tak to dokompenzuj konstantou počtu kroků na milimetr v nastavení GRBL.
Že Číňan napíše rozměry 170x170mm a je to fyzicky třeba 160x160mm, to zas není takový div. Oni jsou v psaní parametrů hodně kreativní.
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

23. 11. 2021, 10:39

V prvom rade teraz by som potteboval poradit s tym, ze vlastne po zapnuti pride do laveho horneho rohu a "drží ako čert" a v Liightburne svieti "BUSY" a ani program, ani laser na nic nereaguje. Neviem ci som pokaslal firmware, ked som sa snazil zmeniť z 170 na 160. Neviem ako ho dať do tovarenskych nastaveni, keď nereaguje na nič. Hľadám aj po nete, ale keď neviem anglicky, je to ťažšie....
Neviem či cez nejaký soft tam nahrať original firmware....?


Keď to ešte šlo, dal som vypáliť 10*10 mm, to sedelo....
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 11. 2021, 11:03

kroky píše: 23. 11. 2021, 10:39 V prvom rade teraz by som potteboval poradit s tym, ze vlastne po zapnuti pride do laveho horneho rohu a "drží ako čert" a v Liightburne svieti "BUSY" a ani program, ani laser na nic nereaguje. Neviem ci som pokaslal firmware, ked som sa snazil zmeniť z 170 na 160. Neviem ako ho dať do tovarenskych nastaveni, keď nereaguje na nič. Hľadám aj po nete, ale keď neviem anglicky, je to ťažšie....
Neviem či cez nejaký soft tam nahrať original firmware....?
Po zapnutí čeho? Laseru a jeho elektroniky? Nebo až po spuštění programu?

Na nějaký Lightburn bych se vykašlal, pokud na tom pojede osvědčený LaserGRBL.

A pokud není jasné, co se ten program snaží po startu udělat, tak sundej řemen a podívej se, co dělá krokáč. Jestli se furt motá.
Případně rukou cvakni na home-switchi. Je možné, že on hledá ten switch na špatné straně. A je tak blbě napsaný, že tam nemá žádný timeout, po kterém hledání vzdá.

Už se opakuju: na home-sekvenci se vykašli. Hlavně si dej do pořádky směry os.
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

23. 11. 2021, 9:51

Takže sa mi podarilo nahrať pôvodný firmware a už to ide. Aj motory sú OK, v kľude sa dá posúvať, "už nedržia ako čert" :D Takže som zmenil vo firmware z 170 na 160 a nenaráža pri posuve pri koncoch plochy. nuluje sa v lavom hornom rohu a home - nulová pozícia je v lavom dolnom rohu.
Nechápem, ale preco koncové spínace na nastavovanie zakladnej polohy dali do laveho horneho a nie dolneho rohu....

Neviem aky je vyrobca NEJE, ale aj na ofic. stránke https://wiki.nejetool.com/doku.php?id=n ... k9lHDyZm6U je uvedena plocha 170*170 mm
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

26. 11. 2021, 10:13

Ještě k těm výkonům, tak dvouledková NEJE A40640 80W s FAC čočkou (paprsek má tvar čtverce) mi řeze 3mm břízu při rychlosti cca 2,5 - 3mm/s 100% výkonu.

Upravená K40 jede 15mm/s při 15mA
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

26. 11. 2021, 1:01

Neviem aky je vyrobca NEJE, ale aj na ofic. stránke https://wiki.nejetool.com/doku.php?id=n ... k9lHDyZm6U je uvedena plocha 170*170 mm
[/quote]

Tak to oni tak píšou. Pracovní plocha 170*170, ale nepíšou rozjezdy. No pojezd si něco vezme. Lépe se to prodává když je to větší.
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

26. 11. 2021, 1:36

drom píše: 26. 11. 2021, 10:13 Ještě k těm výkonům, tak dvouledková NEJE A40640 80W s FAC čočkou (paprsek má tvar čtverce) mi řeze 3mm břízu při rychlosti cca 2,5 - 3mm/s 100% výkonu.

Upravená K40 jede 15mm/s při 15mA
Zajímavé srovnání - NEJE A40640 má podle výrobce optický výkon 2x 7,5W. To je tedy 2.66 x méně oproti 40W u K40. Podle těch rychlostí to ale vychází téměř na polovinu (3x2.66 = 7.98) oproti 15mm/s :?:
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“