Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

23. 5. 2021, 8:53

Mex píše: 23. 5. 2021, 8:41
drom píše: 23. 5. 2021, 8:15 Mám třípinové zapojení, viz příloha.
Nicméně jsem to už zkoušel a fungovalo to, akorát nevím jaký frekvence ty další piny zvládají.
Přes týden zkusím a uvidím. Díky za rady.
To je fuk, jestli 2-pinové (a k tomu 12V zvlášť) nebo 3-pinové.

Ten driver laseru není galvanicky oddělený. Takže GND je společný vztažný potenciál.
Proti tomu GND musí mít napájecí pin +12V.

Ten třetí pin, označený TTL nebo PWM, by měl mít logické úrovně. Tedy nula tak 0-0.5V, jednička něco kolem 3-5V.
Vztažný potenciál je opět to GND. Napájecí pin +12V s tím nemá nic společného.

No a těch 3-5V je právě takové napětí, které přímo dává výstupní pin procesoru na tvé řídicí desce.
Takže proto bych to zapojil přímo na něho, a netahal do toho nějaké FETy na 12V. Ty budou dělané na spínání výkonových věci, což řízení laseru rozhodně není.

Laser by mohl zvládat PWM frekvenci tak 20 kHz.
PWM dle výrobce 3.3-12V a až 20kHz. Ten ARM čip má na výstupech myslím 3V nebo 3.3V. Zkoušel jsem to zapojit přímo na pin a fungovalo to, ani už nevím proč jsem to předělal zase přes ten mosfet.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

23. 5. 2021, 9:28

zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 8:25 Hliníkovú voštinu dokonca vyrába nejaká firma v ČR:
https://www.fmetal.cz/cz/sendvicove-panely/
Možno by mali k dispozícii odrezky?
No zkusím je na zkoušku poptat.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 5. 2021, 11:16

drom píše: 23. 5. 2021, 9:28
zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 8:25 Hliníkovú voštinu dokonca vyrába nejaká firma v ČR:
https://www.fmetal.cz/cz/sendvicove-panely/
Možno by mali k dispozícii odrezky?
No zkusím je na zkoušku poptat.
Ak by vedeli vyrobiť (alebo rovno mali) voštinu s bunkami cca 6 mm, stálo by asi za to aj kúpiť celý plát, myslím že by sa rozobral raz-dva. Daj potom vedieť, ako to dopadlo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

25. 5. 2021, 5:20

Tak jsem nakonec našel na desce 5V logiku přímo z procesoru.
Výsledek je ale stále takový divný, na fotkách vše na 100% výkonu 1000mm/min
Zkoušel jsem měnit frekvence ve firmware, ale nějak to vynechává a nevím proč.

zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 11:16
drom píše: 23. 5. 2021, 9:28
zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 8:25 Hliníkovú voštinu dokonca vyrába nejaká firma v ČR:
https://www.fmetal.cz/cz/sendvicove-panely/
Možno by mali k dispozícii odrezky?
No zkusím je na zkoušku poptat.
Ak by vedeli vyrobiť (alebo rovno mali) voštinu s bunkami cca 6 mm, stálo by asi za to aj kúpiť celý plát, myslím že by sa rozobral raz-dva. Daj potom vedieť, ako to dopadlo.
Co se týká voštiny, tak to vypadá dobře. Až budu mít více info, tak napíšu.
Přílohy
IMG_20210524_185840.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 5. 2021, 6:43

Výkon na hranici řezatelnosti, zvlněný papír nerovnou podložkou, nerovnoměrné složení papíru ...

Zkus ten papír položit na něco rovného (kus plechu) a trochu zvýšit výkon (tedy snížit rychlost třeba na F800).
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

3. 6. 2021, 8:29

zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 11:16
drom píše: 23. 5. 2021, 9:28
zverodoktor píše: 23. 5. 2021, 8:25 Hliníkovú voštinu dokonca vyrába nejaká firma v ČR:
https://www.fmetal.cz/cz/sendvicove-panely/
Možno by mali k dispozícii odrezky?
No zkusím je na zkoušku poptat.
Ak by vedeli vyrobiť (alebo rovno mali) voštinu s bunkami cca 6 mm, stálo by asi za to aj kúpiť celý plát, myslím že by sa rozobral raz-dva. Daj potom vedieť, ako to dopadlo.
Tak mám update.

Minimální objednávka je za 1500Kč bez DPH.
Oko 9mm, tloušťka 9mm, můžou vyrobit i rámeček.
Vyrábí individuálně v jakýchkoli rozměrech.

EDIT: Tak za 1500Kč bez DPH je cca 9x1000x2000mm
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 6. 2021, 7:30

drom píše: 3. 6. 2021, 8:29
Tak mám update.

Minimální objednávka je za 1500Kč bez DPH.
Oko 9mm, tloušťka 9mm, můžou vyrobit i rámeček.
Vyrábí individuálně v jakýchkoli rozměrech.

EDIT: Tak za 1500Kč bez DPH je cca 9x1000x2000mm
Ahoj, ďakujem za dopytovanie a spätnú väzbu. Ak by sa našli ďalší záujemci, rád by som zobral 1/4. Ak by sa nenašli, asi aj 1/2 by som uživil. V porovnaní s cenami na ebay je to za hubičku a ešte sú bunky aj menšie. Keď tak detaily po SZ.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 6. 2021, 10:14

já bych určitě vzal zruba 300x400
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 6. 2021, 5:04

Zdravím po dlouhé době jsem se dostal zpět.
Více méně pro Mexe:
Tak jsem tedy změřil a vyfotil tvar toho paprsku.
https://photos.app.goo.gl/usj6BRNnZ1MwRnfB7
Vzdálenost 1m, velikost toho obdélníku je 150 x 60mm, pokusy s materiálem, také zatím chystám, pouze byly jen nějaké texty a obrázky. Ale zkoušel jsem hýbat jako by tou osou Z, a LaserGRBL nezatuhne, vše normálně funguje.
Snad bude už trochu času a doměřím a vyzkouším více.
S pozdravem Slezak, a Perun s Vámi :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 8. 2021, 7:07

Zdravím vespolek.

Tak jsem se inspiroval tímto vláknem - Mexi děkuji za spoustu užitečných informací do začátku - a pořídil jsem si další hračku Two Trees TOTEM S40W https://www.banggood.com/cs/TWO-TREES-T ... gJaMPD_BwE

Tvar paprsku je překvapivě opravdu tak pěkný čtvereček jakým se chlubí :shock: . Při řezu není absolutně poznat že by byl v jednom směru širší. Daň za to je tedy pevně dané ohnisko 20mm.

Odběr jsem zatím neměřil (až se k tomu dostatnu tak to sem samože napíšu), zatím se s tím opatrně seznamuju.

Nicméně hned z kraje bych měl pár otázek:
1) Laser je (při výkonu nad nějakou hranici snad 20% nebo kolik, zatím jsem to nezkoušel) překvapivě docela slyšet. "bzučí" tam něco nevím co. PWM je defaultně v GRBL na 1kHz, tak jsem to zdvyhnul na 8kHz a překvapivě kravál pouze změnil charakteristiku. Tak jsem (z obav že nevím co ten driver dokáže spínat za frekvence - najít tuto konkrétní informaci je prostě jako u většiny ťamanských věcí) radši zatím hodil na 2kHz. Je to normální že je driver laseru při zatížení slyšet ?

2) No a tu se znovu vracím k té frekvenci. Dokáže někdo odhadnout (na základě podobnosti se všema těmahle hračko-laserama) jestli je to OK to krmit těma 8kHz ? Nedostanu se s nějakým "hlavním" tranzistorem (nebo jak je to tam vlastně zapojený) ze spínaného režimu do "analogového" - tedy že většinu času tranzistor stráví v přechodném jevu spínání, místo toho aby si liboval v plně uzavřeném/otevřeném stavu s minimálními ztrátami na něm ?

Dík za info, pokud někdo ví jak to tedy vlastně je :roll:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2021, 8:07

Tak tenhle výrobek mě docela zmátl.
Píšou tam 40W a jmenuje TwoTrees. Tak jsem počítal, že je to jako u jiných laserů, kde píšou 40W (např. NeJe). Tedy že to obsahuje dvě laserové diody, opticky sečtené. Tomu by napovídal i ten název Two xxx.

Ale podle parametrů na webu to vypadá, že je to běžný 1-diodový laser, navíc s optickým výkonem 5-5.5W.
Přitom Totem je celkem dobrá značka.
Jsem hodně zvědavý co naměříš za reálný odběr při max. výkonu.

Každopádně pokud máš jako stopu čtverec, tak to je veliká paráda. To by odpovídalo tomu, že je vevnitř ještě dodatečná astigmatická optika.

K rychlostí spínání: samozřejmě nevíme, jak je to vevnitř dělané. Ale je-li to navrženo aspoň trochu dobře, tak nějakých 8 kHz musí být pro ten spínač prd. Samozřejmě nejlepší by bylo to změřit - termálně nebo elektricky (nebo nejlépe oboje).

Termálně - nechat to chvíli gravírovat na 50% výkon na vysoké rychlosti PWM, a pak zkusit osahat elektroniku, je-li dostupná. Samozřejmě si napřed nechat podepsat papír, že ji můžeš osahávat, je nová doba.

Elektricky - pustit gravírování na 50% při 1 kHz a pak při 10 kHz a změřit rozdíl ve spotřebě.

A teď k tomu pískání, což může zpochybnit všechno dříve napsané.
Je čistě teoreticky možné, že ten laser jede v pulzním režimu. Tedy ne v kontinuálním, jak je u běžných levných polovodičových laserů zvykem.
Polovodičový laser to v principu umí. Tedy i když dostane příkaz jet na 100%, tak jeho parsek nesvítí stále na 5W, ale svítí třeba 20W v pulzech o střídě 1:4. Což by v praxi znamenalo, že by to pálilo asi o dost líp než v kontinuálním režimu.

To pulzování by mohlo být to, co je slyšet.
Pak by na to samozřejmě měla vliv i ta frekvence PWM, pokud ji vevnitř nějak nezpracovávají (což by se asi v případě pulzního laseru dalo možná i čekat).
Ale prosím ber to celé jako moji spekulaci. Možná to tak vůbec není.

Opět by se to dalo změřit - nejsnadněji vysokorychlostní kamerou, ale tu asi každý nemá, že. Nebo jenom fototranzistorem nebo raději fotodiodou s nějakým jednoduchým zesilovačem a osciloskopem.

Každopádně blahopřeji k pěkné nové hračce.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 8. 2021, 8:38

K těm 40 W (ale myslím jiný výrobce) jsem v nějakém videu viděl ťamanovo vysvětlení, že to je lepší optikou a tím pádem dosahuje vyššího plošného výkonu (což je na jednu stranu jako pravda), ale je to prostě klasicky ťamanský trik jak na papíře vypadat zase o trochu lepčejš a nějko to lhaní o 40W zdůvodnit.
Já jsem (vzhledem k velikosti/provedení toho modulu a i ceně) s tím počítal že to je "standardní laser" tedy optických 5.5W na výstupu. (tedy s jednou diodou a žádným "hranolem na sloučení dvou paprsků" a tomu bude předpokládám odpovídat i ta spotřeba). Mě se tam líbil ten opravdu pěkně zaostřenej paprsek kterej propagovali a skutečně takovej tvar zdá se má. (až se přestanu tolik bát o oči tak ho snad i vyfotím :lol: )
Otázkou je ale i výkonové rozložení v rámci toho krásného čtverečku. Když jsem dal desku (MDF-ku) daleko tak, že jsem měl čtvereček asi 6mm x 6mm, tak to začalo černat především ve středu toho čtverečku. Trochu naivně jsem čekal že začne černat celý ten čtvereček tak nějak rovnoměrně. Ale nadruhou stranu pokud je více výkonu soustředěno uprostřed tak je to vlastně i dobře :roll:

Mám analogovej 40MHz osciloskop, ale trochu se bojím (s ohledem na citlivost laser diody na statiku atd) abych si harčku nerozbil ještě než s ní něco stihnu děckám vyrobit. Možná i na nějaký to měření časem dojde.

Stejně tak je možný že do modulace toho PWM "promluvil" i mód M4 - tedy výkon regulovanej i v závislosti na okamžité rychlosti posuvu. Zatím to valím na originální desce - tedy klasiky 8bit Atmel 328p. Umím si představit že chudák jede taky na hraně svých možností. Zatím je prostě moc vstupnách parametrů a málo provedenejch pokusů na spolehlivější určení.

Už mám skompilovanej GrblHAL nahranej do BluePill (komunikuje pěkně "nasucho" s LaserGRBL který jsem si taky "musel" trochu upravit zdroják, aby využil větší bufer BluePill) a koupený TMC2209 takže budu to řízení trochu tunit. (na pokusy jsem koupil i BlackPill 100MHz s FPU podporou, ale to se mi zdá už trochu overkill na tuhle hračku). No ale zase kdy já se kudla dokopu k tomu spíchnout si k tomu DPS abych to zapojil ne jen vrabčím hnízdem. :oops:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2021, 8:53

To si od Tebe nezasloužím, takovou morální facku.
BluePill modulů mám plný šuplík, už jsem to nasadil na kde co, ale laser mi furt řídí staré Arduino Nano. :-(
Stydím se, a až bude chvilka, tak to předělám.

K měření nebo focení: pokud se dá laser snadno sundat, tak ho prostě vezmi do ruky a namiř na bílou stěnu nějaké 2-3 metry daleko.
Pokud se sundat nedá, tak nakonec celá ta konstrukce je tak lehká, že se dá vzít do rukou a postavit.
Stopa pak bude jenom velký svítící čtverec, kde plošná intenzita světla bude zhruba stejná, jako když posvítíš dálkovými světly auta na stěnu.
gremlik
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 12:26

4. 9. 2021, 11:31

Tak tu pročítám. Poradil by mi někdo jaký konkrétní laser pořídit na řezaní i silnější překližky ( 5-6mm).
Projížděl jsem Aliexpres, ale z udávaných údajů u silnějších laseru nejsem moc moudrý.
milosdca
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 1. 2008, 8:45
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2021, 8:41

Zdravia všetkým. Minulý rok sa mi dostal do ruky vraj 15W modrý laser https://store.siqma.com/blue-15w-laser-module.html , myslel som, že ho pripojím k mojej gravírke. Po pripojení na zdroj berie 2,1 A. Potom som ho založil na policu a vrátil sa k nemu až teraz. Kúpil som k nemu mašinku 3018 https://www.aliexpress.com/item/4000689 ... 4267%22%7D . Po problémoch so spustením laseru (bol tam nahraný GRBL0.9, teraz je tam 1.1h) samotný laser sa spustí neskôr ako začnú pracovať pojazdy.
Obrázek Obrázek
Laser mám zapojený na 3-pinovom konektore, ale vetrák pracuje len keď beží laser. Skúšal som zapojiť laser aj na dva 2-pinivé konektory ale potom beží vetrák stále a okamžite po zapnutí lasera tlačítkom navrchu začne páliť.
Doska je tam táto
Obrázek
Viete mi poradiť? Ďakujem.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“