Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 9. 2021, 4:23

Napřed trocha moralizování: Divíš se, že se mu nechce fungovat? Když ho odložíš na polici a rok si ho nevšímáš? Kdybys takhle na rok odložil ženskou, tak ti pak už taky nedá.

Konkrétně tenhle laser ani tu desku neznám. Ale zřejmě to máš zapojené špatně.
Když větrák běží jen při provozu, tak to zřejmě znamená, že mu spínáš napájení 12V. A proto i start pálení je opožděn.

Správně je to tak, že napájení 12V je tam pořád. Případně spínáno něčím nezávislým. Takže větrák by se asi měl točit furt.
Ovládání laseru by mělo být na úrovni TTL, tj. 5V. Nikoli 12V. Naštěstí ty lasery většinou mají na vstupu analogový omezovač, takže je těmi 12V na PWM neodděláš.

Takže můj návrh: vyfoť to konkrétně na tom svém laseru označ co je co.
Pokud si nejseš jistej, jaké napěťové úrovně jsou na kterém pinu, tak to raději změř. Raději 2x změřit, než jednou odpálit.
Na té desce od frézky je přímo na jednom konektoru popis LSR/TTL, takže to bude zřejmě ten správný výstup.
Ale znovu - raději měřit, pokud něco opravdu jasně neplyne z dokumentace.
milosdca
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 1. 2008, 8:45
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2021, 7:47

Ďakujem za odpoveď. Laser a doska vyzerá takto
Obrázek, Obrázek
Mal som to zapojené na tom spodnom 3-pinovom konektore správne, ešte pred prvým spustením som musel prehodiť kábliky 12V a PWM.
Po pripojení napájania a USB kábla som to trochu pomeral. Na A je 12V len keď beží program. Pomeral som aj tie horné 2 konektory len so zapnutou doskou a USB. D-E - 0V, D-G - 12V, D-B - 0V. Ak je vypnutá doska tak D-G - 3,7V. Mám aj káblik 2x2pin doska na 3pin laser. Stačilo pripojiť konektory do dosky a laser ktorý bol zapojený na na tom spodnom 3pine hneď začal naplno páliť. Stačilo prepojiť EaG. Nemám z toho dobrý pocit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 9. 2021, 6:30

Zdánlivě vypadá dobře, že to máš na tom spodním konektoru ABC. Ale to chování není správné, takže bych to buď zapojil jinam, nebo změnil chování té desky.
Teoreticky by se zdálo, že je výhodné mít zapnuté silové napájení 12V jen když běží program. Jenže v praxi to není dobře. To napájí nejen vlastní laser, ale i ventilátor. A ty potřebuješ laser chladit i poté, co už nepálí, ale je furt horký. Navíc kdo ví, jestli to s těmi 12V necvičí i v průběhu práce.

Dál je otázka, jestli Tvá konfigurace GRBL sedí se zapojením té desky. PWM výstup pro laser byl historicky v různých verzích GRBL na různých pinech. Tak je třeba zjistit, jak to máš Ty a jak to má zapojené ta deska.
Zkus se podívat, na kterou nohu procesoru vede ten pin PWM (pin C na obrázku). A co je na něm za úroveň v klidovém stavu při zapnuté desce.
A pak se podívej, kam vede +12V (pin A). Povede to asi na nějaký výkonový spínací tranzistor. Tak by to chtělo vědět, čím je ovládaný. A pak buď jeho ovládání odpojit a nechat ho furt sepnutý, nebo nějak to ovládání naprogramovat a ovládat externě, nebo případně těch 12V tam připojit některým z těch 2-pin káblíků.

Pro rychlý start by se jako nejsnažší jevilo zapojit 12V natvrdo a PWM vzít z některého z těch konektorů. Ale až po prověření, že na nich opravdu běží, jaké tam jsou úrovně a co je tam v klidovém stavu.

To, že GND na pinech E a G se chodí různě, to by určitě chtělo prověřit a opravit.

Mám pocit, že snad k těmto deskám se někde na internetu potuluje schema. Tak ho zkus pohledat. Snad i tady na fóru to už myslím šlo, ale nevím, jestli to byla ta samá deska. Bylo to v nějakém vlákně, kde k tomu uživatel připojil vřeteno, ale protože na spínacím FETu chyběla freewheeling dioda, tak mu to chcíplo.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

6. 10. 2021, 9:35

gremlik píše: 4. 9. 2021, 11:31 Tak tu pročítám. Poradil by mi někdo jaký konkrétní laser pořídit na řezaní i silnější překližky ( 5-6mm).
Projížděl jsem Aliexpres, ale z udávaných údajů u silnějších laseru nejsem moc moudrý.
Pokud chceš LEDkový, tak jedině s dvou diodovým modulem. Jinak budeš kroužit hodně dlouho.
Většinou je teď už činani označuji jako 80W například NEJE A40640.



PS: mám naprodej modul s 1 LEDkou od NEJE + dvoje brýle od https://www.survivallaser.com
https://www.survivallaser.com/Eagle_Pai ... 80808.aspx
https://www.survivallaser.com/Eagle_Pai ... 46945.aspx

Začal jsem si totiž hrát s CO2 lasery :lol:
michal687
Příspěvky: 7
Registrován: 5. 11. 2015, 4:37

10. 11. 2021, 5:17

Zdar mám takový problém mám CNC router a dokoupil sem si laserový polovodič 5.5 w
Při rychlisti 750 mm/ min a řízení Mach 3 mě při černé barvě mě dělá světlejší než tečku je to že laser má malí výkon 5.5 w? Víc foto oči a pusa děkuji za odpověď
Přílohy
received_1279071342519287.jpeg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2021, 12:49

Tak jsem postavil jednoduchý měřič optického výkonu laseru.
A mám docela problém.

Samozřejmě nemám žádný referenční laser, se kterým bych to srovnal. Ani žádný referenční měřák.
Tak jsem se pokusil to zkalibrovat termálně. Nechal jsem do toho topit odpor s definovaným výkonem.

Ale když jsem pak takto zkalibrovaným měřákem zkusil změřit svůj laser, tak mi vyšel docela tristní výkon 1.35W.
Laser by měl být 5.5W.

Tak co teď? Je už ten laser tak chcíplý, nebo dělám nějakou principiální chybu měření?
Bere pořád stejně, takže příkon se nezměnil.
Nemůžu říct, že bych z toho byl veselý.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 11. 2021, 9:33

A ten lase svítí pulzně, nebo kontinuálně? Pokud by to bylo pulzně, tak by to mělo pak měřit jen tu šířku pulzu, v mezeře to zase chládne. To jen tak uvažuju...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 11. 2021, 9:40

asi by to chtělo něco na principu kalorimetru
porovnávat zvýšení teploty od laseru a od referenčního odporu v uzavřeném tepelně izolovaném prostoru
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
michal687
Příspěvky: 7
Registrován: 5. 11. 2015, 4:37

12. 11. 2021, 10:54

kontinuálně řídím pwm otáčkama s0 až s100 laser pálí a akcelerace motoru je pomalejší tak to udělá tečku zkoušel sem snad všechny nastavení na netu a už si stím nevím rady :|
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2021, 12:35

Josef píše: 12. 11. 2021, 9:33 A ten lase svítí pulzně, nebo kontinuálně? Pokud by to bylo pulzně, tak by to mělo pak měřit jen tu šířku pulzu, v mezeře to zase chládne. To jen tak uvažuju...
Laser v době měření svítí kontinuálně.
testone píše: 12. 11. 2021, 9:40 asi by to chtělo něco na principu kalorimetru
porovnávat zvýšení teploty od laseru a od referenčního odporu v uzavřeném tepelně izolovaném prostoru
Ten měřák je na principu kalorimetru, ale samozřejmě neizolovaného tak, jak by správně kalorimetr měl být.
Dodělal jsem to včera v noci a už jsem neměl sílu na další experimenty.

Dneska zkusím nikoli zlepšit izolaci, protože to by bylo u laseru poměrně náročné.
Ale naopak zkusím u toho měření pomocí vyhřívacího odporu navodit co nejpodobnější podmínky, jako jsou v případě toho laseru. Včetně toho, že na to třeba nechám foukat ventilátor toho laseru.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 11. 2021, 12:41

Takže se zkrátka chceš doměřit těch pěti a půl watíků :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
michal687
Příspěvky: 7
Registrován: 5. 11. 2015, 4:37

12. 11. 2021, 12:44

nevím myslel sem že to bude někde v nastvení zas tak moc tomu nerozumím :|
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2021, 12:44

michal687 píše: 12. 11. 2021, 10:54 kontinuálně řídím pwm otáčkama s0 až s100 laser pálí a akcelerace motoru je pomalejší tak to udělá tečku zkoušel sem snad všechny nastavení na netu a už si stím nevím rady :|
Snažil jsem se pochopit dotaz, ale nepovedlo se mi to.
Ani z toho obrázku jsem nepoznal, o co ti vlastně jde.
Ten laser to v daném bodě přepaluje nebo naopak nedosvítí? Zakroužkuj na tom obrázku přesně o co ti jde.
Pokud přepaluje, tak by to chtělo zapojit nějaký laserový mód (pokud to Mach umí).
V laserovém módu se při akceleraci a deleraci snižuje výkon laseru podle toho, jak v té chvíli jede rychle posuv.

Jinak na řízení laseru by mi asi přišlo šikovnější GRBL než Mach.
Já používám jinak na všechno LinuxCNC. Ale laser taky jedu pod GRBL.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 11. 2021, 12:49

Charon píše: 12. 11. 2021, 12:41 Takže se zkrátka chceš doměřit těch pěti a půl watíků :lol:
Ano. To bych rád.
A skoro si myslím, že to sjednocení podmínek není podvod. U toho laseru se ta ohřívaná plocha taky chladí. Kdežto s tím odporem jsem to udělal téměř kalorimetricky, tj. slušně tepelně izolované od vnějšího prostředí.

Ideální by bylo se nějak vloudit na VUT, kde jistě bude nějaká laserová laboratoř a v ní měřáky a kalibrované lasery.
Jenže jak na to?
michal687
Příspěvky: 7
Registrován: 5. 11. 2015, 4:37

12. 11. 2021, 12:52

tak jde mě o to že pusa a oko je světlejsí jak ostatní a mělo by vypadat černé linky stejně jako tečky jinak používám taky grbl na generování kodu ale systém mam mach 3 a jestly by jste mě pomohl nastavit akceleraci v GRBL tak bych mohl zkusit třeba to mach 3 přečte jinak používam mach 3 na ltp portu
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“