Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 1. 2020, 8:54

Založil jsem tohle téma jako navazující na viewtopic.php?t=32045&hilit=laser+5.5w , ale univerzálnější.
Rád bych tady pokecal s ostatními uživateli levných polovodičovách laserů.

Příklad témat, která by mohla být zajímavá:
- výkon laseru, realita versus udávaný marketingový výkon
- čím to řídíte, jaké to má plusy a mínusy
- jaké materiály řežete/gravíruje, s jakými parametry a jaké jsou reálné výsledky
- obecné tipy, např. air asist, ofuk optiky, čištění, podkladový materiál atd.

Já mám modrý (450nm) laser 5.5W. Reálný optický výkon asi málokdo z nás bude umět změřit (nemá na to vybavení). Ale výkon se dá s celkem slušnou přesností odhadnout ze spotřeby laseru. Polovodičový laser bude mít včetně driveru účinnost někde mezi 20-25%. Takže pouhým změřením odebíraného proudu na 12V napájení při plném výkonu se dá reálný výkon slušně zjistit.
Např. pro můj laser 5.5W by měl být proud kolem 2A (a ten můj opravdu reálně má 2.1A, další co jsem měl v ruce měl cca 1.9A).

Hodně by mě zajímalo, co naměří ti, kteří mají lasery s papírově vysokými výkony (např. 15W). Minimálně u jednoho z nich vím, že příkon vyšel menší než u mého 5.5W laseru. Takže Číňan kreativně místo výkonu napsal u laseru jeho příkon.
Poznámka: před měřením si dát do pohotovostní polohy nějaké antidepresivum. ;-)

Pro řízení používám GRBL a nad ním na PC pak LaserGRBL. Používám adaptivní řízení výkonu (M4). Ale mám pocit, že je v něm v GRBL nějaký problém. Nebo minimálně průběh té křivky na mém laseru není optimální. Zdá se mi, že při nízkých rychlostech je někdy výkon už příliš stažený, a tak např. při výřezu malého čtverečku zůstane ten vyříznutý střed viset na "praporku", který tam zbyl na začátku řezu.
Zajímavé je, že to udělá jen na začátku řezu, ale v rozích (kde by měl taky výkon stáhnout na nulu) to neudělá. Dělá vám to taky tak?

Chci udělat nějakou investigaci a podívat se na průběh pulsů logickým analyzátorem. Zatím jsem to odrbal tím, že jsem provizorně v GRBL zvýšil minimální výkon, na který to při akceleraci může spadnout. Teď zvažuju, jestli udělat nějakou trvalou úpravu do GRBL (je to tam napsané dost složitě), nebo raději před laser předřadit nějaký HW, který by nastavoval minimální výkon. U toho HW by byla výhoda, že by se dalo snadno nějakým potenciometrem měnit to zvýšení.

Řežu hlavně materiály na bázi papíru. Používám to na řezání šablon a modelů, které potřebuju ke své práci. Třeba na ty modely to úplně super . Než něco vyrobím z definitivního materiálu, tak si během chvilky vyříznu maketu z tvrdého papíru a hned vidím, jestli jsme trefil rozměry, upevňovací otvory atd. Už mi to ušetřilo mraky práce.

Mým cílem je mít na laserové hlavě trvale běžící ofuk (jen ventilátor), aby čmoud nešel na optiku. A k tomu vypínatelný air-asist s tlakovým vzduchem. Ale zatím to mám vše jen provizorně, pouze vedle položeným velkým ventilátorem.
Optiku jsem zatím nečistil.

Koupil jsem si jenom laserovou hlavu, nikoli celý stroj. Mechaniku jsem si k tomu chtěl postavit.
Udělal jsem ale dost velkou chybu. Chtěl jsem to zprovoznit rychle, tak jsem laser namontoval na mechaniku staré 3D tiskárny. Místo hot-bedu kus nerezu. No a chyba je v tom, že to funguje tak dobře, že teď nemůžu najít motivaci postavit tu specializovanou mechaniku.

Pro srovnání: na fotkách jsou řezy v běžném kancelářském papíru 80g/m2, g-kód viz příloha. Ohnisková vzdálenost nastavená na cca 30mm. Rychlost F2000, plný výkon.
Používám to pro kontrolu zaostření. Je to 11 dvojic čárek, kde osa Z se pohybuje po milimetrech od -5 do +5mm. Ty delší čárky uprostřed jsou při Z=0. Vždy 2 čáry na jedné výšce vedle sebe jsou od sebe 0.3mm, jednotlivé dvojice pak jsou od sebe 1mm. Takže je vidět, že šířka řezu v ohnisku je pod 0.1mm.
Jedna fotka je normální pohled na ten papír, ta druhá je zespodu prosvětlena.

Moc by mě zajímalo jaký výkon (tedy spíš příkon) mají vaše lasery. A jakou nejužší stopu dokážete na papíru nebo jiném materiálu říznout.
Za případné informace předem děkuji.
Rezy.jpg
Rezy_prosvetleno.jpg
Laser_test.zip
(302 bajtů) Staženo 164 x
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

9. 1. 2020, 3:47

Ahoj,tak zatím změřeno a ten můj údajný 15W má 2,95A což mě to nic neříká , ale asi těch 15W to nebude :lol:
jinak gravíruju na dřevo, nejlépe tvrdé a co nejméně výrazná leta jinak pjsou pak jsou dost vidět , topolovou překližku, čtvrtky co jsou na malování, ryflovinu na plechová AL víčka za pomocí spreje na laser, ale černá fixa by asi taky postačila, kůži ...

používám GRBL a zatím spokojenost,má spousty vychytávek právě na to gravírování a je zadara :D Dříve jsem používal mach , ale šlo to šíleně pomalu pokud jsem řídil laser pomocí S0 až S255 , příkazy M11 a M10 to bylo v pohodě, myslím tím gravírování fotek, běžné gravírovaní křivek bylo OK..

O víkendu testnu tu gumu na razítka , vypadá to že by mohla přijít , zasilkovka již dala echo..


O postupech toho asi moc nenapíšu protože to je dost , ale opravdu dost různé, záleží na vlhkosti materiálu, i otist prstu je tam pak dost vidět, pak jak moc tmavá je fotka , velikost gravírované plochy a hustota gravírování tedy bodů na mm, někdy stačí po 3 desetinách jindy po desetině..
většinou si vytvořím menší nástřel a pak jedu načisto...
Formát 300x210 tak 3 až 5 hodin dle hustoty bodů a tmavosti modelu..

nějaké fotky dodám o víkendu...Pepa.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 1. 2020, 6:46

Díky, žes napsal.
Tak pokud si Tvůj laser vezme na 12V skoro 3A a má spínaný driver (tj. který netopí), tak to bude ten laser mát reálný výkon kolem 8W nebo i trochu víc. Což je myslím dost dobré, protože jinak je prý naprostá většina těch laserů 15-20W naprostý fake, které mají 4-5W. Aspoň co jsem četl zkušenosti lidí na různých záhraničních fórech. Já jsem měl v ruce jenom jeden, a ten taky měl pod 5W.

Co používáš za SW na PC? LaserGRBL nebo nějaký jiný?

Máš ovládanou osu Z? Potěšilo by mě, kdybys zkusil ten jednoduchý G-kód z přílohy minulého postu a pustil to na nejobyčejnější kancelářský papír. Aby byla vidět tloušťka řezu, což je (podle mě) hodně klíčový parametr.

Pro mě o to víc, že prakticky jenom řežu, gravírování používám zcela minimálně.
Jaké nejtlustší materiály jsi prosím řezal? A s jakými parametry a hlavně s jakými výsledky (opálení hran)?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 1. 2020, 6:52

Ještě jedna věc. Včera jsem podrobněji zkoumal GRBL a jeho dynamické řízení výkonu. Zjistil jsem, že v nových verzích GRBL (1.1f a 1.1h) už je možnost nakonfigurovat nelineární závislost výstupního PWM na požadovaném výkonu (tj. na parametru Sxxx). Takže je možné udělat pokles výkonu při akceleraci třeba v rozích nelineární.

Je to tam udělané trochu kostrbatě a musí se to konfigurovat při překladu zdrojáku.
Doprogramuju do toho ještě změnu, aby se ta nelinearita uplatnila jenom při dynamickém řízení výkonu (tj. při použití parametru M4). Pak při použití M3 bude stále možné použít lineární řízení výkonu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2020, 7:38

jak tohle funguje?
u ruidy se nastavuje min a max vykon pro kazdou hladinu kterou palim
max vykon je pouzity tam kde to jede pozadovaou rychlosti a min je pro ty rohy a nekde mezi tim se to meni po cas akcelerace

jde o to ze min vykon v 0 nefunguje proste nektere mateialy pri paleni reaguji az od urciteho vykonu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 1. 2020, 8:21

GRBL má dva režimy.
V jednom se výkon vůbec neřídí, jede to pořád podle nastaveného výkonu. Když nastavím třeba výkon 80%, tak ho to bude držet pořád. Takže v rozích to přepaluje. V tomhle režimu se zapíná laser příkazem M3.
Ve druhém režimu (laser se zapíná M4) řídí GRBL výkon lineárně podle rychlosti. Takže vezme požadovaný výkon a požadovanou rychlost, a pokud jede pomaleji (v průběhu akcelerace/decelerace), tak lineárně mění výkon. Tedy např. při poloviční rychlosti poloviční výkon atd.

V těch nových verzích GRBL se dá tato závislost udělat nelineární. Celý rozsah výkonu 0-100% se dá rozložit do 4 pásem, a v každém z nich může být závislost nastaveného výkonu a fyzicky vysílané PWM různá.
Takže já jsem to třeba nastavil tak, že jsem přidal offset 20% výkonu (takže minimální PWM při nastavení S1 je 20%), do 20% požadovaného výkonu jsem jsem dal směrnici víc nastojato, tj. výkon stoupá rychleji. Ve zbylých 80% pak už roste lineárně. S tímhle nastavením mi to ani nepřepaluje rohy, ale ani nenechává nedopálené můstky.

Trochu nešikovné je, že tohle nastavení pásem se musí udělat natvrdo ve zdrojáku. Jednak si to tím autor zjednodušil, navíc to pomalé Arduino nemá moc rezervu na nějaké velké výpočty. A tahle přepočtová křivka se vztahuje na jakékoli nastavení výkonu, nejen na to automatické, ale i na ruční. Takže v mém případě, kdy tam mám offset těch 20%, pak ani v režimu ručního řízení výkonu kódem M3 nemůžu zapnout laser třeba na 5%. Proto tam chci dodělat to, že tahle křivka se uplatní jen při automatickém dynamickém řízení výkonu, ale ručně to půjde dál lineárně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2020, 8:24

to je daleko propracovanejsi az na ten detail ze to nejde delat v g kodu jinak super
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

10. 1. 2020, 4:19

Ahoj tak , používám GRBL, před tím mach3 , ale to jsem již psal..
Osu zet nemám, ale plánuju , jen se mi bude zvedat stůl místo hlavy laseru..
Já moc zase neřezu takže mám jen lamino jako podklad takže mi to nepropaluje jak tobě, ale asi při snížení posuvu by to také šlo..
Zítra zkusím něco říznout, testnu tu 3mm topolovou překližku, ale myslím že bez řízeného Zetka a ofuku to nebude nic moc..
občas jsem říznul nějakou tu šablonu, ale zase záleží na papíru, nekdy to jde jak do másla a někdy to prostě nepropálím, třeba desky z banky a určitý kartony, ani v kotli to moc hořet nechce :lol:
Přílohy
20200110_154659.jpg
20200110_154815.jpg
20200110_155737.jpg
20200110_155926.jpg
20200110_155946.jpg
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

10. 1. 2020, 4:25

Mám naštelovaný fokus a laser si posouvam na měrku..
Odsávání mám i s přívodem vzduchu, takže uzavřené aby to nevytáhlo veškeré teplo..
Přílohy
20200109_153507.jpg
20200109_153529.jpg
20200109_153555.jpg
20200109_155857.jpg
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

10. 1. 2020, 4:35

A tady nějaké gravírování, většínou posuv F1000 až 1500 a S 200 až 255 pokud je fotka tmavá dám větší posuv , pokud kontrastní , velké rozdíli mezi světlou a tmavou snížím posuv i výkon a pokud je fotka tak akorát tak dám vyšší hodnoty u obou veličin..
ale jak jsem psal hodně záleží na materiálu a na jeho vlhkosti..
Přílohy
20180212_155501.jpg
20180514_185900.jpg
20181028_172729 (1).jpg
20181124_165033.jpg
20190331_180549.jpg
20191012_115808.jpg
20191224_223215.jpg
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

10. 1. 2020, 4:38

a nějaké ty křivky, posuv asi 1600..
Přílohy
20171109_182637.jpg
20171117_145249.jpg
20180620_205030.jpg
20180629_184125.jpg
20181022_155744.jpg
20181027_190656.jpg
20190204_163544.jpg
20190413_105309.jpg
20190511_113217.jpg
20191102_095451.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 1. 2020, 5:47

Děkuji za informace a za fotky.

K tomu SW: ano, já vím, že používáš GRBL. Ale GRBL je jen ten firmware v Arduinu. Proto jsem se ptal, co používáš nad tím na PC.
LaserGRBL? bCNC? Candle? UniversalSender? Něco jiného?

To gravírování máš moc pěkné.
Ale velmi mě překvapilo to řezání kancelářského papíru. To jsi jel na plný výkon?
Stopa je pěkně tenká, to vypadá fakt dobře. Ale jak to, že při F2000 není ten papír propálený?
Všude tam máš napsané M3. Ty nepoužíváš spínaní laseru M4?

K ose Z: taky jsem si chtěl postavit mechaniku jen 2-osou. Ale teď laser provozuju provizorně na mechanice 3D tiskárny, a tam jsem zjistil, že řiditelná osa Z je opravdu šikovná věc. Takže jestli někdy konečně tu mechaniku pro laser postavím, tak určitě i s osu Z. Aspoň nějak zjednodušeně, klidně s malým a pomalým krokáčem.

Upřímně Ti závidím to odsávání. To určitě musím taky nějak zrealizovat. I když velká nevýhoda pak je v tom, že se laser stane nemobilním.
Pochopil jsem z toho správně, že ofuk optiky nepoužíváš?
Ventilátor na laserové hlavě je pěkně zabordelený, takže laser už má něco za sebou. Čistíš prosím nějak optiku?
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

10. 1. 2020, 5:53

Jen chci poděkovat zúčastněným, že se dělí o své těžce nabyté poznatky. Alespoň pro mě je to inspirace a rozšíření obzorů.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

10. 1. 2020, 11:03

Používám LaserGRbl ty ostatní ani neznám..
Ano na plný výkon.. přoč to není propálené? Mně se ptej :lol: vlhčí papír nebo tím že to není na voštinovém stole? fakt nevím..
Mám tam M3 i M4 aby bylo vidět to o čem jsi psal , o těch lineárních a dynamických řízeních výkonu, jak to nechává více zapálené začátky drah ..
Dřív jsem měl laser na principu většího průši i s osou Zet , ale při gravírování křivek se musel materiál upínat protože při akceleraci osy Y se to vždy pohlo...
Laser je mobilní, odsávání je jen jako digestoř nad chybějícím horním víkem..
Nepoužívám ofuk protože ho nemám, ale větráček chlazení laseru mi fouká dolů, aspon myslím :D
takže kouř mi jde bokem a tam ho odsaje velký větrák co je na te přední trubce..
mám ho asi 4 roky.. optiku nečistím, možná je to důvod proč to nepropaluje..
Ohniskovou vdálenost mám cca 60mm , nechce se mi už do sklepa měřit měrku :D
Jinak guma přišla, tak ju zítra testnu, sám jsem na to zvědav..
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

11. 1. 2020, 8:20

Po technicky strance to mas pekny, ale pokud bych mel nutkani podobnymi vytvory obstastnovat sve okoli, radeji zadny laser nemit :-)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“