Čínsky laser k40 - výmena riadiacej dosky za niečo zmysluplné

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 6. 2020, 10:45

Čaute priatelia,
stal som sa majiteľom (dostal som zadara) čínsky laser K40, teda taký ten lacný krám čo je ho plný e-bay. Pôvodne som k nemu dostal aj nejaký hardwarový kľúč k čínskemu softu, ale ten sa dakde pri sťahovaní stratil. Našiel som síce open source alternatívu WHISPERRER, ale ten pre istotu nekomunikuje s obstarožnou doskou ktorou je môj laser vybavený (Moshi MS10105).
Jedna možnosť by bola použiť opäť čínsku dosku, ale tentokrát novšiu- napr. LIHUIYU M2 nano.
No ale zrejme je to len z blata do kaluže, čína jak čína. Zato výmena by bola prakticky otázkou pár konektorov.
Potom som natrafil na možnosť použiť ARDUINO RAMPS + Marlin. Celkom sa mi táto možnosť páči, ale moc o tom pre zmenu neviem. Máte niekto skúsenosti s takouto, alebo podobnou prestavbou čínskych laserov? Ktorou cestou sa vybrať?

S pozdravom, Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 6. 2020, 7:11

Co2 laser funguje trochu jinak než LED, myslím že arduino nebude to pravé. Asi bych se snažil použít desku určenou k tomuto hardwaru. Protože všechny lasery jsou čína, i to arduino je čína, tak bych původ prostě neřešil. Já osobně bych se snažil sehnat tenHW klíč. Přijde mi to nejsnažší a nejlevnější řešení.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 6. 2020, 11:17

Tá doska by ešte ako tak ušla, ale ten software čo je k nemu ten kľúč je tragický a skoro nepoužiteľný. Takže by som sa rád zbavil obojeho. Tá trubica má svoju elektroniku, v podstate je na nej iba vstup na odpálenie impulzu. Tá doska čo chcem vyhodiť je USB interface a driver pre KM, zo samotnou trubicou nemá prakticky nič spoločné okrem posielania impulzu na zapálenie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 6. 2020, 4:47

Dobrá, tak to zkusím ještě jednou. K40 je ta nejlowendovatější čínská sračka, co může být. I jeho cena tomu napovídá. Jedinou výhodou je ta skleněná CO2 trubka, která na rozdíl od LED laserů maká na cca 10600nm s překvapivým výkonem. To je to příjemné. Horší je napájecí napětí cca 20000V, kdy zdroj klidně do zátěže nahrne i 22mA. Pokud je tou zátěží člověk, právě ukončil svou reálnou existenci. A teď konečne k tomu řízení. Celý laser je vlastně souřadnicový zapisovač, kde je místo písátka je čočka. Zbytek je obyčejné hýbání s krokáčema po osách X a Y. Zase žádný problém. Zbyla nám už jenom ta trubka, to ale problém je. Je pouze několik výrobců, kteří dělají řídící systémy pro co2 lasery. Protože v průběhu několika let jsem měl laserů pět a šestý jsem postavil a mám fakt docela dobrý přehled o tom, co v nich je, tak proto navrhuju návrat do původního stavu. Není problém poradit ti, kup si Ruidu, ta je nejlepší jsi vzdělanej chlap to dáš. To je ale blbost a není pravda. Bez detailních znalostí to nedáš. Vrať tam tu původní sračku, sežeň si klíč, a všechno budeš řídit z počítače pomocí pluginu do Corela nebo do Inscape. Prostě kromě nastavení pár parametrů s těma čínskejma šílenejma programama nepřijdeš do styku.
p.s. to arduino s Marlinem vypadá píš jako řízení 3D tiskárny a né laseru. Pokud se přeci jenom rozhodneš stavět na arduinu, tak PWM pro trubku musí mít kmitočet 20kHz.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

16. 6. 2021, 6:21

Pro řízení K40 se dá použít více programů například WhispererK40 nebo MeerK40.

https://www.scorchworks.com/K40whispere ... perer.html
https://github.com/meerk40t/meerk40t
Lenny
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 11. 2014, 10:20

17. 6. 2021, 6:12

S přestavbou na arduino jsem si hrál posléze i na lepší desky s armem běžící na marlinovi.
Je to relativně slepá cesta. Jsou uživatelé kteří to rozchodili, ale stylem který se mi rozhodně nelíbil. Největší kámen úrazu je že zdroj v K40 není řízený PWM ale napěťovou úrovní. Arduino je na to pomalé a marlin na Armu je pro CO2 v plenkách..... má spoustu much při gravírování.
(jestli chceš jen řezat a gravírování tě nezajímá tak se to dá rozchodit i na hloupém arduinu)

Nakonec jsem to zabalil a narval do toho nejnovější ruidu. Jednak umí obě trubice a druhak umí jak PWM tak úrovně. (dost prostoru pro budoucí upgrady)

Jestli nechceš investovat a stačí ti základní gravírování a řezání.... tak ti origo deska stačí prostě to řiď přes k40 whisperera nebo meerk40 jak už tu navrhovali - funguje to dobře.

Jestli od toho budeš chtít víc funkcí a pokročilejší možnosti gravírování tak tě čeká upgrade buď ruida nebo cohesion3d - ten je přímá náhrada za tu čínskou, jestli se nevyznáš v elektronice tak to budeš mít jednodušší než ruidu.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

17. 6. 2021, 11:06

Co jsem četl, tak Cohesion3D beží na Smoothieware, tzn například BTT SKR desky, by to měli dávat taky, je to prakticky klon Smoothieboardu. Samozřejmě komponenty budou asi na C3D lepší a bude to skoro bez práce, ale koho by to pak bavilo, že jo :D :lol:

Ale uvidíme, taky mě to čeká :lol:

No a super stránka o K40 zde:
https://k40.se
Lenny
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 11. 2014, 10:20

18. 6. 2021, 6:58

Já osobně jsem tu desku (cohesion) nezkoušel ale je to "drop in" za tu čínskou takže když někdo ví buřta o elektronice, ale chce si to stejně sám vyměnit tak tady na tom jen přepojí kabely do stejných slotů včetně toho flexipásku na motory co ty K40 mají....
A pořád z toho vymáčkne víc funkcí než z toho lihuyu nebo podobných.
+ maká na většině programů pro lasery

Já do cohesion nešel protože jsem se bál že tam budou mít zase naprasené PWM rovnou na zdroj.
Což je strašná prasárna protože K40 jsou napěťově řízené = neřídíš výkon laseru ale brutálně rychle spínáš plný výkon laseru v pulsech. Hrál jsem si tam s D/A převodníkem což fungovalo dobře. Nicméně tam byl problém se synchronizací paprsku na marlinovi při gravírování což je řešitelné, ale investovat do toho tolik času abych to po nich opravil se mi nechtělo a čekat až to opraví sami taky ne.

Na SKR jsem to zkoušel taky s marlinem - no go... možná za pár let...

Jestli chceš ušetřit spoustu času... dej tam rovnou ruidu. Ta maká dobře.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“