Hobby laser ZAČÁTKY: pracovní deska, odsávání, umístění obrobku

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
rerege
Příspěvky: 20
Registrován: 7. 7. 2019, 6:18

5. 11. 2020, 10:23

Ahoj,
díky místnímu profíkovi Mex - ještě jednou díky... mám zprovozněný hobby laser 5W a po dlouhé době opět zkouším laserovat. Aktuálně řeším 3 věci, poradil by někdo?
1) pracovní deska, nikde nemohu vygooglit co by bylo nejlepší dát pod obrobek, asi to neumím pojmenovat, asi bych ocenil něco kovového, abych mohl použít magnet k upnutí oborbku, když by to byla třeba slabá překližka. Rád bych si taky nějak levně pořídil nějaký ruční "zvedák" abych s tou deskou mohl hýbat v ose Z. Jak se takové věci říká? Zkusím pohledat na Aliexpressu, případně něco levného co se prodává u nás a mohlo by se využít k tomuto účelu, měli byste nějaký tip?

2) Laser hodně čoudí a špiní mi překližku. Měli byste nějaký tip na rychlé, levné řešení? Napadl mě využít vysavač (ale nevím, jestli bych ho nezničil), nebo naopak koupit nějaký levný kompresor a foukat na to nějakou přikurtovanou hadičkou....

3) Používám LaserGBBLV - když potřebuji gravírovat na nějakou malou věc, dost času ztratím správným umístěním. ZAtím to dělám tak, že zkusím projet jednu smyčku co nejrychleji a destičku se snažím natočit a posunout tak, dle toho kde paprsek lítá... Je to dost zdlouhavé, mnohdy musím cyklus opakovat, protože to třeba natočím, ale pak to zase ujede na protilehlé straně.
Za prvé neumím zapnout laser jen tak, aby stál a svítil (nejslaběji). A pak i když si nastavím nulu, tak i tak sjede kousek pod osu X (používám SVG z Adobe Illustrator CS6).

Moc díky za jakoukoliv informaci, googlím, yůtubím a zatím jsem toho moc nepobral...

Váňa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 11. 2020, 10:54

Jako podklad používám kus nerezového plechu.

Výškově stavitelný podklad se bude řešit asi dost obtížně, řekl bych. Podle mě je jednodušší si udělat nějaký mechanismus (třeba se šroubem), který by posouval nahoru a dolů laserovou hlavu vůči vozíku, který ji vozí. Případně složitěji 4 šrouby v rozích mechaniky a zvedat celý laser vůči podložce.
Já mám laserovou hlavu upevněnou na 3D tiskárně, takže mám přímo řiditelnou osu Z, což je ideální.

Pro zabránění opalu je asi ideální použít air-assist. Tedy foukat tenký ostrý proud vzduchu do místa řezu. Kompresor, na konec hadičky třeba zkrácenou tlustou injekční jehlu.
Odsávání vysavačem je taky fajn, ale jako doplněk k tomu air-assistu. Pokud odsaješ kouř z řezu, tak jednak budeš moct doma líp dýchat (pokud dáš výfuk ven), a taky se nebude usazovat bordel na čočce laseru.

Na zaměření si v LaserGRBL udělej dole tlačítko. Na spodní liště pravým tlačítkem myši, volba Přidat vlastní tlačítko, zvolit typ Button a do políčka G-kód dej "M3 S1 G1 F1000" (bez těch uvozovek). Do políčka Popisek dej jméno, třeba "Zamereni".
Pak si udělej ještě jedno tlačítko se jménem "Laser OFF" a tam jako G-kód dej "M5".

Bylo by fajn si osadit na rám nějaké home-spínače. Ale tyhle řemínkové mechaniky si dají dobře líbit polohování jen prostým posunem rukou. LaserGRBL když nepálí, tak uvolní osy, což je výhoda. Takže se dá rukou najet na nějaký doraz, na podkladové desce mít namalovaný nebo jehlou narýsovaný počátek souřadného systému.

Že Ti jezdi laser do minusu na ose X je asi dáno nevhodně umístěným bodem 0:0 v tom SVG. Zkus to nastavit v tom AI. Nakonec LaserGRBL to po natažení obrázku v náhledu zobrazí, včetně souřadnic na jednotlivých osách.

Když něco pálím z nějakého "vzácného" materiálu, tak si to napřed vypálím rychlým průchodem z běžného kancelářského papíru. Tím je jednak jasné, že jsem se někde neutnul. A taky mám přesně danou pozici, kde to bude pálit. Jsem ekolog, tak používám už popsaný papír. ;-)
rerege
Příspěvky: 20
Registrován: 7. 7. 2019, 6:18

6. 11. 2020, 12:39

Ó můj guru ... to snad není možný, moc díky za opět exkluzivní odpověď.
Moc se omlouvám, že jsem hned pak nenapsal...
Laser jinak po Tvé operaci funguje, ještě jsem provedl lehký upgrade - vyhodil tu hřídelku, objednal jeden krokový motůrek, po lehkém laborování jsem to dokázal připojit a zprovoznit, takže se to dost zpřesnilo.
Už jsem našel i (h)různé doplňky jako malé zvedáky a podložky typu medové plástve, ale všechno je to děsně drahý. Budu muset najít nějakou alternativu. Moc díky.

Váňa
Majo792
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 11. 2020, 8:10

14. 11. 2020, 2:12

ahoj chcem sa opýtat z laserom pracujem len par dni a chcem si ochrany kryt (bednu z odsavanim ) lebo laser je v dielny a vo vedľajšej miestnosti je dielňa na spracovanie dreva medzi miestnosťami je otvor sluziaci ako dvere je´ síce zákryty plachtou ale aj tak sa pri bruseni i dost praši a nedá sa tomu zabranit uplne na 100% takže sa chcem opýtat niake rady z ohladom krytu a ci sa da kupit niekde to ""zelene" plexisklo niaka tabula 40x40 a použit ju ako priezor [/code] Obrázek
začal som z BenBoxom ale po par dňoch z dávkou adrenalínu a rozčúlenia som prešiel na platenú verziu T2Laser zatiaľ som spokojný......... len z fotami je to trosku problém robi ich strasne zliate a nejde tieňovanie (chyba môjho nastavenia :D) ešte to len skumam a robim pokus omyl. Za rady budem vdačny
skúšal som vypalit grayscale test ale 0% (aké prekvapivé :D) 30% a 80% mi úplne vynechalo a bolo to skor take ze sa opakuju tri odtiene ziadne ze 100-0% ale proste tmave bledšie a nič a to zopakovalo 3x
obrazok pre predstavu ako by to malo vyzerat Obrázek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2020, 11:43

Škoda,že jsi nezkusil LaserGRBL. Je to (podle mě) povedený SW. A je free.

Řekl bych, že to plexi na průzor stačí jakékoli barevné. Myslím, že i ty brýle budou z celkem obyčejného barevného plexi. Paprsek toho laseru po případném odrazu už je hodně rozfokusovaný, takže hustota výkonu už je tam malá.

A jestli to plexi laser filtruje můžeš pak snadno zkusit. Zkus ho tím laserem řezat. Pokud se bude řezat, tak to laserové záření brzdí. Kdežto čiré plexi asi moc řezat nepůjde, právě proto, že to záření moc nefiltruje.
Ale ten pokus je třeba dělat nejlépe ve vzduchu (plexi něčím podepřít), jinak se i to čiré bude tavit tím, že laser bude ohřívat podklad po ním.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 11. 2020, 8:08

Menšie dosky plexi kúpiš v Hornbachu, alebo pozri v okolí nejakého výrobcu reklamy, tí farebné plexi mávajú. Dôležité pri výbere farby je použiť tzv. doplnkovú (komplemetárnu) farbu. Je to taká farba, ktorá najviac pohlcuje svetlo danej vlnovej dĺžky.
Complementary-wheel-for-blog.jpg
Takže ak máš modrý laser, môžeš použiť žlté, prípadne oranžové plexi. A ako vidíš, tie zelené okuliare slúžia na ochranu pred červeným laserom.

Okuliare pri 5,5W lasere môžeš použiť športové s vhodnou farbou skla, ktoré majú krytie oka aj zboku, prípadne googliť "farebné okuliare". Stačí popozerať napríklad v Decathlone.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Majo792
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 11. 2020, 8:10

15. 11. 2020, 3:17

Mex píše: 14. 11. 2020, 11:43 Škoda,že jsi nezkusil LaserGRBL. Je to (podle mě) povedený SW. A je free.
Ahoj ta poprosiť niaky overený link ?
Možno by to vyriešilo aj problém z tou šedou škálou a aj stymi fotkami a aspoň by som mohol niekoho poprosiť o radu keď v to. T2Laseri nikto nerobi
Ale ako som si všimol tiež beží na GRBL

No zelené okuliare boli k tomu originál tak som očakaval že zelené budú najvhodnejšie skúsim kdesi zbehnut mame tu aj dve skvele sklenarstva tam by možno aj mali niake farebne plexi ak je to teda iba “obyčajne”
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 5:11

http://lasergrbl.com/
A použij aktuální nejnovější GRBL (to je myslím verze 1.1h).
https://github.com/gnea/grbl/releases
Případně až nainstaluješ to LaserGRBL, tak v menu Nástroje -> Flash GRBL firmware si ho můžeš zaktualizovat.

A napiš pak prosím zkušenosti. Jaký sis koupil laser, jak byl deklarován jeho výkon a jaký je reálně, co s ním uřízneš, v jaké kvalitě a jak rychle.
Díky.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 11. 2020, 9:08

Nechci vám tu kazit zábavu, ale měl bych na vás takový dotěrný dotaz. Jste si všichni 100% jistí, že jen tak nějaké plexisklo je proti laseru ve viditelném spektru dostačující????
Já jenom že 5W už je zjednodušeně poměrně dost. Je to jasná třída laseru 4 viz https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_safety#Class_4
Ochranné brýle bych rozhodně nekupoval nikde jinde než u specializovaných renomovaných prodejců co se tím zabývají, jako např.:
https://www.newport.com/c/laser-safety- ... &ajax=true
https://www.lasermet.com/laser-safety-p ... e-eyewear/
Našel bych i další, příp. bych se mohl zeptat u nás bezpečáka.
Aby to skutečně chránilo tak se musí zvolit dostatečný OD vůči používané vlnové délce. Obecně nějaké plexisklo může stačit proti difusnímu světlu, ale proti odrazům už bych na to nespoléhal. 5W to už podle mého bohatě stačí na definitivní vystřelení oka.
Co se týče krytu, tak v podstatě to samé. Podle mého nejjednodušší a nejlevnější řešení je nedělat průhledný kryt, ale prostě tam dát hliníkový plech. Kryt jištěný interlockem - tj. senzory zavření aby se to při pokusu otevřít za chodu okamžitě samo vyplo + ideálně ještě magnetický zámek. Pak se z toho stává zařízení v podstatě jako DVD vypalovačka a je po riziku s laserovým zářením.
Takhle když to svítí ven je to riziko ne jen pro obsluhu, ale muselo by se řešit, aby to neohrozilo někoho, kdo tam náhodně přijde - tj. blokace vstupních dveří interlockem atd.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 11. 2020, 10:12

aleshonsa píše: 16. 11. 2020, 9:08 Nechci vám tu kazit zábavu, ale měl bych na vás takový dotěrný dotaz. Jste si všichni 100% jistí, že jen tak nějaké plexisklo je proti laseru ve viditelném spektru dostačující????
Já jenom že 5W už je zjednodušeně poměrně dost.
...
Kryt jištěný interlockem - tj. senzory zavření aby se to při pokusu otevřít za chodu okamžitě samo vyplo + ideálně ještě magnetický zámek. Pak se z toho stává zařízení v podstatě jako DVD vypalovačka a je po riziku s laserovým zářením.
...
Hele, že tys nikdy žádný polovodičový laser nepoužíval, případně ani neviděl při práci? ;-)

Ale samozřejmě ať si tam každý dá co chce. Třeba kryt z armovaného betonu.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 11. 2020, 10:47

Mex píše: 16. 11. 2020, 10:12
aleshonsa píše: 16. 11. 2020, 9:08 Nechci vám tu kazit zábavu, ale měl bych na vás takový dotěrný dotaz. Jste si všichni 100% jistí, že jen tak nějaké plexisklo je proti laseru ve viditelném spektru dostačující????
Já jenom že 5W už je zjednodušeně poměrně dost.
...
Kryt jištěný interlockem - tj. senzory zavření aby se to při pokusu otevřít za chodu okamžitě samo vyplo + ideálně ještě magnetický zámek. Pak se z toho stává zařízení v podstatě jako DVD vypalovačka a je po riziku s laserovým zářením.
...
Hele, že tys nikdy žádný polovodičový laser nepoužíval, případně ani neviděl při práci? ;-)

Ale samozřejmě ať si tam každý dá co chce. Třeba kryt z armovaného betonu.
A on je jako podle tebe rozdíl v 5W laserového světla z polovodičového, pevnolátkového, nebo plynového laseru? Prostě laserové světlo je laserové světlo, a jak se dostane kam nemá je malér.

No jestli myslíš nějakého relevantnějšího výkonu než pár mW, tak to popravdě ne. U nás jsou všechno pevnolátkové lasery a vlastně ještě navíc z většiny pulsní. Nejvýše tak je CW čerpací pevnolátkový laser Titan-Safíru - ten tak tuším několik W má. Neřeším čerpací diody pevnolátkových laserů, to je zakryté úplně.
Tedy s výjimkou PALS, ten je jodový. Ale zase ten sem vlastně při práci neviděl, jen slyšel, protože v místnosti u terče nesmí nikdo být. Nicméně ten je zase výkonnostně se svýma 600J někde jinde.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 11. 2020, 12:03

aleshonsa píše: 16. 11. 2020, 10:47 A on je jako podle tebe rozdíl v 5W laserového světla z polovodičového, pevnolátkového, nebo plynového laseru? Prostě laserové světlo je laserové světlo, a jak se dostane kam nemá je malér.
No on tam docela rozdíl je. Jednak pulsní a kontinuální laser jsou dost rozdílná zvířata. Dále je značný rozdíl laser ve viditelném a neviditelném spektru. No a pak je taky rozdíl 5W a třeba 100W.

Vždy jde o hustotu výkonu. A dosáhnout nějaké kritické hustoty u odraženého (a tedy defokusovaného) paprsku, navíc přes barevné plexi - no to se povede dost těžko.
Ale nic z toho nemám, laser ani plexi neprodávám. Ať si tam každý dá co chce.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 11. 2020, 2:10

Mex píše: 17. 11. 2020, 12:03
aleshonsa píše: 16. 11. 2020, 10:47 A on je jako podle tebe rozdíl v 5W laserového světla z polovodičového, pevnolátkového, nebo plynového laseru? Prostě laserové světlo je laserové světlo, a jak se dostane kam nemá je malér.
No on tam docela rozdíl je. Jednak pulsní a kontinuální laser jsou dost rozdílná zvířata. Dále je značný rozdíl laser ve viditelném a neviditelném spektru. No a pak je taky rozdíl 5W a třeba 100W.

Vždy jde o hustotu výkonu. A dosáhnout nějaké kritické hustoty u odraženého (a tedy defokusovaného) paprsku, navíc přes barevné plexi - no to se povede dost těžko.
Ale nic z toho nemám, laser ani plexi neprodávám. Ať si tam každý dá co chce.
Ale já neporovnávám CW s pulsním a 5W se 100W, nebo viditelné a neviditelné.
Já mluvím čistě o 5W CW ve viditelném spektru - prostě je to moc, všechno nad 500mW je už tř. 4. A jestli to produkuje dioda (jako v tomto případě), nebo CW pevnolátkový laser na třeba 532nm (tam je pak akorát rozdíl, že na tuhle vlnovou délku se o dost lépe zaostřuje oko, takže je to ještě horší), nebo argonový laser ve viditelném spektru, je jedno.
V podstatě vše nad 1mW je nebezpečné. Do 5mW je ještě hranice kdy při náhodném zásahu oka nehrozí poškození. Pak už je to s narůstajícím výkonem jenom větší a větší průšvih. U té 4 už může být nebezpečný i nefokusovaný odraz od matného povrchu.
Hele já bych vůbec neřešil, jak moc těžko nebo snadno se podaří nějaký odraz a jestli to nějaké plexisklo dostatečně utlumí. Kdyby třeba při nefokusovaném odrazu od matného povrchu se odrazilo 10% tak je to stále 500mW. Kdyby to plexisklo mělo OD 1 (což nevím, jestli má), tj. pustilo 10% tak se ven dostává 50mW. Pak už jde jen o tom, jak budeš daleko, atd., tj. kolik to v místě oka bude W/cm2. Oslepující reflex je tuším 0,25s a pro to máš MPE pár mW/cm2.
Prostě bych to zakrytoval plechy a hotovo. Pak nejsou potřeba ani žádné bezpečnostní brýle (které, jestli to nemá být jen nějaké placebo a mají být opravdu funkční, budou taky něco stát) a nemusí se myslet na to, abych je měl na sobě (nemluvě, že takové brýle seberou z viditelného spektra poměrně hodně, takže komfort nic moc).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Majo792
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 11. 2020, 8:10

17. 11. 2020, 9:50

Tak rad by som Vám povedal presný model alebo typ laseru ale prišiel som k tomu ako kura k zrnu proste doniesli to do dielne že kúpili jazdený laser od niekoho na internete z USB kľúčom a na ňom základný BenBox a niaky manuál preložený z čínštiny do angličtiny 😂
Takze internet YouTube návody a ďalšie veci
Pridávam par fotiek kde je pofoteny laser z “prídavným ofukom čočky z 3D tlačiarne (bývali majiteľ) a niaka práca
Plus problém z nastavením T2Laseru (F2000) a šedej škály vs GRBL Laser (F500) (ten “kruh”)
Za každú radu budem vďačný
Přílohy
BenBox
BenBox
GRBL
GRBL
12DCFC44-4166-4CE4-B0F1-E8FC9720075F.jpeg
09977FCD-6DA5-43C3-A69F-414CECBC0FE2.jpeg
DE6866B2-6033-4ED5-AC6B-490B747D9ECD.jpeg
3B52E467-6820-49CE-BB31-7575687D1A43.jpeg
D80EF9C6-313A-4143-8E3F-0052DBC21A43.jpeg
1B10E03C-D21B-414D-B6FA-729A798F619F.jpeg
A66E751E-45AA-4E2C-BF89-3F9D355B4F38.jpeg
5615C370-32C4-4B84-BE0E-8240B2F2379D.jpeg
9A1F3281-9CDC-4C11-9279-C47BCCFA28F6.jpeg
22EAFB4A-C02A-458F-B317-BDA9B0A0E607.jpeg
211172DE-5880-4ECC-9C12-778F47C14C0D.jpeg
D064E572-CF7B-4B26-8C72-D0BD44A11472.jpeg
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

17. 11. 2020, 10:04

Ahoj, od teto firmy jsem bral ja ochranné plexi :https://narran.cz/produkt/ochranne-filtry
Poslali k tomu i maly vzorek na otestovani, pokud by to plexi propoustelo mohl jsem to vratit..
naprosta spokojenost..
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“