laser na gravírování a řezání do textilu apod (hobby, menší série)

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Jakub S
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 11. 2020, 6:11

13. 11. 2020, 8:42

Zdravím,
chtěl bych si nechat poradit s výběrem laseru. Chci si nejprve práci s laserem vyzkoušet, jednak proto, že se mi takové zařízení líbí stejně jako 3D tisk a zadruhé proto, že by mi to mohlo usnadnit práci či možnost nabízet další produkty/služby.

V tuto chvíli mám jen malou představu o tom, kolik co stojí a jaké lasery co zvládnou. Něco jsem nastudoval, ale sám se do výběru rozhodně pouštět nebudu.

Požadavky:
Prac. plocha postačí o velikosti papíru A4 - 210 × 297 mm
Potřebuju dostatečný výkon pro možnost řezání do textílií jako je polyamid s gumovou úpravou, polyester apod, ideálně i koženku a polypropylenové popruhy.
Gravírování do skla a textilu. Nicméně pokud jsem dobře četl, tak pokud laser zvládne řezat, tak gravírovat už není problém (do materiálů,který je schopen dělit).
Nějaký srozumitelný software a ne příliš komplikované ovládání (pokud tedy souvisí přímo s laserem a ne softwarem, který se rozhodnu používat v PC)
Nepotřebuji rozhodně to nejlepší na trhu ale hledám ten nejlepší poměr cena výkon. Takovou tu zlatou střední cestu a ideálně něco co vytáhnu z krabice a nebudu to muset měsíc upravovat aby to fungovalo.

Je vůbec reálné vyhovět mým požadavkům s rozpočtem třeba 40 tisíc ?
V jaké cenové kategorii bych se v tomto případě pohyboval?

Budu rád za každého kdo přispěje nějakou užitečnou radou, tipem či jinou slušnou poznámkou.
:)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 11. 2020, 9:37

Zaujalo mě to, tak jsem to zkusil na polovodičovém laseru (modrý laser, 5.5W).
Zkusil jsem látky, co jsem měl po ruce.
Světle modré froté to řízlo na 3 průchody při F800. Bílou silnější bavlnu pak na 3 průchody při F200.
Okraje řezu byly trochu zahnědlé. Ze zvědavosti jsem to zkusil vyprat a na první pohled to vypadá, že zahnědlý okraj zmizel.
Jakub S
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 11. 2020, 6:11

15. 11. 2020, 8:07

Mex píše: 13. 11. 2020, 9:37 Zaujalo mě to, tak jsem to zkusil na polovodičovém laseru (modrý laser, 5.5W).
Zkusil jsem látky, co jsem měl po ruce.
Světle modré froté to řízlo na 3 průchody při F800. Bílou silnější bavlnu pak na 3 průchody při F200.
Okraje řezu byly trochu zahnědlé. Ze zvědavosti jsem to zkusil vyprat a na první pohled to vypadá, že zahnědlý okraj zmizel.
Děkuji ta informaci, zajímalo by mě co to máte konkrétně za laser. Při mé laické úvaze, by mi přeci na dělení těchto textílií na 1 průchod mohl stačit výkon cca 30W, nebo se pletu ?
V jedné skupině jsem psal stejný dotaz a dostalo se mi odpovědi, že buď profesionální laser za téměř 250 tisíc kč, nebo nějakou lacinější čínu.
Přijde mi to trochu přestřelené na moje požadavky. Když jsem projížděl různé eshopy a stránky tak jsem nacházel lasery, které se zdáli jako vyhovující v rozmezí 30-70 tisíc kč. Problém nastal, když jsem jim napsal email, protože jsem nedostal ani od 1 dodavatele/eshopu odpověď.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 9:42

Jak jsem psal, mám modrý laser 5.5W. Tedy polovodičový laser.

Třeba někdo zkusí nařezat nějaké hadry na CO2 laseru (ten já nemám).
Jednoduchý 40W CO2 laser se dá koupit u nás pod 20 tis. Kč, třeba:
https://www.laserstore.cz/produkt/laser ... 0-w-k3020/
Z Číny ještě levněji.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 11. 2020, 10:13

Mex píše: 15. 11. 2020, 9:42 Jak jsem psal, mám modrý laser 5.5W. Tedy polovodičový laser.

Třeba někdo zkusí nařezat nějaké hadry na CO2 laseru (ten já nemám).
Jednoduchý 40W CO2 laser se dá koupit u nás pod 20 tis. Kč, třeba:
https://www.laserstore.cz/produkt/laser ... 0-w-k3020/
Z Číny ještě levněji.
Zkoušeli jsme řezat gázu // obvazy // na CO2. Bez problémů to řezalo 10 vrstev na sobě. Jenomže ten laser měl 2,2 kW. Šlo o pokus zda nebude opálený ten řez.
Počítali jsme s menším výkonem na jednoúčelový stroj na "krájení" těchto materiálů. Jenže pak z toho sešlo.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 11. 2020, 10:09

Mex píše: 15. 11. 2020, 9:42 Jak jsem psal, mám modrý laser 5.5W. Tedy polovodičový laser.

Třeba někdo zkusí nařezat nějaké hadry na CO2 laseru (ten já nemám).
Jednoduchý 40W CO2 laser se dá koupit u nás pod 20 tis. Kč, třeba:
https://www.laserstore.cz/produkt/laser ... 0-w-k3020/
Z Číny ještě levněji.
Pár let už lasery používám. Měl jsem jich pět, teď mám tři. CO2 a modrej LED a Fiber. Fiber je na gravírování kovů, LEDka 2-5W je spíš nebezpečná hračka, nechť mi Mex promine a na běžnou práci s většinou nekovových materiálů je vhodné CO2. Pro práci je základem "uživatelská přívětivost" ta rozhodně není u GRBL, ale i ty levné CO2 čka okolo 20T taky nic moc. Já osobně mám výborné zkušenosti s řídícím programem RD works, který funguje s jednotkami Ruida, což je dneska takový docela slušný standard u Asijských strojů. Ale hlavně si to rozumí s většinou grafických formátů. Důležité je, že laser je pekelně smradlavý stroj. Při práci generuje kouř, který může být i v některých případech velmi toxický. Tedy je potřeba kvalitní odsávání a filtr. Na většinu normální práce stačí 40W trubka. Čínské skleněné trubky jsou levné vcelku vydrží, ale mají i značně limitující vlastnosti. Potřebujou chlazení a vysoké pracovní napětí, jejich paprsek není úplně kruhový a tak po fokusaci je bod velký cca 0,3mm na 37mm čočce na 100mm čočce už okolo 0,6mm. Skleněná trubka se špatně reguluje pod cca 20 proc. výkonu. Opakem je kovový rezonátor např. Synrad, většinou chlazení vzduchem, dlouhá životnost, kvalitní zaostřený bod, ale taky i pekelná cena. To co zde popisuji je v provedení např 600x400mm pracovní plocha + 50 až 60W trubka cca 50-60T a tyto stroje se dají koupit jak v Čechách, tak napříč EU. Mainstreamové stroje s 30W trubkou stojí přes 200T.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 11. 2020, 11:34

lubbez píše: 16. 11. 2020, 10:09 ... LEDka 2-5W je spíš nebezpečná hračka, nechť mi Mex promine ...
Mex to se zatnutými zuby nějak zkousne. Pobrečí si do polštáře, ale zvládne to.
Snad se to ale nedozví můj laser. Ten by se určitě naštval a šel by si to s Tebou vyřídit.

Jak ty CO2 lasery řežou hadry?
Asi dobře. Myslím, že jsem někde viděl jak na velkoplošném laseru řezali díly pro šití plachet pro plachetnice.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 11. 2020, 6:55

Látky jdou poměrně dobře, při první vlně koronáče jsem řezal kamarádce materiál na roušky. Sobě řežu vlžky do filru k laseru. Kožnka může být docela problém, ale třeba PP nebo polykarbonát je průser. 1mm polykarbonát jsem řezal na několikrát a skoro plným výkonem a PP 3 mm tak tam si ani neškrtnu. docela výzva je papír, barevné 300 g papíry jsou zlo :D . Taky je problém s thermosetickejma materiálama, nemo litejma pryskyřicema. Prostě co materiál to jinej problém. Jo a tvýmu laserovi se ještě jednou omlouvám :D :D
Jakub S
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 11. 2020, 6:11

17. 11. 2020, 8:30

lubbez píše: 17. 11. 2020, 6:55 Látky jdou poměrně dobře, při první vlně koronáče jsem řezal kamarádce materiál na roušky. Sobě řežu vlžky do filru k laseru. Kožnka může být docela problém, ale třeba PP nebo polykarbonát je průser. 1mm polykarbonát jsem řezal na několikrát a skoro plným výkonem a PP 3 mm tak tam si ani neškrtnu. docela výzva je papír, barevné 300 g papíry jsou zlo :D . Taky je problém s thermosetickejma materiálama, nemo litejma pryskyřicema. Prostě co materiál to jinej problém. Jo a tvýmu laserovi se ještě jednou omlouvám :D :D
O jednotce Ruida jsem něco slyšel, že prý se dívat právě po laseru s touto jednotkou.
Pokud tedy máte s tímto nějakou zkušenost, mohl bych vás požádat za odkázání na nějaký konkrétní laser okolo těch 50-60T s výkonem 50W ? Díval jsem se na Eshop ale ačkoliv se spousta dostupných laserů tváří stejně jak už parametry tak vzhledem tak jsou v nich velké cenové rozdíly.
Zaujal mě například tento
https://www.laserstore.cz/produkt/laser-m5030/
https://www.laserstore.cz/produkt/laser ... 40-60w-m2/
Jak už jsem psal, jsem laik a snadno přehlédnu nějaké velké ALE co ten laser má. Někdo zkušenější si toho všimne na první pohled.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 11. 2020, 11:06

Ten druhej laser minimálně na obrázku Ruidu má. Zase v textu je divnej řídící program, měl by tam být RD works. Chtěl bych od prodejce fotografie reálného stroje na prodej, potom fotky vnitřku - řídící elektroniky, orčitě probrat chlazení a odsávání. Ty ventilátory na obalu se mi až tak nelíbí, protože generujou přetlak, sice malý ale kouř leze všema dírama a že jich tam je. Odsávání musí být podtlakem. Jinak cena slušná.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“