Impact Etching kamene

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
devahoch
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 9. 2011, 11:06

3. 6. 2021, 12:39

Ahojte, chcem skúmať technológiu IMPACT ETCHING kamene (teda gravirovanie do kamene), len je príšerne málo informácii o tom. Istá ruská firma Mirtels Electronics predáva stroje, je to jednoduchý CNC bez Z-osi (vlastne je Z-os, ale to je ako laser, len klepe ihlu do kamene). Na jednom fóre som čítal, že niekto vedel upravovať Mach3, používa signal trigger na os Z + elektromagnet a tvorí impulzy.
Vie niekto alebo skúsal niekto to spraviť, rad by som sa podelil skúsenosti.
Link www.mirtels.com
youtube : Mirtels Electronics
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2021, 12:48

Nikdy jsem se o to nezajímal ale zkusil bych zjistit něco o mikroúderovém značení ,to bude možná popsané líp a třeba se u číňana najde i mikroúderová hlava .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 6. 2021, 1:12

Kdysi dávno v mládí (to ještě žili dinosauři) jsem si stavěl 1-jehličkovou tiskárnu.
Tohle bude něco dost podobného. ;-)
Tehdy se mi povedlo sehnat starou hlavu z profi jehličkové tiskárny, která měla myslím 6x9 jehel. Tj. na jeden úder vytiskla celý znak. Tak jsem tu hlavu rozebral a podělil jednotlivými jehličkami kamarády.
Dneska bych možná pro první přiblížení a technologický pokus taky zkusil vypreparovat hlavu z nějaké staré jehličkové tiskárny. A používat jenom jednu z jehel.

Na jednom z těch videí je ve 2. polovině vidět, jak tam ta hlava jezdí.
https://www.youtube.com/watch?v=jfy6iqFVmSc
Je to docela pěkný pohled, jak sebou pocukává krokáč na ose Z a kompenzuje nerovnosti povrchu.
Skoro bych si myslel, že by se to snad dalo udělat snadněji jen mechanicky - po povrchu by kontaktně jezdil vozík s tou gravírovací jehlou.
No ale asi ví, co dělají.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2021, 1:16

devahoch píše: 3. 6. 2021, 12:39 Na jednom fóre som čítal, že niekto vedel upravovať Mach3, používa signal trigger na os Z + elektromagnet a tvorí impulzy.
Možná jsi sem mohl dát link. Nejjednodušší by asi bylo cívku elekromagnetu ovládat PWM signálem pro řízení rychlosti vřetena:

mach_ss3.png

Frekvence by se nastavila jako PWMBaseFreq a hodnotou rychlosti (S) bys nastavil optimální šířku pulzu. Pak bys jen zapínal a vypínal vřeteno (kreslí/nekreslí).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 6. 2021, 1:23

Posadil bych na to GRBL a ovládal to jako laser v režimu ON/OFF, tj. bez řízení intenzity.
Když na to použiješ i nadstavbu LaserGRBL, tak máš rovnou hotové i zpracování grafiky.
A navíc je to všechno zdarma (GRBL i LaserGRBL). HW pro řízení za 100 Kč (Arduino).
Zkusit by se to asi dalo na celkem jakékoli frézce. Místo vřetene nějakou úderovou hlavu, třeba z té hlavy z tiskárny.
Jenom bych tam rozhodně dodělal odsávání. Překvapuje mě, že to na těch profi mašinách nemají. A to mají lineáry kompletně odhalené.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2021, 1:34

Asi každý očekáváme trochu jiný způsob fungování toho kladívka (konkrétně co ním vibruje).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 6. 2021, 1:41

Myslíš, že to není na principu elektromagnetu?
Jede to celkem pomalu, takže nějaké piezo nebo jiné hi-tech principy tady myslím nejsou potřeba.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2021, 1:55

Na principu elektromagnetu ano, ale co na něm generuje ten střídavý proud, který vibruje kladívkem. LaserGRBL v režimu ON/OFF asi negeneruje pulzy, ale jen signál kresli/nekresli, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
devahoch
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 9. 2011, 11:06

3. 6. 2021, 2:03

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 6. 2021, 2:08

Thomeeque píše: 3. 6. 2021, 1:55 Na principu elektromagnetu ano, ale co na něm generuje ten střídavý proud, který vibruje kladívkem. LaserGRBL v režimu ON/OFF asi negeneruje pulzy, ale jen signál kresli/nekresli, ne?
Nojo, člověče. Máš pravdu.
Tady by se musela vnutit nějaká mezibodová mezera.
To by se sice dalo udělat i na principu PWM, ale možná jednodušší by to bylo na úrovní přípravy dat. Kdy by se vždy za každý bod obrázku vložil další prázdný bod.
Pak by to za chodu nebylo závislé na rychlosti jízdy při akceleraci/deceleraci.
A upravit bitmapový formát obrázku je triviální.

Já to teda chápu tak, že původní tazatel chce udělat nějaký technologický pokus.
Aspoň já tak vždycky začínám. A tak se v první etapě snažím použít co nejvíc běžných prostředků. Teprve když se ukáže, že tudyma vede cesta, tak pak do toho začnu strkat peníze a čas.
Proto píšu o možnosti, jak udělat pokus víceméně zadarmo (pokud má nějaké malé CNC, nebo dokonce možná i jen trochu festovnější 3D tiskárnu).
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“