Rychlost práce laseru při plošném 2,5D/3D značení - kov

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2021, 8:56

Měl bych dotaz na majitele laserů, potřeboval bych plošně značit větší plochy materiálu a nemám představu, jak dlouho to asi trvá ( a kolik to může stát). Jedná se o plochy řádově ve stovkách cm2, hloubka značení cca 0,2-0,3 mm. Vykrytí cca 50% (plovina plochy bez úběru, polovina zahloubená). Podklady pro pálení jednoho obrazce cca v 3 - 10 vrstvách (aby bylo dosaženo 2,5D efektu). To na fotkách jsem nedělal laserem, ale chtěl bych dosáhnout podobného efektu použitím laseru. Jak moc časově a finančně náročné by to mohlo být? A aby toho nebylo málo, dokázal by tohle někdo pálit i do povrchu 3D těles?
IMG_9739.JPG
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 11. 2021, 3:08

Fiber laser by mohl něco podobného vygenerovat, ale!!!! Mám nůž z číny, kde je laserem napodobená struktura damascénské oceli. Překvapivě to nevypadá nijak hrozně, ovšem kvalita samotného nože je srovnatelná s japonským originálem za 7 tisíc. Ovšem fiber laser dělá plochu většinou 200x200mm a nelze mluvit o obrábění, ale o gravírování. Tedy po 10 násobném olaserování se změní pouze tmavost některých míst. Samozřejmě mluvím o mašině cca 200 tisíc, když přidáš nějakou nulu, možná to půjde lépe.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

8. 11. 2021, 9:45

Nešlo by to vyleptat?
Fotorezist nebo sítotisk, dalo by se vyleptaná místa i probarvit.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 11. 2021, 3:03

NdYag laser při nízké frekvenci pulzů dokáže gravírovat do hloubky. To co jen černí je tzv. povrchové kalení a mateiál je spíše jemně "napěněný" a povrch vypadá hladký. To že je osvit třeba 120 x 120 mm nebrání dělat i vetší plochy. Chce to ale pojezd upínacího stolu s kusem. Já to měl cca 1300 mm z hliníkových profilů, ovšem s IRCčkem a indikační jednotkou. Potom se dá obrazec rozdělit na jednotlivé sekce a ty pak exponovat po posunutí stolku. Dělal jsem 1250 mm dlouhé segmenty se stupnicí po jednom milimetru. Osm segmentů spojených, tolerance popisu 0,3 mm. Prostě zelené mozky. Kdyby to bylo ve třech milimetrech, nic by to na výslekdu použití neovlivnilo.
Taky jsem tak dělal ornamenty na "kolejnice" na dvojky a jiné části.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2021, 6:36

picom: Fotocestou a leptáním bude problém udělat reliéf s více stupni hloubky a také ten poždavek na možnost práce na 3D plochách by byl docela výzvou.

lubbez: S laserem zkušenosti nemám, ale viděl jsem laserem vypálené nápisy do hloubky. Měla by to být jen otázka času a výkonu, ale nemám představu o reálných možnostech dostupných strojů. Proto ten dotaz, abych zjistil, jestli je laser reálným řešením, nebo je to technická, či ekonomická blbost. Abych nakonec nezjistil, že rychlej a levněji si vybouchám kus damašku :)
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 11. 2021, 10:40

Jistě že výkon je klíčovým parametrem, ale s ním jde ruku v ruce cena a ta cena ještě značně osciluje použitými komponenty čína/nečína. Pro příklad můj 20W laser Raycus LED a německá čočka175x175mm byl o 1850 USD dražší než to samé z čínské produkce. Ale to se bavíme o fiber laseru primárně pro gravírování. Pak je i fiber na řezání s více wattama a drobnějšíma modifikacema a ten pod cca 500 litrů nepořídíš. No a pak jsou dospělé lasery co uměj řezat fakt do hloubky, ale už potřebuješ halu, silnou elektriku, nějaké ty asistenční plyny a ty zase nedávají to gravírování. I když se běžně lasery používají, tak informace o nich (až na CO2) jsou velice skoupé. Praktický popis fiberu je v češtině nedostupný a Yag je téměř to samé. Viděl jsem laser na čištění rezatých povrchů, kromě promovidea jsem nesehnal žádnou relevantní informaci o spektru ve kterém pracuje, natož o ceně. Co se týká 3D nemám žádné relevantní info. I když po zjišťování ceny 100W fiberu s Raycusem si myslím, že to pro normálního smrtelníka bez garantovaných zakázek není.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2021, 5:41

lubbez: Nechci ten laser kupovat, spíš bych to někomu zadal, ale nemám představu, kdo by si na to troufal a kolik by za to chtěl.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“