Nová životní cesta - podnikání s laserem a konvenčními stroji

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 12. 2021, 3:16

.... Peto ... seš trošku natvrdlej a laser chceš za každou cenu ... proto více polopaticky ... tuhle hračku a 3D tiskošku má dnes každý školák, kutil i důchodce. Výrobků v CZ i Ali jsou všude mraky za pár kaček. Živis se tím NEDÁ. Je to OK ?
Že laserem nechceš dělat kuchyně jsou pochopil, smysl byl nasměrovat tě dělat něco kloudného a neblbnout s kravinama :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 12. 2021, 3:48

PetrK14 píše: 4. 12. 2021, 2:00 Díky za reakce a ...............
to je strašně jednoduchý
aby ti zbylo 30k na jednoduchý uživení, musíš utržit 60k měsíčně jen na mzdový náklady + něco okolo
když budu hoooooooodně skromnej tak to něco okolo bude určitě 40k měsíčně (elektrika amortizace, opravy............a dalších asi milion věcí
tedy 100k měsíčně, při 168 hod/měsíc je to 600 Kč /hod
jestli dokážeš naplnit kapacitu tak, abys tohle splnil, tak hurá do toho
při výše uvedeném na tom budeš +- jako zaměstnanec, jen ale vše na svý triko, se všemi plusy i mínusy
vem si tužku a papír nebo excel a tohle si spočítej
začni z druhýho konce, napiš si kolik chceš vydělávat a zkus se k tomu dopočítat
.....
2 dobře míněné rady které už tu mnohokrát zazněly
a) nejlíp je prodávat vlastní originální
výrobek nebo službu nebo kvalitní řemeslo
b) začni při zaměstnání a až ti to pojede a nebudeš stíhat, tak můžeš jít na vlastní nohy
jít do něčeho rovnou bez rozjeté výroby můžeš v okamžiku, že máš na několik let dopředu zajištěný živobytí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 12. 2021, 4:34

Mex píše: 2. 12. 2021, 7:13 Díky za odpověď.
Tak to je docela pěkné, to začínám CO2 laser docela obdivovat.

Myslel jsem právě nějakou takovou konstrukci, kde laser svítí skrz dno.
Tedy takové uspořádání, jako se běžně používá u polovodičových laserových gravírek.

To Tvé laserové království bych někdy moc rád viděl.
Tak momentálně jsou zase jen dva, ale ten fiber je opravdu pěknej a co umí to GCC je fakt paráda. Stačí navštívit Prahu a jezdí mi tu autobusy, šalina a dokonce i sem tam nějaké auto. Srdečně Tě zvu.
L. :-)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 12. 2021, 5:36

Tve predstavy jen potvrzuji me zkusenosti s ostatnimi menici zivotnich cest. Jaky by byl typicky velkofomatovy vyrobek ktery bys chtel delat? Nedovedu si predstavit, ze by nekdo chtel kupovat podobne kycovite prisernosti (at se mistni tvurci takovych veci nezlobi) ve velkem formatu.
k.JPG
k.JPG (10.8 KiB) Zobrazeno 2083 x
Vyroba jakehokoliv vetsiho nabytku nebo hracek s opalenymi okraji je taky naprosto nerealne. V minulosti mely podobne laserove vytvory punc jakesi exotiky ci moderni technologie, ale dnes zacinaji byt takove vyrobky spis symbolem nevkusu a levne masove produkce nez cehokoliv jineho a o takovy design uz i mainstream prestava mit zajem.

Ty pozadavky na flexibilitu taky moc nechapu, velke veci ze dreva je rychlejsi proste klasicky uriznout i kdyz to budes muset pokazde odmerit. Pokud nemas nejaky originalni napad a neobjevils diru na trhu, jsou to vyhozene prachy. Kdyz si budu kupovat maloseriovy vyrobek, budu chtit mit motiv na kuzi spis vytlaceny nebo vyryty nez vypaleny strojem. Je to nekde na urovni sosek budhu vylisovanych ze zlateho plastu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 5:58

fmodel píše: 4. 12. 2021, 2:12 Protože se nakonec ukázal na moje věci jako nerentabilní prodal jsem ho po dvou měsících jedné sklářce co na něm gravíruje do všeho možného a podobné blbosti.
Potvrzuju. Já třeba mám vláknový laser, ale ani mě nenapadne vůbec uvažovat, že by si tím firma nějak vydělávala, používáme ho jen pro vlastní potřebu. Kdyby se něm ještě dělaly zakázky tak by se nejspíš ani nevyplatila práce do toho vložená, i když by se náklady na samotný přístroj vůbec nepočítaly.
Aleš Procháska
kiko01
Příspěvky: 1591
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 6:53

prochaska píše: 4. 12. 2021, 5:58
fmodel píše: 4. 12. 2021, 2:12 Protože se nakonec ukázal na moje věci jako nerentabilní prodal jsem ho po dvou měsících jedné sklářce co na něm gravíruje do všeho možného a podobné blbosti.
Potvrzuju. Já třeba mám vláknový laser, ale ani mě nenapadne vůbec uvažovat, že by si tím firma nějak vydělávala, používáme ho jen pro vlastní potřebu. Kdyby se něm ještě dělaly zakázky tak by se nejspíš ani nevyplatila práce do toho vložená, i když by se náklady na samotný přístroj vůbec nepočítaly.
Presne takto aj ja vyuzivam svoje cnc-cka, proste je to nastroj ktory ked potrebujem tak ho pouzijem iba ako sucast procesu vyroby. To ze mi 2-3dni v tyzdni stoja pretoze sa robi montaz je ok a ked treba nieco upravit tak je stroj poruke. Kupa stroja bola ale nevyhnutna pretoze som ho potreboval k vyrobe ktora uz bola zabehnuta. Ist do toho naslepo bez nejakeho zazemia a zakaznikov je dost odvaha, ale aj to moze byt cesta.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 12. 2021, 8:02

Ja nam stroje, kde musim mit chlapa pro ktereho jinak nemam dalsi praci, tak kdyz se stane ze mam masinu par dnu v mesici nevyuzitou, delam takove ksefty kde mi staci kdyz si vydela na svou vyplatu, energie, odpisy apod. Proste bez zisku. Je to porad lepsi nez ho platit za zirani do zdi. Zakaznik je pak kvuli cene schopen prekousnout i nevyzpytatelnost takovych dodavek. Pokud nemam cas, musi si to proste nechat udelat jinde, ale za plnou cenu.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 12. 2021, 12:33

lubbez píše: 4. 12. 2021, 4:34 Tak momentálně jsou zase jen dva, ale ten fiber je opravdu pěknej a co umí to GCC je fakt paráda. Stačí navštívit Prahu a jezdí mi tu autobusy, šalina a dokonce i sem tam nějaké auto. Srdečně Tě zvu.
L. :-)
Děkuji, to zní výborně. :-)
Já už zase celkem můžu chodit, tak by to bylo i reálné.

Jinak jsem si teď za své celoživotní úspory koupil polovodičovou laserovou hlavu s FAC optikou (130 USD). Zatím se ale ještě rekreuje někde na jachtě na moři. Jsem moc zvědavý na výsledky.
Ty lasery jsou pěkně návyková hračka.

Ještě jednou díky za pozvání.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

5. 12. 2021, 7:35

Pridam se k off topicu. Budu mit prvni rok provozu firmy za sebou. Stale chodim do zamestnani. Diky tomu sice pracuju 14 hodin denne ale na druhou stranu diky tomu ze neutopim vsechny penize za moji vyplatu tak dost investuju do vybaveni.

Uvidime dalsi rok. Potvrzuju vyse zminene nazory. Ikdyz se najdou i vyjimky , kterym to vyslo a sli do toho po hlave. Mit vlastni produkt / sluzbu je vyhra v loterii. Produkt v dnesni dobe uz je ponekud tezka vec. Snad vetsina myslitelna potrebna vec uz existuje.

Zatim je mimo moje chapani jak si nekdo muze poridit stroj za 8 mega napr. A stacit uplatit sebe stroj atd... Podle toho jake zakazky se me chytaji jsem rad za tu svoji babku a relativne male rezie a ze jsme na to dva.
kiko01
Příspěvky: 1591
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2021, 9:16

Radislav píše: 5. 12. 2021, 7:35 Pridam se k off topicu. Budu mit prvni rok provozu firmy za sebou. Stale chodim do zamestnani. Diky tomu sice pracuju 14 hodin denne ale na druhou stranu diky tomu ze neutopim vsechny penize za moji vyplatu tak dost investuju do vybaveni.

Uvidime dalsi rok. Potvrzuju vyse zminene nazory. Ikdyz se najdou i vyjimky , kterym to vyslo a sli do toho po hlave. Mit vlastni produkt / sluzbu je vyhra v loterii. Produkt v dnesni dobe uz je ponekud tezka vec. Snad vetsina myslitelna potrebna vec uz existuje.

Zatim je mimo moje chapani jak si nekdo muze poridit stroj za 8 mega napr. A stacit uplatit sebe stroj atd... Podle toho jake zakazky se me chytaji jsem rad za tu svoji babku a relativne male rezie a ze jsme na to dva.
No ale my nemame vecsina znas 3 eshopy tak to asi preto :D
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 12. 2021, 11:30

Radislav píše: 5. 12. 2021, 7:35 ...Potvrzuju vyse zminene nazory. Ikdyz se najdou i vyjimky , kterym to vyslo a sli do toho po hlave. Mit vlastni produkt / sluzbu je vyhra v loterii. Produkt v dnesni dobe uz je ponekud tezka vec. Snad vetsina myslitelna potrebna vec uz existuje.

Zatim je mimo moje chapani jak si nekdo muze poridit stroj za 8 mega napr. A stacit uplatit sebe stroj atd... Podle toho jake zakazky se me chytaji jsem rad za tu svoji babku a relativne male rezie a ze jsme na to dva.
Problem je, ze on zadny originalni produkt nema. Gravirovanych cetek je plny internet a eshopy s nimi provozuje kdejaka mamina na materske.

Ono neni problem rozjet vyrobu od nuly i s masinou za x mega. Vetsinou ale kdyz uz nekdo takove prachy ma, uz v tom umi chodit a nejsou to jeho posledni uspory.

Kdyz uz jsme u tech laseru, co rikate na vlaknove lasery s vykonem v jednotkach kW kterych je plny alik za ceny kolem $20.000 - 30.000
https://www.aliexpress.com/item/1005002866175361.html
Mam u ledu jeden projekt kde bych tohle uzivil na plechy do 3mm, vyjimecne 5mm, ale kvuli vysoke cene tech masin se zatim zamer nerealizoval. Pokud by ty stroje byly za ty prachy pouzitelne, dalo by se uvazovat o realizaci.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

6. 12. 2021, 5:59

Na druhej strane tazatele chápem. Je mladý (podľa údajov), má kopec energie, elánu a chuti do práce. Tým že sú skúsenosti neprenosné, by rád vyskúšal svoju teoriu a naučil sa to na vlastnej koži. Rady ste mu dali, ak ho to neodradilo, tak bude pokračovať. Možno veľa vecí tu nepovedal, možno si vie zariadiť zakázky, možno má dobré kontakty, škoda že chce iba jeden univerzálny stroj, ten mu to nesplní.
Ďalšou podstatnou vlastnosťou potrebnou pre úspech je charakter osoby a tú nepoznáme. Sú ľudia ktorí kdekoľvek prídu a sú tam vítaní, aj cudzí ľudia pre nich hocičo urobia a nerozmýšľajú o tom. Ak sa im nedarí, ostatní ho podporujú a nezlostia sa na neho...takým sa podniká ľahšie - pár takých poznám.

Edit:
Pár zaujímavých projektov u nás som stretol, ktoré sa mi páčili a idú na odbyt - pre inšpiráciu:
- výroba špecifického nábytku pre zdravotnícky priemysel, od lekární, po ordinácie
- elektronická váha pre včelárov - ukladá sa pod úle, meria váhu úľa, odosiela dáta cez operátora, dá sa na ňu pripojiť wifi, ukladá dáta do aplikácie+história, stráži úľ-alarm pri porušení, zmene váhy , prednastavená hmotnosť na stáčanie medu atď, možnosť spárovať viacej váh k jednej riadiacej - nutnosť iba jednej sim. Možnosť pripojenia snímačov, detektorov, kamery, ... Fakt vymakaná vec. Pár ľudí tu by zvládlo celý proces od mechaniky až po mobilnú aplikáciu.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 12. 2021, 7:14

Ja nikoho nechtel odradit, to v zadnem pripade. A je mozne ze mu ten startup vyjde. Ale sance je z vyse uvedenych duvodu velice mala. Je to treba jako ve sportce. Jenze nikdo sportku nesazi stylem, ze da vypoved v praci, vrazi do toho vsechny sve uspory s tim, ze vyhrou meni svou zivotni cestu.

Podivej treba na tyhle https://forbes.cz/ceske-drevo-proti-cin ... -hrackach/
Konkurovat Cine s prkny je nesmysl a borci to zjistili jako mnoho lidi pred tim a vlastni znacku se jim vytvorit nepodarilo. Zacli delat nejaky nabytek - OK, jede jim to.
Ale s tema drevenyma hrackama delaji zase stejnou chybu jako na zacatku. Pohybuji se v podobnem oboru a znam aspon 3 firmy ktere s takovou produkci zkrachovaly. A to mely jednoucelove masiny typu kopirky apod. uz koupene (restituovane), takze nic nemuseli splacet jen chrlit nejlevneji jak to slo. Funguje z nich jediny, ktery dela nejakou rucni rezbarinu.

U tech drevenych hracek (predpokladam ze neco podobneho mas v umyslu delat) je zakladni problem v tom, ze oni se snazi vyrabet produkt ktery chteji (meli by chtit) rodice, ne decka. Muze se to nekomu libit nebo ne, ale decka proste drevene hracky ktere "vydrzi 2 generace" nechteji. Trh je velice omezeny, opet je tu ta Cina kde tohle udelaji a delaji levneji a v neposledni rade spousta lidi kteri to neustale znovu a znovu zkousi a nasazujou "zavadeci ceny" kterymi se snazi Cine konkurovat s podobnymi recmi o udrzitelnosti, komunite, ekologii... jako maji ti v uvedenem odkazu . Proste projekt odsouzeny predem ke krachu.
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

6. 12. 2021, 8:02

Děkuji za postřehy, nicméně na hlavní otázky jsem odpověď nedostal :D
1) Thunder nebo jiný laser v podobné cenové relaci?
2) 130w a kvalita gravírování při regulaci výkonu a za použití HR hlavičky?
3) Kdybyste při svých dnešních zkušenostech stáli na mém místě - se stejnými možnostmi, jak byste situaci řešili? Udělali byste něco jinak nebo naopak? (v případě, že na laseru děláte.. př. "koupil jsem kvalitní stroj, ale ve výsledku mě limituje pracovní plocha, měl jsem raději investovat víc a pořídit mašinu s větší pracovní plochou"

Znovu opakuji: prostory svoje, ostatní mašiny svoje, žádné financování za pomoci úvěru, závazky žádné
Co jsem tedy nezmínil a omlouvám se za to - finanční rezervy a nějaký pasivní příjem je.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2021, 8:13

t256: Konkurovat velkovýrobou prken v EU levné velkovýrobě z Číny, to asi opravdu dost dobře nejde. Na druhou stranu, pokud by člověk nebyl tak velký megaloman a raději se zaměřil na kvalitnější produkci v objemech řádově menších, už to nemusí vycházet špatně a problém s čínskou konkurencí se může jevit úplně jinak. Aby se člověk slušně uživil, tak nemusí vyrábět 20k prken za měsíc, mohlo by stačit změnit plán třeba na 100ks/měsíc a to může udělat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“