Nová životní cesta - podnikání s laserem a konvenčními stroji

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

1. 12. 2021, 2:30

Ahoj a dobrý den :-) Po několika měsíčním zkoumání a pročítání fóra se zde už cítím pomalu jako doma.. jako registrovaný uživatel jsem zde ale nový a rád bych se zdejší komunity touto cestou zeptal na názor a odborné rady zkušenějších. V několika vláknech se do jisté míry podobné dotazy řešily, ale moje situace do nich úplně nezapadá - proto zkouším založit toto nové vlákno. Abych mohl specifikovat svůj problém, asi by bylo vhodné se trochu představit. Vyučen jsem strojařem-mechatronikem, později jsem směřoval spíše do ekonomie a managementu, sklony k podnikání mám už od střední školy, kdy jsem si při studiu vyzkoušel několik oborů - nikdy však zatím řemeslo naplno, i když určité zkušenosti a představy mám. Přes dva roky jsem dnes zaměstnán coby ekonom a svůj pracovní čas trávím nad tabulkami v excelu :-/ Ve svých 29letech jsem si řekl, že je asi nejvyšší čas vrátit se z Prahy zpět na vesnici, překopat svůj život a vrhnout se na pro mě nový segment podnikání - výroba pomocí CO2 laseru a konvenčních strojů. Už té buzerace v kanceláři bylo dost :-)
Dílnu mám doma poměrně zařízenou - disponuji různými průmyslovými pilami, dlabačkou, hoblovkou, soustruhem atp. V současné době dílnu rozšiřuji s úmyslem pořídit CO2 laser pro řezání a gravírování - zejména dřeva a žulových desek. Prostor, hluk a odvětrání kouře není v mém případě problém. Po mnohatýdenním pročítání, shánění informací a mnoha exkurzích však stojím před nelehkým rozhodnutím - jaký laser teda nakonec pořídit. :? Jsem ve fázi naprostého zahlcení informacemi :D

Požadavky jsou pro mne následující:
Finanční strop je 400 000 Kč vč. DPH
Dostatečná uživatelská podpora a servis - zastoupení nejlépe v ČR
Pracovní plocha minimálně 1000x1000mm - v tomto formátu se bude řezat i gravírovat
Životnost komponent - co možná nejmenší poruchovost - na stroj musí být při poctivé údržbě spoleh
Řezací výkon dostatečný pro proříznutí 18mm spárovky, ideálně i překližky (asi podle všeho záleží hlavně na tom, čím je překližka lepená) - po obhlídce mašin bych řekl, že laser se skleněnou trubicí 130w tohoto schopný bude, se čtyřkou hlavičkou - čas pro řez nehraje v tomto případě rozhodující roli. Jsem srozuměn s tím, že materiál lze řezat na více "prostupů". Laser bude řezat a gravírovat i velké "nábytkové" dílce - dlouhé rovné řezy budou do jisté míry a od určité tloušťky materiálu řešeny formátkou anebo pásovou pilou.

Tady ale nastává ten problém - 130w a gravírování - při redukci výkonu dochází dle informací k velkému úbytku "kvality" paprsku - gravura tak zřejmě nebude úplně nejlepší. Toto hodlám řešit přikoupením HR hlavičky, která by měla paprsek pro gravírování do jisté míry zlepšit. Bude to stačit?

Nejvíce jsem v této chvíli nakloněn Thunder Laseru Nova 63, který asi nejvíce splňuje mé požadavky. V hledáčku jsem měl ještě Bodor a Aeon Laser. Jsou ještě jiné možnosti? Z mainstreamových laserů se do mého finančního stropu nejspiše nevejdu. Pokud mne někdo vyvede z omylu, budu vděčný :-) Rád bych se Vás touto cestou zeptal na názor a osobní zkušenosti. S taháním věcí z Číny mám poměrně špatné zkušenosti a nerad bych tedy importoval stroj na vlastní pěst - proto je mojí prioritou české/slovenské zastoupení. Budu rád za každý podnět, připomínku nebo radu. :-)
Kdybyste při svých dnešních zkušenostech stáli na mém místě - se stejnými možnostmi, jak byste situaci řešili? Udělali byste něco jinak nebo naopak? Předem děkuji za odpovědi a těším se na diskuzi :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2021, 3:28

Nemám odpověď na dotaz, omlouvám se, ale mám otázku. K čemu je dobré řezat 18mm spárovku laserem? Nějak si nedovedu představit, že to je častější požadavek. Občas potkávám laserem řezané překližky, ale tak do 8mm. Je to rozumné zadání pro začátek podnikání?
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

1. 12. 2021, 3:37

Jak jsem psal, pálit se budou i nábytkové dílce složitějších tvarů, které bych ručně vyřezával dlouhou dobu. Vím, že je alternativa pořídit CNC frézku - s tou počítám do budoucna, ale pro začátek jsem vybral laser hlavně pro jeho multifunkčnost a teoreticky rychlejší návratnost investice. Pro cnc frézku nemám v současné době stálou práci. Díky za reakci :-)
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

1. 12. 2021, 3:47

Aby nedošlo k nepochopení - nebude se řezat pouze takto silný materiál, ale když už budu pořizovat stroj, budu rád když budu mít tu možnost dovolit si řezat to, co ostatní ne. Stejný postoj mám i k pracovní ploše, vidím to jako výhodu na trhu ;-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2021, 4:06

A opravdu si myslíš, že bude zájem o nábytek z laťovky s opálenýma hranama? Truhlářské CNCčko se za 400k sehnat dá a pro výrobu nábytku by to asi byl mnohem lepší začátek.
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

1. 12. 2021, 5:21

Jde mi o to, že na začátek mi laser přijde více multifunkční a mohu tak diverzifikovat sortiment. Od řezání překližky a výrobu dekorací nebo hraček po gravírování žulových pamětních desek. Výroba nábytku nebude úplně hlavní artikl a pokud nebudou žádoucí například ty opálené hrany, ofrezují se na frézce. S cnc počítám do budoucna. Přesně vím na co narážíš, sám jsem si tímhle dilema prošel a pokud bych měl lepší finanční možnosti, zakoupil bych rovnou oboje. V současné situaci to ale bohužel nejde. :roll:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 12. 2021, 6:09

Budeš schopen pálit kovy?
I třeba barevné hliník mosaz?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

1. 12. 2021, 6:58

Kovy určitě ne, možné je podle všeho pouze gravírovat za pomoci specialní pasty.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 12. 2021, 1:18

Je hezké narazit na optimistu.
Jako aktivní uživatel CO2 laseru cca 10 let mám pár připomínek.
1/ Laser se již svým principem nehodí na výrobu nábytku. Nejen, že třeba 8mm překližka ještě po měsících páchne spáleninou, tak v podstatě jakékoliv prkno z libovolného masivního dřeva je natolik negomogenní, že řez je pohledově hnusnej. Smysl (rozuměj rentabilitu) dává například řezání složitých reklamních dílů a písmen z plexiskla.
2/ Hlavní parketa CO2 laseru je v gravírování. Ovšem do laseru nestrčíš žulovej pomník, dokonce ani pomníček, protože je těžkej.
3/ Proč nutně kupovat nejdražší lasery na trhu? Jistě pokud na to bude dotace, pak je to OK. Jinak jsou to vyhozený prachy. Vím co píšu, protože Thundera jsem měl 3 měsíce v dílně vedle svého stroje, ano měl "lepší" motory, byl o 30mm/sec rychlejší, úplně stejnou práci cca 1 hodina zvládnul skoro o minutu rychleji, ale můj Acctek stál 86T a prakticky stejný Thunder 155T. Je už to několik let, není v tom započítaná doprava. V podstatě klíčové je "uživatelský komfort" a tady vévodí řídící systém RUIDA (opět měl jsem i jiné), dokonce si troufnu říct, že stará RDC6442S nebo G je lepší než ty nové klony a jde připojit na LAN.
4/ Teď jsem si pořídil v pořadí 6 laser a to GCC mainstream 40W trubka. Samozřejmě dopředu jsem věděl, že se mi opět nezaplatí jako žádný z předchozích, ale jako důchodci mi na nějaké stotisíci koruně tolik nezáleží spíš jde o to udělat si radost. I tady jsou určité kompromisy a nejvhodnější řešení by byla Čína + mainstream.

Když si na Alíku nebo na Ebay zvolíš místo distribuce Evropu, tak tam najdeš pár laserů s Ruidou a cenovkou okolo 60T a výkonem 80W, většinou 500x700mm, věř že to na začátek stačí. Ty červeno-černé jsou docela dobré (měl jsem ho), mají docela slušnou geometrii, ale musí stát na rovné ploše. Některé jsou dokonce ze skladu Jeneč u Prahy, v každém případě je doprava okolo 6T a máš ho tady někdy i do týdne. Pokud budeš kupovat přes Aliexpress je i faktura. Ale hlavně tě to bude stát pár korun a vždycky ten laser můžeš prodat dál.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 12. 2021, 6:08

Amatérský dotaz (protože CO2 laser nemám), nejspíš na lubbeze:
Opravdu i takto nepříliš výkonné kontinuální CO2 lasery (80-100W) jsou schopny nějak rozumně gravírovat kámen?
Myslím třeba žulu nebo další materiály, ze kterých se dneska dělají pomníky.

Pokud ano, tak už by skoro stálo zato si na to postavit speciální mašinu.
U obrázku na pomníku asi na nějaké setině zase tak nesejde, takže by se dala použít zřejmě i celkem jednoduchá konstrukce.

Díky za osvětu.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 12. 2021, 6:52

40W laser dokáže poměrně s přehledem gravírovat sklo a kámen, jednou jsem gravíroval žulu, ale ne pomník, ale destičku tlustou 1cm a nebyl s tím problém. Dokonce jdou gravírovat polodrahokamy, ale tam se ten paprsek divně odráží a mají tendenci praskat - hlavně průhledné. Jinak docela běžne se dělají lasery pro kameníky, které mají zohledněnou pevnost základny a samotný laser se na šutr přiklopí a geometrie se nastavuje vnořeným červeným laserem. Prostě nastavíš tečku doprostřed terčíku a hotovo. Ten terčík samozřejmě potom sundáš. Ale opět jsou tam určitá omezení, ale samozřejmě nevím jaká, pravděpodobně různým materiálem v tom kamenu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 12. 2021, 7:13

Díky za odpověď.
Tak to je docela pěkné, to začínám CO2 laser docela obdivovat.

Myslel jsem právě nějakou takovou konstrukci, kde laser svítí skrz dno.
Tedy takové uspořádání, jako se běžně používá u polovodičových laserových gravírek.

To Tvé laserové království bych někdy moc rád viděl.
Bazy
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 11. 2018, 7:14

2. 12. 2021, 8:37

Zdravím chtěl jsem se zeptat jestli jste někdo nepřipojoval k laseru projektor na zaměření součástí. Používám RD Works a ten mi nechce načíst projektor.
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

3. 12. 2021, 9:13

lubbez píše: 2. 12. 2021, 1:18 Je hezké narazit na optimistu.
Jako aktivní uživatel CO2 laseru cca 10 let mám pár připomínek.
1/ Laser se již svým principem nehodí na výrobu nábytku. Nejen, že třeba 8mm překližka ještě po měsících páchne spáleninou, tak v podstatě jakékoliv prkno z libovolného masivního dřeva je natolik negomogenní, že řez je pohledově hnusnej. Smysl (rozuměj rentabilitu) dává například řezání složitých reklamních dílů a písmen z plexiskla.
2/ Hlavní parketa CO2 laseru je v gravírování. Ovšem do laseru nestrčíš žulovej pomník, dokonce ani pomníček, protože je těžkej.
3/ Proč nutně kupovat nejdražší lasery na trhu? Jistě pokud na to bude dotace, pak je to OK. Jinak jsou to vyhozený prachy. Vím co píšu, protože Thundera jsem měl 3 měsíce v dílně vedle svého stroje, ano měl "lepší" motory, byl o 30mm/sec rychlejší, úplně stejnou práci cca 1 hodina zvládnul skoro o minutu rychleji, ale můj Acctek stál 86T a prakticky stejný Thunder 155T. Je už to několik let, není v tom započítaná doprava. V podstatě klíčové je "uživatelský komfort" a tady vévodí řídící systém RUIDA (opět měl jsem i jiné), dokonce si troufnu říct, že stará RDC6442S nebo G je lepší než ty nové klony a jde připojit na LAN.
4/ Teď jsem si pořídil v pořadí 6 laser a to GCC mainstream 40W trubka. Samozřejmě dopředu jsem věděl, že se mi opět nezaplatí jako žádný z předchozích, ale jako důchodci mi na nějaké stotisíci koruně tolik nezáleží spíš jde o to udělat si radost. I tady jsou určité kompromisy a nejvhodnější řešení by byla Čína + mainstream.

Když si na Alíku nebo na Ebay zvolíš místo distribuce Evropu, tak tam najdeš pár laserů s Ruidou a cenovkou okolo 60T a výkonem 80W, většinou 500x700mm, věř že to na začátek stačí. Ty červeno-černé jsou docela dobré (měl jsem ho), mají docela slušnou geometrii, ale musí stát na rovné ploše. Některé jsou dokonce ze skladu Jeneč u Prahy, v každém případě je doprava okolo 6T a máš ho tady někdy i do týdne. Pokud budeš kupovat přes Aliexpress je i faktura. Ale hlavně tě to bude stát pár korun a vždycky ten laser můžeš prodat dál.
Děkuji moc za reakci a sdělení osobních zkušeností :-) Na ty lasery, o kterých píšeš jsem narazil hned ze začátku, ale po přečtení mnoha recenzí a zhlédnutí videí jsem od nich upustil - snad v každé recenzi se objevovaly u těchto strojů další a další problémy. Bazar je navíc těchto mašin plný - proč se toho lidi zbavují? Vyzkoušeli si to a pořizují lepší stroj nebo na lasery po zkušenosti zanevřeli? Mým cílem je pořídit stroj, na který se budu moci spolehnout a věnovat se tomuto podnikání naplno. Když opomineme nábytkové dílce, přesto bych byl rád za možnost propálit silnější materiál, který se následně povrchově ošetří kvůli zápachu - například při výrobě hraček. Na jedné exkurzi jsme zkoušeli pálit smrkové 22mm prkno 100w kovovou trubkou - uříznout to šlo celkem snadno na jeden prostup, je ale pravda, že materiál smrděl ještě dlouho po tom, co jsem ho přivezl domu. Když jsem ho pak ze zvědavosti zkoušel omýt vodou, smrdělo to jako přetažený uzený :-D Zápach by ale měla eliminovat nějaká povrchová úprava - lak, olej? Jsem celkem v rozpacích po informaci, že se lasery nezaplatí. V mém případě se laser zaplatit musí :-D Pokračujeme v zahlcení informacemi a otazníky +1 :-D
A k té síle laseru - můžeš mi prosím potvrdit, zda se dá se 130w laserem za pomoci HR hlavičky obstojně gravírovat? Díky :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2021, 10:33

Nechci tě odrazovat, ale laser by byl jeden z posledních strojů, který bych si na práci se dřevem pořídil. Snad jedině, kdybych chtěl dělat nějaké skládačky z překližky, tam to opodstatnění má a asi by se to i zaplatilo.
Ten zápach nepřelakuješ, počítej s tím, že to prostě bude muset pomalu vysmrádnout.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“