Nová životní cesta - podnikání s laserem a konvenčními stroji

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

3. 12. 2021, 11:07

Konvenční stroje na dřevo mám. Ono jde o to - jak jsem psal výše, že hodlám vyrábět široké spektrum sortimentu- hodně i dle období. Od ozdob a dekorací, přes řezání kůže až po vypalování/vyřezávání vzorů krz ty "nábytkové desky". :wink: stále bych rád znal odpověď na otázku ohledně gravírování: můžete mi prosím potvrdit, zda se dá se 130w laserem za pomoci HR hlavičky obstojně gravírovat?
A trošku mimo téma - živíte se někdo přímo laserem nebo znáte někoho kdo se tím úspěšně živí? :) Nedávno jsem mluvil s kamarádem, který už roky podniká v kovovýrobě pomocí CNC centra a dle jeho slov se začíná v tomto oboru smrákat z důvodu úbytku produkce automobilek, na které jsou firmy navázané - tyhle firmy přichází o práci a přetahují se s ostatními, kteří obrábí pro jiné odvětví. V případě dřevovýroby prakticky na míru pro koncové zákazníky se tohoto snad obávat nemusíme. Jaký na to máte názor? :?
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2021, 11:27

PetrK14 píše: 3. 12. 2021, 11:07 Konvenční stroje na dřevo mám. Ono jde o to - jak jsem psal výše, že hodlám vyrábět široké spektrum sortimentu- hodně i dle období. Od ozdob a dekorací, přes řezání kůže až po vypalování/vyřezávání vzorů krz ty "nábytkové desky". :wink: stále bych rád znal odpověď na otázku ohledně gravírování: můžete mi prosím potvrdit, zda se dá se 130w laserem za pomoci HR hlavičky obstojně gravírovat?
A trošku mimo téma - živíte se někdo přímo laserem nebo znáte někoho kdo se tím úspěšně živí? :) Nedávno jsem mluvil s kamarádem, který už roky podniká v kovovýrobě pomocí CNC centra a dle jeho slov se začíná v tomto oboru smrákat z důvodu úbytku produkce automobilek, na které jsou firmy navázané - tyhle firmy přichází o práci a přetahují se s ostatními, kteří obrábí pro jiné odvětví. V případě dřevovýroby prakticky na míru pro koncové zákazníky se tohoto snad obávat nemusíme. Jaký na to máte názor? :?
Skor mam pocit ze uz su tie cnc-cka tak dostupne ze ich ma kde-kdo aj doma v garazi. Pred 20rokmi to nebolo tak bezne a hodinovka bola niekde inde. Teraz mas problem najst zakazky ktore ta uzivia pri kludnom tempe a ten kto ich ma tak je rad :)
A realne ked to porovnas cena vybavenia/ normohodina tak najlepsie vyjde na zarobok autoservisak, murar, kadernicka, a ta nasa strojarina je niekde vzadu :D
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

3. 12. 2021, 12:10

To rozhodně, posledně jsem byl u kadeřnice celkem 6minut... 250Kč 8) :lol:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 12. 2021, 12:56

... aby to nebyla tvoje poslední cesta před insolvencí. Kluci co lasery provozují, dobře ví o čem mluví. Skádačky jsou perfekto, ale je jich hafo za pár USD na Aliexpressu. Zrovna jsem se objednával jako dárky.
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

3. 12. 2021, 12:59

Z tohoto důvodu vůbec neuvažuji o jakémkoli úvěru, vše svoje ve vlastních prostorách - jinak bych o podobném záměru ani nepřemýšlel :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2021, 12:59

PetrK14 píše: 3. 12. 2021, 11:07živíte se někdo přímo laserem nebo znáte někoho kdo se tím úspěšně živí?
Ano, znám, ale je to laser jiné kategorie - pálení plechu. Ale v současnosti je těžké vstoupit do odvětví, počáteční investice je mnoho miliónů. Oni se k tomu dopracovali postupně, protože předvídali trend který nastane v oboru zakázkové výroby z plechu a začali s tím včas. Co se týká laserů tak mi přijde, že už jich je dostatek a nebude úplně snadné se chytat i v pálení té překližky, zvlášť když to není tak univerzální jako frézování (černé okraje, zápach - tím se vylučuje nábytek). Spíš než mít ideu, že budeš pálit všechno co ti zákazníci přinesou bych se zkusil orientovat na to mít vlastní produkt nebo vlastní službu. Tady je ještě spousta věcí nepokrytých, například je těžké sehnat někoho, kdo by se specializoval na HPL desky, měl skladem základní rozměry a barvy, udělal mi pár kousků podle výkresu a neúčtoval při tom celou tabuli materiálu.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2021, 1:11

Práce pro automobilky, to nemusí být žádná výhra. Tlak na maximální snížení ceny je obrovský a občas to jde až tak daleko, že se dělá za náklady. A docela znační konkurence je dnes snad už ve všem. Ty laserem řezané skládačky jsou jedním z příkladů. Je to zajímavé, ale na trhu toho je dost a za takové ceny, že to snad ani dělat nechceš.
Kdybych chtěl v něčem takovém podnikat, tak se nejdřív pokusím najít nějakou díru na trhu. Kupovat si laser a zařadit se do davu tisíců majitelů laserů s +/- stejnou produkcí, toho bych se bál.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 3:06

PetrK14 píše: 3. 12. 2021, 11:07 Konvenční stroje na dřevo mám. Ono jde o to - jak jsem psal výše, že hodlám vyrábět široké spektrum sortimentu- hodně i dle období. Od ozdob a dekorací, přes řezání kůže až po vypalování/vyřezávání vzorů krz ty "nábytkové desky". :wink: stále bych rád znal odpověď na otázku ohledně gravírování: můžete mi prosím potvrdit, zda se dá se 130w laserem za pomoci HR hlavičky obstojně gravírovat?
A trošku mimo téma - živíte se někdo přímo laserem nebo znáte někoho kdo se tím úspěšně živí? :) Nedávno jsem mluvil s kamarádem, který už roky podniká v kovovýrobě pomocí CNC centra a dle jeho slov se začíná v tomto oboru smrákat z důvodu úbytku produkce automobilek, na které jsou firmy navázané - tyhle firmy přichází o práci a přetahují se s ostatními, kteří obrábí pro jiné odvětví. V případě dřevovýroby prakticky na míru pro koncové zákazníky se tohoto snad obávat nemusíme. Jaký na to máte názor? :?
Zcela upřímně ... jsi šílenec. Podívej se na FB, kde je spousta skupin na téma výroby a prodeje věcí z laseru (ozdoby, dekorace, drobné doplňky domů, atd.) který výše uvádíš. Konkurence naprosto neskutečná a především ceny jsou často tak dole, že ty lidi musí tutově prodělávat, jen namátkou vánoční domeček z překližky (velikost tak 150x150x150mm) za neuvěřitelných 65 korun !!! Pokud uvažuješ o klasické dřevovýrobě nábytku tak nevím jestli je tam dnes prostor na start podnikání, ceny materiálů šly nechutně nahoru , zákazníci budou spíš ubývat, protože jim budou chybět prachy. Na Tvém místě bych si to fakt ještě dobře promyslel a určitě bych si hodně rozmýšlel nějaký velký investice. Ten laser je podle mého názoru naprosto nesmyslná investice. Jinak dnes to není o tom něco vyrobit, klíčové je to umět prodat, tak abys vydělával a to je nesmírně obtížné zejména pokud nemáš nějaký svůj unikátní a originální produkt nebo lépe celou produktovou řadu. Vyřezáváním či vypalováním zakázkových poliček někde na vesnici se podle mýho neuživíš.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 9:08

Engineer: Ono je dnes dost lidí, co má nějaké zaměstnání a podobnou výrobu má jen jako koníček. Jsou spokojení, když jim to pokryje náklady a občas vydělá pár korun. Tomu se dost dobře konkurovat nedá. Laser si koupí za 10k z Číny a jako jediné náklady počítají materiál (pokud nedělají z nějakých odřezků, které seženou za odvoz).
Pro klasické truhláře je zatím práce dost, tam tohle moc nehrozí, když pro svou práci potřebují dílnu s vybavením za pár set tisíc, nebo za pár mega, tak to hobby konkurenci vyřadí ze hry.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 12. 2021, 10:26

Nevím zda si nepojal hláškou "at stroje pracuji za nás..." Píšeš: "Dílnu mám doma poměrně zařízenou - disponuji různými průmyslovými pilami, dlabačkou, hoblovkou, soustruhem atp. potom pokud chceš opravdu pracovat, pořid slušnou olepovačku hran a páchej kuchyně a nábytek na míru nebo je alespon sestavuj. V Praze a okolí lidé čekají i rok než seženou normálního truhláře. Uvádíš bydliště Praha, potom ti rád svěřím 2 byty kompletně nábytek na míru, které aktuálně poptávám.
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 11:35

elbarto píše: 4. 12. 2021, 10:26 Nevím zda si nepojal hláškou "at stroje pracuji za nás..." Píšeš: "Dílnu mám doma poměrně zařízenou - disponuji různými průmyslovými pilami, dlabačkou, hoblovkou, soustruhem atp. potom pokud chceš opravdu pracovat, pořid slušnou olepovačku hran a páchej kuchyně a nábytek na míru nebo je alespon sestavuj. V Praze a okolí lidé čekají i rok než seženou normálního truhláře. Uvádíš bydliště Praha, potom ti rád svěřím 2 byty kompletně nábytek na míru, které aktuálně poptávám.
Je to tak ako pises, kamos co robi nabytky bol minuly rok instalovat vybavenie bytu v Prahe - je to skoro 700km, ale baba je odtialto a tam zije a ocividne to ekonomicky aj casovo aj tak vyslo ok :D
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 12. 2021, 12:02

Je to presne tak jak pise elbarto, na vyrobu zakazkoveho nabytku potrebujes uplne jine stroje a pokud to budes delat dobre, nebudes mit zadny problem se uzivit. Ac to tak podle fnukani socek v mediich nevypada, lidi maji i v soucasne dobe penez ze nevi co s nimi - pres covidove uzavery nemeli kde utracet a inflace je tlaci do nakupovani. Nejaka samozivitelka co knoura ze ji zvedli zalohy o litr by stejne nebyla nikdy tvym zakaznikem, ta si koupi polsky sunt v Ikee.

Lasery ma dnes kde kdo, tim se nikdy neuzivis. Je to podobne jako kdyz si nekdo poridi 3D tiskanu od prusi a pak pleveli fora inzeraty na zakazkovy 3D tisk v domneni, ze se tim bude zivit. Za ty roky co podnikam jsem zazil par lidi kteri pouzivali vyrazy jako zivotni cesta, tlusta cara za minulosti, syndrom vyhoreni apod. a nikdy to s jejich podnikanim nedopadlo dobre. Vetsinou se po hlave do neceho vrhli, utopili v tom vsechny sve uspory, zadluzili se, chvili to nekdy i fungovalo, ale nakonec to vzdy skoncilo spatne. Opomijeli drobnosti typu odpisy, tvorbu rezerv apod. s tim, ze to jsou nejake ucetni tentononc ktere je nezajima. Ze neni zjistili v okamziku, kdy se masina posrala, nebo skoncila jeji zivotnost a oni zjistili, ze nejenze nemaji prachy na novou, ale jeste nemaji ani splacenou tu starou.

Jsou obory, kde to neustale nekdo zkousi timto zpusobem rozjizdet a kurvi takovym pristupem permanentne ceny. Laserove gravirovani je rozhodne jeden z nich. I kdyz pomines vyse uvedene, uvaz jak chces konkurovat firmam, ktere maji laser pro nejakou svou potrebu a to co chces delat ty jako hlavni kseft, oni delaji jen za nakladove ceny aby zaplatili zamestnance u laseru kdyz pro nej zrovna nemaji praci.

Neber si to osobne, jsem zvyklej psat tak jak veci jsou. Pokud chces zacit jako zivnostnik s truhlarnou, doporucuju nedelat zadne radikalni zmeny zivotnich cest apod. ale zacit od mensich zakazek se strojnim vybavenim ktere mas a pokud zjistis ze to je ono a jde ti to, dej nasledne vypoved v praci a venuj se tomu naplno. Je mi jasne, ze tohle slyset nechces, ale aspon to ve vlastnim zajmu zvaz.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 12:23

t256 píše: 4. 12. 2021, 12:02 Pokud chces zacit jako zivnostnik s truhlarnou, doporucuju nedelat zadne radikalni zmeny zivotnich cest apod. ale zacit od mensich zakazek se strojnim vybavenim ktere mas a pokud zjistis ze to je ono a jde ti to, dej nasledne vypoved v praci a venuj se tomu naplno. Je mi jasne, ze tohle slyset nechces, ale aspon to ve vlastnim zajmu zvaz.
Takhle jsem taky radil ,často ale překvapí odpověď ,,to bych nemněl žádnej volnej čas " připadně ještě povídání o manželce a o dětech ,bohužel to k tomu patří ,pár let tě čekají těžké dny a měsíce než to bude fungovat nebo to zabalíš .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
PetrK14
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 11. 2021, 2:37

4. 12. 2021, 2:00

Díky za reakce a ještě znovu poprosím číst příspěvky, kde jsem psal že výroba nábytku pomocí laseru nebude hlavní artikl 😁 hlavní point byl, že vidím laser jako multifunkční zařízení na kterém by šlo, když bude potřeba, vypálit i něco do tužšího materiálu 🙂 vy jste se laserem zkoušeli živit? Lasery má kde kdo, ale drtivá většina, co tak koukám, má maloformátové hobby stroje, které nejsou schopny nějaké rozumné produkce. Jsem trochu zaskočen tím, že jste si můj příspěvek vyložili tak, že hodlám ve velkém na laseru bouchat kuchyňě, skříně nebo police 😁asi jsme se úplně nepochopili. Přednost laseru vidím hlavně v tom, že můžu během chvíle obměnit nabízený sortiment podle toho o co bude v danou chvíli největší zájem. Jako prodejní kanály mám stanovené svoje eshopy - jeden na kožené věci, další na dekorace, další na hračky apod. Člověku musí být jasné, že prodejem a výrobou kusovek sousedům se živit nedá. 🙂
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 2:12

Měl jsem 600x900mm 80W s trubicí Reci , rotační osou ,automat chlazení atd .
Protože se nakonec ukázal na moje věci jako nerentabilní prodal jsem ho po dvou měsících jedné sklářce co na něm gravíruje do všeho možného a podobné blbosti.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“