Hobby laser 5,5W - jak zase navýšit ztracený výkon

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
rerege
Příspěvky: 20
Registrován: 7. 7. 2019, 6:18

12. 7. 2022, 7:44

Již jsem jednou řešil a tehdá myslím vyřešil... Po nějaké době mi laser šel výkonově dolů cca na třetinu, pak jsem něco udělal a zase jel na plný výkon... Nyní se mi to stalo znova a já jsem zase zhruba na té třetině a nevím co se stalo...
  • vyměnil jsem podkladovou desku z dřevotřísky na 2mm plech ... pravděpodobně jsem mohl změnit vzdálenost od laseru
    laseruji v kůlně nyní v létě, ten plný výkon mi myslím jel v zimě při teplotě cca 10C
    nepamatuji si přesně, kdy, ale také jsem vyměnil notebook (a s ním i možná verzi a nastevní LaserGRBL)
    také jsem kdysi byl upozorněn, že by mohla být očouzená dioda, což jsem se nyní snažil očistit, ale dost amatérsky...
napadá vás ještě něco? tu výšku jsem samozřejmě zkoušel, řezalo to pořád zhruba stejně ... čekat na zimu se mi nechce, starý notebook nemohu najít a mám pocit, že už mi nešel asni nastartovat (je to dědeček IBM T40, kdysi jsem s ním jezdil Evropou na služebních cestách)... jako kdybych věděl, že ten laser není schopen většího výkonu, tak to ani nezkouším, ale já vím, že byl silnější; a taky vím, že tento propad výkonu už jsem jednou zažil ... jen mezitím uběhl zhruba půlrok a já už si nepamatuji co dělám jinak...

Ivo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 7. 2022, 9:44

Jde o to, co máš za laser. Pokud je to typ s tzv. decapped laserovou diodou, tak to tak prostě je. Její životnost bohužel není kdovíjak dlouhá. A projevuje se to tak, že slábne.
Pokud je to tento typ, a dřív se Ti to povedlo nějak zase dostat na plný výkon, tak na to mám jediné vysvětlení. Jsi rybář, chytil jsi zlatou rybku a jedno z přání bylo, aby laser zase byl v kondici.

Samozřejmě u laseru silně záleží na ohniskové vzdálenosti. Ale tu máš předpokládám nastavenou správně. Když si dáš laser do zaměřovacího režimu, kdy jede na nějaké 1% výkonu, tak se to dá nastavit i podle oka celkem snadno (samozřejmě s brýlemi).

Problém může být i v nastavení. Pokud máš třeba nastaveno rozlišení výkonu na 1000 úrovní (parametr $30=1000) ale ve svém G-kódu předpokládáš třeba nastavení max. 256 úrovní, tak bys jel na maximálně čtvrtinový výkon (taky se mi to mimochodem stalo).
To by mohlo vysvětlovat to jiné chování s jiným noťasem, kde jsi mohl mít jinak nakonfigurovaný LaserGRBL.
rerege
Příspěvky: 20
Registrován: 7. 7. 2019, 6:18

13. 7. 2022, 9:59

Tak Ty víš co mám ... byl jsem s ním u Tebe ... ale chápu, že mezi těmi miliony zhrzených duší už si mě nepamatuješ..
Já tomu zase tak nerozumím, ale mám takovou tu čínskou klasiku, která je zajímavá tím, že je trochu větší (něco mezi A3 a A2) a byla obchodem deklarována jako 15W což samozřejmě nebyla pravda.
Starý notebook jsem našel, ale opravdu nejde nastartovat, ale zkusím na tom novém nainstalovat sw znova a uvidíme... ten parametr $30 je asi jediný co by sílu paprsku mohlo ovlivnit, že?
Nu poslední věcí bude zkusit to potom v zimě, ale to je dost nekomfortní, protože mám nudli u nosu... ale nevěřím, že by ta teplota na to měla takový vliv.
moc díky za tipy

ivo
PS: rybář nejsem, zlatou rybkou to nebude
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2022, 1:26

rerege píše: 13. 7. 2022, 9:59 Tak Ty víš co mám ... byl jsem s ním u Tebe ... ale chápu, že mezi těmi miliony zhrzených duší už si mě nepamatuješ..
Já tomu zase tak nerozumím, ale mám takovou tu čínskou klasiku, která je zajímavá tím, že je trochu větší (něco mezi A3 a A2) a byla obchodem deklarována jako 15W což samozřejmě nebyla pravda.
Starý notebook jsem našel, ale opravdu nejde nastartovat, ale zkusím na tom novém nainstalovat sw znova a uvidíme... ten parametr $30 je asi jediný co by sílu paprsku mohlo ovlivnit, že?
Nu poslední věcí bude zkusit to potom v zimě, ale to je dost nekomfortní, protože mám nudli u nosu... ale nevěřím, že by ta teplota na to měla takový vliv.
moc díky za tipy

ivo
PS: rybář nejsem, zlatou rybkou to nebude
Aha, promiň, nespojil jsem si to.
Fousatý motorkář v tričku NordCap, jo?

Ale i tak bych to nevěděl, protože jsme laser nerozebírali. A je to vidět jen při přímém pohledy na laserovou diodu.
Navíc v té době, kdy jsi u mě byl, jsem ještě tyhle nuance s decapped a recapped diodama neznal, tak by mě ani nenapadlo to rozebírat a dívat se tam.

Ale špatná zpráva - na zimu nečekej, skoro určitě Ti nepomůže. Tyhle diody opravdu rychle slábnou.
Nakonec sundat laserovou hlavu a strčit ji na 2 hodiny do ledničky a pak rychle vyzkoušet asi není nic nerealizovatelného i v parném létě.

Asi bych věděl, kde koupit laserovou diodu v recapped provedení (tedy dlouhoživotní) za nějakých cca 40 USD (teda taková cena byla dřív, teď jsem to nekontroloval). Ale je to bez záruky. Chci si ji někdy taky koupit a zprovoznit starý vyšeptaný laser, zatím jsem to nicméně neudělal. Takže proto bez záruky.
rerege
Příspěvky: 20
Registrován: 7. 7. 2019, 6:18

13. 7. 2022, 8:02

Zkusím přeinstalovat LaserGRBL a uvidím ... případně se holt budu muset uskromnit ... i tak mi to laser může pomoci... mám to opravdu jenom jako hobby, takže no stres

Mexi moc díky, více ochotných a schopných lidí jako Ty a bylo by ve světě lépe !!!
Ať se daří
Ivo
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“