Fiber lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 9. 2022, 12:33

nabocklish píše: 31. 8. 2022, 9:43 Mě by zase zajímaly čistící fiber lasery. Pokud tu to téma už je, tak mě prosím odkažte :)
Mrkni sem :
https://www.profilaser.eu/project/cisti ... clean-200/
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 9. 2022, 2:12

tumlik píše: 3. 9. 2022, 12:17
lubbez píše: 16. 8. 2022, 3:06 Štítek pro Jihokov Hustopeče SV6, který na vrtačce není a tak jsem vzal z mustr z SV13 a upravil. :D
stitek_jihokov.jpg

Velikost cca 100x70 mm
ten štítek vypadá parádně :) chtěl bych se zeptat, (čeká mě něco podobného), není tam jen text ale i obrázky, skenoval jsi to, pak hůlka a pak převedl do křivek, nebo jak jsi na to šel ? protože když to takhle jak jsem psal po oskenování vyseparuju tak po přiblížení to je dost kostrbaté
jako představa, že to budu odměřovat a kreslit sólo :roll: mě teda zrovna neba
Aby to vypadalo věrohodně, hodil jsem jako základ fotku podobného štítku (dvakrát zvětšenou) a rovnou na ní jsem to psal. (upravoval jsem typ písmen i velikost) Samozřejmě znáček jsem obkreslil kontury a vyplnil. Pak jsem fotku dal pryč a upravoval zbytek. Bílá okýnka udělal černá a líznul jsem eloxovanej plech nějakejma 20%, 800mm a 50kHz a ono to jen slízne ten elox a ještě je to plasické (samozřejmě musíš dát inverzní gravírování). A pak jsem jenom opět laserem vepsal potřebné hodnoty plnej výkon, rychlost 100mm, 20kHz a bod jsem nastavil myslím 0,1mm. V tu chvíli to gravíruje a alespoň hliník neztmavne a vypadá to jako vyražené nástrojem. Samozřejmě jsem ten štítek z fotky zprasil razníkem (obrácená číslice 3) a tak jsem to udělal laserem celé. Příprava je sice pár hodin, ale samotná výroba je pak pár minut. Celé je to exportované v čb BMP/600DPI. Ty "ražené" texty jsou dělané přímo v softu k laseru. Celé je to dělané v CORELU X3
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2022, 3:44

lubbez píše: 3. 9. 2022, 2:12 ...
Aby to vypadalo věrohodně, hodil jsem jako základ fotku podobného štítku (dvakrát zvětšenou) a rovnou na ní jsem to psal. (upravoval jsem typ písmen i velikost) Samozřejmě znáček jsem obkreslil kontury a vyplnil....
Jen dotaz.
Ten laser to pálí jako bitmapu, že?
Tedy nejede po nějakých vektorech.
Takže by mělo být fuk, jak získáš konturu obrázku. Jestli ji nějakým malovacím programem objedeš po obvodu, nebo ji rovnou použiješ jako fotku-bitmapu.

Takže při vyšším zvětšení a dobré rozlišovačce originálu, případně po lehkém poladění barevných přechodů na hranách (jen technicky, funkcí grafického programu) by se měla dát použít i jen fotka originálu, ne?

Tím samozřejmě nijak bezpochybňuji co jsi napsal a jak jsi to dělal. Jen mě zajímá, jestli by se to celé dalo udělat jen prací stroje, bez lidského přemalovávání.

Díky.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 5:51

lubbez píše: 3. 9. 2022, 2:12 ....... Příprava je sice pár hodin, ale samotná výroba je pak pár minut. Celé je to exportované v čb BMP/600DPI. Ty "ražené" texty jsou dělané přímo v softu k laseru. Celé je to dělané v CORELU X3
Aha, rozumím :roll: toho jsem se právě obával, popravdě tolik času, když to není sériovka se mně do toho investovat nechtělo, měl jsem na mysli něco rychlejšího, každopádně se obávám, že ta rychlost je právě na úkor kvality, což se i potvrdilo :(

měl jsem k dispozici originál štítek ze soustruhu, trochu jsem ho počechral když jsem ho sundával před lakem dolů, tak jsem to chtěl nový, origo je nějaký tampoprint
štítek jsem oskenoval v tiskárně, oskenovaný obrázek ořezal, v zoneru jsem pozachycoval kouzelnou hůlkou jednotlivý znaky a ořezy (poměrně rychlé) ty jsem jen okopírovall a vložil do nového obrázku už z bílým pozadím jako .jpg
dal do ezcad jako obrázek a invertoval, k samotnému gravírování jsme musel vypnout tu fci "bidirectional scan" a "drill mode" jak to nevypnu, tak si ten laser pálí podle power map podle pixelů různých hloubek upravuje výkon aby z toho udělal normálně černobílou fotku, takhle jsem jeden zkurvil :)

pak jsem vzal dekl od kytu, špíchl normálně černým akrylem a vypálil tu barvu pryč a pohladil hliník k vyčištění, pak jsem to jen laserem vyřízl na ten rozměr

při i detailním pohledu si toho jak ta hůlka vzala ty obrysy neostře nevšimneš (je to focené z 10cm), vypadá to fakt parádně, jen když si to přiblížíš, tak ta roztřesenost tam jde krásně vidět, ano, pokud bych u toho seděl dýl, tak ty pixely jdou postupně opravit, stejně tak i čáry atd., tak na tom musím zapracovat, ještě teda možná jsem udělal blbost, že jsem to skenoval na malé rozlišení ale zase to byla chvilka :roll:
IMG_20220903_143122.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 6:03

Mex píše: 3. 9. 2022, 3:44 .....

Takže při vyšším zvětšení a dobré rozlišovačce originálu, případně po lehkém poladění barevných přechodů na hranách (jen technicky, funkcí grafického programu) by se měla dát použít i jen fotka originálu, ne?

Tím samozřejmě nijak bezpochybňuji co jsi napsal a jak jsi to dělal. Jen mě zajímá, jestli by se to celé dalo udělat jen prací stroje, bez lidského přemalovávání.

Díky.
takhle jsem postupoval já, ale potom co jste psali s lubbezem, vlastně blbě, měl jsem to oskenovat s co největším rozlišením a doladit ty hrany, teď jen co je časově míň náročné, jestli třeba vytahat jen obrázky a písmo použít z ezcad ? to je otázka, nebo spíš to bude kus od kusu textové věci budou na tuti ostřejší přímo jako vektory, obrázky se ale dělají blbě a zdlouhavě...teda alespoň mně :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 9. 2022, 8:26

Ono je to docela složité. Grafiku pokud možno skenovat, u písmen je překvapivě rychlejší to napsat v grafickém programu znova. Rámečky a okénka jsou oser, na těch je vidět každá nerovnost. V rámci zjednodušení procesu je dobré používat alespoň dvě vrstvy a tu předlohu pak odsunout a nechat jen novou vytvořenou. V tu chvíli je generování bitmapy jednoduché a pokud je hloubka jenom jeden bit, laser sežere vše. Docela efektivní je použít místo skeneru foťák (zrcadlovku), já používám Sony Alfa s předsádkou a dá se udělat štítek, nebo malý složitý tvar docela snadno.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2022, 9:36

tumlik píše: 3. 9. 2022, 5:51 pak jsem vzal dekl od kytu, špíchl normálně černým akrylem a vypálil tu barvu pryč a pohladil hliník k vyčištění, pak jsem to jen laserem vyřízl na ten rozměr
Prosím pochopil jsem správně, že jsi ten štítek jednak laserem namaloval (tj. odpálil barvu) a pak i vyřízl vnější obrys opět laserem?
Sakryš, takový laser taky chci.

To "pohladil hliník k vyčištění" znamená, že jsi ještě jednou nechal přegravírovat ten obrázek, ale s nějakým nižším výkonem nebo vyšší rychlostí?
Nebo jsi to "pohladil" nějakým filcákem nebo něčím takovým? Pokud takhle, tak mi není jasný časový sled. Čekal bych že na jedno upnutí uděláš gravírování a pak i ten obrys.
Díky.

EDIT: Ještě poznámka.
Zpracování obrazu je dneska dost populární disciplína. Tak bych skoro čekal, že budou existovat nějaké projekty k vyhlazení naskenových obrázků. Něco takového, co samo pomocí vlastní inteligence vyhladí zubaté okraje a nahradí je souvislým vektorem. Tedy samo udělá to, co jste vy dva dělali ručně.
Projekt OpenCV je mocný a hodně používaný. Tak bych čekal něco nad ním, třeba.
Naposledy upravil(a) Mex dne 3. 9. 2022, 9:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 9. 2022, 9:51

Mex píše: 3. 9. 2022, 9:36
tumlik píše: 3. 9. 2022, 5:51 pak jsem vzal dekl od kytu, špíchl normálně černým akrylem a vypálil tu barvu pryč a pohladil hliník k vyčištění, pak jsem to jen laserem vyřízl na ten rozměr
Prosím pochopil jsem správně, že jsi ten štítek jednak laserem namaloval (tj. odpálil barvu) a pak i vyřízl vnější obrys opět laserem?
Sakryš, takový laser taky chci.

To "pohladil hliník k vyčištění" znamená, že jsi ještě jednou nechal přegravírovat ten obrázek, ale s nějakým nižším výkonem nebo vyšší rychlostí?
Nebo jsi to "pohladil" nějakým filcákem nebo něčím takovým? Pokud takhle, tak mi není jasný časový sled. Čekal bych že na jedno upnutí uděláš gravírování a pak i ten obrys.
Díky.
Pohlazenim míni, ze mista s cistym hlinikem prejede znova laserem nastaveným na cistici funkci
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2022, 9:54

Charon píše: 3. 9. 2022, 9:51
Mex píše: 3. 9. 2022, 9:36
tumlik píše: 3. 9. 2022, 5:51 pak jsem vzal dekl od kytu, špíchl normálně černým akrylem a vypálil tu barvu pryč a pohladil hliník k vyčištění, pak jsem to jen laserem vyřízl na ten rozměr
Prosím pochopil jsem správně, že jsi ten štítek jednak laserem namaloval (tj. odpálil barvu) a pak i vyřízl vnější obrys opět laserem?
Sakryš, takový laser taky chci.

To "pohladil hliník k vyčištění" znamená, že jsi ještě jednou nechal přegravírovat ten obrázek, ale s nějakým nižším výkonem nebo vyšší rychlostí?
Nebo jsi to "pohladil" nějakým filcákem nebo něčím takovým? Pokud takhle, tak mi není jasný časový sled. Čekal bych že na jedno upnutí uděláš gravírování a pak i ten obrys.
Díky.
Pohlazenim míni, ze mista s cistym hlinikem prejede znova laserem nastaveným na cistici funkci
Jasně. Takže scénář podle bodu A. Další přegravírování sníženým výkonem.
Díky.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 9. 2022, 10:57

Mex píše: 3. 9. 2022, 9:54
Charon píše: 3. 9. 2022, 9:51
Mex píše: 3. 9. 2022, 9:36
Prosím pochopil jsem správně, že jsi ten štítek jednak laserem namaloval (tj. odpálil barvu) a pak i vyřízl vnější obrys opět laserem?
Sakryš, takový laser taky chci.

To "pohladil hliník k vyčištění" znamená, že jsi ještě jednou nechal přegravírovat ten obrázek, ale s nějakým nižším výkonem nebo vyšší rychlostí?
Nebo jsi to "pohladil" nějakým filcákem nebo něčím takovým? Pokud takhle, tak mi není jasný časový sled. Čekal bych že na jedno upnutí uděláš gravírování a pak i ten obrys.
Díky.
Pohlazenim míni, ze mista s cistym hlinikem prejede znova laserem nastaveným na cistici funkci
Jasně. Takže scénář podle bodu A. Další přegravírování sníženým výkonem.
Díky.
Ani ne tak moc snizenym vykonem ale zvedlou frekvencí
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2022, 8:30

Mex píše: 3. 9. 2022, 9:36 ......
Prosím pochopil jsem správně, že jsi ten štítek jednak laserem namaloval (tj. odpálil barvu) a pak i vyřízl vnější obrys opět laserem?
Sakryš, takový laser taky chci.

Přesně tak, on ten hliníkový dekl má jen 0,2mm :) vyčištění je jak píše charon, vysokou frekvencí se ten hliník vyčistí. Zkusím to udělat ještě jednou jak psal lubezz, zkusím to místo skenování vyfotit a pak to zas zkusit tou hůlkou nahmatat, to je docela rychlé, našel jsem ale ještě jedno místo, kde jsem to zeslabil a to je pak při ukládání to nabízí nižší kvalitu, tak nechám původní.

ad. písmo: je tam snad 500 fontů a navíc se to musí odměřovat, další možnost je nakreslit to třeba v solidu, udělat z toho dxf a pak přes hatch a inverzi vypálit, no to bude ale zas na dlouho, ten foťák ale zkusím :wink:

mex: jak jsme se bavili o tom single line font, tak opravdu to neumí diakritiku, to je škoda :( napadlo mě ale, že by se dalo pohrát třeba s klasickým fontem, v nabídce je jak procentuální šířka, tak tloušťka linky, třeba by šlo udělat normálně z arial takový pseudo single line font kdy by byly vedle sebe dvě čárky 0,05 ? to by mohlo být řešení, to zkusím :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2022, 1:44

tak mně to nedalo a udělal jsem to jak psal lubezz..... fotil jsem to jen mobilem, je to mnohem ostřejší, dá se s tím lépe pracovat(vypreparovat ostřejší obrysy) bohužel musí se pak ten obrázek složitě rovnat, soudečkovitost atp. to se pak promítne i na číslicích, jelikož se manipuluje s celým obrázkem, to mě na tom dost sere i když jsem si s tím docela vyhrál, tak pravou jsem neuhlídal :(

hliníkový plech je stříknutý matným akrylem, pálil jsem 1000/100/50 na jeden průchod, už jsem to nečistil, je to zkušební kus, písmena jsou oproti originálu výrazně tlustější, to nevím proč, přechody písmen jsou o hodně ostřejší, nevšiml jsem si nějaké výrazné kostrbatosti, popravdě moc se mně to nelíbí, je to jako když jsem v 90tkách koukal na dvacetkrát zkopírované péčko :D
IMG_20220904_142452.jpg
....budu to dál pilovat, ale obávám se, že z žádné kopie princezna nikdy nevznikne
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2022, 5:16

Mně přijde ten vypálený kus skoro lepší než originál. ;-)
Možná je to ale i tím, že jsi to přirovnal k Péčku a tak to ve mně hned nabudilo kladné emoce.

Ty artefakty kolem písmenek vznikly pálením nebo jsou už v prvotních podkladech, ze kterých jsi pálil?

Já bych teď na chvíli odložil laser a vzal do ruky spíš grafické nástroje.
Laser jede z bitmapových podkladů, takže je třeba vytvořit perfektní bitmapu. Pak to i laser zřejmě perfektně vypálí.
Před vypálením pak výstupní data převést do rozlišení, které je pro laser nativní. Opět to udělat nějakým kvalitním externím programem a nenechávat to na nějakém čínském převodníku.
Poznámka: nevím, jak je to s granulitou u těch laserů. Ale mám už aspoň 100 let rozdělaný a furt nedodělaný systém pro X-Y osvit tišťáků. A tam bylo velmi důležité udělat dobře ten přepočet na výstupní granulitu (tj. na velikost výstupního bodu).

Takže vždy získat vstupní podklady v co nejvyšším rozlišení. A raději spíš v menší barevné hloubce, nebo dokonce jen černobílé. Asi ne nadarmo průmyslové kamery, které hlídají třeba nějaké mikroskopické defekty, jsou často černobílé.
Pokud je foťák/kamera barevná, tak zkusit osvit různou barvou světla (samozřejmě základní barvy, RGB). A případně ty snímky položit přes sebe.
Právě v tom průmyslu se hodně používají černobílé kamery, ale osvit různou barvou.

A zkusil bych pohledat SW pro práci a manipulaci s grafikou. S obecnou grafikou, bez jakékoli návaznosti na laser.
Mimochodem i populární IrfanView má docela použitelné nástroje pro zvýšení kontrastu, vytažení hran atd. A to je považován za základní jednoduchý nástroj.
Tento týden pojedu k jednomu zákazníkovi, který se dost zabývá kamerovými aplikacemi. Tak se zkusím zeptat, jestli nepoužívají nějaký SW, který by dělal nějaká proložení obecných tvarů vektory a podobně.

*****************

A ještě dotaz k tomu čištění a vyšší frekvenci.
Podejte to hoši prosím fyzikálně. Nám, co pulsní laser nemáme a neznáme jeho specifickou terminologii.

Pulsní laser předpokládám umí dodávat energii v pulzech. Kde ten pulz má 3 parametry: okamžitý výkon (a případně jeho průběh), délka trvání pulzu a pak frekvenci těch pulzů.
Píšete, že čištění se dělá vyšší frekvencí. Tedy předpokládám vyšší frekvencí pulzů.
Pokud by ale ostatní parametry byly stejné (okamžitý výkon v pulzu a trvání pulzu), pak by vyšší frekvence znamenala vyšší střední výkon. Tedy vyšší, než třeba při gravírování nebo řezání. Což se mi moc nezdá.

Tak jak to tedy je při tom čištění s okamžitým výkonem, délkou a frekvencí pulzů, prosím?
Díky.

*****************

K 1-čárovým fontům: jestli by nebylo jednodušší vzít ty dodávené 1-čárové a v nějakém programu pro úpravu fontů tam tu diakritiku domalovat.
Předpokládám, že nějaký SW pro práci s fonty umí dělat i s těmi 1-čárovými.
Udělat běžný font hodně hubený by asi šlo. Ale pořád to budou 2 čáry a tedy 2 přejezdy. I kdyby šly přes sebe, tak zase to bude 2x hlouběji vypálené.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

4. 9. 2022, 6:04

Hele ještě nevím jak přesně závislosti fungujou. No samo že jsem si fiber pořídil :D proto něco málo už umím. V ezcadu zadávám procentně výkon, rychlost pohybu a frekvenci. Jestli je to frekvence paprsku nebo rychlost galva nevím, to musí někdo povolanější :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 9. 2022, 6:30

Rychlost je pohyb paprsku odráženého zrcátkem galva. Výkon je PWM řízení a kmitočet je rychlost generování pulzů. Čím je rychlost větší, tím je menší náboj. A aby to nebylo tak jednoduché, tak se dá nastavit i průměr paprsku. Tedy kromě hafo dalších parametrů. Low end zdroje co máme my, tedy Raycus, MAX ale i JPT fungují většinou od 20 do 100kHz, pak je JPT MOPA a ten končí u 500kHz a JPT MOPA něco a tem má kmitočet až 2MHz. Když opustíme Čínu, tak je tady třeba YPG, ovšem cenovka je cca 10x vyšší. Když se dostaneme s kmitočtem nad 100kHz tak dochází ke zbarvování gravírovaného místa, což využívá MOPA k barevnému gravíru. Krom toho strašně závisí na rychlosti a průměru paprsku. Tady vlastně vzniknul můj trapný omyl, že měď nejde gravírovat. Jesliže je rychlost pomalá tak pulz narazí na předchozí odražený a skoro nic to nedělá. Tak jsem to alespoň pochopil z manuálů a google překladače. Na trubce je spousta chytrejch návodů a vysvětlení, ale mluvené slovo je už úplně mimo.
Již v předchozím příspěvku jsem psal, Corel Draw (na svou práci jsem potřeboval profi nástroj a to Corel bezpochyby je), nemluvě o tom, že není nijak drahej. Dvě vrstvy třeba fotku a tu mou pracovní. Než abych patlal písmenka, napíšu to znova naprosto čistým fontem a pouze grafické symboly řeším malováním. Podle spodní vrstvy udělám i tloušťky čar a nakonec opravím velikost přesně na rozměr v milimetrech. Odstraněním podkladu dostávám naprosto čistou pracovní vrstvu bez jakýchkoliv kazů. Samozřejmě ji exportuji v jednobitovém nekomprimovaném formátu a laserovej soft použiju pouze k přenosu bitů na plech.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“