Fiber lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2022, 8:55

Mex píše: 11. 9. 2022, 8:33 Trochu teď nestíhám, udělal jsem jenom pár pokusů.

Vyzkoušel jsem 2 on-line konvertory z formátu TTF do SVG.
https://www.files-conversion.com/font-converter.php
https://convertio.co/ttf-svg/

Fungovaly oba, ten 2. byl rychlejší.
Vzal jsem soubor C:\Windows\Fonts\cour.ttf a ten jsem tam poslal.
Stáhl pak zkonvertovaný cour.svg.

Abych si mohl výsledek prohlídnout, tak jsem stáhl prohlížeč SVG fontů:
https://gist.github.com/yurks/f96f5ca97 ... a0765f88e8
Pravým kliknout na tlačítko Raw vpravo nahoře a "Uložit jako" někam na disk.
Pak kliknutím na ten soubor svg-font-viewer.html spustit a přetáhnout tam ten *.svg.

Ty fonty vypadají jako vektorové 1-čárové, takže by se s tím asi dalo nějak dál pracovat.
Ale dál jsem se tím zatím nezabýval.
:) vím co myslíš, s tím jsem si taky hrál, https://www.templatemaker.nl/singlelinetext/ a ano jsou "jednočárové" a i tak pálí, bohužel to je jen převod do vektoru, tzn. něco napíšu, v tom online editoru to uložím do .svg a pak vložím do ws editoru v ezcad, funguje to perfektně, pálí to v single line, ale nemůžeš to použít v tom základním softu kupříkladu ve spojení s .ruler ...teda abych nekecal, tak můžeš, ale bude se to pořád chovat jak vektor, tzn. pokud to chceš použít v nějaké skupině, tak to můžeš zvětšovat, nebo zmenšovat jen v rámci té skupiny a v .ruler při použití na čtvrté ose bys musel dopočítat obvod kruhu....jinak mě další muchy zatím nenapadají

...ano, budu mít nějaký stabilní popis, tak to převedu nakopíruju jako vektor a pálím, ale nebude to fungovat pokud budu ten popis chtít v průběhu měnit, pokaždé musím použít ten konvertor, když dám příklad, tak jsem popisoval gola sadu a jen jsem určil roviny, ale popisy, polohy a průměry se měnily s každým jednotlivým dílem, tam by to byl třeba problém....v jiné aplikaci (tišťák, případně s měnící se velikostí atp.) to fungovat bude
diakritiku to ale neumí, teda alespoň ty co jsem zkoušel :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 9. 2022, 9:09

Pochopil jsem to tak, že ten Ezcad umí nativně pracovat s 1-čárovámi fonty ve formátu JSF.
Takže mít jako podklad data - fonty v 1-čárovém vektorovém formátu SVG - je dobrý začátek.
Teď už jde jen o to najít ještě konvertor z jednoho vektorového do druhého vektorového formátu.
Případně ho napsat.

Edit: ještě dodatek.
To, co jsi posílal Ty, je generátor textu ve formátu SVG. Napíšeš větu, on ji převede do SVG.
Já jsem posílal odkazy na převod celého fontu z formátu TTF do SVG. Tedy kompletní znakové sady.

A mimochodem v tom textu, který vygeneruje ten Tvůj odkaz, diakritika není nebo je špatně.
V té sadě, vygenerované těmi nástroji, co jsem posílal já, tam diakritika je.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2022, 6:22

Mex píše: 11. 9. 2022, 9:09
Edit: ještě dodatek.
To, co jsi posílal Ty, je generátor textu ve formátu SVG. Napíšeš větu, on ji převede do SVG.
Já jsem posílal odkazy na převod celého fontu z formátu TTF do SVG. Tedy kompletní znakové sady.

A mimochodem v tom textu, který vygeneruje ten Tvůj odkaz, diakritika není nebo je špatně.
V té sadě, vygenerované těmi nástroji, co jsem posílal já, tam diakritika je.

jj, máš pravdu, já na ten tvůj post blbě četl, teď jsem to zkoušel a je to jak říkáš :) osobně bych byl rád za nějakou použitelnou sadu s diakritikoou pro popis, ale vystačím si zatím pro moje potřeby i s tím co mám, dost mě to každopádně zajímá, tak to budu sledovat. Těch skutečně jednořádkových se dá stáhnout dost, ale ty zas většinou neumí dia. třeba tento cnc vector v ttf vypadá hodně stejně jako ten jsf v ezcad, ale třeba číselná řada je taková divná, ezcad to dá ale jako jeden z mála ttf v single line
cnc_v.zip
(9.99 KiB) Staženo 63 x
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 9. 2022, 7:09

Dost dlouho jsem se tím pak ještě v noci zabýval.
Ty 1-line fonty nemají žádný standard. Každý výrobce si to dělá jak chce. A často ani nezveřejní formát, v jakém je to uloženo.

Standardizované fonty TTF nebo OTF jsou vždy tvořené uzavřeným vektorem. Neumí fungovat jako otevřené.
Takže pokud by se mělo použít nějaké standardizované řešení, které pojede ve více různých SW, tak by se asi musely vyrobit speciální TTF fonty.
Ten TTF font se dá udělat tak, že je ve výsledku jen jako čára, tedy s nulovou tloušťkou znaku. Prostě se ta dráha tam a zpět dá přes sebe. Takže to vypadá správně, ale laser nebo gravírka by jeli ten znak 2x. Rychlostně by to asi u laseru nevadilo, ale bude to silněji vypálené.

Stáhl jsem si editor fontů TruFont a zkusil v něm upravit běžný Courier New na 1-line. Tedy ne celý soubor, ale jenom znak 'A'. Takže funguje to, ale ruční úprava je strašná pakárna. Musel by se na to najít nebo napsat nějaký SW, který by vedl vektor středem znaku a překryl ty obrysové vektory přes sebe.

Ten převod celého fontu do SVG (o kterém jsem psal) je asi blbost. On zřejmě těmi vektory v SVG prostě objede ty vnější kontury běžného TTF fontu, takže by to zase pálilo dvě dráhy vedle sebe.
Naopak ten generátor textu do SVG, který jsi zmiňoval Ty, možná udělá znak jen 1-čárový. Ale opět neumí diakritiku.

Zhodnocení: je to drbačka a je to k nasrání.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2022, 8:00

Teraz sa robili nejaké razitka do kalenej K110
Přílohy
IMG_20221010_085903_809.jpg
IMG_20220921_085716_239.jpg
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 10. 2022, 8:45

pěkné do jaké to je hloubky a jak dlouho to trvalo ?
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2022, 9:32

packa píše: 10. 10. 2022, 8:45 pěkné do jaké to je hloubky a jak dlouho to trvalo ?
Je to 0.5mm a ten najmenší sa dá urobiť za 4 hodiny.
BalazKovo.sk
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 10. 2022, 1:21

Pár drobností z dnešní práce.
Kolečko na vačkovou hřídel
Kolečko na vačkovou hřídel
Držák řídící jednotky
Držák řídící jednotky
Držák něčeho :-)
Držák něčeho :-)
Materiál je chemickej ?? elox, kterej nejde gravírovat CO2 laserem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 10. 2022, 11:56

Tak jsem zkusil svařovací fiber laser použít jako čistící nebo odrezovací :)
Bez odsávání to nepude, smradu jak prase no ale jde to tak použít.
Šířku paprsku můžu nastavit jen 5mm hubici jsem dal asi 15cm od materiálu
Při této vzdálenosti byla šířka paprsku asi 12mm
Výkon jsem nastavil jen na 25% frekvenci 40Hz Laser samotný má 1500W
No a ono to funguje. Vzal jsem jednu "chlupatou formu z kovošrotu"
a vypálí to veškerou rez.
Po prvním opálení vyhoří všechno a na povrchu zůstanou škvarky spálených oxidů.
Pak jsem to strhnul rounem a pak ještě namokro čističem a rounem.
úžasné jak to vyčistilo ty inbusáky ty čisté načerněné vypadaly uplně stejně jak ty nevyčištěné.
6-ti hranná drážka byla ucpaná bordelem.
Zkoušel jsem čistit i středící kroužek, který byl relativně čistý ale jen lehce zkorodovaný ta drobná koroze byla zamaštěná.
Při čoštění se ten olej zapálil do materiálu a je to hnusné.
Takže jo je to použitelné ale ne na všechno. V některých případech to povrch zhorší.
Suchá krustovitá rez to je to na co to dobře funguje. Na zlomek sekundy jsem brnkl paprskem o zbytek PVC hadice na nátrubku okamžitě to blaflo.
Nebezpečné až až.
Takže nikdo to nezkoušejte !!!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 10. 2022, 12:31

Tam, kde rez nebude (nebo bude slabší) ti to poškodí i zdravý povrch, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 10. 2022, 1:13

No zkoušel jsem nastavení a jednou jsem tam dal 40% a už to spíš hodně zahřívalo povrch a dělalo fleky když tak nafotím
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 10. 2022, 1:30

ještě teda pár fotek.
Na jedné je středící kroužek ten byl lehce mastný hrubá koroze žádná. a tam už to doslova modralo při tom výkonu :)
Taky to bylo fest horké no byl jsem i tou hubicí docela blízko. Lepší výsledek by byl s použitím průmyslového čistič spolu s mosazným kartáčem a pak utřít hadrem a bylo by to i kovově lesklé.
A pak ještě ta chlupatá forma z vrchu tam to fungovalo dobře tak nějak neinvazivně.
Už jsem věděl že musím tou hubicí rychleji pohybovat a, že když se z toho nekouří tak už tam není materiál, který ten laser dokáže odpařit a spíš ta energie jde do toho kovu, zahřívá ho a případně ty nečistoty hlavně mastné dokáže do toho kovu jaksi zatavit.
Můj závěr je takový že na vstřikovací formy určitě ne tam je mastnota, rez hadice káblíky a neuděláš jednotný povrch.
Obrázek Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 11. 2022, 9:19

Má tu někdo zkušenosti s popisem plastů pomocí laseru?
Materiál je černý polyamid s 30% skelných vláken.
Máme to odzkoušené akorát ten lejzr stojí 450 000,- což je na začátek hodně peněz.
Výsledný popisek je bílý.
Lejzr na kterém se to zkoušelo vychyluje paprsek a ani laser ani kus se přitom nepohybuje. / sorry za ten blbý popis nerozumím tomu/
Šel by na toto popisování použít nějaký x-y laser s tím, že by to mohlo popisovat více kusů současně?
Díky za každou smyslplnou radu
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 11. 2022, 9:52

už jsem to našel takže je to tady tento
https://www.aliexpress.com/item/4001156 ... fj0EAiT9Cz
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2022, 10:07

kenybz píše: 24. 11. 2022, 9:52 už jsem to našel takže je to tady tento
https://www.aliexpress.com/item/4001156 ... fj0EAiT9Cz
Podľa mňa ho ale potrebuješ v prevedení MOPA
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“