Aktivní chlazení cw series 5000 pro co2 laser - přechlazuje?

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
ppy
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2022, 7:57

7. 9. 2022, 7:51

Zdravím,

můj první dotaz zde na fóru, snad jsem se trefil s kategorií.

Z kraje tohoto roku mi konečně dorazil 80w co2 laser 600x400. Společně jsem objednal pasivní chlazení cw-3200. Což jsem myslel, že v nevytápěné dílně bude přes zimu v pohodě a přes léto se to nějak dá. Letošní vedra domněnku "nějak" dá to vyvrátilo, dostával jsem se až k 28C. To jsem již vypínal.

Nejprve jsem uvažoval o stavbě vlastního chladícího modulu s peltierem - nicméně po spočtení nákladů na materiál a i odběr proudu takového molochu jsem zjistil, že se mi to nejspíš nevyplatí. A hlavně to bude s nejistým výsledkem. Když za cca 11tis se dá pořídít hotové https://eur.vevor.com/water-chiller-c_1 ... 0290676174 .

Delší dobu sleduju na ytb videa od SarbarMultimedia (https://www.youtube.com/user/SarbarMultimedia) a včera jsem narazil na nové video -
https://www.youtube.com/watch?v=UWTFqFgWwi4

Zkráceně, řeší tam, proč u greyscale gravíru, vznikají světlejší pásy - viz video. Jeho závěr je ten, že právě chlazení cw5200, nedrží konstantně teplotu a na nějakou dobu, přechladí vodu a tím se sníží poměr výkonu v trubce a vznikne světlejší pás na gravírovaném materiálu.

Více to tam rozebírá v diskuzi pod videem - od autora moors7. Příspěvky sem kdyžtak mohu vložit.

Pokud to chápu dobře, tvrdí, že z chilleru v některý časový okamžik může vylézt výrazně chladnější voda než je nastavena na termostatu? To bych chápal jedině, kdyby teplotní čidlo bylo umístěno na vstupu do chilleru. Nicméně podle dostupných zdrojů jsem zkoumal vnitřek chlazení, a čidlo je dané do nádržky. Tedy pokud je nastaveno třeba na 18C (bral bych jako optimál teplotu) do laseru by měla vždy téct 18C voda +- hystereze. A nemělo by docházet k tepelným šokům na trubku. Případně by to ještě vysvětlovalo jiné uspořádání průtoku vody. Z laseru (inlet) do nádržky, z nádržky do žebroví a z žebroví do laseru (outlet). Ale to by celá konstrukce byla od základu blbě.

Co si o tom prosím myslíte? Obecně videa má zpracovaná do podrobna a moc hezky, ale toto je první věc co jsme u něj narazil, že mi nějak logicky nesedí.

díky a omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale třeba to někoho bude zajímat také víc do hloubky.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 9. 2022, 9:46

ppy píše: 7. 9. 2022, 7:51 Zdravím,

můj první dotaz zde na fóru, snad jsem se trefil s kategorií.

Z kraje tohoto roku mi konečně dorazil 80w co2 laser 600x400. Společně jsem objednal pasivní chlazení cw-3200. Což jsem myslel, že v nevytápěné dílně bude přes zimu v pohodě a přes léto se to nějak dá. Letošní vedra domněnku "nějak" dá to vyvrátilo, dostával jsem se až k 28C. To jsem již vypínal.

Nejprve jsem uvažoval o stavbě vlastního chladícího modulu s peltierem - nicméně po spočtení nákladů na materiál a i odběr proudu takového molochu jsem zjistil, že se mi to nejspíš nevyplatí. A hlavně to bude s nejistým výsledkem. Když za cca 11tis se dá pořídít hotové https://eur.vevor.com/water-chiller-c_1 ... 0290676174 .

Delší dobu sleduju na ytb videa od SarbarMultimedia (https://www.youtube.com/user/SarbarMultimedia) a včera jsem narazil na nové video -
https://www.youtube.com/watch?v=UWTFqFgWwi4
Zkráceně, řeší tam, proč u greyscale gravíru, vznikají světlejší pásy - viz video. Jeho závěr je ten, že právě chlazení cw5200, nedrží konstantně teplotu a na nějakou dobu, přechladí vodu a tím se sníží poměr výkonu v trubce a vznikne světlejší pás na gravírovaném materiálu.
Více to tam rozebírá v diskuzi pod videem - od autora moors7. Příspěvky sem kdyžtak mohu vložit.
Pokud to chápu dobře, tvrdí, že z chilleru v některý časový okamžik může vylézt výrazně chladnější voda než je nastavena na termostatu? To bych chápal jedině, kdyby teplotní čidlo bylo umístěno na vstupu do chilleru. Nicméně podle dostupných zdrojů jsem zkoumal vnitřek chlazení, a čidlo je dané do nádržky. Tedy pokud je nastaveno třeba na 18C (bral bych jako optimál teplotu) do laseru by měla vždy téct 18C voda +- hystereze. A nemělo by docházet k tepelným šokům na trubku. Případně by to ještě vysvětlovalo jiné uspořádání průtoku vody. Z laseru (inlet) do nádržky, z nádržky do žebroví a z žebroví do laseru (outlet). Ale to by celá konstrukce byla od základu blbě.
Co si o tom prosím myslíte? Obecně videa má zpracovaná do podrobna a moc hezky, ale toto je první věc co jsme u něj narazil, že mi nějak logicky nesedí.
díky a omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale třeba to někoho bude zajímat také víc do hloubky.
No, já si myslím, že v prvé řadě je nutné to skutečně změřit - co tam na tom konkrétním kusu je a jak to moc kolísá. Takže nějaký slušný teploměr a buď to u toho odstát (jak moc to plave) a nebo to logovat a pak prohlídnout.
Jinak ten agregát na linku nevypadá úplně špatně, ale chtělo by to vidět, co je v tom uvnitř.
Protože pokud to drží v 0.3° :lol: :lol: :lol: (viz popis) tak to bych teda chtěl vidět, to mě dost pobavilo.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 9. 2022, 10:55

že 0,3 no oni umí i ten regulátor upravit, aby to skutečně ukazoval :)
pokud nemá chiller by-pas, tak může docházet k lokálnímu zamrznutí uvnitř nádrže s výměníkem, pak se kus ledu uvolní a čerpadlo to nabere.
To je jak u chlazení piva. Pokud by nebyla v nádrži vnitřní cirkulace, tak se trubkovnice chladícího okruhu zamrazí a dlouho pak trvá než to rozmrzne. V podstatě to vytvoří ledový izolant. Ještě záleží na umístnění čidla.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ppy
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2022, 7:57

7. 9. 2022, 11:23

Díky všem za reakce, tak to je typická asijská reklamština, skvělé údaje a líbivé obrázky (jako tady u toho vevoru obrzázek low noise a pod tím spící slečna - jo, hned si to dám do ložnice...)

Našel jsem ještě video, kde je má ten solenoid zakreslen https://youtu.be/1M3pLTcMu_g?t=350 (bohužel je dneska doba, kdy na každý prd musí být video).

Jinak teplotní čidlo by mělo být v té nádržce. Našel jsem servis manuál v pdf.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 9. 2022, 11:25

Na prvním laseru jsem měl v prádelním hrnci vodu a čerpadýlko a trubka fungovala 5 let bez problémů. Na druhém jsem k vodě přidělal teploměr a teplota 28 stupňů mi nijak nevadila. Laser u mě naběhal 5000 hodin, pak jsem ho prodal a do výměny trubky jel další 3000 hodin. Třetí laser jsem hýčkal a koupil mu pasivní 3000 chladič a opět jsem měřil teplotu. Luboš má aktivní chladič a jede na 19 stupňů a taky žádné problémy. Teď mám v laseru kovovou trubku a americký soudruh chladí vzduchem a teplota šla klidně nad 30st. Tak jsem přidělal pomocné vzduchové chlazení a teplota mi lítá mezi 15-25 stupni a nepostřehl jsem rozdíl. Voda v trubce je proto, aby se ochladily kovové elektrody a nedegradovaly plynovou náplň vysokou teplotou. 30 stupňů vysoká teplota není. Mnohem horší je, když čerpadlo nasaje bubliny a ty se uchytí v záhybech trubky, to jí klidně může zničit.
ppy
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2022, 7:57

7. 9. 2022, 12:01

Mno :) takže jinými slovy z toho dělám zbytečnou vědu. Co jsem tak vypozoroval jsou dva přístupy, někdo chladí chladně klidně na 15 a přes 20 je to katastrofa, a někdo to moc neřeší a do 30C pohoda. (i onen děda na tom prvním videu tvrdí, že kolem 30 pohoda)

Teď se blíží podzim, tak potřeba chlazení nebude tak akutní. Mám tedy o čem přes zimu přemýšlet. Jestli nakonec neudělat pokus s peltierem a zapojit do okruhu cw3000 co mám. Stím, že by většinu času byl vypnutý a zapínal se jen když bude opravdu horko.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“