Sihao KH-7050 100W

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

3. 3. 2023, 3:00

Čaute, na takové to domácí pálení jsem si udělal radost se 100W hračkou KH-7050. A abych jí rozchodil a naučil se jí ovládat, tak bych zkušené paliče požádal o podporu.

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 2fc2FlsPob
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

3. 3. 2023, 3:04

první dotaz: tento laser má integrované chlazení. Co tam lejete za kapalinu? Mám zkušenosti s destilkou, že se po nějaké době začne kazit, tak jsem do ní přidal trochu lihu a je OK, Chladicí kapalina do Aut se mi zdá zase agresivní (v nádržce auta mi uhnívají kontakty senzoru). Laser bude v místnosti s min 12°C.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

3. 3. 2023, 3:04

Jaké jsou další postupy na zprovoznění laseru?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 3. 2023, 7:25

Máš obyčejný laser se skleněnou trubkou a řízením Ruida. Krom informací v manuálu který jsi dostal ke stroji, je na youtube naprosto neuvěřitelná spousta výukových videí, stačí napsatkouzelná slováčka "CO2 laser". Výhodou je, že data můžeš posílat po síti. Samozřejmostí je dobrý grafický program. Pro gravírování asi nejlepší formát č/b BMP, fotky 8bit BMP a řezání DXF. Fakt je, že na gravírování je 100W už trochu moc.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

4. 3. 2023, 4:13

jj, videjí je na youtube spousta. Často jsou jak přes kopírák, ale spousta drobnejch detailů v nich chybí, asi že se jedná o příliš samozřejmé věci. Říkal jsem si, že zdejší praktici by nahodili rychlé odpovědi a přidali zkušenosti, a já - případně i jiní by prošli rychlým zaškolením co a jak dělat, a hlavně co nedělat. Manuál mám hodně jednoduchý (všeobecný) a je čínsko-německo-anglický. některé adresáře s videji na Flashce nejdu otevřít. V manuálu je obrázek kam nalít chladící kapalinu, je to nějaká zelená kapalina popsaná jako cooling fluid. Jinde na netu čtu použít pouze destilovanou vodu, jinde, použít destilovanou vodu s aditivy - jaká aditiva ale neupřesňují. Jak jsem psal, samotná destilka se mi ve frézce po nějaké době zkazila. A nevím zda je možné do laseru použít fridex?? navíc některé weby se zmiňují, že chladicí systém se musí po určité době čistit. zatím nevím čím, jak často. Možná to jsou příliš triviální dotazy, ale radši se třikrát optám a udělám ze sebe blbečka, než si machrovat a třeba si i poškodit zařízení.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 3. 2023, 9:25

U 100W trubky by asi mělo být aktivní (s ledničkou) chlazení, ale měl by to být uzavřený systém, to znamená naleju kapalinu někam do díry, zašroubuju a hotovo. Teď z praxe - byly tu "odborné" diskuze na téma chladící kapalina do laseru ale v podstatě to byly takové kecíky o ničem. Já osobně používám obyčejnou nedestilovanou vodu a na 5 litrů cca deci růžového nebo zeleného fridexu. Není to vědecké, ale za ty roky jsem neměl jediný problém a že těch roků bylo. Nějaké obavy o kontakty a další díly v chladicím okruhu lsou vcelku nezpředmětné. Je tam jenom sklo, silikonové hadice čerpadýlko (plastové) a tepelný výměník - hliník nebo měď. Nejhorší, co se může stát, že se ti růžové hadice odbarví. Klíčové je hlídat průtok, to musí fungovat a je vcelku dobré zapnout stroj a začít pracovat až třeba po několika minutách až se vše ustálí. Novou trubku bez chlazení zničíš po cca 15 sekundách provozu.
Klíčové je odsávání. Tady se teprve rozdávají karty. Pustit spaliny rovnou ven můžeš tak maximálně u dřeva a i tak se dostaneš časem do problémů. Cokoli jiného může být docela velký problém s drsnou pokutou na konci. Někde jsem tady publikoval filtrační jednotku, kterou už léta používám k naprosté spokojenosti a to v suterénu bytového domu.
Vše ostatní už jsou jenom desítky hodin pokusů a omylů, které si musíš projít sám.
p.s. Je dobré laser (skříň) uzemit samostatným drátem taženým z rozvaděče a k laseru dát nějaký hasičák - nejlépe sněhový, ale bacha na CO2 aby ses neudusil. Do místnosti dát nouzový vypínač, ale ne na laser ale kousek dál, když je průser ať do něj nestrkáš pazoury.
p.p.s A teď to nejdůležitější, v žádném případě nezapínej laserový paprsek při otevřených prostorách laseru. Většina čínských mašin nemá blokování ani zapojené, tak to případně dodělej. Laserový paprsek není vidět, ale umí šeredně popájit. Při práci nemusíš používat žádné brýle, sklo nebo plexi na dvířkách laseru tě bezpečně odstíní.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

5. 3. 2023, 9:30

Super díky za rady.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“