Reálné riziko laser "1000mw"

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

1. 4. 2023, 6:40

:lol: :lol: :lol: :lol:
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

1. 4. 2023, 6:47

Cjuz> :lol: To mi pripomnelo reklamu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 4. 2023, 7:02

Odstraněna moje reakce na hloupý a nebezpečný Cjuzův příspěvek.
Naposledy upravil(a) Mex dne 2. 4. 2023, 12:52, celkem upraveno 1 x.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 4. 2023, 7:21

No nevím, jestli tomuhle dávat palec nahoru.

Mex tak proč tu tedy se mnou lavíruješ o věcech co jsem zmiňoval???
Jenom ještě k tomu MPE. To je uváděno pro laser - tj. koherentní a silně monochromatické světlo, které se velmi dobře fokusuje. Hodnota, od které jsi vycházel je pro co – je pro celé sluneční spektrum.

Já jsem hlavně napsal, že u takových věcí se nemá co lavírovat a prostě to zakrytovat a hotovo. Ale jestli se chceš chytat detailů tak tedy laskavě tazateli přepočítej kolik je to na správnou hodnotu MPE a ne na nějaké tvoje fabulované hodnoty.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2023, 8:02

aleshonsa píše: 1. 4. 2023, 7:21 No nevím, jestli tomuhle dávat palec nahoru.

Mex tak proč tu tedy se mnou lavíruješ o věcech co jsem zmiňoval???
Jenom ještě k tomu MPE. To je uváděno pro laser - tj. koherentní a silně monochromatické světlo, které se velmi dobře fokusuje. Hodnota, od které jsi vycházel je pro co – je pro celé sluneční spektrum.

Já jsem hlavně napsal, že u takových věcí se nemá co lavírovat a prostě to zakrytovat a hotovo. Ale jestli se chceš chytat detailů tak tedy laskavě tazateli přepočítej kolik je to na správnou hodnotu MPE a ne na nějaké tvoje fabulované hodnoty.
1.4. to na palec je, ne :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

1. 4. 2023, 9:38

Cjuz píše: 1.4. to na palec je, ne :lol:
Jsem si říkal, že jsi drsoň jak Newton a ono jen aprílový žertík.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 4. 2023, 10:31

Cjuz píše: 1. 4. 2023, 8:02
aleshonsa píše: 1. 4. 2023, 7:21 No nevím, jestli tomuhle dávat palec nahoru.

Mex tak proč tu tedy se mnou lavíruješ o věcech co jsem zmiňoval???
Jenom ještě k tomu MPE. To je uváděno pro laser - tj. koherentní a silně monochromatické světlo, které se velmi dobře fokusuje. Hodnota, od které jsi vycházel je pro co – je pro celé sluneční spektrum.

Já jsem hlavně napsal, že u takových věcí se nemá co lavírovat a prostě to zakrytovat a hotovo. Ale jestli se chceš chytat detailů tak tedy laskavě tazateli přepočítej kolik je to na správnou hodnotu MPE a ne na nějaké tvoje fabulované hodnoty.
1.4. to na palec je, ne :lol:
Tak jestli takhle tak jsi mě asi dostal :D :D :D

Mex má asi 1.4. celý rok ne :D :D :D
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 4. 2023, 12:08

Původně jsem chtěl napsat je úsměvné ...... Lepší je ale, je smutné jak se pohodové fórum o nekontroverzní technice mění na drsnou arénu. Cjuz se zeptá a Mex odpoví podle mě docela fungovaně. Výsledek poměrně drsná kritika a dehonestování. Cjuz jako jeden z mála hodí dotaz k bezpečnosti laseru. To má prakticky tu nejslabší "sračku", co je ke koupi a dostane odpověď. A už je to tady. Kolik lidí má laser, kolik z nich to umí spočítat alespoň jako Mex? Já ne a na féračku, když budu chtít prostudovat předpisy tak si je najdu na netu. Co mě ale docela nadzvihlo je příspěvek našeho Site Admina z 31 března. Naprosto obecný dehonestující výkřik a ještě v první větě 3 hrubky a to nepočítám absenci velkého písmena na začátku věty. Tohle se mi fakt od admina potažmo nejvyššího arbitra tohoto fóra nelíbí. Příště prosím jasně a konkrétně. Osobně bych navrhoval Cjuze naprášit na bezpečnosti práce a Mexe třeba lampárně a bude hotovo.

Původně jsem připravoval reportáž o přestavbě laseru, ovšem teď si nejsem jistej jestli je to vhodné. Skoro pro klid v duši budu číst pouze inzerci, tam nic nezkazím. :roll:
Omlouvám se za off topic příspěvek.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2023, 5:48

Je hezke ze se ti libi vypocet mexe i kdyz bylo prokazano ze je chybny. Ale takovyto postoj je spatne. Ten laser je nebezpecny zraku. Proto se kolem toho dela tolik humbuku. Jakekoli zlehcovani verejne je hazard se zdravim. Vse tu bylo napsane. Ja jsem k tomu hodil drobny postreh ktery jsem zazil. Nastesti to odneslo spalene oboci. Slo presne o ten pripad kdy se testovaci paprsek nepredpokladane odrazil od kovu. Proste se stalo vse o cem mex psal ze se toho nemusime bat. A ze to jsou jen bezpecacke legendy. Ja k tomu napsal ze jsem to zazil. Takze se tu ve finale zastavas argumentu ktere jsou jak matematicky chybne. Tak i fakticky.
Muzes se ti to nelibit. Muzes s tim nesouhlasit. Ale to je asi tak vsechno co proti tomu muzes delat. Vypaleny oci patrne zachranit neumis takze bych se drzel toho ze nebudem zlehcovat to co jini vzdelanejsi lide stanovili jako bezpecna kriteria.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 4. 2023, 6:37

A jeste bych dal subvlakno o (ne)bezpecnosti poutani se v aute ... :lol: - myslim bezpecnostni pasy, ne (auto)eroticke aktivity :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 4. 2023, 7:17

Já tedy nevím, ale čistě dle mého názoru jsem prvotně na Mexe reagoval normálně a věcně. Prostě jsem napsal, jak to je. Naopak byl to Mex kdo z toho začal děla frašku pindama o městských legendách bezpečáků, teoriemi kolem TW laserů na ELI, atd. Takže pak se nelze divit, že na to reaguju kategorizací absolvent VŠŽ.
Tak mam jít jako na našeho LSO (laser safety officer) jestli mě dá do ruky záznamy co se třeba u nás stalo a dát to sem? No věřím, že někteří budou schopni napsat že si to LSO vymyslel, aby vypadal zajímavě.

Fakt tady laskavě nezaměňujte běžné bezpečácké poučky s laserovou bezpečností. Každý si osobně dělejte co chcete. Ale především neohrožujte nikoho jiného už jenom tím, že to budete někde na veřejně dostupném fóru bagatelizovat.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 4. 2023, 7:23

lubbez píše: 2. 4. 2023, 12:08 Původně jsem chtěl napsat je úsměvné ...... Lepší je ale, je smutné jak se pohodové fórum o nekontroverzní technice mění na drsnou arénu. Cjuz se zeptá a Mex odpoví podle mě docela fungovaně. Výsledek poměrně drsná kritika a dehonestování. Cjuz jako jeden z mála hodí dotaz k bezpečnosti laseru. To má prakticky tu nejslabší "sračku", co je ke koupi a dostane odpověď. A už je to tady. Kolik lidí má laser, kolik z nich to umí spočítat alespoň jako Mex? Já ne a na féračku, když budu chtít prostudovat předpisy tak si je najdu na netu. Co mě ale docela nadzvihlo je příspěvek našeho Site Admina z 31 března. Naprosto obecný dehonestující výkřik a ještě v první větě 3 hrubky a to nepočítám absenci velkého písmena na začátku věty. Tohle se mi fakt od admina potažmo nejvyššího arbitra tohoto fóra nelíbí. Příště prosím jasně a konkrétně. Osobně bych navrhoval Cjuze naprášit na bezpečnosti práce a Mexe třeba lampárně a bude hotovo.

Původně jsem připravoval reportáž o přestavbě laseru, ovšem teď si nejsem jistej jestli je to vhodné. Skoro pro klid v duši budu číst pouze inzerci, tam nic nezkazím. :roll:
Omlouvám se za off topic příspěvek.
Ta dle tebe nejslabší sračka je nejspíše klasifikovaná jako 3B. Pak už je jen 4 s výkonem nad 500mW.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2023, 9:33

Jeste bych dodal ze povazuju za mensi problem mrzacit cestinu nez lidi. A je zajimave ze doted ta cestina nebyl problem, ale najednou....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 4. 2023, 3:21

robokop píše: 2. 4. 2023, 9:33 Jeste bych dodal ze povazuju za mensi problem mrzacit cestinu nez lidi. A je zajimave ze doted ta cestina nebyl problem, ale najednou....
Nebylo to sice na mě, ale já přesto odpovím.
Když někdo napíše hodnotný příspěvek s nějakou užitečnou informací, tak ať ho klidně napíše maďarsky.
Ale pokud je to jenom nějaké uplivnutí, a ještě v této kvalitě, tak už je to docela dost. Navíc od admina a nejvyššího šéfa fóra.

Používáš silná vyjádření jako "bylo prokázáno, že Mexovy výpočty jsou chybné" (opravdu to bylo prokázáno? kde prosím? a v čem jsou chybné?).
A že Mex psal, že se toho nemusíme bát (opravdu Mex psal, že se laseru neznámého typu, neznámé konfigurace, neznámého výkonu a vlnové délky nemusíme bát?).
Všimni si prosím, že já jsem všude psal (na rozdíl od Tebe) o jakém laseru píšu a za jakých podmínek.
Technik se má podle mě vyjadřovat přesně, a ne jako Máňa ze špuntárny.

Pokud nějaký pitomec, který neví co dělá, obsluhuje běžící laser bez přiměřené ochrany, tak se samozřejmě může stát cokoli.
I neškodným plyšovým medvídkem se můžeš udusit. Nebo si oko vypíchnout vidličkou.
Dokonce možná bude celosvětově statisticky víc těch očí vypíchnutých nějakým běžným předmětem, než těch poškozených laserem.

Ale o tom přece původní dotaz nebyl.
Dotaz nezněl: jak mám stroj zabezpečit a jakou mám použít ochranu?
Ale zněl, že když dojde k nějaké negativní souhře okolností, tak v jaké vzdálenosti od stroje už bude intenzita záření natolik nízká, že nezpůsobí nevratné poškození organizmu. A na to jsem odpovídal.

Dovolím si to přirovnat k mechanice. Když se mě někdo zeptá, jaké přetížení člověk snese bez nevratného poškození, tak mu asi odpovím 12G.
Ale tím přece neříkám, že má konstruovat stroje tak, aby rutinně vystavoval obsluhu přetížení 12G. Jenom tím říkám, že když dojde k nějaké mimořádce, tak do těch 12G se to pravděpodobně obejde bez trvalých následků.

Trochu mě udivuje, že i Ty (a další "odborníci") neznají základní zákony optiky. Ani ten o úhlu dopadu a úhlu odrazu. A nechápou, jak diametrálně odlišná je situace u laseru, zaostřeného na nekonečno (což byl zřejmě ten Tvůj, i když v rámci utajení i přes Lubbezovo upozornění jsi o něm nic nenapsal, aby se nad tím nedalo diskutovat) a mezi laserem fokusovaným na krátkou ohniskovou vzdálenost (což je ten Cjuzův). Tohle jsme se na VŠŽ učili už někdy hodně brzo.

Nevím, co se stalo, ale netěší mě to. Dřív bývaly Tvé příspěvky informativní a hodnotné. Ale v poslední době z toho opravdu ten pocit nemám.
Neumím to přesně datovat, ale možná tak od začátku Covidového šílenství.
Už si opravdu ani nemůžu vzpomenou, když jsem od Tebe v posledních měsících četl nějaký příspěvek, který bych považoval za přínosný a hodnotný.
Možná honíš prachy a nemáš na fórum čas. Nebo se realizuješ jinde. Případně Tě to možná jenom jednoduše přestalo bavit. Nevím.
Samozřejmě můžeš namítnou, že třeba já taky ne. Ale jednak já jsem svou účast na fóru kvůli panující atmosféře utlumil záměrně.
A hlavně já nejsem adminem a majitelem fóra (což Ty občas rád zdůrazňuješ).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2023, 6:05

Ano ty chyby byli prokazany
Jsi debilni nebo jenom nectes?
Opravdu se tu musime dohadovat o tak zjevnych vecech?
Opravdu k tomu potrebujes psat kilometr textu?

Tohle uz nedavam.
Tohle uz je cistokrevnej trolling
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“